Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

28622 odpowiedzi na ten temat

#27961 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 836 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 19 sierpień 2017 - 15:04

Pszenica Ozima i jara

Od kilku lat uprawiam Torasa. Zimuje zawsze, nie wylega, dość zdrowy, plony w czołówce odmian ale zawsze problem z białkiem. Przy nawożeniu 170 N i stanowisku po soi białko 12-12,7%. Moglibyście polecić coś zblizonego do Torasa ale łatwiejszego do wyprowadzenia na dobre parametry?

od kilku lat sialiśmy torasa ale problem był ze skróceniem, zawsze leżał. W tym roku mieliśmy bohemię. Fajna odmiana. Przy nawożeniu około 190N plon po pszenicy 7t, po rzepaku 8t. Mimo że było sucho jestem zadowolony. Białko 14-16%, gęstość 80-83, gluten 32-36. Najbardziej cieszy oko długość kłosa. Zdjęcia w galerii.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 16:11
  •  

#27962 Share cieplym3

cieplym3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów
  • Zainteresowania:Różne takie...:)

Napisany 19 sierpień 2017 - 16:53

Pszenica Ozima i jara Chlopaki mam do Was taki dylemat. Mialem w tym roku dzialke X ktora obsialem pszenice Desamo. Ta oto pszenica plonowala na poziomie 9t z ha, nie byloby w tym nic dziwnego gdyby nie wyniki badan z poprzedniego roku- p k niskie, ph 5,2 magnez wysoki. Ok przedplonem groch, przedsiewnie 300 poli 6, 140 n w 3 dawkach. Albo zle pobieram probki albo pszenica wcale nie jest tak wymagajaca, gleba 3a-4b. Groch rok wczesniej dal 4,2 t. Chlopaki ogolnie zauwazylem, ze wyniki badan nijak maja sie do plonowania roslin, dosc powiedziec, ze w tym roku pobilem rekordy pszenicy i pszenzyta odpowiednio 9 i 8,5 t ha na glebach o niskim ph i niskiej zasobnpsci w p i k. Wapnuje co rok odkad przejalem gospodarstwo, co rok wprowadzam do gleby w mineralnych minimum 50 p i 70 k plus obornik/gnojowica, w plonach to widac w wynikach badan slabo, pobieram co dwa lata, macie na to jakies wytlumaczenie?

#27963 Share JozB

JozB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 19 sierpień 2017 - 18:46

Pszenica Ozima i jara

Ja też to zaobserwowałem. Do tego stopnia, że z działek gdzie jest dawana dawka pomniejszona 2 razy, plon jest o 0,5-1 t wyższy. A na dzierżawie gdzie sypię garstkę nawozu lub w ogóle, rok w rok plon jest zadowalający. Tylko słoma jest rokrocznie przyorywana. I wapna ze 15 lat tam nie było, a ph 6,2. Wyniki trzeba co jakiś czas robić, tylko czy próba przez nas pobierana jest reprezentatywna? Przecież z małej garstki ziemi nie można oceniać całej działki. Myślę, że mądrzejszą sprawą są mapy zasobności sporządzone przez profesjonalne firmy.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#27964 Share cieplym3

cieplym3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 19 sierpień 2017 - 19:16

Pszenica Ozima i jara Proba wykonywana na skos pola okolo 15 z hektara. Tylko taka mapa w malym gospodarstwie bez nawozenia zlokalizowanego nawigacja nie ma racji bytu. Byc moze dawki dawane przeze mnie sa w sam raz na jeden rok bez podniesienia zasobnosci, ale czy przy tej oplacalnosci celowe jest dawanie na zapas...?

#27965 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 836 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 20 sierpień 2017 - 06:37

Pszenica Ozima i jara

myślę tak samo jak kolega @JozB. Do próbki idzie garstka ziemi, a na całym polu ziemia jest różna więc wynik ze stacji może nam tylko przybliżyć co mamy w ziemi. U mnie z prób robionych na 100ha zawartość npk jest na poziomie bardzo wysokim i ph na poziomie 6,5 a plony jakie zbieram na III klasie w tym roku były następujące. Pszenica 7-8t, jęczmień jary browarny 5 do 9t, rzepak 2,8-3,2t. jęczmien ozimy browarny 8,3t. Takie plony przy corocznym nawożeniu npk 8-20-30 w ilości około 350-370kg/ha. Co ciekawe na glebie I klasy o wysokiej zawartości npk i ph 4,8 plon jęczmienia jarego wyniósł 9,3t. Kukurydza daje tam od 13 do 15 ton. Więc o co chodzi. Gorsze ph gleby a plony najlepsze.

#27966 Share cieplym3

cieplym3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 20 sierpień 2017 - 06:45

Pszenica Ozima i jara Moze dlatego, ze I klasa? ;)

#27967 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3968 postów

Napisany 20 sierpień 2017 - 09:34

Pszenica Ozima i jara

A który z was badał glebę na zawartość MO? Kto z was badał poziom siarki?

Po za tym niskie pH wcale nie musi oznaczać niskiego poziomu wapnia. Owszem oznacza niski poziom kationów zasadowych ale których i w jakich proporcjach??

Pierwszy raz będę siał pszenicę po pszenicy. Bez orkowo ale słoma sprzątnięta.

Czy polecacie szczególnie jakieś odmiany, a może któreś odradzacie? Miałem zamiar siać delawar, memory i juljus.

Drugie pytanie jaką ochronę herbicydową jesienną polecanie jeśli prowadzę uprawy bezorkowe a zaraz po żniwach będę siał na tym polu polon mieszanki złożonej także z motylkowych.

#27968 Share HRSMOLICE

HRSMOLICE

Nowicjusz

• FIRMA
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 20 sierpień 2017 - 09:55

Pszenica Ozima i jara

A co myślicie o tj pszenicy belissa? Dodam ze jestem z łódzkiego q pszenica jest ze strzelec niedaleko mnie

W województwie łódzkim Belissę można nabyć tutaj:

Gospodarstwo Nasienne Adam Nowak
Dymek 1, 98-311 Ostrówek
tel. 725 524 320

#27969 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 4437 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 20 sierpień 2017 - 10:07

Pszenica Ozima i jara

a północna wlkp??

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#27970 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2435 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 20 sierpień 2017 - 10:08

Pszenica Ozima i jara

Panowie co to za choroba kłosa jak placami kłos stał sie taki biały-jasnożółty?reszta pszenicy , kłosa zielone a na placach kłosa stawały się jasne, nie jest to przypadkiem fuzerioza kłosów?

Edytowany przez KULAWA_KOZA, 20 sierpień 2017 - 10:11.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#27971 Share cieplym3

cieplym3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 20 sierpień 2017 - 10:59

Pszenica Ozima i jara Podstawa zdzbla.

#27972 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2435 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 20 sierpień 2017 - 11:04

Pszenica Ozima i jara

a kiedy najlepiej pryskać i jakim środkiem?

#27973 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1468 postów

Napisany 20 sierpień 2017 - 11:34

Pszenica Ozima i jara

Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła. Zaprawiać nasiona

#27974 Share kacper83

kacper83

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 20 sierpień 2017 - 12:03

Pszenica Ozima i jara Jaka zaprawe polecacie I jak zaprawiacie na sucho czy jak nie mam zadnej zaprawiarki I nie wiem jak sie za to zabrac czytalem o betoniarkach ale czy to sie sprawdza moze ktos ma sprawdzony sposób

#27975 Share Piotr291179

Piotr291179

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 20 sierpień 2017 - 12:20

Pszenica Ozima i jara

Jeżeli Masz nie duże ilości to jak najbardziej zrobisz to w betoniarce,ja taką metodę stosuje od kilku lat i jak najbardziej się to sprawdza dodam że często kupuje kwalifikat to porównując pokrycie zaprawą to nie widzę żadnej różnicy,nawet czasami śmiem twierdzić że sam lepiej to robię,jeżeli chodzi o zaprawy to ostanio stosuje SCENIC z nawozem donasiennym i jak na razie jestem zadowolony.

#27976 Share kamilc017

kamilc017

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 20 sierpień 2017 - 12:23

Pszenica Ozima i jara

Te suche zaprawy to tyle warte co nic... Lepiej kupić jakiejś w płynie i w betoniarce idzie to zrobić. Zawsze lepiej tak niż proszkiem. A do tego zawsze można dodać jakieś mikro do zaprawy.

#27977 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1468 postów

Napisany 20 sierpień 2017 - 12:24

Pszenica Ozima i jara

Dobra zaprawa, nawóz donasienny, czysta betoniarka i nasiona -lepiej to wygląda jak tzw kwalifikat za 200zł/q

#27978 Share kacper83

kacper83

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 20 sierpień 2017 - 12:54

Pszenica Ozima i jara I zaprawe I ten nawoz donasienny razem wszystko mieszac ten nawoz primus na przyklad dobry bedzie

#27979 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1468 postów

Napisany 20 sierpień 2017 - 14:37

Pszenica Ozima i jara

Bezpośrednio przed użyciem wszystko wymieszać i wlać do pracującej betoniarki ( ważne aby nasiona były odpylone np na najprostszej wialni) jak suche i szybiki wysiew to można więcej wody.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#27980 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2681 postów

Napisany 20 sierpień 2017 - 16:20

Pszenica Ozima i jara

Ja też stosuję Scenic. Tylko ma on jedną "wadę" - jeśli zboże przed zbiorem było słabo chronione od grzyba, to po siewie na polu może być trochę łyso. Warto wcześniej zaprawić sobie porcję 100 nasion i zrobić próbę kiełkowania. Te nasiona, które były już porażone grzybem po Scenicu na pewno już nie skiełkują. Przy tzw. suchych zaprawach ten efekt nie występuje, w kazdym razie nie w takim nasileniu.