Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

23507 odpowiedzi na ten temat

#21941 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisany 19 październik 2016 - 07:08

Pszenica Ozima i jara Mi przyszło do głowy pytanie typowo techniczne jak to jest z tymi dyszami jeśli rośliny są wilgotne to pryskac mniejszymi czy wiekszymi dyszami jak w normalnych warunkach? Staram się zawsze pryskac w optymalnych warunkach ale taka wiedza napewno nie zaszkodzi a kiedyś może pomóc, tak że czekam na sugestie kolegów jaką w takim przypadku dysze wybrać?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 18:56
  •  

#21942 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 19 październik 2016 - 08:11

Pszenica Ozima i jara Teoretycznie podczas oprysku na wilgotne roślin powinno stosować się jak najmniejsza dysze żeby wypryskana ciecz tworzyła "mgiełke" która nie spowoduje spłynięcia środka po kontakcie z mokrym liściem co w przypadku większych kropel jest bardziej prawdopodobne. W takich przypadkach należało by też zmiejszyc ilością cieczy na ha oraz ewentualnie dodać adiuwant zmiejszajacy napięcie powierzchniowe. Innym aspektem jest pogoda w chwili wykonywania takiego oprysku.

Edytowany przez Kula07, 19 październik 2016 - 08:12.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

#21943 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1522 postów

Napisany 19 październik 2016 - 10:18

Pszenica Ozima i jara Najpierw piszesz ze nie wiesz jak zadxiala oprysk na mokre rosliny a potem sam sobie odpowiadasz na to pytania. Tak jak napisales zasada jest zawsze taka sama mozna pryskac na mokre rosliny ale tylko i wylacznie wtedy gdy ciecz nie splywa po lisciach. Jak nie splywa jest ok.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#21944 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 19 październik 2016 - 12:19

Pszenica Ozima i jara Czy Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Chodziło o zabieg na chwasty, a tego nie praktykowałem. A jak byś śledził temat to byś wiedziała, że napisałem, że w przypadku grzybówki działa a wiem to z doświadczenia, czego w przypadku chwastów nie praktykowałem.

Zapraszam na mój Vlog ;)

#21945 Share Seba42

Seba42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Motoryzacja

Napisany 19 październik 2016 - 12:27

Pszenica Ozima i jara Panowie a jak to jest z opryskiem herbicydem doglebowym typu tolurex ,expert met zbóż powschodowo mających na przykład 3 liście , czy w takiej sytuacji rośliny mogą być mokre ?

#21946 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisany 19 październik 2016 - 13:01

Pszenica Ozima i jara Jeśli chwasty masz w fazie liscieni to środek musi zostać na roślinie żeby zadziałało i to jedyne kryterium w tej sprawie jeśli rośliny będą mokre ale zabieg zatrzymie środek na roslinie nniszczonej można pryskac..powodzenia

#21947 Share Seba42

Seba42

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Motoryzacja

Napisany 19 październik 2016 - 13:47

Pszenica Ozima i jara @up
Jesteś pewien tego co napisałeś bo przecież doglebówki są pobierane głównie przez korzeńe chwastów a przez liście tylko w małym stopniu

Edytowany przez Seba42, 19 październik 2016 - 13:49.

#21948 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1008 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 19 październik 2016 - 13:56

Pszenica Ozima i jara

Pryskacie na mokre rośliny?Jak to się ma do przeciwwskazań na etykiecie śor,czy są zauważalne jakieś niepożądane objawy po oprysku?Ja z racji tego że wschody są bardzo nie równe chyba zaczekam do wiosny z opryskiem.

#21949 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisany 19 październik 2016 - 14:18

Pszenica Ozima i jara Właśnie dlatego kolego to takie ważne żeby jak najwięcej środka zostało na roslinie która juz skielkowala, bo doglebowo działa dobrze ale na rośliny które jeszcze nie wzeszly a to co rośnie już że się tak wyrażę należy wykorzystać cały potencjał srodka który był zastosowany ,dlatego jest ważne żeby jak najwięcej środka roślina zwalczana także pochłonęła przez liście; jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od zwiększenia dawki lub poprawek wiosennych i z punktu ekonomicznego ale także zdecydowanie mniej stresu dla rośliny chronionej, pytanie raczej należy postawić czy plantator chce i czuje potrzebę zwracania uwagi na takie szczegóły czy woli machnac ręką i zapiepszac ewentualnie z poprawkami wiosną?

Edytowany przez 20CBR12, 19 październik 2016 - 14:21.

#21950 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1522 postów

Napisany 19 październik 2016 - 17:03

Pszenica Ozima i jara

Czy Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Chodziło o zabieg na chwasty, a tego nie praktykowałem. A jak byś śledził temat to byś wiedziała, że napisałem, że w przypadku grzybówki działa a wiem to z doświadczenia, czego w przypadku chwastów nie praktykowałem.

Chłopie ogarnij sie. Dałem Ci właśnie odpowiedź że to sie niczym nie różni nie spinaj sie tak bo to szkodzi zdrowiu. A jak nie jesteś pewny dodaj adiuwant do zabiegu w wielu badaniach wynika że dodanie adiuwanta szczególnie do zabiegów herbicydowych pozwala na znaczne zmnieszenie ilości środków nawet do 30 %.

Edytowany przez knoro93, 19 październik 2016 - 17:04.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#21951 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 19 październik 2016 - 17:56

Pszenica Ozima i jara Czyli jednak nie czytasz ze zrozumieniem i nie śledzisz tematu. Na poprzedniej stronie pisałem o adiuwantach... Napisałem tylko, że nie wiem jak ma się sprawa ze środkami chwastobujczymi bo tych nie stosowałem gdy rośliny były wilgotne więc nie mogę wiedzy poprzeć doświadczeniem. A Ty próbujesz prostować moje wypowiedzi nie sprawdzając nawet tego co pisałem wczesniej.

Zapraszam na mój Vlog ;)

#21952 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1522 postów

Napisany 19 październik 2016 - 18:41

Pszenica Ozima i jara

Czyli jednak nie czytasz ze zrozumieniem i nie śledzisz tematu. Na poprzedniej stronie pisałem o adiuwantach... Napisałem tylko, że nie wiem jak ma się sprawa ze środkami chwastobujczymi bo tych nie stosowałem gdy rośliny były wilgotne więc nie mogę wiedzy poprzeć doświadczeniem. A Ty próbujesz prostować moje wypowiedzi nie sprawdzając nawet tego co pisałem wczesniej.

Nie wierze w Cb. Oto co Ci napisałem w moim pierwszym poście:
" zasada jest zawsze taka sama mozna pryskac na mokre rosliny ale tylko i wylacznie wtedy gdy ciecz nie splywa po lisciach. Jak nie splywa jest ok"
A Ty dalej drążysz że strone wczesniej pisałeś o grzybówce. Ci kutwa już dawno odpowiedziałem że zasada jest taka sama nie wiem w czym masz problem.

#21953 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 19 październik 2016 - 19:45

Pszenica Ozima i jara Nie twierdzę, że nie działa tylko, że sam nie próbowałem. Widzisz różnicę? Na poprzedniej stronie pisałem o Adiuwantach.

Miejsza o to.

Pszenice ładnie mi się krzewia. Niedługo wrzucę w temacie zdjęcie Juliusa zasianego z zamkniętą co trzecia redlicą.

Edytowany przez Kula07, 19 październik 2016 - 19:46.

Zapraszam na mój Vlog ;)

#21954 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3698 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 19 październik 2016 - 19:50

Pszenica Ozima i jara

Właśnie dlatego kolego to takie ważne żeby jak najwięcej środka zostało na roslinie która juz skielkowala, bo doglebowo działa dobrze ale na rośliny które jeszcze nie wzeszly a to co rośnie już że się tak wyrażę należy wykorzystać cały potencjał srodka który był zastosowany ,dlatego jest ważne żeby jak najwięcej środka roślina zwalczana także pochłonęła przez liście; jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od zwiększenia dawki lub poprawek wiosennych i z punktu ekonomicznego ale także zdecydowanie mniej stresu dla rośliny chronionej, pytanie raczej należy postawić czy plantator chce i czuje potrzebę zwracania uwagi na takie szczegóły czy woli machnac ręką i zapiepszac ewentualnie z poprawkami wiosną?

Wiesz plantator zwracał uwagę na taką drobnostkę czyli mokre rośliny jest jednak jedno ale.....mój obecny opryskiwacz jest niewystarczająco duży na mój areał :wacko:

na wilgne rośliny poszły dwie beczki a reszta na już prawie suchutkie więc poczekamy i zobaczymy, dodam tylko od siebie,że dałem na mokrzejsze mniej wody a używałem dysz iżektorowych lechlera 0,3

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#21955 Share mraukot

mraukot

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 20 październik 2016 - 00:29

Pszenica Ozima i jara Będzie ok. W mojej okolicy jest w .uj wielkoobszarowców, i tam nikt nie pier**li sie z tym, czy jest chłodno, mokro, ciemno, itp. A plantacje zawsze są wzorowe, nie to co u niektórych chłopków - bereciarzy..

#21956 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisany 20 październik 2016 - 06:32

Pszenica Ozima i jara Niestety kolego zapewne jesteś w dużym błędzie sam współpracuje z dwoma dużymi gospodarstwami i dodatkowo mam jeszcze w innym dobrego kolegę i często jest tak że wiele mi podpowiadają czego nie wiem lub do konca nie rozumiem mechanizmu działania niestety jest tak że nie wszystko i w kazdych warunkach jest dla mnie dostępne z racji różnicy w sprzecie niestety już tak jest że duży może zawsze więcej więc nie zawsze jest tak że wielkoobszarowcy robią coś niedbale lub nie zwracają na niektóre rzeczy uwagi po prostu lepszy sprzęt robi robotę

#21957 Share mraukot

mraukot

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 20 październik 2016 - 10:04

Pszenica Ozima i jara Sprzęt sprzętem, ale warunki pogodowe jednakowe dla wszystkich.. Gdyby "wielcy" siedzieli na AF i zadawali pytania odnośnie każego zabiegu, to nigdy nie zdążyli by z robotą :D Absolutnie nie miałem na myśli tego, że postępują niedbale.. chodziło mi o to, że na dużym areale nie zawsze można wykonywać wszystkie zabiegi w warunkach "książkowych"

#21958 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1988 postów

Napisany 20 październik 2016 - 10:10

Pszenica Ozima i jara

Na małym też się nie da, ale lepszy sprzęt pozwala na większą elastyczność.

Lepszym siewnikiem wysiejesz mniej ziarna  a masz taki sam efekt, opryskiwacz z rękawem powietrznym  - możesz pryskać przy większym wietrze, dysze "multi" - lepsze pokrycie etc.

#21959 Share 20CBR12

20CBR12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisany 20 październik 2016 - 10:32

Pszenica Ozima i jara Kolego w takich gospodarstwach po 1000ha + często pracują ludzie którzy poświęcili ¼ życia na naukę w kierunku agro lub hodowli i oni też zadawali pytania i zadają tylko że w innym miejscu a tu często spotyka się osoby które zaczynaja dopiero przygodę z rolnictwem i próbują czegoś się dowiedzieć lub zgłębić co niektórzy swoją wiedzę w wielu tematach a także wymienić się doświadczeniami w różnych dziedzinach rolnictwa

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#21960 Share mraukot

mraukot

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 20 październik 2016 - 10:44

Pszenica Ozima i jara Podam przykład wielkoobszarowego gosp. z mojej miejscowości; oprysk kwitnącego rzepaku na opadanie płatka plus insektycyd przeciwko łuszczynowym, zabiegi tylko w dzień, bo nocami temp. spadała do ok.5° Okoliczni pszczelarze podnieśli larum, to właściciel roześmiał się im w twarz i stwierdził, że on woli zapłacić "mandat", ale przynajmniej oprysk będzie efektywny..