Polecane posty

Vitasem    155

@grzenio 550zł/tonę w żniwa to możesz intesyfikować produkcję ,ja obstawiam cenę pszenicy w żniwa na 350zł/tonę i ekstensyfikuję produkcje czyli 200kg saletry amonowej na start oprysk na chwasy i na tym kończę po żniwach możemy porównać swoje dochody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

200 kg saletry .

to ja powiem tak ja sypne na twoje pole jeszcze 300 kg i to co ponad 4 ton to moje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155

ja liczę na trochę wyższy plon jak 4 tony przy odpowiednim rozkładzie opadów na 5,5tony.Dając te dodatkowe 300kg saletry uzyskałbyś max tonę więcej i trochę więcej glutenu a jak będzie susza to twoje pieniązki wylądowałby w błocie.Dam przykład prowadzę zapiski w swoim gospodarstwie od 20 lat.

Rok 1997 pszenica ozima odmiana Kobra nawożenie N 73kg na ha ,jeden zabieg Siarkolem K ,plon 6,8tony z ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Ja w tym roku nie licze na rekordowe plony, ozimą pszenicę mam posiana na czernicach, a tam często lubi woda stawać, więc jak mi za duzo nie zatopi to liczę na jakieś 4,5t-5t z hektara;)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

i pierwsza dawka N poszła na pszenice gdzieś za 2 tyg następna.


Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nawożenie P i K można czasami pominąć , zależy to od zasobności gleby w te składniki. w mojej okolicy nawet OODR robi już doświadzczenia na sporym areale bez nawożenia PK i nie zanotowali spadku plonów w porównaniu do pól nawożonych , doświadzczenia robione są na pszenicy. teraz coraz większe znaczenie ma prawidłowe wykorzystanie nawozu ze słomy, bo jest go tam bardzo sporo, a także z poplonów , są to dwa źródła najtańszych nawozów oczywiście trzeba je umiejętnie wykorzystać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

piotrekja24

i ja sie z toba zgadzam ja tez ograniczylem stosowanie P K i nie ma roznicy w plonie nawet na zepaku

a od tego roku stosuje eszcze na sciernie UG MAX

ale od czasu do czasu trzeba troche dac polifoski na pole

 

nie w temacie ale w tym roku rzepak dostal przed siewem tylko mkocznik i na wiosne salere ok 500 kg/ha

nie stosowalem zadnych odzywek nie dalem siarki ani boru

na grzyba jeden oprysk tebu i plon 4 tony z ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Wczoraj poplon gorczycy zaorany.

Jutro siew pszenicy jarki.

 

Dwie odmiany katoda i waluta.

 

Obsada 400 ziaren/m2. Mtn wysokie 46 i 44.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6
może powtórzą się te z 2007 ;) wszystkim rolnikom bym tego życzył.

 

 

 

___KIJ W MROWISKO___

 

A moim zdaniem ten rok wywrócił wszystko do góry nogami. Na północy można było sprzedawać żyto po 800 PLN !!! To dopiero było chore.

Połowa moich klientów po tym roku zaopatrzyła się w niezbędny sprzęt dla rolnika - Land Cruisery w skórze, Jeepy, sztucery na polowania w Kenii itp.

 

Ujmę to tak: w du...ach im się poprzewracało. W ubiegłe żniwa jak ktoś proponował skup żyta po 430 na wyjściu to go od złodziei wyzywali i czekali na 700 pln. Potem jak oddali za 350 to skakali z radości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sly    0

no to nieźle ale czy to na pewno aby prawda, u mnie pol. wschód - ok.270-300 zł za tonę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Pozwolę sie odnieść do postu Namoora. Jeśli chodzi o przewracanie do góry nogami to koniunktura twała 2007 a 2008 rok był jego gwałtownym zakończeniem. Ceny zostały wywindowane sztucznie przez maklerów giełdowych całego świata ponieważ pieniądze przerzucili na giełdy surowcowe i zaczeli kupować zboże aby nim- nie lubię tego słowa- spekulować- zarobić, czyli z zyskiem sprzedać, potem jak rynek walutowy się ożywił, porzucili giedy surowcowe a zboża wyprzedawać no i cena zboża w we wrześniu zaczeła spadać a plony były rekordowe. Wielu rolników myślało że trwać hossa bedzie a obniżki są przejściowe. Podobnie i ja myślałem dlatego jak zazdwonił do mnie odbiorca stały z ceną 620 zł/t pszenicy we wrześniu odmówiłem sprzedania, miesiąc później z ochotą po 580 odwiozłem. Koledzy moi czekali na odbicie ceny które nie nastąpiło. Dlatego Namoor nie dziw się że gnali kontrahentów z ceną żyta po 430 nikt nie wierzył że cena tak drastycznie spadnie. Co do sztucerów i jeepów skórze też się nie dziw jak ktoś sprzedał z 200 ha pszenicę po 800 zł i lepiej a cena się trzymała to sobie takie "zabawki" pokupował, każdy liczył że w następnym roku za zboża pokupują sobie nowe kombajny lub traktory. Mając nauczkę na pszenicy w grudniu pogoniłem jęczmień i pszenżyto po 500 zł, a ceny tych zbóż już w kwietniu spadły do 380 zł.

@Sly pytasz czy to prawda z tymi cenami żyta prawda, prawda bio na północy polski bliżej portów ceny są wyższe gdyż odpadają koszty dalekiego transportu. Także widzicie mimo że człowiekowi wydaje się że od lat zna rynek i jego mechanizmy potrafi przewidzieć pewne trendy, wraz jest zaskakiwany i ponosi się pewne straty. Ot taki mój komentarz do KIJA W MROWISKO ;) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Trzeba było silosy postawić, a nie na antylopy do Afryki jeździć.

Nie wymyślam teraz, to autentyczna wypowiedź jednego z rolników. Zapytał czy wiem ile trzeba ton zboża sprzedać żeby mieć na polowanie w Kenii?

Normalnie bieda aż piszczy.

Uważam, że do jazdy po polu skórzana tapicerka i zestaw stereo za 15 tys nie są konieczne.

 

A jak modernizowali gospodarstwa? Normą było kupowanie sprzętu na wyrost. Niedługo dojdzie do tego, że traktor bez GPS nie nadaje się do jazdy. U mnie 200ha gospodarstwa inwestowały w sprzęt, którym można by spokojnie robić 600ha. Chodziło tylko i wyłącznie o pokazanie się sąsiadom.

Ludziom odbiło.

 

I jeszcze jedno dodam - ważne niech rolnicy czytają !!!

Przy zakupie chemii targi odstawiają jak na giełdzie, 2 pln różnicy na litrze i biorą od innej firmy. Litr dają na 4 ha więc różnica w cenie ha wynosi 50 gr.

Potem zaczyna się wydziwianie przy skupie i lekką ręką oddają po 100-250 PLN na tonie rzepaku. Łatwo policzyć jak na tym wychodzą.

 

To są sytuacje z życia wzięte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonski    1

Czy 180 kg pszenicy jarej na ha (460 szt/ na m) to wystarczająca ilość - jest to kwalifikowany mat. siewny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonski    1

Trochę sią przestraszyłem że za mało wyszło (stanowisko po pszenicy oz.,przedsiewnie 80 N, odmiana Tybalt, optymalny termin siewu) bo sąsiedzi sieją min 210 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

mam pytanie czy jak będę siał pszenice 6,7 kwietnia to nie będzie za późno?? bo niestety jeszcze nasion z centrali nie mam i muszę czekać do wtorku po świętach i się boje że może być trochę za późno;( i czy miał ktoś taką pszenica jak RAWETA?? i co o niej można powiedzieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

lonski:

Obsada wystarczająca, poplon na przyoranie bądź obornik znacznie niwelują skutki nieprawidłowego płodozmianu.

 

nhfan:

Zwiększ wysiew w granicach 20-30kg/ha w zależności od przedplonu, klasy bonitacyjnej. Rawety nie siałem, więc nic o niej nie napisze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

dzięki TOREZ klasa gleby to druga i trzecia przedplon to niestety pszenica ozima :) a także po b.cukrowych :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Czy bronujecie pszenice ozime? Jeżeli tak to na co wpływa bronowanie?

Mam 3ha pszenicy kobry. Pomimo tego że jesienią wyglądała bardzo ładnie to teraz wygląda żałośnie. Sąsiedzi radzili żebym zabronował ale nikt nie potrafił powiedzieć co to da. Widze że niektórzy z nich bronują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poruszenie może pomóc ponieważ podniesiesz rośliny i je przewietrzysz, pomoże jeżeli masz na zbożu pleśń, niestety mogą skiełkować chwasty które w tym roku miał byś już z głowy.


Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

bronowanie pobudza rośliny do krzewiewnia ,jeśli przenica była pryskana od chwastow, to nie należy wykonywać żadnych zabiegów mechanicznych , ponieważ grozi to ponownym zachwaszczeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daweed    0

Kiedy najlepiej zacząć oprysk pszenicy ozimej ? Mam w niej dużo miotły i szukam dobrego środka na to dziadostwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj