Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22583 odpowiedzi na ten temat

#261 Share jarki

jarki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:sport

Napisany 07 marzec 2010 - 21:10

Pszenica Ozima i jara PK-odrzywkami pomogą niewiele !
odrzywki z mikroelementami
a makro jak niedostępne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 23:38
  •  

#262 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 marzec 2010 - 16:30

Pszenica Ozima i jara @grzenio nie bulwersuj się bo @Xemit ma rację. Zboża po żniwach będą tanie i nie warto teraz kupować nawozów wieloskładnikowych bo to dodatkowe koszty, których nie odrobisz zwyżką plonu w porównaniu do cen jakie będą w żniwa.

#263 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 08 marzec 2010 - 17:22

Pszenica Ozima i jara Jeżeli chccesz zasilić pszenicę P i K to masz dwa rozwiązania, niezbyt dopbre ale zawsze a mianowicie
1) Skoro wiosny rozsiać sól potasową z polidapem proporcja proponowana 1:1, sól wraz polidapem w miarę zostana wchłonięte przez glebe wraz z desczem, pszenica coś na pewno skorzysta, myślę że połowę skłdników.
2)Skoro wiosny nawóz Yara jakie niewiem jak pisał @pasio 5-15-25 lub 8-15-30 (ja bym optował za drugą) ma dobrą rozpuszczalność i sporo makropskładników
3) z wiosny odżywki typu basfoliary, agroleafy ale to jest polityka prowadząca do nikąd bo dolistnie nigdy nie odżywisz jak należy i do tego drogo.
Pozdrawiam jerzy

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#264 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 marzec 2010 - 17:42

Pszenica Ozima i jara Sam wrzuciłem jesienią w swoje uprawy(ok.20ha)ok 5 ton polifoski wartej ok.8-8,5 tys zł.Dał bym dużo za wycofanie tej polifoski z pola i posiadanie wydanej kwoty na koncie zamiast w ziemi.
HubertOjdana,pisząc o takiej alternatywie dla niejakiego Grzenio,pokazałem mu plusy takiej sytuacji i korzystne wyjście ekonomiczne..Ma prawo mieć je "gdzieś",podobnie jak ja "gdzieś" mam to co odpisał.
Smuci mnie jedynie takie podejście do ekonomicznych zagadnień produkcji rolnej,choć tli się we mnie resztka nadziei że decyzje ekonomiczne podejmuje tam kto inny i podzieli moje i twoje zdanie.A jeśli da PK,to ma prawo zgodnie z zasadą"Kto bogatemu zabroni"
Jeśli sytuacja taka jaka jest w rolnictwie ulegnie pogorszeniu,a nawet pozostanie na tym samym poziomie co obecnie, sam zastanawiam się by nie wstrzymać produkcji zboża na sezon 2010/11 pisząc na stodole-"Zamknięte z powodu bogactwa"

#265 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 08 marzec 2010 - 17:48

Pszenica Ozima i jara Grzenio, badałeś glebę na zawartość P i K? Jeżeli masz b.niską lub niską to nawożenie wiosenne PK możesz sobie odpuścić. Takowe nawożenie spowoduje powierzchniowe ukorzenianie się zbóż, doprowadzi to do znacznego spadku plonu, szczególnie w warunkach mniejszej wilgotności gleby późną wiosną lub wczesnym latem.

W przypadku gdy masz średnią to i tak z fosforem daj na luz. Fosfor to składnik mało ruchliwy, słabo przemieszcza się w profilu glebowym. Do tego fosforan (polidap) idzie w cenę a Ty umieścisz go w wierzchniej warstwie gleby, gdzie będzie mało dostępny dla rośliny. Fosfor to pod podorywkę, gruber, orkę im bardziej wymieszany z glebą jesienią, tym korzystniej dla rośliny.

Potas uzupełnij w sposób podany przez Jerzego.

#266 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 marzec 2010 - 17:55

Pszenica Ozima i jara

Jeżeli chccesz zasilić pszenicę P i K to masz dwa rozwiązania, niezbyt dopbre ale zawsze a mianowicie
1) Skoro wiosny rozsiać sól potasową z polidapem proporcja proponowana 1:1, sól wraz polidapem w miarę zostana wchłonięte przez glebe wraz z desczem, pszenica coś na pewno skorzysta, myślę że połowę skłdników.
2)Skoro wiosny nawóz Yara jakie niewiem jak pisał @pasio 5-15-25 lub 8-15-30 (ja bym optował za drugą) ma dobrą rozpuszczalność i sporo makropskładników
3) z wiosny odżywki typu basfoliary, agroleafy ale to jest polityka prowadząca do nikąd bo dolistnie nigdy nie odżywisz jak należy i do tego drogo.
Pozdrawiam jerzy

Jeśli zawartość Mg będzie niska,to potas,podany pogłównie w dużym stężeniu,nie wymieszany z glebą, będący pierwiastkiem działającym antagonistycznie do magnezu,unieruchomi jego resztki z wiadomym skutkiem.
I taka opcja jest(wielce)możliwa. :blink:

#267 Share Grzenio

Grzenio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 08 marzec 2010 - 18:05

Pszenica Ozima i jara Rozmawiałem dzisiaj z przedstawicielem TimacAgro i powiedział że nie ma sensu dawac fosforu bo roślina i tak go nie wchłonie jak napisał jerzy, więc kupię soli i chociaż tym może troche podratuje uprawę. Poza tym dam więcej saletry na te kawałki, więcej mocznika w opryskui pojade 3 razy insolem 3 i myślę że bedzie ok.
I będe czekał co się bedzie działo z cena.....
Może jeszcze podskoczy na 550zł/t na giełdzie to podpisze umowę z osadkowskim, chociaz i tak nie wiadomo co będzie w żniwa, może powtórzą się te z 2007 :blink: wszystkim rolnikom bym tego życzył.
Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

#268 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 08 marzec 2010 - 18:09

Pszenica Ozima i jara nie proponował ci startera lub tonica?

#269 Share Grzenio

Grzenio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 08 marzec 2010 - 18:14

Pszenica Ozima i jara Jescze nie ale jak przyjedzie to może coś kupie od niego zamiast insolu3.
miszka a znasz może ceny tych 2 specyfików i jeszcze cenę Gold-BMo
Kolego xemit myśle że siarczan magnezu podany dolistnie uzupełni braki o których napisałeś. jeżeli miałbym wyznaważ Twoją zasadę to na pszyszły rok nic bym nie siał bo po co dopłate uzupełniająca i tak za ugorowanie sie dostanie. Smutne czasy.

#270 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 marzec 2010 - 18:36

Pszenica Ozima i jara Dawno,dawno temu by zobrazować wpływ składników pokarmowych dla roślin,porównywano ich zasobność do beczki napełnionej wodą,gdzie każda klepka odpowiada innemu pierwiastkowi.Poziom wody w beczce,podobnie jak poziom plonów determinuje ta klepka która jest najkrótsza, lub składnik, który jest najmniej dostępny.To że nawożenie w N i K będzie luksusowe nic nie da,fosfor będzie tą najmniejszą klepką przez którą ucieknie woda lub plony.
Życzę powodzenia i tęgich plonów. :blink:
Siarczan magnezu nie da nic przy ostrym niedoborze,wymuszonym nadmiarem potasu.Wesołe czasy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share Grzenio

Grzenio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 08 marzec 2010 - 18:47

Pszenica Ozima i jara Tak. To ciekawe skąd wiesz że będzie nadmiar potasu skoro nie napisałem nawet ile go dam :/, nie znasz zmianowaniana przynajmniej 2 lata do tyłu, nie wiesz jaka to gleba, jakie nawożenie było stosowane przez ostatnie lata i jakie osiągane były plony, czy słoma była zbierana itd.
Dlatego też Twoja wiedza teoretyczna ma sie nijak do rzeczywistości.
Chciałeś pokazać jaki to jesteś mądry(wszyscy już zobaczyli i super) ale ja o to nie prosiłem i nie pytałem. Pytałem tylko jaki nawóz zastosować a nie czy dawać go czy nie. Widać że wiedze książkową masz "wyrytą" na blache hehehe....

#272 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 08 marzec 2010 - 19:12

Pszenica Ozima i jara Ano smutne czasy. Wiosną jedynie sól potasowa wcześnie wysiana może nieco zniwelować błąd przegapionego nawożenia pod korzeń, fosforu nawet z najlepszych polifosek roślina może nawet nie liznąć. Pozostaje nawożenie dolistne ale to już raczej dla uspokojenia własnego sumienia,bo są to znikome ilości pozwalają jedynie dopieścić rośline to tak jakbyś swojej kobiecie włożył rękę w majteczki może przyjemnie ale efekt żadny.

#273 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 08 marzec 2010 - 19:33

Pszenica Ozima i jara panowie jak sie raz na jakis czas nie zastosuje nawozenia P K to nic sie nie stanie
nie ma cio tak przezywac nad tym problemem
w glebie zawsze jest troche tych skladnikow chocby z resztek pozniwnych
ja nawozenie P K stosuje tylko pod rzepak i plony mam dobre a w tym roku rzepak dostal tylko mocznik pos korzen i zadnych odzywek i mialem plon 4 tony z ha
mialem robione probki gleb i zawartos P i K jest srednia ale zastosowalem wapno tlenkowe i UG MAX
teraz kupie polifoske bo jest tania i dam jesienia pod przyszle uprawy

#274 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 marzec 2010 - 23:04

Pszenica Ozima i jara

Sam wrzuciłem jesienią w swoje uprawy(ok.20ha)ok 5 ton polifoski wartej ok.8-8,5 tys zł.Dał bym dużo za wycofanie tej polifoski z pola i posiadanie wydanej kwoty na koncie zamiast w ziemi.
HubertOjdana,pisząc o takiej alternatywie dla niejakiego Grzenio,pokazałem mu plusy takiej sytuacji i korzystne wyjście ekonomiczne..Ma prawo mieć je "gdzieś",podobnie jak ja "gdzieś" mam to co odpisał.
Smuci mnie jedynie takie podejście do ekonomicznych zagadnień produkcji rolnej,choć tli się we mnie resztka nadziei że decyzje ekonomiczne podejmuje tam kto inny i podzieli moje i twoje zdanie.A jeśli da PK,to ma prawo zgodnie z zasadą"Kto bogatemu zabroni"
Jeśli sytuacja taka jaka jest w rolnictwie ulegnie pogorszeniu,a nawet pozostanie na tym samym poziomie co obecnie, sam zastanawiam się by nie wstrzymać produkcji zboża na sezon 2010/11 pisząc na stodole-"Zamknięte z powodu bogactwa"

Ekonomia i ergonomia w rolnictwie to w dzisiejszych czasach to podstawa. Nie tylko w nawożeniu, ale także wyborze maszyn rolniczych i wielu innych aspektach. No chyba, że ktoś nie ma na co pieniędzy wydawać i nie myśli logicznie

#275 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 marzec 2010 - 23:45

Pszenica Ozima i jara

Tak. To ciekawe skąd wiesz że będzie nadmiar potasu skoro nie napisałem nawet ile go dam :/, nie znasz zmianowaniana przynajmniej 2 lata do tyłu, nie wiesz jaka to gleba, jakie nawożenie było stosowane przez ostatnie lata i jakie osiągane były plony, czy słoma była zbierana itd.
Dlatego też Twoja wiedza teoretyczna ma sie nijak do rzeczywistości.
Chciałeś pokazać jaki to jesteś mądry(wszyscy już zobaczyli i super) ale ja o to nie prosiłem i nie pytałem. Pytałem tylko jaki nawóz zastosować a nie czy dawać go czy nie. Widać że wiedze książkową masz "wyrytą" na blache hehehe....

Dzięki Bogu nie mam "zakutego łba",a to w dzisiejszych czasach powszechne zjawisko ;) Szarża niestety nie pozwala mi, bym ten post skomentował :) .

#276 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 09 marzec 2010 - 13:34

Pszenica Ozima i jara @grzenio 550zł/tonę w żniwa to możesz intesyfikować produkcję ,ja obstawiam cenę pszenicy w żniwa na 350zł/tonę i ekstensyfikuję produkcje czyli 200kg saletry amonowej na start oprysk na chwasy i na tym kończę po żniwach możemy porównać swoje dochody.

#277 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 09 marzec 2010 - 14:38

Pszenica Ozima i jara 200 kg saletry .
to ja powiem tak ja sypne na twoje pole jeszcze 300 kg i to co ponad 4 ton to moje

#278 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 09 marzec 2010 - 15:16

Pszenica Ozima i jara ja liczę na trochę wyższy plon jak 4 tony przy odpowiednim rozkładzie opadów na 5,5tony.Dając te dodatkowe 300kg saletry uzyskałbyś max tonę więcej i trochę więcej glutenu a jak będzie susza to twoje pieniązki wylądowałby w błocie.Dam przykład prowadzę zapiski w swoim gospodarstwie od 20 lat.
Rok 1997 pszenica ozima odmiana Kobra nawożenie N 73kg na ha ,jeden zabieg Siarkolem K ,plon 6,8tony z ha.

#279 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 09 marzec 2010 - 15:22

Pszenica Ozima i jara Ja w tym roku nie licze na rekordowe plony, ozimą pszenicę mam posiana na czernicach, a tam często lubi woda stawać, więc jak mi za duzo nie zatopi to liczę na jakieś 4,5t-5t z hektara;)
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share Grzenio

Grzenio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 18 marzec 2010 - 19:31

Pszenica Ozima i jara i pierwsza dawka N poszła na pszenice gdzieś za 2 tyg następna.