Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22574 odpowiedzi na ten temat

#2201 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 luty 2012 - 23:21

Pszenica Ozima i jara

A może ktoś z Podlaskiego się wypowie jaką odmianę jarą sieje i którą poleca ;) Nie miałem jeszcze styczności z pszenicą :P
Z ciekawości zapytam gdzie w okolicach Bielska Podlaskiego można zbadać zboże w celu ustalenia jego parametrów

Ja nie widzę sensu i opłacalności siania zbóż jarych na podlasiu. Na qq lepiej wyjdziesz, ceny powinny sie utrzymać na poziomie ubiegłorocznych. Zboża jare w naszym regionie mają strasznie małą liczbe dni wegetacyjnych co przekłada się w istocie na najważniesjza dla rolnika cechę - plon

trzeba będzie w tym roku wy próbować dzięki za pod powiedź a jakie odmiany siejesz pszenicy bo ja bogatkę i tonację dosyć dobrze plonują . :)

Ja pryskałem Huzarem i raczej juz go nie kupię.
1. Że miotły wogole nie ruszył.
2. Że mieliśmy dostać rekompensatę
3. przedstawiciel Huzara zobaczył moje wypowiedzi na Agrofoto o tym jak sobie ten środek z miotłą poradził i wycofał swoje obietnice.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 17:49
  •  

#2202 Share Roki212

Roki212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2075 postów
  • Zainteresowania:coś tam się znajdzie...

GG-3578015

Napisany 16 luty 2012 - 23:34

Pszenica Ozima i jara Wiesz to bardziej na własne potrzeby niż na zarobek, mam mały kawałek wolnego pola ;)

#2203 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 17 luty 2012 - 08:10

Pszenica Ozima i jara Dziwne z tym huzarem.Ja w tamtym roku pryskałem 10/ha pszenżyta i bylo ok,zawsze dodaje olej.Nieważne czy producent zaleca czy nie.Może dodałeś mocznik,co w przypadku zabiegów herbicytowych moim zdaniem nie jest wskazane,chyba że raudap.Niewiem przyjacielu co ci doradzić.troche mnie zarzyłeś.U mnie w zachodniopomorskim takie środki jak ;huzar,expert-med,maraton cieszą się dużą popularnością,rzadko się słyszy jakieś złe uwagi.Czasami maraton lubi przepuścic,troszke przytuli.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2204 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 luty 2012 - 08:51

Pszenica Ozima i jara No widzisz Ty pryskałaś 10ha a ja przeszo 200ha i na blisko 75% miotły nie ruszyło.
Mocznika nigdy nie dodaję do opryskiwacza bo według mnie to nic nie daje.
Huzara łączyłem z fungicydami oraz Trendem ale to nawet producent Huzara zaleca

#2205 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 17 luty 2012 - 09:13

Pszenica Ozima i jara Ja w tamtym roku stosowałem Mustang Forte + Atlantis i byłem bardzo zadowolony. Dwa lata temu jechałem samym maratonem ale przytulię mi zostawił!

#2206 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 17 luty 2012 - 10:19

Pszenica Ozima i jara Też bym się wkurzył-przyznaje.Ale tak apropo pryskasz 200/ha jednym środkiem?.Ja gospodaruje na 150/ha w tym 60-70 pszenica,rzepak30,jęczmień jary 30, pozostałe 20-żyto pszenżyto zależy.Nigdy w przypadku pszenicy ,rzepaku i jęczmienia nie sieje jednej odmiany i nie pryskam jednym środkiem,aby uniknąć takich przygód jak opisujesz.Dałbym sekator temu przedstawicielowi i niech ciśnie.

#2207 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 17 luty 2012 - 10:31

Pszenica Ozima i jara Hubercie mocznik czasami może dużo pomóc ale to przy wysokich niedoborach.
U nas w tamtym roku Protugan+Lintur i czyściutko

#2208 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 luty 2012 - 11:04

Pszenica Ozima i jara

Też bym się wkurzył-przyznaje.Ale tak apropo pryskasz 200/ha jednym środkiem?.Ja gospodaruje na 150/ha w tym 60-70 pszenica,rzepak30,jęczmień jary 30, pozostałe 20-żyto pszenżyto zależy.Nigdy w przypadku pszenicy ,rzepaku i jęczmienia nie sieje jednej odmiany i nie pryskam jednym środkiem,aby uniknąć takich przygód jak opisujesz.Dałbym sekator temu przedstawicielowi i niech ciśnie.

Odmian kilka do kilkunastu, a środki zazwyczaj te same. Czy to rzepak to wszedzie idzie np Galera czy qq wszedzi idzie Guardian Complet itd...

#2209 Share mm

mm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 17 luty 2012 - 11:04

Pszenica Ozima i jara

Witam
W tym roku po raz pierwszy posiałem pszenicę Turkis (według opisu nadaje sie do siewu pszenica po pszenicy, parametry i plonowanie też niezłe około 100% wzorca). Na żadnym forum nie mogę znaleść informacji jak plonuje w rzeczywistości, jakie ma parametry, czy warto ją uprawiać ?
W związku z tym moja prośba do bardziej doświadczonych odemnie ( dopiero drugi rok zajmuje się gospodartwem :) i na razie bazuję na wiadomościach z internetu i poradach od sąsiadów).
Czy ktoś z was ma jakieś miłe lub niemiłe (chociaż tych wolalbym aby był jak najmniej :D ) doświadczenia w uprawie tego gatunku pszenicy którymi mógby sie podzilić ?

Witam ja w tamtym roku (2011) miałem Turkisa. Siałem 210kg/ha, pod korzeń dałem 300kg/ha NPK 4-15-30, saletra w dwóch dawkach łącznie 400kg/ha, skracana Stabilan 1l + Moddus 0,25l, fungicydy Alert i Duett Ultra. Całe żniwa padało na przemian ze słońcem, plon to 6t/ha (było zasiane jedno pole o pow. 2,54ha, klasa IIIb, IVa i IVb , a parametry na polu które było koszone w części przed deszczem to wilgotność 14%, białko 11,7, gluten 27,7, gęstość 77,6 i l. opadania 200s, natomiast to samo pole tylko koszone po deszczu to wilgotność 15,2%, białko 9,9, gluten 23,3, gęstość 75,6, a l. opadania nie była mierzona. Na części pola z klasą IIIb wyglądała bardzo ładnie.

Edytowany przez mm, 17 luty 2012 - 11:05.

#2210 Share akacja

akacja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 17 luty 2012 - 12:21

Pszenica Ozima i jara Do huberta.Środeczki widze z najwyższej półki,gospodarstwo pewnie duże więc nie można sobie pozwolić na wykonywanie poprawek,dodatkowych przejazdów,czyli podwyższania kosztów itd,Rozumiem twoją złość odnośnie huzara.Ale mam pytanie co do qq.Nigdy nie miałem do czynienia,noszę sie z zamiarem,może przyszły rok [zobaczymy].Nie daleko mnie w Niemczech skupują kiszoneczkę na bio,ci co sprzedają bardzo sobie chwalą.jak się ma 50/ton masy zielonej do ilości kiszoneczki.Wiem że to o pszenicy,ale wybaczcie tylko to pytanie,może komuś też się przyda.pozdrowionka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2211 Share sajgon

sajgon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Zainteresowania:prawo

Napisany 17 luty 2012 - 12:21

Pszenica Ozima i jara

Ja nie widzę sensu i opłacalności siania zbóż jarych na podlasiu. Na qq lepiej wyjdziesz, ceny powinny sie utrzymać na poziomie ubiegłorocznych. Zboża jare w naszym regionie mają strasznie małą liczbe dni wegetacyjnych co przekłada się w istocie na najważniesjza dla rolnika cechę - plon

3. przedstawiciel Huzara zobaczył moje wypowiedzi na Agrofoto o tym jak sobie ten środek z miotłą poradził i wycofał swoje obietnice.

@HuberOjdana. Jaką odmianę pszenicy miał Pan w tamtym roku na Czyżykach?.Chodzi mi o tą niską.

#2212 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 luty 2012 - 14:57

Pszenica Ozima i jara @Sajgon dobrz znasz okolice :) na czyżykach była odmiana Muszelka. W tym roku wszystko mam obsiane Ostką strzelecką. I Czyżyki i Bielszczyzna

@Akacja Jezeli zapewnią Ci zbiór i odbiór to siej qq na kiszonkę. Mało pracy przy tym, zbiór odmada, wczesnie zbebrana stanowi swietne stanowisko pod pszenicę. O uprawie dowiesz się na forum

#2213 Share szymon18022005

szymon18022005

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów
  • Zainteresowania:majsterkowanie

Napisany 17 luty 2012 - 15:29

Pszenica Ozima i jara czy kukurydza jest "świetnym" stanowiskiem pod pszenicę to bym polemizował

#2214 Share konrad19941

konrad19941

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 40 postów

Napisany 17 luty 2012 - 17:06

Pszenica Ozima i jara

u mnie huzar w 100 % działał :) i jestem zadowolony z niego :)

#2215 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 17 luty 2012 - 19:18

Pszenica Ozima i jara

czy kukurydza jest "świetnym" stanowiskiem pod pszenicę to bym polemizował

no to polemizujmy.... argumenty przeciw?

#2216 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 17 luty 2012 - 19:28

Pszenica Ozima i jara późno zchodzi z pola.

#2217 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 17 luty 2012 - 20:09

Pszenica Ozima i jara Po qq to najpierw RSM i talerzówka.

Przeciw to
-mankamentem oczywiście zwierzyna, od lat buszująca na plantacjach "pokukurydzianych" w wiadomym celu przy okazji niszcząca poplon
-szczególna uwaga podczas siewu (dotyczy zarówno orkowej jak i bez), spooro resztek trudnorozkładalnych w glebie, w prosty sposób można strzelić babola
-zależnie od roku, ale po qq zazwyczaj mamy "placowy asfalcik" na polu w miejcsach szczególnie "uczęszczanych" przez maszyny do zbioru, wschody mogą odbiegać od normy, przy niedostatecznych opadach śniegu zimą oraz deficycie wody podczas okresowej suszy wiosną z plonu ubywa sporo
-przy odmianach jakościowych, uwaga na fussarium

#2218 Share rikisam

rikisam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 19 luty 2012 - 22:42

Pszenica Ozima i jara Hubert a dlaczego nie siałeś Muszelki? Słabo sypała czy miała złe parametry?
Ostka strzelecka jest u ciebie dobrą odmianą?
U mnie na Żuławach jest jedną z najsłabszych.

#2219 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 luty 2012 - 07:00

Pszenica Ozima i jara przymierza już się ktoś z was do siewu nawozu ? ja mam jutro w planie siew saletrosanu na pszenice.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2220 Share garek

garek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1086 postów

Napisany 20 luty 2012 - 07:14

Pszenica Ozima i jara jutro kolego to ty będziesz miał zalew na polu a nie sianie saletrosanu. Zresztą ziemia zamarznięta posiejsze przyjdzie deszczyk wszystko spłynie. I szlak trafi twój saletrosan. Ja jutro wyjezdzam samym rozsiewaczem bez nawozów :)

Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem