Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22563 odpowiedzi na ten temat

#21581 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 02 październik 2016 - 15:54

Pszenica Ozima i jara

Panowie pomożecie ułożyć jakieś kombinacje herbicydów? Więc tak jest kilka przypadków do rozpatrzenia:

1. mała presja fiołka, przytulii, brak chabru.

2. bardzo dużo chabru, znachodzi się fiołek, przytulia raczej rzadko/ wcale.

3. Bardzo dużo chabru, sporo fiołka, trochę przytulii.

4. fiołek i przytulia, sporadycznie chaber.

5. przytulia, fiołka nie zauważyłem, wiem że będzie duża presja ostrożnia- TORF.

Czy mieszanina 0,25 expertu+ 1l CTU+ 0,1-0,15 DFF byłaby ok np w 2 i 3 przypadku? Gleba przeważnie lekka/ rzadko średnia.

Z góry dzięki.

Jako że nie wyczynem jest namieszać milion środków aby zostało po ćwiartce środka z którym nie wiadomo co zrobić w przyszłości. To standardowa mieszanka 2l Lenitpur+0,15l DFF dałbym na wszystkie pola. Pole z ostrożniem- poprawka na wiosnę- MCPA-900g lub tribenuron. Twoja mieszanka będzie tez dobra i  dobrych wiatrach będzie bez poprawki. Jako że przytulia to nie Twój wróg nr 1 to można się obyć bez Boxera i Pendiganu, chyba że masz pola z masą przytulii to wtedy można pokombinować. Jeżeli jednak przytulii na kawałku multum to jak dostaniesz tani DFF możesz zwiększyć dawkę do 0,2-0,25l wtedy będzie git. Ewentualnie na pole nr 1 mieszanka 1,5l Boxer+0,06l DFF była by odpowiednia. Ale tak jak wspomniałem- tutaj kupujesz dwa środki, i ewentualnie bierzesz poprawkę na wiosnę. Twój wybór

Co panowie wybrać na chwasty . Zastanawiam się nad mieszanką Boxer+Glean lub Expert Met + Glean . 

Kolego napisz co tam rośnie oprócz pszenicy bo w ciemno cięzko cokolwiek doradzić. U mnie pszenica już szpilkuje i chabra i samosiewy rzepaku już widać więc strategię musiałem całkowicie zmienić bo chwasty wyszły nie te co zawsze  :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 19:52
  •  

#21582 Share marcus1998

marcus1998

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślinna, hodowla trzody chlewnej.

Napisany 02 październik 2016 - 16:07

Pszenica Ozima i jara A np. gdybym miał problem z dużym natężeniem chabru, przytulii jak i fiolka to boxer 1,5l + 1l CTU+ 0,1l DFF byłaby ok. Taka ilość boxera da radę z miotłą? Obeszloby się bez poprawki?

#21583 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 02 październik 2016 - 16:11

Pszenica Ozima i jara

Mam pytanie... Glean powinien zniszczyć rzodkiew świrzepe?? Na jednym kawałku nie moge sobie z nią poradzić. Pasuje mi na jesieni ją zlikwidowac bo juz zaczyna sie pojawiac w pszenicy. W planach w fazie 2 liści 2l Lentipur + 8g Gleanu. Glean jedynie tam gdzie mam problem z tym chwastem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#21584 Share Tomazi3p

Tomazi3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 837 postów

Napisany 02 październik 2016 - 16:29

Pszenica Ozima i jara

A np. gdybym miał problem z dużym natężeniem chabru, przytulii jak i fiolka to boxer 1,5l + 1l CTU+ 0,1l DFF byłaby ok. Taka ilość boxera da radę z miotłą? Obeszloby się bez poprawki?

Jak dużo chabra to za mało CTU, minimum 700g. Dawkę DFF podnieść można do 0,15l- chaber poczuje mocno. Taka ilośc Boxera da sobie radę z miotłą, nawet solo. Tak więc proporcje musiały by iść- 1,5l Boxer+1,5l Lentipur+0,15l DFF lub 1,7L Lentipur+0,25l DFF. Jeżeli koszty trzymają to zrezygnuj z Lentipura i na wiosnę poprawka tribenuron/2,4d/dikamba/MCPA. Ale nie ma się co okłamywać, jeżeli presja jest zarówno przytulii jak i chabra to trzeba kombinować, jeżeli posiadasz trochę więcej pola to można by pomyśleć nad Lexusem. 

Mam pytanie... Glean powinien zniszczyć rzodkiew świrzepe?? Na jednym kawałku nie moge sobie z nią poradzić. Pasuje mi na jesieni ją zlikwidowac bo juz zaczyna sie pojawiac w pszenicy. W planach w fazie 2 liści 2l Lentipur + 8g Gleanu. Glean jedynie tam gdzie mam problem z tym chwastem

Zniszczy

#21585 Share SawekBraczyk

SawekBraczyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 02 październik 2016 - 17:13

Pszenica Ozima i jara

No u mnie to miotła , samosiewy rzepaku . przytulia czepna , chaber , rumian polny , i troche życicy . 

#21586 Share marcus1998

marcus1998

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Zainteresowania:Produkcja roślinna, hodowla trzody chlewnej.

Napisany 02 październik 2016 - 17:44

Pszenica Ozima i jara @Tomazi3p
Dzięki wielkie za pomoc.

#21587 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1471 postów

Napisany 02 październik 2016 - 17:53

Pszenica Ozima i jara

Kolego wyżej a jak planujesz ,załatwić całe chwasty jesienią czy planowana poprawka wiosenna ,to jesienią tylko miotła i coś tam przymulenie dwuliściennych bo ta mieszanka ni tak ni tak

#21588 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1676 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 02 październik 2016 - 17:57

Pszenica Ozima i jara

Nie wiem czy o mnie chodzi czy nie o mnie ale jesli chodzi o mnie to jesienia Lentipur i dodatek glenu tam gdzie panoszy mi sie rzodkiew świrzepa a na wiosnę pójdzie mustang. Zawsze wiosna stosowałem Lintur albo mocarz ale czasami trzeba opoznic oprysk ze wzgedu na wiosenne chłody a lintur na wyrosniete chwasty jest troszke słaby ale ogolnie nie narzekam tym razem zastosuje cos mocniejszego.

#21589 Share SawekBraczyk

SawekBraczyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 02 październik 2016 - 18:04

Pszenica Ozima i jara

Kolego wyżej a jak planujesz ,załatwić całe chwasty jesienią czy planowana poprawka wiosenna ,to jesienią tylko miotła i coś tam przymulenie dwuliściennych bo ta mieszanka ni tak ni tak

A miły kolego chcialbym tak jak piszesz jesień miotła i przymulić dwuliścienne a wiosna poprawka na dwuliścienne .

#21590 Share marian2011

marian2011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1471 postów

Napisany 02 październik 2016 - 18:13

Pszenica Ozima i jara

To daj 2 litry np Tolurexu i nie kombinuj ,szkoda kasy a wiosną poprawka 50-60 zł spokojnie starczy ,

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#21591 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1478 postów

Napisany 02 październik 2016 - 18:16

Pszenica Ozima i jara

zawsze powyżej 7t/ha

220-240 jest idealnie.Teraz siałem 230kg/ha  wszystkie odmiany Julius , Delawer i Hondie.

Mtz porównywalne  od 47-50.jak mniejsze mtz to skracałem troszke na siewniku tak by wyszło 230kg/ha

A jak siła kiełkowania mniejsza to zaś dodawałem troszkę.Tyle lat juz sieje siewnikiem ze mam to opanowane.A jak wychodzi u mnie sianie to w galerii sa fotki.

Myślę że nie jeden chciałby miać tak posiane B)

Nigdy 150 nie przekroczyłem i niżej 7 ton nigdy nie miałem B)

#21592 Share SawekBraczyk

SawekBraczyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów

Napisany 02 październik 2016 - 19:05

Pszenica Ozima i jara

To daj 2 litry np Tolurexu i nie kombinuj ,szkoda kasy a wiosną poprawka 50-60 zł spokojnie starczy ,

Na jesień tolurex piszesz i na wiosne na dwuliścienne poprawić i by wystarczyło  . No nie wiem zastanowie się . 

#21593 Share Przemek2203

Przemek2203

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, F1,Rolnictwo i wiele innych...

Napisany 02 październik 2016 - 19:09

Pszenica Ozima i jara

@staszek131415 a na jakiej klasie gleby? Ja sieje w granicach 250kg. Raz zasiałem 200kg i było rzadko

#21594 Share soltys48

soltys48

stary sołtys

• Members
  • PipPipPip
  • 3381 postów
  • Zainteresowania:politologia

Napisany 02 październik 2016 - 19:45

Pszenica Ozima i jara

a te 200kg to jaką miało MTZ i siłę kiełkowania?Jakie ph pola??

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

#21595 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 02 październik 2016 - 20:31

Pszenica Ozima i jara

Nigdy 150 nie przekroczyłem i niżej 7 ton nigdy nie miałem B)

Gratulacje może za rok zasiejesz 120 i podskoczy wynik na ponad 8t

#21596 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 02 październik 2016 - 20:48

Pszenica Ozima i jara

W zależnosci od MTZ , terminu siewu, odmiany i prowadzenia łanu jest mozliwe i 120kg. Wczoraj siałem pszenice o MTZ 38g i 93% i na 300 szt/m potrzeba niecałe 125kg. Gdyby MTZ wynosiło 50g to do tej samej obsady musiałbym wysiać ponad 160kg i dlatego podaje sie nasiona na metr. W kg/ha można ustawić siewnik na podstawie MTZ , ZK i założonej obsady

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#21597 Share krychu

krychu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 887 postów

Napisany 02 październik 2016 - 21:13

Pszenica Ozima i jara

Czy stosował ktoś EXPERT Met przed wschodami pszenicy. Mam taki problem że przez suszę wschody są strasznie nierówne - część jeszcze nie wzeszłą część już 2 liście. Na etykiecie jest napisane że okres stosowania tego środka to od fazy szpilki do 3 liści - boje się, że zanim wzejdzie pozostałą część to ta któr już wzeszłą wcześniej przekroczy fazę 3 -go liścia...

Ważna jest faza chwastów, ja na pszenicę oraz pszenżyto dawałem już Experta Met w fazie krzewienia ze względu na suszę oraz nie równe wschody (mało chwastów, brak wilgoci). Na wiosnę bez poprawek obyło się.

#21598 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1478 postów

Napisany 02 październik 2016 - 21:25

Pszenica Ozima i jara

Gratulacje może za rok zasiejesz 120 i podskoczy wynik na ponad 8t

Rozmawiałem kiedyś z przedstawicielem Stacji Hodowli Roślin i oni uprawializ braku nasion 70 kg na ha uzyskując 7 tonalenikomu niepolecał stosowa ćtou siebie każda odmiana ma inne możliwości krzewienia a obsada zależy od MTN jak kolega wyżej pisał

@staszek131415 a na jakiej klasie gleby? Ja sieje w granicach 250kg. Raz zasiałem 200kg i było rzadko

3 i 4 kl a kiedy stwierdziłeś że było rzadko jesienią czy wiosną?

#21599 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 02 październik 2016 - 21:30

Pszenica Ozima i jara

Rzadko jest pojęciem wzglednym. Obsada i liczba rozkrzewień to jest konkret. 

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#21600 Share Przemek2203

Przemek2203

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, F1,Rolnictwo i wiele innych...

Napisany 03 październik 2016 - 04:22

Pszenica Ozima i jara

To była Bamberka mtz ok 46g a zk 95% już na jesieni była rzadka ziemia klasy 3b do 4b ph było ok 5 po żniwach i dane wapno tlenkowe 1t/ha