Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22589 odpowiedzi na ten temat

#20821 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7800 postów

Napisany 21 sierpień 2016 - 14:12

Pszenica Ozima i jara

Kierownik skupy tłumaczył mi, że pszenica o większej wilgotności jest lżejsza, bo ma większą objętość i jest jej mniej na przyczepie. Trochę dziwna teoria, bo wydawałoby się, że cokolwiek mokrzejsze jest cięższe od suchego...Co myślicie? :)

To prawda, przekonałem się z QQ, nie wierzyłem im mokrzejsza to mniejszy tonaż.

Z pszenicą tak samo miałem, po wysuszeniu 2 przyczep 6 tonowych, powiedzmy 12 ton na oko zostało mi z 9 na oko.byłem bardzo zdziwiony jak na drugą przyczepę nasypali mi  ponad połowę i koniec, a  sam ją suszyłem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 19:30
  •  

#20822 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 21 sierpień 2016 - 14:18

Pszenica Ozima i jara To ze mniej na przyczepe wejdzie to szczegol, bo objetosc wieksza ale i masa wyzsza ilosc ziaren sie nie zmienia tylko mtn wyzsza na korzysc sprzedajacego.

#20823 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 07:41

Pszenica Ozima i jara

Materiał siewny 4 krotnie droższy niż cena w skupie.. Zawsze byłem zwolennikiem kwalifikatu, ale przy tej cenie niech go sobie na łeb wysypią...

nie musisz kupowac. Po prostu cena tak bo ludzie i tak kupia. W sumie nie dziwie sie bo przekalkulowac wszystko to nawet po 1800 sie oplaca kupic.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#20824 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 08:27

Pszenica Ozima i jara

Z tym "ludzie kupią" to nie do końca prawda. W ubiegłym roku centrale nasienne zostały z całą masą nie sprzedanej pszenicy, ziemniaków itp. Po sezonie można było kupić pszenicę nawet po 1500 na wyprzedaży.  Ale jak widać, nie uczą się na własnych błędach.

#20825 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 08:48

Pszenica Ozima i jara

Kierownik skupy tłumaczył mi, że pszenica o większej wilgotności jest lżejsza, bo ma większą objętość i jest jej mniej na przyczepie. Trochę dziwna teoria, bo wydawałoby się, że cokolwiek mokrzejsze jest cięższe od suchego...Co myślicie? :)

Co za bzdury.  Wilgotniejsze ziarno jest cięższe od suchego, kolego fizyki nie oszukasz, nawet dokładne badanie ziarna metodą suszarkową polega na wysuszeniu 100g mokrego ziarna i ponownym zważeniu, ziarno będzie miało na pewno mniejsza wagę, i z różnicy można określić wilgotność.

Co do objętości to jest inna sprawa, ziarno wraz z wzrostem wilgotnością będzie miało trochę inną gęstość czyli masę w danej objętości (gęstość będzie malała). Czyli ziarna o niższej gęstości będzie mniej (wagowo) na przyczepie niż takiego o wysokiej gęstości.  Jednak wraz z wzrostem wilgotności zwiększa się również masa tysiąca ziaren.

#20826 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 10:00

Pszenica Ozima i jara

Z tym "ludzie kupią" to nie do końca prawda. W ubiegłym roku centrale nasienne zostały z całą masą nie sprzedanej pszenicy, ziemniaków itp. Po sezonie można było kupić pszenicę nawet po 1500 na wyprzedaży.  Ale jak widać, nie uczą się na własnych błędach.

ja tam nie wiem ale jesli z roku na rok daja podobne ceny to musi im sie to oplacac. Innej opcji nie ma.

#20827 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 22 sierpień 2016 - 21:45

Pszenica Ozima i jara

kupowal ktos z was material siewny przez internet? szukam pszenicy jantarki bo chce ja sprobowac a nigdzie w okolicy nie. mysle o hondii i jantarce, hondie maja wszyscy a jantarki nikt

wogole w agroloku ciekawa sprawa z hondia. kosztuje chyba prawie 2300 brutto ale jest podwojnie zaprawiana:P  to jeszcze wieksza gwarancja plonu i zdrowotnosci podobno hehe  zaraz beda potrojnie zaprawiac zeby sprzedac jeszcze drozej

#20828 Share tompil

tompil

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 960 postów

Napisany 23 sierpień 2016 - 07:31

Pszenica Ozima i jara

Panowie czy można wykonać orkę siewną pod pszenice miesiąc przed terminem siewu?

Sieje pszenice zawsze po rzepaku ozimym i jest problem z samosiewami rzepaku, do tego dochodzi straszna susza u mnie w rejonie.

W celu likwidacji samosiewów muszę jeszcze raz uprawić pola agregatem, albo wykonać już orkę siewną w celu zlikwidowania jak najszybciej samosiewów i się zastanawiam czy wykonanie takiej orki miesiąc przed terminem siewu nie będzie miało negatywnych skutków?

#20829 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 23 sierpień 2016 - 10:32

Pszenica Ozima i jara

Panowie o ile zmniejszyć nawożenie PiK pod pszenicę. Pszenica po jęczmieniu jarym pod który poszło wiosną dokładnie nie pamiętam ale ponad 200npk 7-20-30 a teraz jeszcze obornik. Tak samo w innych zbożach po owsie  będzie siane pszenżyto. Na wiosnę na te działki było dawane npk po 200kg na hektar a teraz obornik. Wiem że lepiej było by sypnąć ale na te same działki walić rocznie 400-500kg samego npk to chyba przesada.

#20830 Share Mateusz19980916

Mateusz19980916

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 138 postów

Napisany 23 sierpień 2016 - 10:40

Pszenica Ozima i jara Miał ktoś z was pszenicę Kilimanjaro? Przezimowała w tym roku ? I czy się nadaje na słabsze stanowiska ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20831 Share hardkor113

hardkor113

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 438 postów

Napisany 23 sierpień 2016 - 11:17

Pszenica Ozima i jara Znajomy mial troche ja wymrozilo ale swietnie sie krzewi i dala rade na stanowisku po ziemniakach dala blisko 9 ton.

#20832 Share jasiu12347

jasiu12347

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 23 sierpień 2016 - 15:51

Pszenica Ozima i jara

Hondia 1860zł zaprawiana

też tak można.Ale jak chcesz sprzedać pszenice do siewu to już podkładki nie masz że to ta pszenica :)

Gdzie można Hondię dostać w tej cenie?

#20833 Share greg91

greg91

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 23 sierpień 2016 - 16:23

Pszenica Ozima i jara Czy mozna gdzieś na podkarpaciu dostac ta hądie.

#20834 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 23 sierpień 2016 - 16:31

Pszenica Ozima i jara

Można się zapisać. Zadzwoń do Wia-Lan, TeamAgro Chłopice, Agricola Szówsko. 

#20835 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 23 sierpień 2016 - 19:26

Pszenica Ozima i jara

Panowie czy można wykonać orkę siewną pod pszenice miesiąc przed terminem siewu?

Sieje pszenice zawsze po rzepaku ozimym i jest problem z samosiewami rzepaku, do tego dochodzi straszna susza u mnie w rejonie.

W celu likwidacji samosiewów muszę jeszcze raz uprawić pola agregatem, albo wykonać już orkę siewną w celu zlikwidowania jak najszybciej samosiewów i się zastanawiam czy wykonanie takiej orki miesiąc przed terminem siewu nie będzie miało negatywnych skutków 

Nic się nie stanie możesz śmiało orać 

#20836 Share machtomi

machtomi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 23 sierpień 2016 - 19:49

Pszenica Ozima i jara

Miał ktoś z was pszenicę Kilimanjaro? Przezimowała w tym roku ? I czy się nadaje na słabsze stanowiska ?

Miałem na IIIa zimowała świetnie. Plon zadowalający.

#20837 Share solek01

solek01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 658 postów

Napisany 24 sierpień 2016 - 08:07

Pszenica Ozima i jara

Czy mozna gdzieś na podkarpaciu dostac ta hądie.

HONDIE ma ROl MECH Radymno ma mieć tylko nie wiem czy nie trzeba zamówić, w tamtym roku napewno miał Progress chem czy tam świć w Przemyślu.

Co sądziecie o pszenicach Pokusa i Bellisa? bo mam je najtaniej po 160zł zaprawiane, tylko nie wiem czy brutto czy netto.

#20838 Share tomekZ058

tomekZ058

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 788 postów

Napisany 24 sierpień 2016 - 08:43

Pszenica Ozima i jara

sam mam ochotę na tą Pokuse ale zniechęca mnie w niej tylko ta niska zimotrwałość

#20839 Share azzadek

azzadek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 24 sierpień 2016 - 15:29

Pszenica Ozima i jara

Zamienikiem roundapu, Agrosarem 360 lepiej pryskać rano i wieczorem czy bez różnicy, dziś ciągle temp ponad 30*C? Chce po 18godz prysnąć 4l/ha na perz, nie przeszkadza temperatura albo to że prysnę wieczorem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20840 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 24 sierpień 2016 - 20:20

Pszenica Ozima i jara

Nie, ważne, żeby przed rosą albo po, czyli 6 rano czy 21 odpada. Temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni. Jak pryskasz perz, to samym agrosarem, a jak ogólnie od chwastu, to dodaj siarczanu, będziesz miał efekt na gotowo kilka dni wcześniej.

Przy niszczeniu rozłogów perzu ważne jest , aby środek dotarł do korzeni, a jak się pryska z siarczanem, następuje efekt "oparzenia", liście zamierają, a substancja czynna nie zdąży przemieścić się do rozłogów

Edytowany przez jahooo, 24 sierpień 2016 - 20:22.