Polecane posty

BENNY82    242
Dnia ‎2017‎-‎11‎-‎08 o 20:33, Uziu92 napisał:

odm. kilimandzaro, tez wlasnie mysle tak jak koledzy pisza ze to ugniecenie i za duzo wilgoci, ewentualnie te mszyce, ale  troche objawy do nich nie pasują. Zostawić to tak jak jest czy jakis nawóz czy oprysk zastosowac ? Na jednej działce mam tego wiecej bo na innych to sporadycznie na poprzeczkach wystepuje.

objawy wirusa karłowatości jęczmienia są widoczne w fazie liścia flagowego dopiero!!! ja obstawiam na warunki klimatyczno-glebowe= za wilgotno wypłukanie składników lub utrudnione pobieranie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015
7 godzin temu, Elektryk napisał:

A co jeżeli koszt nawóz mikro jest mniejszy od badania? Ja wole dać w ciemno w takim przypadku.

Stosowanie jakichkolwiek nawozów, czy wapnowanie bez znajomości zasobów glebowych,  jest bezcelowe i świadczy o małej wiedzy w temacie.

  • Thanks 2

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Kolego zjedz snikersa. Analizy gleby w przypadku nawożenia mikro??? Ja ze swojej strony mogę polecić produkty firmy ekoflora, kompleksowy program dwu zabiegowy (2x Amidomag NmgFe/S, 2x MF Extra Zboża,1x NPK 6-57-17) koszt w tym roku 66zł netto/ha. Stosujemy ze znajomymi od lat i jesteśmy zadowoleni, nie występują żadne niedobory składników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9234

Podtrzymuje zdanie AlaCapone - po co ci nawożenie mikro, jeśli w glebie brak podstawowych składników a nawożąc "na oko" nie uzupełniasz tych braków ? W dodatku PH gleby jest nieznane. To o ile podniesiesz ten plon, jeśli wogóle coś da takie nawożenie mikro ? Owszem, rośliny chwilowo będą wyglądać lepiej, może nawet dadzą 0,5t/ta więcej. Tylko że znając zasobność gleby i stosując właściwe nawożenie makro mógłbyś wyciągnąć na przykład 1t z ha więcej o połowę niższym kosztem niż nawożąc kilka razy mikroelementami.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

A gdyby babcia miała wąsy byłaby dziadkiem... :)

Jakieś dwa lata temu przeprowadzono pewną prowokację. Tą samą próbkę reprezentatywną gleby podzielono i wysłano do wielu ośrodków badania gleby. Wyniki oceny tej próbki były rozbieżne na maxa. Niby te 15 zł nie pieniądze ale ja bym raczej nie podniecał się tak bardzo tymi badaniami gleby jak co niektórzy na AF.

Pytanie jak zrobić badanie na polu gdy co 20 metrów to inna ziemia. A to piach, kawałek dalej ił, górki gliniaste a dołki torfowe. Powodzenia z próbą reprezentatywną. :)

Przecież ktoś mądry obliczył ile potrzeba Azotu, Fosforu i Potasu na tonę nasion pszenicy czy rzepaku. Wiadomo ile pozostaje w słomie i nawozach naturalnych. Wystarczy robić bilans i jazda.

Edytowano przez Cihu
  • Thanks 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Dokładnie tak jak kolega mówi też mam wyniki zasobów ale traktuje je orientacyjnie jak coś na jakieś działce nie pasi wtedy mam podpowiedź czego dać z 2-3 lata trochę więcej i to wszystko inaczej się nie da, chyba że znowu kiedyś Ukraina znajdzie się w granicach PL to tam można się sugerować badaniami bo gdzie nie zrobić próbki wszędzie ten sam czarnoziem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9234

Ja kiedyś zrobiłem inny eksperyment. Na polu o nieznanym PH i zasobności dałem nawozy na 7-8t pszenicy czyli P+K i potem azot na wiosnę. Wyszły niedobory fosforu plus niskie PH , które dodatkowo podkresliła duża dawka azotu. Rośliny osłabione, zaatakował grzyb. Potrzebny był dodatkowy zabieg fungi, mikroelementy.  W końcu pole oddało 4,5t przy nawożeniu na 8t i dodatkowych nakładach na ratowanie, nie przewidzianych w planach. 

Pobranie 2-3 próbek z pola to koszt 60zł. Jeśli znam dany kawałek (przecież jak koszę , to widzę, gdzie zboże jest "lepsze" a gdzie "gorsze") to wystarczy pobrać próbki z takich miejscach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2261

I co jak znasz zasobność na mozaice? Jak to nawozisz?

Kupując auto NPK jadę wszystko tak samo zależnie od uprawy i stanu zawartości gleby w P i K, ale to takie uj wie jak. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
12 godzin temu, Uziu92 napisał:

Stosowałem ale jakos szału nie było, wiec moze jest cos lepszego w jakiejs niewygórowanej cenie.

Ale jaki Ty chcesz szał zobaczyć? Przecież pytasz o nawóz mikroelementowy a nie stymulator itp. Żaden nawóz mikro/makro nie zrobi efektu wow. Jego działanie objawia się brakiem niedoborów.

Tak jak koledzy wcześniej wspomnieli, podstawa to pH i analiza glebowa dająca podgląd co w trawie piszczy.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9234

Jak znam swoje pola (a  zwykle po 2-3 latach znam) to sa dwie opcje - kawałek o mniejszej zasobności można jechać wolniej lub niższym biegiem, tam gdzie gleba bardziej zasobna można ciut przyśpieszyć. Wykorzystuję tu właściwość rozsiewacza, że wydatek otworu o znanymm stałym przekroju jest stały w czasie (np 10kg/min) a zmiana prędkości powoduje zmianę wydatku na jednostkę powierzchni. Wprawdzie przy samet tylko zmianie obrotów silnika zmienia się powierzchnia rozrzutu (szerokość) ale ma to znaczenie minimalne w przypadku nawozów P-K, które i tak zostaną wymieszane z glebą.

Dla nawozów azotowych sianych rozsiewaczem sieję równo na wszystko, ale już w przypadku RSM mozna po prostu zmieniać prędkość przejazdu z opryskiwaczem.  Nie mam takich kawałków , gdzie mozaika jest co 1m, raczej 1/3 pola słabsze, 2/3 lepsze więc można jakoś koncepcję wypraktykować. Najgorzej jest z nowymi kawałkami, ale po zaoraniu mniej więcej już wiadomo, gdzie pobrać próbki, gdzie jest piach, gdzie czerwona glina, gdzie rędzina. Która gleba jest podatna bardziej an zakwaszenie, która mniej.  Jeśli mam na polu dołek 2x2 gdzie co roku gromadzi się woda opadowa z roztopów, to raczej takie miejsce do pobierania próbek się nie nadaje etc etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7975
2 godziny temu, Kula07 napisał:

Ale jaki Ty chcesz szał zobaczyć? Przecież pytasz o nawóz mikroelementowy a nie stymulator itp. Żaden nawóz mikro/makro nie zrobi efektu wow. Jego działanie objawia się brakiem niedoborów.

Tak jak koledzy wcześniej wspomnieli, podstawa to pH i analiza glebowa dająca podgląd co w trawie piszczy.

rozumiem, jaki szał ? poczytałem trochę o odzywkach i niektórzy pisza ze po zastosowaniu takiej i takiej zboze był mega zielone, az prawie niebieskie, ze taka roznica po zastosowaniu itp. wiec nie wiem czy to bajki czy prawda. Do plonvitu nic nie mam w sumie, jest w płynie, łatwo sie rozpuszcza, roznica była, tylko nie wiem czy bardziej dzieki plonvitowi czy mocznikowi i siarczanowi magnezu. Na wiosne kupie moze cos innego i opryskam czesc działki jednym a czesc drugim i zobacze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektryk    140

@AlaCapone

O jakiej małej wiedzy? Co ty pierdzielisz człowieku? Podstawowe badanie gleby to ok 13zl przy koszczcie nawożenia tymi składnikami powiedzmy 1300zł. Stosunek ceny nawozów do kosztu badania masz 1:100. Badanie mikro kosztuje 50zł a koszt mikro na ha wyjdzie ok 50zł-100zł.  I masz stosunek 1:1. Ty zrobisz próbkę zapłacisz 50zł i do tego i tak dokupisz nawóz, jak dasz niższą dawkę to zapłacisz tyle co ja, jak będziesz musiał dać większą jesteś w plecy o koszt badania. Ja zamiast płacić za próbkę dam od razu górną dawkę mikro. 

Wytłumacz mi gdzie jest mój brak wiedzy.

Edytowano przez Elektryk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
1 godzinę temu, Uziu92 napisał:

rozumiem, jaki szał ? poczytałem trochę o odzywkach i niektórzy pisza ze po zastosowaniu takiej i takiej zboze był mega zielone, az prawie niebieskie, ze taka roznica po zastosowaniu itp. wiec nie wiem czy to bajki czy prawda. Do plonvitu nic nie mam w sumie, jest w płynie, łatwo sie rozpuszcza, roznica była, tylko nie wiem czy bardziej dzieki plonvitowi czy mocznikowi i siarczanowi magnezu. Na wiosne kupie moze cos innego i opryskam czesc działki jednym a czesc drugim i zobacze.

Super efekty widać i owszem ale na plantacjach słabych, zaniedbanych na których niedobory są widoczne. Na dobrych plantacjach bez objawów niedoborów zazwyczaj stosuje się nawozy dolistne często w minimalnych zalecanych dawkach w celu uniknięcia objawów niedoboru. Często można usłyszeć takie opinie, "stosowalem preparat X i nie widać efektów więc szkoda kasy". Żeby o efektach mówić trzeba zostawić kontrolę i zwarzyć plon.

 

Co do samych prób glebowych to raczej na zawartości mikro w glebie nikt nie robi badań bo są to za małe i za bardzo zmienne wartości a same nawożenie jest stosunkowo tanie.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

a ja wychodzę z założenia że skoro co roku daję pod wszystko NPK to niech rośliny pobierają go z gleby. Mikro dodaję do zabiegów fungicydami. Praktycznie 2-3 zabiegi. Choć w tym roku dawaliśmy sam siarczan magnezu, około 7-8kg/ha. Plony jak na ten rok były przyzwoite.

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7975

zapewne masz racje,  ja po zastosowaniu mikro zauwazylem ze ziarni jest ciezsze niz w roku gdy jej nie dawalem, nie wiem czy to taki rok czy faktyccznie odzywka cos dala, ale tak jak mowisz trzebabylo by zostawiac pasek kontrolny i porownywac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Mikro typu plonvit Z to koszt około 15zł/ha. Więc warto dorzucić. Reszta zależy od pogody :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr4255    38

My w zeszłym roku stosowaliśmy adoboskie odżywki zboże plus, rzepak plus ,burak plus były one w worku ale działały kapitalnie ,musi być widać efekt 

Edytowano przez piotr4255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
17 minut temu, piotr4255 napisał:

My w zeszłym roku stosowaliśmy adoboskie odżywki zboże plus, rzepak plus ,burak plus były one w worku ale działały kapitalnie ,musi być widać efekt 

Czym się ów efekt objawiał?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

sam jestem ciekaw widocznych efektów. Że co? Ciemniejsze się zrobiło, urosło czy roślina powiedziała Ci że było dobre? Nie rozwinąłeś wypowiedzi.

W pracy od wiosny będę sprzedawał mikro z Yary. Skład ciekawy bo nie cały mendelejew w śladowych ilościach tylko wysokie stężenia tego co zboże lub rzepak potrzebują, także mniejsze dawki, co cenowo na 1ha wyjdzie trochę taniej od Intermagu. U siebie na jesień już dawaliśmy Bortrac i Brasitrel Pro. Kolejne dokarmianie dopiero na wiosnę.

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

No o Mikro Yary słyszałem pozytywne komentarze chociaż sam nie stosowałem.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Ja stosowałem yara zboże, pojedyńcze mangan, miedź, cynk i już ich nie chce - nie wiem na jakie partie trafiłem, ale zawsze na dnie zostawało mnóstwo strasznie trudnego do rozpuszczenia osadu, to co dało się wlać to dużo zostawało w filterkach (szczególnie miedź), także ja już nie stosuje yary. 
W tym roku spróbuje odżywek z agreko, cenowo całkiem przystępnie, no i fajny kalulator mają na stronie internetowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Jeżeli o kalkulatorze piszesz to Intermag ma dwoe bardzo fajne i przydatne aplikacje.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arturo69    43

Tam, gdzie stosowałem obornik miałem dużo wyższe plony min o 45% wyższe niż po micro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj