Polecane posty

artur125    1327

mam gdzieś na strychu książkę "produkcja roślinna", to jutro zamieszczę cytat o co chodzi

jak coś pomieszałem ,to sory. Nie mam lekkich gleb ,to się nie zagłębiałem w temat.

Napisałem ,że rolnicy na lekkich tak robią i zauważają efekty. Jeden gospodarzy na 120ha to raczej dwa razy bez celu nie jezdzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sawka71    7
Dnia 7.09.2018 o 22:16, greg91 napisał:

300 to chyba za dużo ,co do Bellisy to miałem ją odmiana niska przez to wytrzymała ulewne deszcze plon na poziomie 8t parametry ok

Ile siałeś tej belissy, mam 4a,4b mozaika i zastanawiam się ile jej wysiać? Bo zalecają pod 400 ziarniaków czy to nie za dużo. A i kiedy ją siałeś bo zalecają po 20.09.a to dla mnie w warmińsko mazurskim już późno trochę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian
trzeba wybrać jedną metodę i jej się trzymac bo i pod pług i pod agregat jest ok jeśli idzie pod agregat to fakt składniki są płytkio ale po sezonie zawsze coś zostaje w ziemi więc orajac przemieszczamy w głąb ziemi a nowy npk znowu sypiemy pod agregat i dzięki temu składniki krążą w warstwie górnej. adekwatnie jest z sianiem pod plug. Osobiście uważam i to sprawdza się u mnie że najlepiej jest pod pług bo mogę lepiej rozłożyć prace w sezonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sawka71    7

A może polecieć po rzepaku (była talerzówka potem oprysk na skiełkowane ściernisko) od razu żeby nie wysuszać gleby agregatem talerzowy plus siewnik talerzowy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuliberda    9
11 godzin temu, artur125 napisał:

z tego co wiem ,chodzi o fosfor który jest bardzo ruchliwy.I wysiany w całości jesienią gdzieś ucieka.

a na wiosnę sieją na zmarzniętą ziemię. Jak się to sprawdza? Może warto zrobić kontrolę, na połowie kawałka

 

musisz wiele więcej robic kawałów -ucz się ucz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9228

Wątek siania nawozów pod pług i pod agregat był juz wałkowany w tym temacie dużo wcześniej. Generalnie - jesienią pod pług, na wiosnę pod agregat. Przytaczałem badania naukowe, warto poszukać i się doszkolić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161
20 godzin temu, galan99 napisał:

To jak ta pszenica wygląda za zielona wykoszona czy co , ze 50 % kiełkowania .

A jak głęboko orzesz ?

Jaka jest różnica pod pług , a pod agregat jak to uzasadnić , która metoda lepsza .

Pszenica siana po rzepaku a orka na 20-25 cm.Gleby mam gliniaste i sprawdza mi się pod plug wysiewanie nawozu.Wiosną pod agregat npk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jurek321    129
Dnia 8.09.2018 o 16:03, galan99 napisał:

To jak ta pszenica wygląda za zielona wykoszona czy co , ze 50 % kiełkowania .

 

Napisałem pszenżyto,u nas w tym roku wszystkie odmiany tak porosły.

  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598

Jeżeli chodzi o rozsiew nawozów wieloskladnikowych jesienia pod zboża, to jest wiele czynników które się składają na to jak jest lepiej i efektywniej. Zależy też jaka metoda uprawy. Przy metodzie orkowej bezpośrednio przed orką to tak średnio, głównie jesli ma się lekkie, przepuszczalne gleby do tego pług z przedpłużkami. Wszystko pójdzie na dno bruzdy w dodatku pasowo. Pszenica ma kroki system korzeniowy i może mieć problem z poborem składników. Inaczej jest w przypadku np rzepaku. Moim zdaniem najlepiej nie przed orką, nie przed uprawa przedsiewna po orce, ale przed uprawą pożniwną. 


Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9228

Chyba warto pogłębić wiedzę o systemie korzeniowym pszenicy ozimej, która sięga 50cm wgłąb gleby , a ponad 70% systemu korzeniowego jest na głębokości od 15 do 30cm. Dlatego pszenica ozima jest mniej wrażliwa na suszę, niż jara.

Żaden pług nie odwraca w 100% ziemi, większość ją kruszy i miesza. Jeśli twój pług odwraca ziemię w 100%, to masz pola w słabej kulturze, a skiba się nie kruszy i nie rozsypuje.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheBociek1996    598
4 minuty temu, jahooo napisał:

Chyba warto pogłębić wiedzę o systemie korzeniowym pszenicy ozimej, która sięga 50cm wgłąb gleby , a ponad 70% systemu korzeniowego jest na głębokości od 15 do 30cm. Dlatego pszenica ozima jest mniej wrażliwa na suszę, niż jara.

Żaden pług nie odwraca w 100% ziemi, większość ją kruszy i miesza. Jeśli twój pług odwraca ziemię w 100%, to masz pola w słabej kulturze, a skiba się nie kruszy i nie rozsypuje.

Muszę Cię zmartwić ale to co piszesz całkowicie mija się z prawdą. Pszenica że zbóż ma jeden ze słabszych systemów korzeniowych. Żyto, owies i pszenica jara ma dużo lepiej rozwinięty i głębiej sięgający system korzeniowy. Przy pszenicy ozimej system korzeniowy w 90 procentach sięga max 20 cm. Do 50cm dochodzi tylko 5% korzeni i to jeszcze zależnie od warunków czyli można powiedzieć, że nic. Także jeśli czegoś nie jesteś pewien to nie pisz :)

Tutaj masz film z pracy mojego pługa i mojej zaniedbanej ziemi (3b) z której wywala skały

 

 

Jakoś nie widzę aby coś co było na górze zostało na powierzchni. Wszystko poszło na spód. Jeśli nie byłoby przedpłużków ani nawet ścinaczy to się zgodzę. 

  • Like 1

Wiem, że nic nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9228

Nawet twój pług z przedpłużkami nie odwraca gleby w 100%. Przedpłużek zrzuca tylko mały fragment , czśściowo na dno bruzdy, Reszta wierzchniej warstwy, tu się zgodzę, jest przykryta (nie widać resztek pożniwnych), ale zalega na głębokości od 10 do 20-25cm (zależy jak głęboko orzesz.

Sięgnąłem do literatury - na polu o dobrej kulturze i bez podeszwy płużnej 70% masy korzenia pszenicy sięga głębokości 20-25cm , przy czym na tę głębokość pszenica ozima korzeni się już jesienią. Pszenica ozima korzeni się nawet na głębokość 80-90cm, przy czym poniżej głębokości 50cm sięga max 5% korzeni.

Cały trik z sianiem nawozów pod pług polega na tym, aby skłonić pszenicę jesienią do jak najgłębszego ukorzeniania się, w strefie gdzie znalazł się nawóz i resztki , od 10 do 25cm. Jeśli zmieszamy nawóz agregatem po orce, to będzie zalegał na głębokości około 10cm, bo nikt rozsądny nie uprawia głębiej przedsiewnie, aby nie przesuszać ziemi.

W sprzyjających warunkach może nie wystąpić różnica między oboma typami dawkowania nawozów. Natomiast przy suszy wiosennej, nawet krótkotrwałej, która zazwyczaj się jednak pojawia, rośliny głębiej ukorzenione nie wykazują efektu przestoju we wzroście, nie tracą czasu i zasobów na pogłębienie systemu korzeniowego, aby sięgnąć wody.

 

I nie powielaj tekstów z Farmera , zwłaszcza o pszenicy jarej, walneli babola a ludzie się tym podpierają

A orka fajna :D Zwłaszcza to bieganie za ciągnikiem na końcu pola

 

Edytowano przez jahooo
  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pepe2    13

Jak zrobię orkę przed siewem na około 23-25 cm to agregat przed siewnikiem obniża spulchnioną warstwę gleby przynajmniej o ok 7 cm , chyba że u was inaczej...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1285
20 godzin temu, Jano7711 napisał:

Chodzi o to, że fosfor przemieszcza się ok 3-5cm rocznie, pewnie pomyliłeś z potasem

Nie wiem gdzie tak szybko fosfor się przemieszcza, skoro raz na dwa lata niektórzy go stosują w podwójnej dawce  i nie jest to żaden błąd. Jakby się 5 cm przemieszczał, to nie byłoby to rozsądne.

Pod pług można dać pod pszenicę PK, ale nie Poli 6, bo tego azotu pszenica już nie wykorzysta.

Dlatego z ciężkim sercem daję Poli 6 pod pierwszą uprawkę po pługu, druga uprawka w czasie siewu trochę pomoże i mam nadzieję, że ten azot z Poli będzie dostępny.  Takie mniejsze zło, wiem, że nie jest to ideał. Idealnie byłoby dać PK pod pług, czyli głębiej, a Azot pod agregat przedsiewnie, ewentualnie pogłównie. Ale to już dodatkowe koszty i wyjazdy i sam nie wiem czy 30kg azotu pogłównie bardziej by zaszkodziło czy pomogło.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19703
1 godzinę temu, TheBociek1996 napisał:

Muszę Cię zmartwić ale to co piszesz całkowicie mija się z prawdą. Pszenica że zbóż ma jeden ze słabszych systemów korzeniowych. Żyto, owies i pszenica jara ma dużo lepiej rozwinięty i głębiej sięgający system korzeniowy. Przy pszenicy ozimej system korzeniowy w 90 procentach sięga max 20 cm. Do 50cm dochodzi tylko 5% korzeni i to jeszcze zależnie od warunków czyli można powiedzieć, że nic. Także jeśli czegoś nie jesteś pewien to nie pisz :)

Tutaj masz film z pracy mojego pługa i mojej zaniedbanej ziemi (3b) z której wywala skały

 

 

Jakoś nie widzę aby coś co było na górze zostało na powierzchni. Wszystko poszło na spód. Jeśli nie byłoby przedpłużków ani nawet ścinaczy to się zgodzę. 

rozporek byś sobie zapiął

  • Haha 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1285
1 godzinę temu, TheBociek1996 napisał:

Muszę Cię zmartwić ale to co piszesz całkowicie mija się z prawdą. Pszenica że zbóż ma jeden ze słabszych systemów korzeniowych. Żyto, owies i pszenica jara ma dużo lepiej rozwinięty i głębiej sięgający system korzeniowy. Przy pszenicy ozimej system korzeniowy w 90 procentach sięga max 20 cm. Do 50cm dochodzi tylko 5% korzeni i to jeszcze zależnie od warunków czyli można powiedzieć, że nic. Także jeśli czegoś nie jesteś pewien to nie pisz :)

Tutaj masz film z pracy mojego pługa i mojej zaniedbanej ziemi (3b) z której wywala skały

 

 

Jakoś nie widzę aby coś co było na górze zostało na powierzchni. Wszystko poszło na spód. Jeśli nie byłoby przedpłużków ani nawet ścinaczy to się zgodzę. 

A potem jadę z prokuratorem na oględziny, bo jeden się pośliźnie, traktor go przejedzie a my stoimy w 4 smutnych  i zastanawiamy się jak do tego doszło, baby piszczą, dzieci płaczą a ja piszę, bo taka praca. Dobrze że tu kolega film nagrał, to od razu wiedzielibyśmy że to samobójstwo, a tak piszą "wypadek przy pracy w rolnictwie". Szkoda że każdy przed śmiercią takiego filmu nie nagrywa, byłoby łatwiej. 

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U mnie bryły wielkości piłki do nogi .całe pole

Edytowano przez bobienko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90210grzesiu    167
1 godzinę temu, TheBociek1996 napisał:

Muszę Cię zmartwić ale to co piszesz całkowicie mija się z prawdą. Pszenica że zbóż ma jeden ze słabszych systemów korzeniowych. Żyto, owies i pszenica jara ma dużo lepiej rozwinięty i głębiej sięgający system korzeniowy. Przy pszenicy ozimej system korzeniowy w 90 procentach sięga max 20 cm. Do 50cm dochodzi tylko 5% korzeni i to jeszcze zależnie od warunków czyli można powiedzieć, że nic. Także jeśli czegoś nie jesteś pewien to nie pisz :)

Tutaj masz film z pracy mojego pługa i mojej zaniedbanej ziemi (3b) z której wywala skały

 

 

Jakoś nie widzę aby coś co było na górze zostało na powierzchni. Wszystko poszło na spód. Jeśli nie byłoby przedpłużków ani nawet ścinaczy to się zgodzę. 

Kolego, bez wyobraźni jesteś, gdybyś się potknął to nikt by Cie nie uratował. usuń ten film żeby jakieś dziecko nie próbowało naśladować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1285

Można dużo, ale rozsądnie Dff+Ctu ewentualnie Glean. Kombinacji jest sporo. Zamiast Expert Met można dać z 4 dobre środki. Osobiście Expert + dff i Ctu będę próbował tego roku. Bo chyba najtaniej.

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19703
43 minuty temu, slay6 napisał:

Czy u was też taka zadyma z tyłu jak robi je orkę pod pszenicę

IMG_20180908_134221333.jpg

farmtrac?

22 minuty temu, Przemo188 napisał:

Co można dołożyć do Expert Met w celu zwiększenia skuteczności ?

dff+fluroksypyr

i wiosną bez poprawek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1285

fluroksypyr? a to przypadkiem nie jest substancja działająca wyłącznie dolistnie? Na wschodzące chwasty pierwsza klasa, o czym wszyscy wiemy, ale dłuższego działania bym się nie spodziewał. No i nie jest to tani środek, wymaga minimalnej średniej temperatury 8 °   Jak już miałbym go stosować, to nigdy jesienią a wyłącznie wiosną, bo wtedy na pewno pojawi się coś, co jest wrażliwe na fluroksypyr, a dodam że nawet powój polny po nim kuca. Sam Expert med z Dff  jesienią zadziała lepiej i fluroksypyr jest zbędny według mnie. Na pewno nie powiększy spektrum zwalczanych chwastów i nic nie zabezpiecza.

 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj