Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22580 odpowiedzi na ten temat

#20901 Share bialy25

bialy25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 28 sierpień 2016 - 19:34

Pszenica Ozima i jara

te ceny za materiał siewny to jakaś parodia pszenica po 60 a materiał siewny 180

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 21:44
  •  

#20902 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 28 sierpień 2016 - 19:36

Pszenica Ozima i jara

dbaj o własne zboże abyś nie musiał kupować kwalifikatu

#20903 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 28 sierpień 2016 - 20:53

Pszenica Ozima i jara

te ceny za materiał siewny to jakaś parodia pszenica po 60 a materiał siewny 180

No nie do końca masz rację, bo pewnie nie wiesz ile naprawdę dostaje rolnik co produkuję materiału siewnego, do tego wymogi co musi spełnić, odpad po czyszczeniu, amortyzacje sprzętu do czyszczenia i pakowania, zaprawianie takie jak powinno być, dobrą zaprawą, masę ludzi zatrudnionych cały rok.

Tak jak chce mi się zawsze śmiać że kombajn na 1 hektar wypali 18 litrów paliwa a  biorą 370 zł za 1 ha, a nikt nie liczy ile kosztuję  roboczo godzina koszenia, bo mi wychodzi ponad 200 zł.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#20904 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 28 sierpień 2016 - 22:11

Pszenica Ozima i jara

a co taki szal na ta hondie?  warto to posiac?

#20905 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 28 sierpień 2016 - 22:52

Pszenica Ozima i jara

No nie do końca masz rację, bo pewnie nie wiesz ile naprawdę dostaje rolnik co produkuję materiału siewnego, do tego wymogi co musi spełnić, odpad po czyszczeniu, amortyzacje sprzętu do czyszczenia i pakowania, zaprawianie takie jak powinno być, dobrą zaprawą, masę ludzi zatrudnionych cały rok.

Tak jak chce mi się zawsze śmiać że kombajn na 1 hektar wypali 18 litrów paliwa a  biorą 370 zł za 1 ha, a nikt nie liczy ile kosztuję  roboczo godzina koszenia, bo mi wychodzi ponad 200 zł.

wiadomo koszty są... U mnie biarą za kombajn 380zł za godzine z sieczkarnią niby duzo ale nie liczy sie tylko ropy ale i częsci które naprawde dostają w dupe. Kombajn jest kosztowną maszyną do utrzymania tak samo w centralach nasiennych. opłacic laborantów, magazynierów, czyszcznie, pakowanie, zaprawa no i musza przeciez sami jeszcze zarobic to jednak są koszty. Co prawda to prawda.

#20906 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 28 sierpień 2016 - 22:59

Pszenica Ozima i jara

to czego za tą cenę trafiają sie zamieszane partie, poślad, jęczmien ozimy w pszenicy, albo w paczkach rzepaku widziałem trafiają się zaiarna zbóż no to są jaja już

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#20907 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 787 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 28 sierpień 2016 - 23:23

Pszenica Ozima i jara Wiecie ile płacą firmy nasienne za plantacje nasienne rolnikom? Za 1t nasion pszenicy C1 w tym roku pewna firma przejęta przez właścicieli TopFarms płaci 750netto. Sprzedaja ponad 1000zł drożej. Koszt zaprawy, czyszczenia, pakowania to ok 200-250zł. Nie wiem ile kosztuje przebadanie próby, koszta magazynowe i opłata licencyjna ale około 500zł/t im spokojnie zostaje.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

#20908 Share BIGAGRO

BIGAGRO

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Zainteresowania:Internetowy sklep rolniczy - maszyny rolnicze, nawozy, nasiona, nawozy dolistne, wapna, opakowania, oferta ogrodnicza.

Napisany 28 sierpień 2016 - 23:44

Pszenica Ozima i jara Panowie,
w związku z tym, że trochę siedzę również w biznesie chciałbym po części zdemontować Wasze plotki.

Po pierwsze nie mam zamiaru zaglądać nikomu do portfela (bo przecież nikt nikomu nie broni zająć się takim biznesem, skoro taki zarobek...).

Po drugie KOSZTY. Kolega wyżej coś tam już wspomniał, ale trzeba doliczyć nawet najmniejsze pierdoły! Koszty prowadzenia działalności są ogromne. Podatki, księgowość, przedstawiciele, kierowcy, reklama, serwery... i lista powiększa się nawet do kilkuset pozycji.

Jeżeli nie zna się modelu działalności, to nie ma co się wypowiadać. I tyle. A nikt nie zakłada działalności aby co miesiąc brać najniższą albo jeszcze dopłacać.

Chyba wiele osób tutaj marzy o tym, aby powstały jakieś organizacje charytatywne dla rolników gdy próbują wymusić aby coś za free im wysłać albo w przeciwnym wypadku 10 negatywnych opini poleci.

Big-agro.pl - Internetowy sklep rolniczy

Najlepsze ceny, rabaty, promocje, tania lub darmowa wysyłka w 24 godziny!

nawozy - nasiona - opakowania - maszyny rolnicze - wapna - oferta ogrodnicza

Produkty od Grupy Azoty | Lhoist | AgriLand | DSV | Kioti | AVANT | AgroLiedmann | HR Strzelce | Saaten Union | Rapool Polska

#20909 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 787 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 29 sierpień 2016 - 05:49

Pszenica Ozima i jara Trochę nie rozumiem Twojego postu, czego on dotyczy? Ceny materiału siewnego czy ogólnie środków produkcji?

Pisałem o pewnej firmie która sprzedaje materiał bezposrednio ale pewnie też poprzez pośredników. To że Ci drudzy też muszą zarobić to normalna sprawa.

W zeszłym roku sam miałem plantacje grochu dla tej firmy. Mnie 1 tona materiału elitarnego kosztowała 3300zł. Ich przedstawiciel mydlił mi oczy mówiąc, że od paru lat groch skupują po 1400-1600zł. Pech chciał, że przez zazielenienia towaru było multum i proponowali mi niecałe 1000zl/t.
A wiecie po ile w tym roku na wiosnę sprzedawali? 2700-2800zl/t.

Wiadomo, że koszty prowadzenia działalności nie są małe, ale rozkładają się na wszystkie produkty.

Edytowany przez Kula07, 29 sierpień 2016 - 05:52.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

#20910 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 06:09

Pszenica Ozima i jara

nie róbcie sobie jaj z tym jakie to wysokie koszty wytworzenia materiału siewnego. pszenica w skupie 500 zl ,a agrolok wciska mi podwojnie zaprawioana hondie za 2300

naprawde trzeba miec tupet zeby wmawiac nam ze cena 2300 za material siewny jest cena na pograniczu oplacalnosci. kupic ziarno od rolnika, przepuscic przez separator, zaprawic i zapakowac.  ot cala filozofia , no i jeszcze etykietke dac. napewno te czynnosci stanowia wysoki koszt ze biedne firmy nasienne ledwo wiaza koniec z koncem. ostatnio w farmerze byl artykul zachecajacy do kupowania kwalifikatu i pokazane koszty wytworzenia i np pakowanie chyba 200-300 zl.  no to chyba pakuja to  w zlote worki:)

prawda jest taka ze rolnik korzysta ze srodkow unijnych a wszyscy dookoła doją go z tego. jakby nie doplata do materialu to cena bylaby zapewne z 300-500 zl nizsza nagle

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20911 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 08:11

Pszenica Ozima i jara

Dokładnie jak koledzy wyżej piszą ;)

BIGAGRO jak Ci tak źle to zacznij produkować pszenicę paszową albo konsumpycją ;) Ja w tym roku nowych odmian szukam na olx od innych rolników 

#20912 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 09:20

Pszenica Ozima i jara

Agrolok ma kosmiczne ceny. Ostrogę oferują po 240zł. Lokalny sprzedawca ma zboża po 150-200zł. 

#20913 Share BIGAGRO

BIGAGRO

Zaawansowany

• FIRMA
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Zainteresowania:Internetowy sklep rolniczy - maszyny rolnicze, nawozy, nasiona, nawozy dolistne, wapna, opakowania, oferta ogrodnicza.

Napisany 29 sierpień 2016 - 11:52

Pszenica Ozima i jara

Ech, Panowie - polecam dokładniej czytać to, co jest pisane.

Kolega napisał, że przedsiębiorstwu x zostaje ileś tam zł/t. Ja stwierdziłem, że nie koniecznie tak jest - dochodzi do tego jeszcze multum innych kosztów (nie koniecznie związanych z samym wytworzeniem, ale działalnością przedsiębiorstwa) i nie jest aż tak kolorowo.

Zamiast tylu negatywnych emocji i niepotrzebnych docinek/uwag proszę się skupić na treści.

Pozdrawiam :)

Big-agro.pl - Internetowy sklep rolniczy

Najlepsze ceny, rabaty, promocje, tania lub darmowa wysyłka w 24 godziny!

nawozy - nasiona - opakowania - maszyny rolnicze - wapna - oferta ogrodnicza

Produkty od Grupy Azoty | Lhoist | AgriLand | DSV | Kioti | AVANT | AgroLiedmann | HR Strzelce | Saaten Union | Rapool Polska

#20914 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1753 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 16:16

Pszenica Ozima i jara

Jak się prowadzi działalność , koszty należy minimalizować. Na wszelkich wykładach z ekonomii jest tzw. efekt skali, czyli jak osiągnąć większy zysk nie podnosząc cen.

Firmy rozprowadzające nasiona nie żyją przecież z samych nasion pszenicy czy jęczmienia. Przez cały rok robią także inne rzeczy, które przynoszą dochód, a w domyśle zysk. Więc płacz o kosztach itp - skąd my to znamy. A za plecami -zatrudnianie za najniższą krajową, płacenie pod stołem, umowy zlecenia.

Każdy towar wart jest tyle, ile nabywca jest skłonny za niego zapłacić. I widać wyraźnie, że nawet z dotacjami cena ziarna na poziomie 2300 za tonę jest zaporowa. Trzeba przyjąć jakąś relację do ceny skupu, bo przy cenie za pszenicę 1200zł/tona można było przełknąć przelicznik x2, ale nie przy 500zł x5.

Widać, lepiej sprzedać tonę za 2300 niż 10 za 1600-1700, albo ja nie umiem liczyć.

Rolnik nie jest tak głupi, jak się niektórym wydaje. Sam potrafi zboże odwiać i zaprawić, policzyć siłę kiełkowania i otrzymać materiał czasem nie gorszy niż z niektórych szemranych firm (nie ujmując nic przedmówcy - nie znam waszej firmy i się nie wypowiadam, jest to ujęcie ogólne co do niektórych pośredników i sprzedawców, których znam)

Nas też gonią koszty, zwłaszcza w odniesieniu do przychodów. Dodatkowo często warunki otrzymania materiału siewnego są takie, że kupujący nie dostaje nic, kupuje kota w worku - bez żadnej gwarancji, że uzyska efekt.

Jesli koszty prowadzenia działalności są tak wysokie, może warto pomyśleć nad zmianą modelu działania, bo w tej chwili żadna ze stron nie jest zadowolona. Ci, co produkują dla firm nasiennych, narzekają na ich pazerność, klienci - też, a same firmy narzekają, że za mało kupuje ich produkt. Gdzieś w tym zamkniętym kręgu tkwi ktoś, kto jest zbyt zachłanny, pytanie - kto ?

Edytowany przez jahooo, 29 sierpień 2016 - 19:30.

#20915 Share grzegorzw1971

grzegorzw1971

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 19:35

Pszenica Ozima i jara

czy Ktoś z Was lub Waszych znajomych miał w tym roku zasianą pilgrim pzo?

#20916 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 787 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 21:10

Pszenica Ozima i jara

panowie ma ktoś z was pszenice Primus ? jeśli tak to czekam na wasze opinie na jej temat

#20917 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2117 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 29 sierpień 2016 - 22:44

Pszenica Ozima i jara

Siałem ja i odpuść sobie ją .Ziarno o małym mtz , srednia wysokość , kłosa bez rewelacji a w plonie nic szczególnego.Kupiłem ją jak pierwszy rok siałem Agila to kupiłem jej 150kg na próbę.

#20918 Share jarciu11

jarciu11

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 23:31

Pszenica Ozima i jara

ja tylko napiszę tak silor nabyty z centrali dał guwniany wynik w worku było wiecej syfu niż od rolnika na targu. na etykiecie sygnowane zaprawa kinto duo. Mówie pewnie nie trafiłem z odmianą na moja ziemie do kasacji ale nie. odwiałem po swojemu zaprawiłem rownierz kinto duo. Jak to mówią rok rokowi nie równy nawozenie takie samo i co w tym roku dał plon prawie dwa razy taki jak po centrali. sceptycznie nastawiony mimo wszystko nabyłem niewielką ilosc juliusa wygladał mizernie a plon dał taki że w całej okolicy szukać, Zyje z czegoś innego gospodarstwo to bardziej hobby plus dodatkowy zysk wiec nie mam takiego cisnienia na oszukaństwo. Ale bez jaj centrale nasienne to nie świetośc tam ida takie same wałki jak w kazdej innej działalnosci. Tak naprawde to nie wiesz co kupisz do kiedy nie urośnie.

#20919 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 511 postów

Napisany 29 sierpień 2016 - 23:57

Pszenica Ozima i jara Zgadzam się z "up".
Centratrale nasienne to jedna wielka niewiadoma. Dla nich mat. siewny "produkują" różni dostawcy. Np.odmianę X reprodukuje kilku "rozmnożycieli" w różnych warunkach, następnie wszystko razem jest czyszczone, zaprawiane i pakowane. MTZ rożna, siła kiełkowania tak samo, ale cena jednakowa..

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20920 Share Piechu

Piechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 30 sierpień 2016 - 05:29

Pszenica Ozima i jara Dziwne to wszystko. Rolnik moze kupic kiepskiej jakosci material siewny. Zasieje podrobiony nawoz. Firma zarobic moze jeszcze na wydluzonym terminie platnosci badz bank na kredycie. Jezdzi na ropie kiepskiej jakosci. Jeszcze agencja obetnie PEG-i. Na koniec punkt skupu szczegolnie na portach zrobi walek na parametrach zboza. I wszystko jest OK??? Chore poprostu chore. Tyle instyucji ktore nas kontroluja a innych ktorz ciagle walki robia to maja w pompce.