Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22585 odpowiedzi na ten temat

#281 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 21 marzec 2010 - 18:50

Pszenica Ozima i jara Nawożenie P i K można czasami pominąć , zależy to od zasobności gleby w te składniki. w mojej okolicy nawet OODR robi już doświadzczenia na sporym areale bez nawożenia PK i nie zanotowali spadku plonów w porównaniu do pól nawożonych , doświadzczenia robione są na pszenicy. teraz coraz większe znaczenie ma prawidłowe wykorzystanie nawozu ze słomy, bo jest go tam bardzo sporo, a także z poplonów , są to dwa źródła najtańszych nawozów oczywiście trzeba je umiejętnie wykorzystać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 09:32
  •  

#282 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 21 marzec 2010 - 19:09

Pszenica Ozima i jara piotrekja24
i ja sie z toba zgadzam ja tez ograniczylem stosowanie P K i nie ma roznicy w plonie nawet na zepaku
a od tego roku stosuje eszcze na sciernie UG MAX
ale od czasu do czasu trzeba troche dac polifoski na pole

nie w temacie ale w tym roku rzepak dostal przed siewem tylko mkocznik i na wiosne salere ok 500 kg/ha
nie stosowalem zadnych odzywek nie dalem siarki ani boru
na grzyba jeden oprysk tebu i plon 4 tony z ha

#283 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 21 marzec 2010 - 22:19

Pszenica Ozima i jara ale siałeś pierwszy raz rzepak na tym polu tak?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#284 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 21 marzec 2010 - 22:40

Pszenica Ozima i jara pewnie tak, jak drugi raz posieje to tak kolorowo już nie bedzie.

#285 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 22 marzec 2010 - 22:07

Pszenica Ozima i jara rzepak sieje co 3 lata na danej dzialce ale w tym roku juz dam polifoske

#286 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 25 marzec 2010 - 20:08

Pszenica Ozima i jara Wczoraj poplon gorczycy zaorany.
Jutro siew pszenicy jarki.

Dwie odmiany katoda i waluta.

Obsada 400 ziaren/m2. Mtn wysokie 46 i 44.

#287 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 27 marzec 2010 - 17:35

Pszenica Ozima i jara

może powtórzą się te z 2007 ;) wszystkim rolnikom bym tego życzył.

___KIJ W MROWISKO___

A moim zdaniem ten rok wywrócił wszystko do góry nogami. Na północy można było sprzedawać żyto po 800 PLN !!! To dopiero było chore.
Połowa moich klientów po tym roku zaopatrzyła się w niezbędny sprzęt dla rolnika - Land Cruisery w skórze, Jeepy, sztucery na polowania w Kenii itp.

Ujmę to tak: w du...ach im się poprzewracało. W ubiegłe żniwa jak ktoś proponował skup żyta po 430 na wyjściu to go od złodziei wyzywali i czekali na 700 pln. Potem jak oddali za 350 to skakali z radości.

#288 Share sly

sly

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 28 marzec 2010 - 12:53

Pszenica Ozima i jara no to nieźle ale czy to na pewno aby prawda, u mnie pol. wschód - ok.270-300 zł za tonę

#289 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 28 marzec 2010 - 14:02

Pszenica Ozima i jara Pozwolę sie odnieść do postu Namoora. Jeśli chodzi o przewracanie do góry nogami to koniunktura twała 2007 a 2008 rok był jego gwałtownym zakończeniem. Ceny zostały wywindowane sztucznie przez maklerów giełdowych całego świata ponieważ pieniądze przerzucili na giełdy surowcowe i zaczeli kupować zboże aby nim- nie lubię tego słowa- spekulować- zarobić, czyli z zyskiem sprzedać, potem jak rynek walutowy się ożywił, porzucili giedy surowcowe a zboża wyprzedawać no i cena zboża w we wrześniu zaczeła spadać a plony były rekordowe. Wielu rolników myślało że trwać hossa bedzie a obniżki są przejściowe. Podobnie i ja myślałem dlatego jak zazdwonił do mnie odbiorca stały z ceną 620 zł/t pszenicy we wrześniu odmówiłem sprzedania, miesiąc później z ochotą po 580 odwiozłem. Koledzy moi czekali na odbicie ceny które nie nastąpiło. Dlatego Namoor nie dziw się że gnali kontrahentów z ceną żyta po 430 nikt nie wierzył że cena tak drastycznie spadnie. Co do sztucerów i jeepów skórze też się nie dziw jak ktoś sprzedał z 200 ha pszenicę po 800 zł i lepiej a cena się trzymała to sobie takie "zabawki" pokupował, każdy liczył że w następnym roku za zboża pokupują sobie nowe kombajny lub traktory. Mając nauczkę na pszenicy w grudniu pogoniłem jęczmień i pszenżyto po 500 zł, a ceny tych zbóż już w kwietniu spadły do 380 zł.
@Sly pytasz czy to prawda z tymi cenami żyta prawda, prawda bio na północy polski bliżej portów ceny są wyższe gdyż odpadają koszty dalekiego transportu. Także widzicie mimo że człowiekowi wydaje się że od lat zna rynek i jego mechanizmy potrafi przewidzieć pewne trendy, wraz jest zaskakiwany i ponosi się pewne straty. Ot taki mój komentarz do KIJA W MROWISKO ;) .

#290 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 28 marzec 2010 - 15:02

Pszenica Ozima i jara Trzeba było silosy postawić, a nie na antylopy do Afryki jeździć.
Nie wymyślam teraz, to autentyczna wypowiedź jednego z rolników. Zapytał czy wiem ile trzeba ton zboża sprzedać żeby mieć na polowanie w Kenii?
Normalnie bieda aż piszczy.
Uważam, że do jazdy po polu skórzana tapicerka i zestaw stereo za 15 tys nie są konieczne.

A jak modernizowali gospodarstwa? Normą było kupowanie sprzętu na wyrost. Niedługo dojdzie do tego, że traktor bez GPS nie nadaje się do jazdy. U mnie 200ha gospodarstwa inwestowały w sprzęt, którym można by spokojnie robić 600ha. Chodziło tylko i wyłącznie o pokazanie się sąsiadom.
Ludziom odbiło.

I jeszcze jedno dodam - ważne niech rolnicy czytają !!!
Przy zakupie chemii targi odstawiają jak na giełdzie, 2 pln różnicy na litrze i biorą od innej firmy. Litr dają na 4 ha więc różnica w cenie ha wynosi 50 gr.
Potem zaczyna się wydziwianie przy skupie i lekką ręką oddają po 100-250 PLN na tonie rzepaku. Łatwo policzyć jak na tym wychodzą.

To są sytuacje z życia wzięte.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#291 Share lonski

lonski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 30 marzec 2010 - 19:43

Pszenica Ozima i jara Czy 180 kg pszenicy jarej na ha (460 szt/ na m) to wystarczająca ilość - jest to kwalifikowany mat. siewny.

#292 Share Sylwi

Sylwi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 30 marzec 2010 - 20:04

Pszenica Ozima i jara Tak tom..... zdecydowanie wystarczy

#293 Share lonski

lonski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 31 marzec 2010 - 07:18

Pszenica Ozima i jara Trochę sią przestraszyłem że za mało wyszło (stanowisko po pszenicy oz.,przedsiewnie 80 N, odmiana Tybalt, optymalny termin siewu) bo sąsiedzi sieją min 210 kg.

#294 Share nhfan

nhfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 01 kwiecień 2010 - 11:13

Pszenica Ozima i jara mam pytanie czy jak będę siał pszenice 6,7 kwietnia to nie będzie za późno?? bo niestety jeszcze nasion z centrali nie mam i muszę czekać do wtorku po świętach i się boje że może być trochę za późno;( i czy miał ktoś taką pszenica jak RAWETA?? i co o niej można powiedzieć?

#295 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 01 kwiecień 2010 - 17:31

Pszenica Ozima i jara lonski:
Obsada wystarczająca, poplon na przyoranie bądź obornik znacznie niwelują skutki nieprawidłowego płodozmianu.

nhfan:
Zwiększ wysiew w granicach 20-30kg/ha w zależności od przedplonu, klasy bonitacyjnej. Rawety nie siałem, więc nic o niej nie napisze :)

#296 Share nhfan

nhfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 01 kwiecień 2010 - 21:31

Pszenica Ozima i jara dzięki TOREZ klasa gleby to druga i trzecia przedplon to niestety pszenica ozima :) a także po b.cukrowych :)

#297 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 02 kwiecień 2010 - 23:43

Pszenica Ozima i jara Czy bronujecie pszenice ozime? Jeżeli tak to na co wpływa bronowanie?
Mam 3ha pszenicy kobry. Pomimo tego że jesienią wyglądała bardzo ładnie to teraz wygląda żałośnie. Sąsiedzi radzili żebym zabronował ale nikt nie potrafił powiedzieć co to da. Widze że niektórzy z nich bronują

#298 Share RolnikSprzedawca

RolnikSprzedawca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 467 postów

Napisany 03 kwiecień 2010 - 11:01

Pszenica Ozima i jara Poruszenie może pomóc ponieważ podniesiesz rośliny i je przewietrzysz, pomoże jeżeli masz na zbożu pleśń, niestety mogą skiełkować chwasty które w tym roku miał byś już z głowy.
Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

#299 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 03 kwiecień 2010 - 18:50

Pszenica Ozima i jara bronowanie pobudza rośliny do krzewiewnia ,jeśli przenica była pryskana od chwastow, to nie należy wykonywać żadnych zabiegów mechanicznych , ponieważ grozi to ponownym zachwaszczeniem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#300 Share daweed

daweed

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 03 kwiecień 2010 - 20:19

Pszenica Ozima i jara Kiedy najlepiej zacząć oprysk pszenicy ozimej ? Mam w niej dużo miotły i szukam dobrego środka na to dziadostwo.