Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Elektryk    140

Właśnie że jest leniwy. Jak znajdzie składniki i wodę płytko to niechętnie pójdzie niżej. Będzie szedł za składnikami jak łodyga za słońcem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9226

Nie jesteś w postaci nawozów podać roślinie wszystkiego co potrzebuje. Mało jest tez prawdopodobne, aby znalazła wodę na 10cm w wystarczającej ilości, aby nie rosnąć w głąb profilu. Twój tok rozumowania jest właściwy tylko dla zbóż ozimych i roślin okopowych, które korzenią się głęboko. Wszystkie zboża jare i kukurydza z natury nie korzenią się bardzo głęboko.

Może napiszę to krócej i w bardziej zrozumiały sposób - styl nawożenia należy dostosować do uprawianej rośliny - jedne wymagają nawożenia "głębokiego", drugie "płytkiego". A najlepiej jak gleba jest na tyle zasobna, że wysiany nawóz jest tylko uzupełnieniem .

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

Na przykładzie rapsu mogę powiedzieć że korzeń jest leniwy jak ma wszystko obok siebie, rok temu wody oporowo na jesień, dodatkowo kto dał npk przed siewem to słaby korzeń był. 

Korzenią się głeboko, napewno ponad warstwę orną, tylko że to nie system palowy i nie zobaczysz tego jak w rapsie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektryk    140

@jahooo Ale ja nie twierdzę, że zmusisz roślinę płytko korzeniącą się do puszczenia 2 metrów korzenia, czy rzepaku żeby puścił korzenie tylko na 20 cm. Jak tej samej roślinie dasz cały nawóz na głębokość 5cm lub 30cm to z reguły wpłynie to kształt korzeni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9226

ja też tak nie twierdzę. Są pewne zasady nawożenia roślin i trzeba się ich trzymać. Natomiast wadliwe nawożenie w niekorzystnych warunkach pogodowych (brak lub nadmiar opadów) może spowodować dodatkowy spadek plonu.  Tak jak piszesz, roślina głęboko korzeniąca się  może wytworzyć większa ilość korzeni np w płytszej strefie. Przy sprzyjającej pogodzie może to mieć korzystny wpływ na plon, bo roślina mniej materiału przeznaczy na budowe korzeni a więcej na część nadziemną i nasiona. Tylko nie można z góry założyć takiego scenariusza. Poza tym wzrost plonu może wynieść np 10% a w razie niekorzystnej aury spadek plonu w tej sytuacji np 70% i trzeba ocenić, co się jednak bardziej opłaci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drozd82    0

ktora odmiana bedzie lepsza arabela czy tybal ,prosze o porade od osob ktorzy siali juz te odmiany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Tybalta raz zasiałem i więcej już nie chciałem ze względy na późny jego zbiór i słabe nabicie ziarna.Arabele będę siał 4 sezon.Odmiana wczesna i nie przypala tak ziarna jak w Tybalcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drozd82    0
31 minut temu, slawek2209 napisał:

Tybalta raz zasiałem i więcej już nie chciałem ze względy na późny jego zbiór i słabe nabicie ziarna.Arabele będę siał 4 sezon.Odmiana wczesna i nie przypala tak ziarna jak w Tybalcie

ile wysiewasz arabeli,jaka stosujesz agrotechnike?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1533
Dnia 27.12.2017 o 15:45, aro1975 napisał:

dziś wywiozłem 35t pszenicy i koniec zabawy ze zbożem do żniw. średni plon z 8ha wyszedł 8,9t/ha

 

oo :) to bardzo ładny wynik Ci wyszedł :) gratuluję i życzę podobnego w tym sezonie bo średnia z 8 z przodu to już za***isty wynik :)

Ja resztę przetrzymam trochę jeszcze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

my też trzymamy resztę z 200t. Ale wątpliwe że to jeszcze podrożeje. Trzymamy dla tradycji: ,, co jakiś czas po trochu" a czy będzie tańsza czy droższa to nie ma sensu gdybać. Przynajmniej u nas tak to wygląda. Żeby nie było że potanieje tak jak rzepak zjechał w dół prawie 200zł w porównaniu do tego co było w żniwa, a czy podrożeje? Wiedzą o tym tylko panowie w krawatach przed komputerami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mari82    275

Siałem arabele i tybalta,tybalt lepiej plonował,ale to nie są jakieś znaczne różnice,no ale tybalta miałem na lepiej dopracowanych kawałkach,najbardziej właśnie zmartwił mnie późniejszy zbiór wg arabeli ponad półtora tygodnia a i tak była duża wilgotność ponad 14,arabela 12,5.

Też mam prawie 4ha do zasiania jarej i tybalta jeszcze raz sróbuje ale tylko 1ha,a reszta albo arabela bo mam,albo wezme na próbe coś nowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelKtm525    193
a jak dajecie azot na jare? pk przed siewnie i n tyle co w np polifosce czy tez dozucacie cos pod korzeń? czy lepiej dac pierwsza dawke n jak juz poschodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9226

Ja daje przedsiewnie 200kg saletry albo mocznika, pszenica jara zaraz po wschodach potrzebuje "kopa" do rozwoju, musi szybko dostać składniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Ja pod jare daję całą dawkę przed siewem. Możesz zrobić tak że pół dawki dać przed siewem a pół dawki póżniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9226

A zapytam z ciekawości - ile dajesz ogólnie azotu na jarą pszenicę i ile jej zbierasz ? Pytam, bo może robię coś źle, mi jara plonuje około 5-5,5t na lepszych kawałkach, 4,5 na gorszych IV klasa. Sypię około połowy azotu przed siewem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7569

Pod pszenicę jarą przedsiewnie stosuje .

Saletrasan 26 - 1,5 m na 1 ha / 39 % Azotu .

Polifoska 6  - 2 , 5 m na 1 ha / 15 % Azotu .

Mocznik 46 - 1 m na 1 ha / 46 % Azotu .

Jak pszenica ma już około 8 cm leci 2,5 m saletry  na 1 ha co daje 80 % Azotu .

Jest to wystarczająco . klasa ziemi III a .

Plon około 6 t do 6,5 t ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Czyli jak dobrze liczę 180kgN i plon 6,5t na IIIa? 


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr4255    38

Również pod jare zboża daję cały azot pod korzeń a jak jest przekropnie w czerwcu to sypie na kłos 120-150 saletry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324
16 godzin temu, XTRO napisał:

 

oo :) to bardzo ładny wynik Ci wyszedł :) gratuluję i życzę podobnego w tym sezonie bo średnia z 8 z przodu to już za***isty wynik :)

Ja resztę przetrzymam trochę jeszcze 

Dzięki, poszła jako konsumpcja po 700 netto (30 gluten, 13,1 białko)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
20 minut temu, aro1975 napisał:

Dzięki, poszła jako konsumpcja po 700 netto (30 gluten, 13,1 białko)

No to ponad 3tyś zysku z hektara. Naprawdę jest się czym chwalić. 


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1533
Dnia 27.12.2017 o 15:45, aro1975 napisał:

dziś wywiozłem 35t pszenicy i koniec zabawy ze zbożem do żniw. średni plon z 8ha wyszedł 8,9t/ha

 

Arek sprzedałeś dla Aśki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

U mnie pod pszenice jara daje 250 polifoski 5, 150 mocznika przed siewem, na 1 kolanko 150 salerty i przed kłoszeniem 100 salerty. W zeszłym roku miałem pszenice monsun i dała prawie 7t/ha w tym roku 3,1t a tybalt 3,4t przy takiej samej uprawie. W pszyszłym roku przeżucam sie na owies.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

A ja znowu rezygnuje z pszenżyta na rzecz pszenicy jarej , jakoś no ani pszenżyto ani owies no  nie ma zbytu . No niestety jara slabiej sypie jak ozima ale znowu problemu ze zbytem nie będę miał . W mojej okolicy to tylko rzepak , kukurydza , pszenica i jęczmień i z tym to nie jest problem sprzedać . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25578
Dnia 27.12.2017 o 20:35, aro1975 napisał:

dzięki

a ja zadaje sobie to samo pytanie: czego brakuje dla żyta hybrydowego ze nie mogę przekroczyć 8t/ha? uprawiam od paru lat i np. u mnie w tym roku 7,65t/ha, a u sąsiada dokładnie ta sama agrotechnika i plon 8,2t/ha. 

Dużo tego żyta siejesz? Wszystko F1 czy część F2? Są duże rozbieżności w plonowaniu, rozszczepienie cech?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj