Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22554 odpowiedzi na ten temat

#2661 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 01:17

Pszenica Ozima i jara Oczywiście zależnie od plonu :) Niby niewiele zboża potrzebują ale kiedyś mniej sialiśmy rzepaków czyli roślin siarkolubnych i nie wyciągaliśmy tyle jej z gleby i gdzieś czytałem że zmniejsza się ciężki przemysł i cośtam z czarnobylem że nam zaopatrzył ziemie w ten składnik. A jak prawo Liebiga mówi że plon warunkuje ten pierwiastek którego jest największy niedobór a nie ten którego potrzeba najwięcej dać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 21:06
  •  

#2662 Share pabloooo

pabloooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 446 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 08:36

Pszenica Ozima i jara

Kolego akcja, to jakie nawozy sypią w niemczech na pierwszą i drugą oraz trzecią dawkę i co dają pod korzeń? Jakie uzyskują oni też plony? To siarka ma aż tak duże znaczenie w kondycji i plonowaniu zbóż? Ja u diebie daję polifoskę, ale tam śladowe ilości siarki i na wiosnę tylko saletra, reszta siarki tylko w siarczanie magnezu i jakiejś odżywce a to stanowczo za mało.

1kg siarki= 11kg pobranego azotu,jak nie ma siarki albo jest jej mało to będzie mało efektywne pobranie azotu(prawo Liebiega ,siarka składnikiem ograniczającym pobranie)

#2663 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 09:02

Pszenica Ozima i jara Koledzy tym razem ja potrzebuję waszej opinii w :) a mianowicie: mam problem z przemarzniętą pszenicą która była pryskana Maratonem po siewie, i teraz jest właściwe pytanie czy orać czy wystarczy porządnie agregatem uprawowym uprawić pod siew ? Zamierzam siać pszenicę jarą, jesli ktos ma wiedzę na temat czy wystarczy uprawić agregatem i wpływu Maratonu na roslinę nastepcza po przesiewie. Za wszelkie odpowiedzi będę wdzięczny . pozdrawiam Jerzy

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2664 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 10:12

Pszenica Ozima i jara Maraton zawiera 250g w litrze pendimentaliny, czyli przy 4l/ha masz 1000g substancji.Pendigan stosuje wiosna, ma 330g substancji , przy 5l/ha daje to 1650g. Stosowałem na groch wiosna, potem po zbiorze 2 razy talerzówka na około 10-15cm i siew bez orkowy pszenicy. Na dzień dzisiejszy mam tam najładniejsze pszenice. Izotopuronem bym się wcale nie przejmował. Moje zdanie to nie orać @jerzy.. Tel do przedstawiciela raczej nic nie da, oni tylko ewentualnie regułke z etykiety zarecytuja.

#2665 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 10:25

Pszenica Ozima i jara

1kg siarki= 11kg pobranego azotu,jak nie ma siarki albo jest jej mało to będzie mało efektywne pobranie azotu(prawo Liebiega ,siarka składnikiem ograniczającym pobranie)

pod zboża wystarczy siarka z polifoski w ilości 200 kg na ha 18 kg z polifoski 8 lub 14 kg z polifoski 6
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#2666 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 10:30

Pszenica Ozima i jara Mam pytanie . Wymarzło mi kilka ha pszenicy ozimej była ubezpieczona w firmie P.. Przyszedł przedstawiciel oszacował szkodę całkowitą i zostało przelane już odszkodowanie. I czy muszę teraz przesiać to materiałem kwalifikowanym? czy będzie za jakiś czas ponowna kontrol z firmy ubezpieczeniowej żeby zobaczyli że faktycznie jest od nowa zasiane ??

#2667 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 10:35

Pszenica Ozima i jara po pierwsze nikt ci nie kaze tego przesiewac. Kasę dostajesz, działka jest wykreslona z ubezpieczenia, a czy ja przesiejesz i czym to nikogo nie obchodzi.

#2668 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 kwiecień 2012 - 10:53

Pszenica Ozima i jara @atomik W Polifosce 6 jest 3% S (w 200kg = 6kg S), a w Polifosce 8 4% S (w 200kg = 8kg S). Więc to jest zbyt mało, na wymagania zbożowe.

Edytowany przez e1leex, 01 kwiecień 2012 - 11:46.

#2669 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 10:58

Pszenica Ozima i jara Dokładnie tak jak poprzednik napisał polifoska 8 zawiera 9% ale trójtlenku siarki czyli połowe czystego S. A oprócz tego siarka jeśli sie nie myle to też pierwiastek mocno migrujący w glebie. A co powiecie o Mg? Bo chyba to również bardzo ważny skladnik?

#2670 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 11:07

Pszenica Ozima i jara Farmerfm wielki dzięki za opinię :), i ja tak kalkulowałem aby zaryzykować i nie orać, tylko głeboko skultywatorować lub zagregatować i siać, najbardziej bałem że preparat może uszkadzać siewki pszenicy jarej , orałem jeden kawałek po pszenicy i ziemia wcale nie była zmokra a jak by przyrszła by susza wiosenna to zasiewach. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam Jerzy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2671 Share LUKASZ82mtz

LUKASZ82mtz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 11:26

Pszenica Ozima i jara kiedy stosować koledzy drugą dawkę pod ozimą pszenicę ? pierwszą dałem 20 marca 150kg saletry na ha

#2672 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 kwiecień 2012 - 12:26

Pszenica Ozima i jara @silva ja opieram się na informacjach otrzymanych od Ciebie i w sieci znalazłem informacje popierające Twoje dane :) Ułożyłem plan nawożenia dla plonu 7t i wygląda on mniej, więcej tak:

+ 500kg Saletry amonowej
+400kg Polifoski 6
+50kg Kizerytu
Co 4 lata wapnowanie, wapnem z zawartością magnezu, ilość ok 4t/ha, odkwasza glebę, dostarcza CaO, oraz MgO (ilość zależna od odczynu pH)

Z takiego nawożenia uzyskujemy: 194kg N + 80kg P + 120 kg K + 12,5kg MgO (+ MgO zawarte w wapnie) + 24kg S + CaO zawarte w wapnie.

Koszt nawozu ok 1750zł/ha.

Ja w tym roku uciąłem dawkę N do 120kg i dodatkowo zastosowałem 25kg MgO i 20kg S (100kg Kizerytu). Będę miał porównanie czy MgO i S coś wspomoże :) Oczywiście jesienią zastosowana była Polifoska.

Edytowany przez e1leex, 01 kwiecień 2012 - 12:29.

#2673 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 12:53

Pszenica Ozima i jara Miło słyszeć że ktoś opiera sie na moich danych :)

No i wg mnie ladnie to wygląda. No ten azot można napewno ograniczać (może nie do 120 od razu ale na 150 spokojnie jak odpowiednie warunki) i mikro przynajmniej podstawowe dać. No i tutaj jeszcze odpowiednie zmianowanie i uprawki a reszte dokończy pogoda.
Z tym pH jak masz w okolicach 5,5-6,5 to tak jak piszesz co te 4 latka dać jakieś węglanowo magnezowe zależnie od potrzeb.

Jakiś czas temu znajomy (jeden z moich idoli) który wyciąga plony po 10t/ha na 3 klasie czasami 4 jak zapytalem jak on to robi w zbożach to powiedział takie zdanie "Kluczem jest siarka"

Edytowany przez silva, 01 kwiecień 2012 - 12:57.

#2674 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 kwiecień 2012 - 12:57

Pszenica Ozima i jara Pierwszy rok, więc wszystkiego trzeba się nauczyć. Może kiedyś zastosuję takie nawożenie jak opisałem, ale muszę poprawić pH, agrotechnikę i płodozmian, więc mam jeszcze jakieś 2 lata :)

Nie przeczę, w mojej okolicy niedobór siarki jest bardzo prawdopodobny i nawet kiedyś na mapie zawartości siarki (znaleziona w sieci) widziałem że właśnie w moim obszarze jest jej niedobór. W sumie zastosowałem ok 30kg S /ha. Czyli stosunek S do N = 1:4. Czas pokaże jak to będzie.

Edytowany przez e1leex, 01 kwiecień 2012 - 13:05.

#2675 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 13:08

Pszenica Ozima i jara No właśnie słyszałem że przy fabrykach jest duża zawartość tego składnika i dawanie go nie jest koniczne.

#2676 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 kwiecień 2012 - 13:18

Pszenica Ozima i jara Mapa http://www.oschrbial...l.pl/siarka.jpg Siarka stosowana jest w ogrodnictwie, oraz warzywnictwie jako fungicyd. Więc możliwe jest, że stosowanie S w uprawach zboża również wpływa w jakimś stopniu na ochronę przed chorobami grzybowymi. Takie moje małe spostrzeżenie, szkoda tylko, że niczym nie potwierdzone.

#2677 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 13:35

Pszenica Ozima i jara Podobnie jak Miedź w miedzianach tak samo siarka w siarkolach napewno cośtam pomaga.

#2678 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 01 kwiecień 2012 - 21:08

Pszenica Ozima i jara To siarkę wprowadzić do gleby w kirezycie? Jaką ilość proponujecie i jakim okresie?

#2679 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 21:45

Pszenica Ozima i jara Kizeryt to droga sprawa, jeśli brakuje magnezu to najtaniej jednak jakimś dolomitem, długofalowe aczkolwiek opóznione działanie. Dokładanie do każdego zabiegu siarczanu magnezu siedmiowodnego też daje efekty.
DEZERTER

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2680 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 02 kwiecień 2012 - 07:11

Pszenica Ozima i jara No wiadomo magnez w wapnie to najtańsza opcja. Tylko gorzej jeśli nam potrzeba teraz a rośliny na polach sobie rosną