Polecane posty

Tomek90    2248

Wiatr rozbryzguje dużą krople na sporo mniejsze i dlatego występują poparzenia. 

@piotrdd dobrze mówi bo nie ma ścisłej reguł kiedy. Ogólnie najlepiej koniec krzewienia- początek strzelania w źdźbło, ale pogoda weryfikuje termin, 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Taki RSM 26N3S jakby miał tyle siarki co w saletrosanie to by było coś pięknego. Jednak 3kg siarki to jest ,,nic" przy dawkach jakie się stosuje. Ja jestem bardziej ciekawe czym kierowali się w fabryce tworząc taki skład 26N+3S?

Zdrowych, Spokojnych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Procesem technologicznym i możliwością przypaleń bardziej skumulowanej siarki.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

ciekawe jak w przeliczeniu wychodzi zastosowanie 26+S + dodatkowo zasilenie jakąś siarką w porównaniu do samego saletrosanu 26+13. Nie orientuje się jakie formy siarki/azotu są w tych nawozach ale czy nie taniej wyjdzie saletrosan? chodzi mi np o rzepak w dawce 400kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356
12 godzin temu, Kula07 napisał:

Nie chodzi o poparzenia w pierwszej dawce a o przechowywanie przez zimę. Wiem, że ogolnie 32 jest nawozem ktory ze wszystkich płynnych azotów w najmniejszym stopniu powoduje poparzenia.

Czyli drugą dawkę najlepiej jest podać przed strzelaniem w źdźbło czy po pojawieniu się pierwszego kolanka?

RSMu nie stosowałem ale wydaje mi sie ze lepiej bedzie podać 2 dawkę przed pierwszym kolankiem, BBCH30/31. Jakby nie było 3 formy azotu, amidowa nawet jak z RSMu to potrzebuje trochę czasu. Wszystko zależy od stanu plantacji


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

ja słyszałem od znajomego który dawniej był agronomem w kombinacie że w czechach dawali i dalej podają rsm nawet na III dawkę. Mówi że zapytał jakiegoś pepika który był kierownikiem tamtejszej spółdzielni czy nie przypala w późniejszych fazach to mu odpowiedział: że przypalenia przy tym nawozie to normalne :D

Gdzieś na youtube są chyba nawet filmiki jak leją rsm chyba na liść flagowy ale to już aplikują jakimiś dziwnymi konstrukcjami, chyba że to nie rsm, ale raczej wygląda to na rsm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Dając 400kg RSMS + 100kg Kizerytu dajemy tyle samo N, 24kg SO3 mniej ale za to 25Kg Mg. Cenowo wyjdzie drożej o jakieś 50zł/ha.

Najlepiej wyszedł by RSM 32 + Kizeryt.

 

Co do podania to faktycznie głównym wyznacznikiem będzie pogoda i stan roślin. 

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Kula, w ubiegłym sezonie II dawkę podałeś końcem marca (29.03) z tego co patrzyłem na opisy pod zdjęciami - 300kg Saletry 32%, pszenica była wtedy jeszcze w fazie krzewienia czy już w fazie strzelania w źdźbło? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Ja aplikowałem RSM za pomocą węży na glebę między rośliny, ale to stare czasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
6 minut temu, loquito napisał:

Kula, w ubiegłym sezonie II dawkę podałeś końcem marca (29.03) z tego co patrzyłem na opisy pod zdjęciami - 300kg Saletry 32%, pszenica była wtedy jeszcze w fazie krzewienia czy już w fazie strzelania w źdźbło? 

Strzelała w źdźbło.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

A jeśli ktoś kto decyduje się na nawożenie pszenicy w dwóch dawkach azotu zastosował by drugą dawkę azotu tak wcześnie, wcześnie ponieważ inni podają drugą dawkę na I - II kolanko to pszenica nawożona tak jak Twoja "dociągła" by do końca wegetacji w dobrej kondycji czy by nie wykarmiła wszystkich źdźbeł. Chodzi mi o ilość plonu a nie o osiągnięcie parametrów.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

kolega daje na I dawkę saletrę a na II dawkę mocznik i ma parametry łapie, plony ma takie jak przy III dawkach saletry. Także myslę że dwie dawki rsm by miały podobne działanie jak mocznik na II dawkę, więc parametry i plon powinny byc no chyba że źle myślę, bo w końcu rsm ma 3 formy azotu. Cztery lata temu dałem na ostrogę na drugą dawkę 300kg saletry. Jak na tą odmiane było białko i plon przyzwoity. Także przy RSM na drugą dawkę tym bardziej powinno byc w porządku.

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Gdzieś w fazie strzelania w zdźbło. Normalnie daje w dawce około 250kg max 300kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579
22 godziny temu, miwigos napisał:

No i skąd macie pewność ile ma N ,bo są różne RSM ,ja nie wierze sobie ,a co dopiero innym,wiem że mozna zbadać gęstość ,ale jak doleją 1 % wody to nikt się nie kapnie,przedewszystkim nie lubie sobie utrudniać życia ,a z saletrą napewno jest szybciej i mniej roboty,

Jak kupiłeś ze siarką to co cały rok ją bedziesz lał ,siarka powinna być w I dawce,po co pózniej zakwaszać ziemie

Po pierwsze jak zmierzysz ile  N jest w saletrze, zwłaszcza od ręki., po drugie czy kiedykolwiek ważyłeś ile  saltry kupujesz, bo niekiedy  na samochodzie brakuję 400-500 kg.  Ja mam rozsiewacz z wagą więc teraz wiem ile jest rużnicy. Na 3,5 miałem  od 20 do 60 kg nigdy więcej.  Nawet za rządów Leppera była z wagą nawozu afera. 

 Rsm kupujesz na wagę więc trudno oszukać,  akżdy samochód jest ważony, a ja  niekiedy sam na wagę jadę i jeszcze nie miałem problemów,  po drugie kupujesz aerometr i jak auto przyjeżdża to mierzysz. Mi kiedyś przywieźli RSM  34% z Niemiec.  Z ważeniem 1 litra  to problem bo jak dobrze odmierzyć 1 litr. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Nie wiem jak ty, ale ja zwykle ważę to, co kupuję już u sprzedawcy. Zazwyczaj każdy wagę ma. Na każej palecie podana jest też waga brutto z marginesem tolerancji +/-. Jak kupujesz zleżały towar, to azot ma to do sieie, że się ulatnia, bo worki nie są szczelne - nawóz musi mieć wymianę powietrza.

Możesz kupić 1100kg w mauzerze, niekoniecznie 1100kg RSM, wystarczy dolać wody. W warunkach domowych nie sposób tego sprawdzić. Tak samo można kupić RSM przelewany z dużego zbiornika, gdzie część jest skrystalizowana i trafi się zamiast 32, 30% , jesteś to w stanie sprawdzić w domu, jak waga beczki się zgadza ?

Zawsze się trafią cwaniacy, co będą chcieli na kimś łatwo zarobić. Rok i dwa lata temu była afera z podrabianymi nawozami - w opakowaniach znanych producentów przyjeżdżał granulat, który z nawozem niewiele miał wspólnego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

Kula jeśli kupiłes RSM z siarką,ok był tańszy od saletry,ale jak na wiosne kupisz RSM 32 ,to będzie wiele droższy,więc po co utrudniać sobie robote i jeszcze przepłacać oraz denerwować sie przypaleniami,wieloskładnik kupuje na koniec maja,a azotowelipiec-sierpień ,wtedy są najtańsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

DlaDlatego kupiłem i RSM i Saletre :)

Ale jak wsio będzie Ok, to przechodzę tylko na nawóz płynny :)


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
25 minut temu, miwigos napisał:

Kula jeśli kupiłes RSM z siarką,ok był tańszy od saletry,ale jak na wiosne kupisz RSM 32 ,to będzie wiele droższy,więc po co utrudniać sobie robote i jeszcze przepłacać oraz denerwować sie przypaleniami,wieloskładnik kupuje na koniec maja,a azotowelipiec-sierpień ,wtedy są najtańsze

kolego są firmy np ta w której pracuje i się zaopatruje że można sobie zamówić dostawę na termin. Kupujesz na jesień i dostawe masz np. w marcu. U mnie w pracy jest tak że zamawiamy w czechach i za 3-5 dni mamy dostawę do firmy lub do rolnika lub kupujemy w grudniu z dostawą na marzec. Z jednej strony dobrze dla tego kto nie ma miejsca, z drugiej strony firma obraca moimi pieniędzmi a ja nawozu nie widzę ale znowu jak mają pieniądze leżeć w banku i nie przynosić zysku to lepiej kupić taniej jak później płacić nawet drugie tyle.

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Nie tylko ty tak kupujesz, ja tak kupuję SOR i nawozy  - zamawiam transport wtedy, kiedy potrzebuję,a  stoją na placu u sprzedawcy lub w magazynie. Tylko trzeba mieć zaufana firmę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
15 minut temu, jahooo napisał:

Nie tylko ty tak kupujesz, ja tak kupuję SOR i nawozy  - zamawiam transport wtedy, kiedy potrzebuję,a  stoją na placu u sprzedawcy lub w magazynie. Tylko trzeba mieć zaufana firmę

Z tym to jest już różnie. Zboże też mogę sprzedać o 20-30zł/ drożej. Ale wolę sprzedać trochę taniej do zaufanej firmy. Inaczej to może zapłacą w terminie, może wcale a może za rok. Dwa lata temu znajomi tak sprzedali po 100 ton pszenicy każdy do młyna. Kasa miała być za miesiąc, była za 13 miesiący. Jeszcze na pocieszenie dostali po 10 ton otrębów nie wiadomo po co.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9201

Dlatego napisałem - firma musi byc sprawdzona i muszę miec do niej zaufanie. Nie sztuka kupić nawóz po 20zł/tonie tańszy, który nie przedstawia żadnej wartości na polu, w firmie krzak, co po wyprzedaniu nawozu znika bez śladu.  Albo oprysk, który okazuje się zwykłym glifosatem i niszczy wszystko na polu (kilka osób u mnie kupiło takie opryski "na targu" w okazyjnej cenie i po kilka ha pszenicy poszło w p.... Zwykle robią tak najmniejsze gospodarstwa ze źle pojmowanej oszczędności. Ale przykład był dobry, rozszedł się po okolicy i handelek na targach się skończył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248
3 godziny temu, miwigos napisał:

Kula jeśli kupiłes RSM z siarką,ok był tańszy od saletry,ale jak na wiosne kupisz RSM 32 ,to będzie wiele droższy,więc po co utrudniać sobie robote i jeszcze przepłacać oraz denerwować sie przypaleniami,wieloskładnik kupuje na koniec maja,a azotowelipiec-sierpień ,wtedy są najtańsze

Chodźby dla 3 form azotu, równomiernej aplikacji bo żaden  rozkidajnik kuhn amazone nie rozsieje tak równo jak rozleje opryskiwacz. Dajcie spokój z tymi przypaleniami jako praktyk mówie że nie występują przy umiejętnym stosowaniu, a jeśli już to nie wpływają na plon na tyle żeby zawracać tym sobie d*pę i rezygnować z tego nawozu. 

 

  • Thanks 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj