Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22563 odpowiedzi na ten temat

#2321 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1331 postów

Napisany 04 marzec 2012 - 12:07

Pszenica Ozima i jara oby żyły te pszenice, bo u mnie też całe żółte. Najgorsze, że robiłem testy w domu i nic nie ruszyło!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 21:26
  •  

#2322 Share BARABUS

BARABUS

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 04 marzec 2012 - 12:46

Pszenica Ozima i jara u mnie tez nic nie ruszyło w teście... na razie czekam, myślę ze z 2 tyg jeszcze, jak będzie widać jakieś oznaki życia to podam jej 200l/ha RSM32 więc długo nie będzie miała głodu bo raczej zadziała natychmiastowo :) tylko puki co narazie trzeba czekać... bo nie uśmiecha mi się przesiewanie 50ha pszenicy :/

#2323 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 04 marzec 2012 - 13:03

Pszenica Ozima i jara spoko - jeśli korzenie nie uschły to pszenice moga ruszyć - wystarczy je dobrze zasilić azotem;
problemem może być to że jeśli pszenice ruszą dobrze podsypane nawozem a przyjdą ostre mrozy bez śniegu to bedzie masakra...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2324 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 04 marzec 2012 - 13:09

Pszenica Ozima i jara Witam,
jako, że dopiero od niedawna zacząłem swoją przygodę z rolncitwem muszę sie jeszcze sporo nauczyć. Oczywiście staram się czytać informacje w internecie ale czasami mam wrażenie, że robi mi się większy mętlik niż dochodzę do jakichś konkretów. Chcę na jednej ze swoich działek o wielkości ok. 1ha (klasa 4-5, gleba lekka) zasiać pszenicę jarą. I stąd moja prośba, czy któryś z forumowiczów mółgby mi napisać jaka odmiana, opryski, nawożenie (i orientacyjne terminy) dały mu najlepsze rezultaty. Będe wdzieczny za każdą pomoc.
Pozdraiwam.

#2325 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 04 marzec 2012 - 13:52

Pszenica Ozima i jara http://www.agrofoto....e-zboz-ozimych/ Robiłem ten test i wyszło 20% żywych. niby trzeba się napocić żeby wyrwać pszenice i korzeń ma z 15-20 cm w niektórych przypadkach. Boniar mówisz żeby dać azot tylko czy nie bedzie to niepotrzebny wydatek??

#2326 Share Cineek

Cineek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 04 marzec 2012 - 15:21

Pszenica Ozima i jara Ja również zrobiłem test i nic mi nie ruszyło, być może przez to że zostawiłem za długie pędy, a czy mogło też mieć wpływ to że nie trzymałem tego w zaciemnionym pomieszczeniu? Ogólnie roślinki są na polu strasznie żółte, korzeń też jest ok, tylko węzeł krzewienia jest taki miękki, a wydaje mi sie że powinien być twardy. Proszę o odpowiedź, nie inaczej jutro jadę kupić pszenicę jarą, bo troche mam do obsiania... Dawno już nie pamiętam takiej zimy...

#2327 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1300 postów

Napisany 04 marzec 2012 - 19:55

Pszenica Ozima i jara A tak na wszelki wypadek pytam jak by pszenica mi wymarzła a chciał bym zasiać jęczmień to jaką uprawe stosujecie??

#2328 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1331 postów

Napisany 04 marzec 2012 - 20:15

Pszenica Ozima i jara Zależy czy był jesienią oprysk na chwasty i co w etykiecie było napisane w przypadku likwidacji plantacji. Chyba najlepsze rozwiązanie to jakiś agregat ścierniskowy.

#2329 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 04 marzec 2012 - 20:36

Pszenica Ozima i jara

Witam,
jako, że dopiero od niedawna zacząłem swoją przygodę z rolncitwem muszę sie jeszcze sporo nauczyć. Oczywiście staram się czytać informacje w internecie ale czasami mam wrażenie, że robi mi się większy mętlik niż dochodzę do jakichś konkretów. Chcę na jednej ze swoich działek o wielkości ok. 1ha (klasa 4-5, gleba lekka) zasiać pszenicę jarą. I stąd moja prośba, czy któryś z forumowiczów mółgby mi napisać jaka odmiana, opryski, nawożenie (i orientacyjne terminy) dały mu najlepsze rezultaty. Będe wdzieczny za każdą pomoc.
Pozdraiwam.

Dobre odmiany to tybalt, bombona, nawra, cytra. Ja miałem brawurę i też całkiem fajna jest. Opryski są różne i najróżniejsze (nie wiem czy pryskasz od grzyba). Tutaj sam się szkolę. Z herbicytów też jest duży wybór. Ja stosuję huzar i chwastox, nie przejechałem się na nich jeszcze. Siew jak najwcześniej da się wjechać w pole. Ogólnie powinieneś do końca marca mieć posiane. Nawożenie zależne od zasobności ale tak orientacyjnie 300kg polifoski 6 (najlepsza moim zdaniem) i z 400kg Azotowych (mocznik, saletra) Najlepiej 200kg pod korzeń i 200kg pogłównie. Powiem Ci, że miałem do czynienia dużo z pszenicą jarą, gdy pracowałem u znajomego gospodarza. Takie nawożenie i pełna ochrona fungicytowa (szkoda, że się nie interesowałem czym pryskał) dawały efekty. Średni plon to 5 ton na IV klasie.

#2330 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 marzec 2012 - 20:58

Pszenica Ozima i jara

Tutaj sam się szkolę. Z herbicytów też jest duży wybór. Ja stosuję huzar i chwastox, nie przejechałem się na nich jeszcze. Siew jak najwcześniej da się wjechać w pole.

Jak sam się szkolisz to nie szkol innych, Huzar u Ciebie jest na chwasty w jarej pszenicy? http://www.farmer.pl/srodki-produkcji/rejestr-srodkow-ochrony-roslin/artykuly/huzar-05-wg,28766,1.html

Edytowany przez MAT912, 04 marzec 2012 - 21:01.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2331 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 04 marzec 2012 - 21:21

Pszenica Ozima i jara

http://www.agrofoto....e-zboz-ozimych/ Robiłem ten test i wyszło 20% żywych. niby trzeba się napocić żeby wyrwać pszenice i korzeń ma z 15-20 cm w niektórych przypadkach. Boniar mówisz żeby dać azot tylko czy nie bedzie to niepotrzebny wydatek??

nie bardzo rozumiem - chodzi mi o danie zwiększonej pierwszej dawki azotu np.saletry żeby zbrązowiała ale żywa pszenica ruszyła....czyli ratować zasiewy :)

jeśli chodzi o te 20% to będe szczery - wolałbym zobaczyć jak wygląda plantacja bo tu mam doświadczenie i wiem jak wygląda ozima pszenica którą można uratować - wrzuć fotę jak możesz...

i jeszcze jedno - moim skromnym zdaniem nawet jak się da uratować zasiewy to nie ma co się oszukiwać - plon będzie trochę niższy bo roślina zamiast kontynuować wzrost musi tak trochę "zaczynać od nowa"...

i tyle mądrzenia się - niech się inni wypowiedzą :)

Edytowany przez Boniar, 04 marzec 2012 - 21:27.

#2332 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów

Napisany 04 marzec 2012 - 21:55

Pszenica Ozima i jara

Jak sam się szkolisz to nie szkol innych, Huzar u Ciebie jest na chwasty w jarej pszenicy? http://www.farmer.pl/srodki-produkcji/rejestr-srodkow-ochrony-roslin/artykuly/huzar-05-wg,28766,1.html

Po pierwsze - szkolę się w ochronie przeciw chorobom grzybowym, a nie uprawie.
Po drugie - tam nie pisze, że huzar szkodzi w pszenicy sianej jako przewódka
Po trzecie - w pszenicy sianej wiosną stosuję chwastox
Po czwarte - nie szkolę tylko doradzam
Po piąte - sialiśmy pszenicę jako przewódkę i Huzar stosowaliśmy razem z pszenicą ozimą
Po szóste - przepraszam za niedociągnięcia.

#2333 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 marzec 2012 - 22:11

Pszenica Ozima i jara

Po drugie - tam nie pisze, że huzar szkodzi w pszenicy sianej jako przewódka
Po trzecie - w pszenicy sianej wiosną stosuję chwastox

Po szóste - przepraszam za niedociągnięcia.

Ale też nie pisze że można stosować. Kol. @socha wyraźnie pytał o pszenicę jarą.
Pisałeś że stosujesz Huzar i Chwastox.
Ze środkami chwastobójczymi nie ma żartów.

#2334 Share Grzenio

Grzenio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 04 marzec 2012 - 22:15

Pszenica Ozima i jara a ja jutro jadę po 100kg/ha saletry, co będzie to będzie, pszenica u mnie pomału zielenieje więc może będzie dobrze.
Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

#2335 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów

Napisany 04 marzec 2012 - 22:17

Pszenica Ozima i jara Pracuje w wolnym czasie u znajomego to on właśnie tak robi. Raczej wielkich zmian nie ma. Przewódka to też pszenica jara. Dla ścisłości, sam jako gospodarz, stosuję chwastox. U znajomego u którego pracuję stosujemy Huzar, ale tylko w przewódkach, które siejemy nawet w styczniu.

#2336 Share thug

thug

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3210 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo sport

Napisany 04 marzec 2012 - 23:11

Pszenica Ozima i jara dzisiaj trochę nalałem w siebie optymizmu i nie chodzi o jakieś % byłem na polu gdzie mam muszelke i stwierdzam ze chyba jednak żyje prznajmniej węzeł krzewienia jak i korzen są ok a reszta pszenic u mnie spokojnie przetrwały ale same ościste mewa ostroga ostka

Thug

#2337 Share pracaipasja

pracaipasja

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 04 marzec 2012 - 23:35

Pszenica Ozima i jara tez patrzac na pszenice i jeczmien robi mi sie niewesolo ale to juz powoli pora by dzialac a nie sie martwic na razie rzepak dostal Prosan 280 kg/ha i zyto 55 kg N/ha. Jutro pora na pszenice na poczatek Prosan 180-200 kg/ha,potem nitrofoska i saletra tak zeby pierwsza dawka N zamknela sie w okolo 100 kg-powod pszenica siana pozno(listopad),nierozkrzewiona no i obsada taka sobie

#2338 Share MichalUrbaniak

MichalUrbaniak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 05 marzec 2012 - 08:11

Pszenica Ozima i jara a ja mam inne pytanie... mam podmokle pole i chcial bym wjechac z saletra... tylko obawiam sie ze moje 330 sie zapadnie... na ile musi byc ziemia zmarznieta żebym uniknął wyciągania?? wiadomo pole polu nie rowne ale chyba jakos da sie to okreslic

#2339 Share kombinator18

kombinator18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 888 postów

Napisany 05 marzec 2012 - 09:15

Pszenica Ozima i jara Wyjedz wczas rano jak bedzie z kilka stopni na minusie to papaj sie niepowinien utopic.
DROGIE HOBBY - ROLNICTWO

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2340 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1331 postów