Polecane posty

Mareg    66

@Kobek, zgadzam się z Tobą, po prostu dla mnie czy biore własny materiał czy kupuje kwalifikat czy od kogoś to jest to wydatek z mojej własnej kieszeni na kolejny rok uprawy, ale już koniec tematu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966

Mareg to właśnie o to chodzi że jak kupujesz z centrali to wtedy nie musisz brać swojego zostaje Ci to w magazynie, więc ten plus możesz rozpisać w koszt kwalifikatu. a zasiać trzeba i tak.

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

To skoro wg tych obliczeń kwalifikat wychodzi 52 zł taniej od swojego materiału to dlaczego nadal siejecie jeszcze swoim ziarnem a nie tylko kwalifikatem? Gdzie jest rozwiązanie tej zagadki, po co sie bawic w czyszczenie zaprawianie skoro kwalifikat i tak tańszy wg tych obliczeń, nawet uwzględniając ze w tym roku będzie po 230 zl

Screenshot_2018-08-01-21-59-31.png

Edytowano przez Mareg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobek    93

Dlatego, że wydaje nam się to tańszą opcją, bo nie liczymy kosztów swojego materiału. Ale jak ktoś to wcześniej napisał matematyki nie oszukasz i jak wszystko przeliczysz to wyjdzie, że jest to złudna oszczędność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

A jak dla mnie to idąc waszym tokiem rozumowania wy liczycie to w ten sposób jak niżej , i wtedy koszt obsiania swoim materiałem wychodzi wam tyle co dokupić zaprawę a koszt kwalifikatu 258 zl po oddaniu dopłaty i dlatego każdy obsiewa swoim, co jest błędnym tokiem rozumowania pod względem matematycznym. 

Screenshot_2018-08-01-21-59-31.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pieter1991    99

Sieje się swoim bo jest to pozorna oszczędność - do swojego towaru dodajesz z 50 zł na ha w postaci zaprawy i nie trzeba więcej gotówki wykładać więc dla większości płacisz tylko 50 zł i hektar obsiejesz. A tak na wysianie ha musisz wyłożyć w tym roku koło 400 zł na start, a zwrot za materiał siewny dostanie się dopiero po roku i to odstrasza ludzi. Przykładowo siejesz 10 ha pszenicy -  siejąc swoim nasieniem jesienią płacisz jakieś 500 zł za zaprawę (np scenic) i już siejesz, a kupując kwalifikat musisz wydać ok 4000. Z daleka wygląda strasznie więc ludzie sieją własnym ziarnem i się cieszą, że zaoszczędzili niby 3500 zł, a licząc wszystko dokładnie wyjdzie, że dołożyli z 800 zł, zakurzyli się zdrowo, powdychali chemii z zaprawy i uzapierdzielali jak dzikie osły :D

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobek    93

Mi to się wydaję, że to właśnie Ty nigdzie nie uwzględniasz ceny za swój materiał siewny.

2 minuty temu, pieter1991 napisał:

Sieje się swoim bo jest to pozorna oszczędność - do swojego towaru dodajesz z 50 zł na ha w postaci zaprawy i nie trzeba więcej gotówki wykładać więc dla większości płacisz tylko 50 zł i hektar obsiejesz. A tak na wysianie ha musisz wyłożyć w tym roku koło 400 zł na start, a zwrot za materiał siewny dostanie się dopiero po roku i to odstrasza ludzi. Przykładowo siejesz 10 ha pszenicy -  siejąc swoim nasieniem jesienią płacisz jakieś 500 zł za zaprawę (np scenic) i już siejesz, a kupując kwalifikat musisz wydać ok 4000. Z daleka wygląda strasznie więc ludzie sieją własnym ziarnem i się cieszą, że zaoszczędzili niby 3500 zł, a licząc wszystko dokładnie wyjdzie, że dołożyli z 800 zł, zakurzyli się zdrowo, powdychali chemii z zaprawy i uzapierdzielali jak dzikie osły :D

Idealnie opisane :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Własnego materiału wysiewam tyle samo co kwalifikowanego lub trochę więcej bo własne mam o większej MTN ? Dochodzi koszt zaprawiania i czyszczenia to kilka godzin pracy dla dwóch osób. Pozostałości z czyszczenia wracają na pryzmę. Własny przeważnie mam lepszej jakości jak zakupiony. Obecnie kupuje wyłącznie w celu pozyskania nowych odmian. Kiedyś obsiewałem kwalifikowanym  100%, ale pazerność firm nasiennych i ta śmieszna agencja do zbierania haraczu doprowadziły do tego.

Jak dla mnie obecnie kwalifikowany jest 2x droższy od własnego minus dopłata. Czyli przy 150kg/ha na wyrost 150zł w stosunku do 300zł -dopłata.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pieter1991    99

a płacisz "opłatę licencyjną" za odsiew swoim materiałem? Bo to też trzeba wliczyć w koszty. No chyba, że sieje się na farta :D Znajomy 100-hektarowiec jednego roku kupił wsio z centrali, a kolejne 2 siał juz swoim ziarnem i dostał później pismo, że albo płaci "licencje" z odsetkami albo coś koło 5 razy większa kara. Zgadnijcie co wybrał :P

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kobek napisał:

 

Możesz to wysiać normalnym siewnikiem ale musi być ustawiony na drobny wysiew. Ja kiedyś siałem facelię poznaniakiem w ilości 9kg/ha. Ogolnie facelia żeby rosła musi mieć dużo wilgoci w czasie wschodów. 

Ok zobacze jeszcze. A jakiś inny poplon polecasz? Seradela może? Czy jednak pozostać przy faceli? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektryk    140

Te wyliczenia to se w otwór burczący można wsadzić. W lewej kolumnie na start bierzemy 200kg materiału który kosztuje, a w prawej jakimś cudem mamy te 200kg za darmo na starcie, a skoro zysk jest równy cenie sprzedaży to by oznaczało, że uzyskanie tego ziarna nic nas nie kosztowało. Żeby to porównanie miało sens należało by ustalić identyczny stan początkowy obu wariantów. A może przyjmijmy faktyczny koszt wytworzenia ziarna np 40zł/100kg.

Wtedy na start mamy 200kg którego wytworzenie kosztowało 80zl. Wpisujemy w obu przypadkach 80zł.  Po lewej doliczmy zaprawę. Po prawej przy sprzedaży po 70zł/100kg doliczamy 140zł przychodu. Dalej jest tak kolorowo? 

Edytowano przez Elektryk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2345
u was tez z ostrogi sloma tak źle prasuje sie?wrecz tragedia jakas śliska na podbieraku staje sieczka sie zrobi i koniec jazdy. dodam ze mam prase łańcuchowa w ktora wszystko wchodzi tylko ta ostroga jakas przekleta

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889
8 godzin temu, ansu napisał:

Własnego materiału wysiewam tyle samo co kwalifikowanego lub trochę więcej bo własne mam o większej MTN ? Dochodzi koszt zaprawiania i czyszczenia to kilka godzin pracy dla dwóch osób. Pozostałości z czyszczenia wracają na pryzmę. Własny przeważnie mam lepszej jakości jak zakupiony. Obecnie kupuje wyłącznie w celu pozyskania nowych odmian. Kiedyś obsiewałem kwalifikowanym  100%, ale pazerność firm nasiennych i ta śmieszna agencja do zbierania haraczu doprowadziły do tego.

Jak dla mnie obecnie kwalifikowany jest 2x droższy od własnego minus dopłata. Czyli przy 150kg/ha na wyrost 150zł w stosunku do 300zł -dopłata.

 

 

 

Ja już dwa razy reklamowałem materiał. Pszenica z BayWa ( bardzo nie polecam tą firmę, słaby kontakt z przedstawicielem i braki wiedzy. Przy próbie reklamacji nasion( wziąłem dwa big bagi jednej odmiany i w jednym z worków pszenica wyglądała jak spod kombajnu- tzn brak zaprawy) no i oczywiscie pan dyrektor od nasion powiedział mi że oni mają na papierze ze jest dobrze. Śmiech na sali. Dali 10% zniżki.  Druga sytuacja groch z agromor albo b2seeds  bo to w zasadzie tą samą firma.  W materiale za ciężki hajs  patyki kamienie kupy i h*j wie co jeszcze. Coś tam dali jakąś zniżkę i przeprosiny przedstawiciela. Przynajmniej umieją się zachować. 

Pytanie na ten rok. Jak będzie wyglądać materiał siewny skoro taka  susza wszędzie?  

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Materiał jakiś tam bedzie, jak nie ten to z zeszłego roku tylko date na etykiecie zmienią no i pewnie cena trzy razy tyle co pszenica w skupie. Co do materiału siewnego wioske obok od kilku lat jest centrala nasienna, kilku znajomych tam pracuje więc troszke wiem jak wygląda cały proces, no i znajomi sieją dla tej centrali zboża i widze co i jak rośnie i wygląda. Więc nigdy od nich nie brałem i nie będe brał materiału.

Edytowano przez koniu
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

@koniu Ja robiłem dla nich owies ale mi odrzucili plantacje se względu na głuchy. A ręcznie nie było komu wyrywać. Mój kumpel dla nich robi jęczmień paszowy jary. Plantacje wzorowe można powiedzieć. Oni też robią propino dla agro matu. Miałem trochę tych nasion na wiosnę. Nic złego nie powiem.  Ciekawe jak z tą systivą jest? Czy jej nie ma? Bo różne cię słyszy historię. Nie mówię tylko o w.w. firmie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5571

Sprawa jest prosta

Siew kwalifikatem przy cenie 2tys/t to śednio 350 Pln/ha. Od tego bedzie zwrot za materiał siewny czyli ok 260 Pln/ha.

Włąsny materiał - tona ma wartość 750 Pln więc ziarno na ha  ok 130 Pln. Do tego jakaś porządna zaprawa na zimę pewnie ze 20 pln/ha  czyszczenie , zaprawianie , prąd, czas kurz, opłaty licencyjne to zapewne znajdziemy się w pobliżu 180 200 Pln/ha.. Jakas różnica niby jest ale szału nie ma


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    831

No i auto sprzedane, logistycznie tak pasowało, paszówa mimo, że jak robiłem lokalnie próbkę to parametry białko/gluten wychodziły na styk, ale trzeba się liczyć że będzie raczej paszówa, po potrąceniu za wilgotność 15%, za gluten, wyszła 660netto.. myślę że jak miesiąc-dwa chociaż jak się przytrzyma to powinno byc- patrząc na to co się dzieje, z 50zl netto drożej na paszowce samej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal4610    142
5 godzin temu, robi57362 napisał:

u was tez z ostrogi sloma tak źle prasuje sie?wrecz tragedia jakas śliska na podbieraku staje sieczka sie zrobi i koniec jazdy. dodam ze mam prase łańcuchowa w ktora wszystko wchodzi tylko ta ostroga jakas przekleta

czekaj na deszcz ;) Miałem tak 1 roku i dopiero po deszczach dało sie prasowac :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian
W tym roku ostroge pracowałem rosa wieczorem po 19 albo od 4 rano. Prasa rolkowa więc w południe nawet nie wyjeżdżam z garażu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Thorod    23

Czy sianie pszenicy odmiany turkis 240kg/ha to przesada na 3-4 klasie glina? Na ile polecacie siac pszenice Belisse na klasie 4 głównie glina?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumcio40    296

Belissa przy korzystnych warunkach dobrze się krzewi, siałem ją 180/ha i była nawet ciut za gęsta, ale na glinie 200 i rzadka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

Skup nowe zbiory 30.07.2018
Loko magazyn Lobez:
Rzepak 1610
Pszenica 12.5b 800
Pszenica pasz. 710
Jeczmien 690
Pszenzyto 650
Zyto pszawe 600
Zyto konsump. 640
Owies 50g- 570
Ceny netto.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7552

Pytanko ile wysiewa się pszenicy ostrogi i hondia klasa ziemi 3 a częściowo glinka , materiał siewny własny , wiadomo że siła kiełkowania ale tak z doświadczenia napisze .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Ma ktoś doświadczenie z odmiana Patras? Jak z plonem, jak z presją chorób?

Edytowano przez mathewc385

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj