Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22553 odpowiedzi na ten temat

#21641 Share jarciu11

jarciu11

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 03 październik 2016 - 21:28

Pszenica Ozima i jara

nie moge sie powstrzymac by nie opisac mojej sytuacji . jak już gdzies pisałem żyje z innej branży ziemia to bardziej hobby. kilka lat w stecz jeb.....nąłem się ustawiając siewnik zasiałem pszenice zimową coś w okolicach 120kg /h żadkie t było jak psi wszyscy się smiali że nie powschodziło że zmarzło dostało na wiosne nawozu i wyszło tak zajeb...iaszczo miało tak grube ziarno głębiarze brali po kąbajnie płacąc lepiej niż rolnicy po odwianiu do siewu. wtedy zacząłem interesować się ilościa wysiewu na m2 zdolnoscia kiełkowania i MTZ . Mam cięzką ziemię gline w zasadzie ale zasiejcie sobie na jednym kawałku podzielonyn na pół  jak to wy mówicie 230kg/h a obok 170/h i nie srajcie w gacie jesienią i wiosną tylko dopiero wtedy jak zobaczycie co jest w zbiorniku kombajnu. pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 15:18
  •  

#21642 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 03 październik 2016 - 21:47

Pszenica Ozima i jara

W tym roku zasiałem 150kg/ha i nie omeszkam podzielić się efektami. Częściowo na borowinie/rędznie.

Na siewniku od wewn. strony wieka niemiec pisał sobie ustawienia do siewu.

Przykład:

2004 rok - pszenica 142kg/ha

1999 - pszenica 136kg/ha

do tego ustawienie przekładni, denka itp.

Rzepaku wysiewam od 2 do 2,5kg/ha bo na tyle udaje się go powtarzalnie ustawić w rozstawie co 26cm.

#21643 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 03 październik 2016 - 23:47

Pszenica Ozima i jara W Polsce jeszcze długo u niektórych nie zmieni się mentalność gęstego siewu.. Sami muszą do tego "dojść", nikt ich nie przekona..

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#21644 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 04 październik 2016 - 05:28

Pszenica Ozima i jara

Wilhelm taka prawada.W mojej okolicy mało kto słyszał o mtz , sile kiełkowania i innych pojeciach z tym związanych , pewnie w wielu miejscach Polski tak jeszcze jest.

Takimi pojeciami operują i wprowadzają rolnicy bardzo doświadczeni , a większość rolników na wsi sieje pszenice +  250kg/ha bączkami i innymi starszej generacji siewnikami.

A duże grono sieje tylko dla dopłat unijnych :) typu wsieje na jesień i wjeżdza w pole dopiero w zniwa :)

#21645 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 785 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 04 październik 2016 - 05:41

Pszenica Ozima i jara Ja w tym roku na próbę zasiałem Juliusa zamykając w siewniku co 3 redlice. Czyli dwie wysiewają, jedna nie i znowu dwie sieją jedna nie itd. Czemu tak, a no po to żeby uzyskać tzw. Efekt brzeżny/skrajny. Jak wiecie na obrzeżach pola rośliny zazwyczaj są ładniejsze/bardziej rozkrzewione bo mają po prostu więcej miejsca i mniejsza konkurencję, taki efekt po trochu ma właśnie zagwarantować siew z zamkniętą co trzecią redlicą. Gleba na jakiej to doświadczenie robię jest mozaikowata, od bardzo ciężkiej gliny do delikatnego piasku. Jak na razie musze przyznać, że śmiesznie to wygląda. Nie omieszkam podzielić się zdjęciami i przedstawić pole na Vlogu. Siałem około 240-250 szt/m2 czyli ok 120kg/ha.

Edytowany przez Kula07, 04 październik 2016 - 05:43.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

#21646 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1159 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 04 październik 2016 - 06:30

Pszenica Ozima i jara

ja chyba ostatni rok sieję pszenicę...poszła ostroga 350szt/m2 i pójdzie sailor 380 szt bo wg zeszłorocznych doświadczeń słabo się krzewi choć na ulotce co innego twierdzą. nie wiem czy nie trzeba będzie zwiększyć obsady bo tak pada od  5 rano że spać nie da rady. wiatr też niczego sobie i w pole wjadę za  jakieś 2 tygodnie 

#21647 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 04 październik 2016 - 07:40

Pszenica Ozima i jara

U mnie pada deszcz "akuratny", nie za mocny, nie za słaby i ma padac jeszcze jutro.

Efekt skrajny uzyskasz też siejąc w większym rozstawie, na przykład co 17cm, jak maja niektóre siewniki (np Nodet, 19 redlic na 3m szerokości). Dodatkowo taki łan jest mniej podatny na choroby grzybowe - lepsze nasłonecznienie i przewietrzanie. Za to większa presja chwastów, bo później skryje ziemię. Tak siew nie nadaje się na lekkie gleby, bo bez efektu zacienienia następuje szybki ubytek wilgoci z gleby. Więc coś za coś.

#21648 Share krzysiek1979

krzysiek1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 435 postów

Napisany 04 październik 2016 - 08:18

Pszenica Ozima i jara

Moj tesc sieje 400 kg/ha i nie ma mowy zeby zmniejszyl zreszta takich ludzi jest duzo .Jak wspomnialem o MTZ itd to nawet sluchac nie chce .A sieje jakims badziewiem tym samym od 30 lat zreszta robi tak pol wsi u niego .Czyli ziarno za ziarno a sloma darmo ,

#21649 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 943 postów

Napisany 04 październik 2016 - 08:19

Pszenica Ozima i jara

Prowadzone były badania nad rozstawem rzędów redlic wynikało z nich że rośliny nie mogą rosnąć zbyt blisko siebie Powyżej 15 cm zaobserwowano spadek plonu.

#21650 Share SawekBraczyk

SawekBraczyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 04 październik 2016 - 08:34

Pszenica Ozima i jara

A ja sieje znowu 150kg/ha do 160kg/ha i wystarcza to w zupełności u mnie . A kiedyś to siał muj dziadek ponad 200kg to wyglądalo to jak łąka i kłosy małe i raczej po co to siać tak gęsto jak wiadomo jak się krzewi zboże . Tylko przydał by mi się właśnie lepszy siewnik . 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#21651 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 04 październik 2016 - 08:46

Pszenica Ozima i jara Ja sieje pszenice nie przekraczając obsady 350 ziaren/m2. Siew przeważnie w pierwszej dekadzie października, przedplon rzepaki, częściowo także pszenica.. Nawet mógłbym zejść poniżej 350 i chyba w tym roku tak będe siał, odmiany Arktis (po pszenicy) i Memory (po rzepaku).

#21652 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 04 październik 2016 - 09:32

Pszenica Ozima i jara Ja dorzucę od siebie ze na zakwaszonych glebach powinno się siać geściej ze względu na słabe krzewienie i wypadnie roślin tak zauważyłem u siebie

#21653 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 04 październik 2016 - 09:54

Pszenica Ozima i jara

Ja w tym roku na próbę zasiałem Juliusa zamykając w siewniku co 3 redlice. Czyli dwie wysiewają, jedna nie i znowu dwie sieją jedna nie itd. Czemu tak, a no po to żeby uzyskać tzw. Efekt brzeżny/skrajny. Jak wiecie na obrzeżach pola rośliny zazwyczaj są ładniejsze/bardziej rozkrzewione bo mają po prostu więcej miejsca i mniejsza konkurencję, taki efekt po trochu ma właśnie zagwarantować siew z zamkniętą co trzecią redlicą. Gleba na jakiej to doświadczenie robię jest mozaikowata, od bardzo ciężkiej gliny do delikatnego piasku. Jak na razie musze przyznać, że śmiesznie to wygląda. Nie omieszkam podzielić się zdjęciami i przedstawić pole na Vlogu. Siałem około 240-250 szt/m2 czyli ok 120kg/ha.

Przyznam się, że czytałem juz wcześniej Twoje zamiary jak pisałeś o tej co 3ciej redlicy.....

zacząłem to sobie w domu analizować i też tak zasiałem..:):)

I też akurat Juliusa...:) pół pola zasiałem "tradycyjnie", pół pola co 3cia redlica zamknięta....

siewnik mam Amazone D7/30E więc redlic posiadam  35szt co daje rozstaw ok 8,5cm

Sam jestem ciekaw efektu....

siałem ok 310szt/m2, 180kg/ha

#21654 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 785 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 04 październik 2016 - 10:30

Pszenica Ozima i jara Przy takiej standardowej szerokości to siał bym normlnie co drugą redlicą czyli co 17cm, a rzepak co czwarta. Ale fajnie, że nie piszesz jakiś nie stworzonych rzeczy tylko sam próbujesz u siebie czegoś nowego.

Napewno będziesz zadowolony z efektu.

Edit. Mój siewnik ma rozstaw 12,5cm.

Edytowany przez Kula07, 04 październik 2016 - 10:31.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

#21655 Share koniu

koniu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 04 październik 2016 - 10:40

Pszenica Ozima i jara

u nas są przypadki że sieją rzepak po 30kg/ha

#21656 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 954 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 04 październik 2016 - 11:34

Pszenica Ozima i jara

Przy takiej standardowej szerokości to siał bym normlnie co drugą redlicą czyli co 17cm, a rzepak co czwarta. Ale fajnie, że nie piszesz jakiś nie stworzonych rzeczy tylko sam próbujesz u siebie czegoś nowego.

Napewno będziesz zadowolony z efektu.

Edit. Mój siewnik ma rozstaw 12,5cm.

Boję się trochę siać na 17cm, ziemie mam raczej lekkie głównie IV klasa....

Lepiej chyba szybko zagęścić łan celem zmniejszenia parowania.... choć nie ukrywam iż te 8,5cm jest dosyć gęsto.....

ale za to rzadziej rośliny są w rzędzie.... na m2 i tak wychodzi to samo.....

kusi trochę ten rzepak siać co 4 redlicę...

może na przyszły rok się skuszę....

#21657 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 04 październik 2016 - 12:28

Pszenica Ozima i jara

Ja sieję na IV klasie rzepak co 26cm, a pszenicę co 13, bo tak są rozstawione redlice, rzepak - sieję co 2. Plon rzepaku - od 3,2 do 4t w tym roku z 1ha

#21658 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 787 postów

Napisany 04 październik 2016 - 12:45

Pszenica Ozima i jara

panowie wie ktoś gdzie na Podkarpaciu dostanę pszenice odm.Pokusa w C1 ?

#21659 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 04 październik 2016 - 13:01

Pszenica Ozima i jara

Wia-Lan Przeworsk, tam próbuj się dowiedzieć. Ściągają na zamówienie jak trzeba i jak mają dostęp do danej odmiany. Ale tam jest najlepszy wybór w okolicy.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#21660 Share a-zA-Z0-9

a-zA-Z0-9

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 04 październik 2016 - 13:02