Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22587 odpowiedzi na ten temat

#20741 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 15 sierpień 2016 - 18:48

Pszenica Ozima i jara Z CCC wszystko zależy od warunków i rozkrzewienia pszenicy, ale zazwyczaj stosujemy zarówno Antywylegacz jak i Moddusa.

Kojarzy ktoś z Was artykuł z TopAgrar o rolinku (w sumie moim koledze z roku), który wysiał pszenicę w rozstawie jak do rzepaku czyli co drugą redlice redukując ilość wysiewu jak dobrze pamiętam o 30-40%. Plon miał ponad 9t/ha. Ale był niższy o ok 100kg/ha od siewu tradycyjnego. Nie pamiętam wyniku ekonomicznego obu porównywanych plantacji ale efekt niezły.

W tym roku na 3ha też chce zrobić mały eksperyment inaczej ustawić siewnik i zamierzam wysiać 250szt/m2. Zobaczymy co co tego będzie.

Edytowany przez Kula07, 15 sierpień 2016 - 18:50.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 20:32
  •  

#20742 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 15 sierpień 2016 - 18:50

Pszenica Ozima i jara

Widzę kolego, że pewnych rzeczy nie rozumiesz. Powiedz szczerze, czy korzystałeś kiedyś ze wzorów do wyliczenia ilości wysiewu? Czy wiesz, że aby uzyskać plon 8t/ha wystarczy 800 kłosów/m2? Siejąc 300 roślin/m2 i zakładając, że każda roślina wytworzy 3 źdźbła kłosonośne (Julius miał średnio po 4-6 kłosów) to otrzymasz wystarczającą obsadę na porządny plon. Więc wysiew 140-160 kg jest w zupełności wystarczający.

Ale Ty zamiast trochę pomyśleć, policzyć koszty to wolisz innych krytykować.
Spróbuj sam, zobacz co wyjdzie i wtedy filozofuj, a jak nie próbowałeś to się nie wypowiadaj.

Ty kolego kosiłeś kiedyś pszenicę 800 kłosów na metr? bizonem praktycznie niewykonalne 

taka obsada to nie na 8 t a 15t z ha

w pszenicy bardzo ważna jest równomierność to nie rzepak że w jednym miejscu jest 10 roślin na metr w innym 70 a plon i tak taki sam

w pszenicy im idealniej rozmieszczone nasiona tym wyższy plon na 8 ton starczy 450 porządnych kłosów które można uzyskać z 200 nasiona, ale że pola są jakie są w jednym miejscu glina w innym piach , czasami za mokro czasami za sucho , czasami się nie krzewi czasami myszy czasami mrozi to bardzo ciężko jest uzyskać dobrą obsadę i dobrze uziarniony kłos z rzadkich siewów 

dlatego przeważnie z tych 350 nasion sianych w dobrych warunkach uzyskujemy najwyższe plony a w gorszych a tych sianych powyżej 400

#20743 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 794 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 15 sierpień 2016 - 19:04

Pszenica Ozima i jara Pomyliłem się. Mówi się, że wystarczy 600kłosów/m2.

Moja wina.

Słuchajcie dla mnie naprawdę nie jest ważne kto ile sieje.
4 lata z rzędu sieję po 330-380 roślin/m2 zależnie od odmiany. Plony mam naprawdę zadowalające, zarówno w korzystnych jak i nie korzystnych warunkach. Oczywiście plon jest sumaryczną wielu czynników. Ale jeżeli otrzymuje wysoki plon siejac po 140kg/ha to po co mam siać 200?

Nie wiem jak Ty ale ja chodzę po polach i liczę obsadę/kłosy. A właśnie dlatego, że warunki nie są idealne przyjmuje się ok 600 kłosów (zazwyczaj wystarczy mniej). A jak dobrze wiadomo nie tylko ilość kłosów jest ważna ale również parametry samego ziarna.

Bizona nie mam to nie wiem jak się kosi.

Btw. W rzepaku równomierność jest chyba jeszcze bardziej istotną niż w zbożach.

Edytowany przez Kula07, 15 sierpień 2016 - 19:07.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#20744 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 15 sierpień 2016 - 19:06

Pszenica Ozima i jara

Wracajac do kolegi od bamberki 220kg to stanowczo za dużo. Bamberke wysiewa sie 150kg/ha jest to odmiana silnie krzewiaca. Szczególnie w tym roku gdy ogólnie brakuje gestosci wiec ilosc nasion w kg bedzie duzo wieksza niz w poprzednich latach ( niskie MTZ).  Wiadomo że najlepiej policzyc MTZ i  siłe kiełkowania ale  orintacyjnie mozna tez cos oszacowac :)   

Dużo tez bedzie zalezało od pogody, zimy itd. U mnie siana w 2015 150kg/ha tam gdzie nie przemarzła to  poległa przy 2 krotnym skracaniu, ta odmiana  ma skłonnosc do wylegania to kolejna jej cecha.

#20745 Share piotrdd

piotrdd

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 15 sierpień 2016 - 19:07

Pszenica Ozima i jara Zgadza się miałem to samo pisać co kolega powyżej pszenica ma ogromne możliwości krzewienia się nieraz widziałem z jednej rośliny 10 dorodnych kłosów co nie zmienia że jest to tylko możliwe na dobrych stanowiskach w dobrej kulturze.

#20746 Share loquito

loquito

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów

Napisany 15 sierpień 2016 - 19:14

Pszenica Ozima i jara

A czy dobrym stanowiskiem można nazwać stanowisko po zbożu na którym był poplon ścierniskowy facelia, gorczyca, rzodkiew oleista ?

#20747 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 15 sierpień 2016 - 19:18

Pszenica Ozima i jara

ja pisałem 200 nasion a nie kilogramów u nas optymalnie to 350 nasion na metr a późno i na ciężkich glinach powyżej 400

oczywiście że pszenica się krzewi ale im idealniej rozmieszczona tym wyższe plony , a to dlatego że 3 pierwsze kłosy mają swoje korzenie przybyszowe reszta na doczepkę , i kolego nie ma raczej szansy aby z tych 10 kłosów z jednej rośliny uzyskać tyle samo ziarna co z 10 kłosów z 5 roślin przy tej samej gęstości łanu , 

idąc dalej równomiernego łanu nie trzeba tuczyć azotem latać z ccc i innymi cudami 

ja nie znam rośliny uprawnej innej niż rzepak z większymi możliwościami wyrównywania obsady i dającej wysokie plony z mizernej obsady

#20748 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 15 sierpień 2016 - 19:22

Pszenica Ozima i jara

Mam pytanie na temat opini odmian Abakus F1 i Aleksander F1 woj swietokrzyskie  klasa III-IV jak sądzicie jak sie sprawdzą ? macie jakies opinie uwagi ? 

#20749 Share piotrdd

piotrdd

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 15 sierpień 2016 - 20:02

Pszenica Ozima i jara Polecam artykuł http://www.micro-sys...rar82013_v2.pdf , sam sieje od 150 kg/ha do 245 kg/ha wszystko zależy od gleby

#20750 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3223 postów

Napisany 15 sierpień 2016 - 20:06

Pszenica Ozima i jara

Gleba i warunki to jedno. Drugie to sprzęt także nie jest tak łatwo. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20751 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 15 sierpień 2016 - 20:17

Pszenica Ozima i jara

Jarą sieję 250 kg na 1 ha i plon mam 7.5 do 8 t z 1 ha tylko, ze jara słabiej sie krzewi bo ma zazwyczaj od 2 do 5 rozkrzewien ...

#20752 Share waldeko016

waldeko016

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 15 sierpień 2016 - 20:49

Pszenica Ozima i jara

Panowie będę siał juliusa ile byście polecili wysiać na hektar kg.

#20753 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3223 postów

Napisany 15 sierpień 2016 - 20:50

Pszenica Ozima i jara

Jarą sieję 250 kg na 1 ha i plon mam 7.5 do 8 t z 1 ha tylko, ze jara słabiej sie krzewi bo ma zazwyczaj od 2 do 5 rozkrzewien ...

Kpisz?? 

#20754 Share Zenonim

Zenonim

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 957 postów

Napisany 16 sierpień 2016 - 04:34

Pszenica Ozima i jara

Ludzie mają fantazje , bo jak gęsta to musi sypać, a tu ani ziarna ani słomy.

#20755 Share macio9554

macio9554

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 632 postów
  • Zainteresowania:gospodarka,motoryzacja

Napisany 16 sierpień 2016 - 07:34

Pszenica Ozima i jara

Pszenica jara od 2 do 5 rozkrzewień?? Hah dobre 

#20756 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 16 sierpień 2016 - 07:40

Pszenica Ozima i jara

U siebie w tym roku zaobserwowałem w jarej po 2-3 rozkrzewienia, z czego zostało max po 1, czyli pęd główny i rozkrzewienie. Przy zakładanej obsadzie wysiew około 210kg/ha, plon 5,5t.

Rozkrzewiła się tak na oko 1 roślina na 10.

#20757 Share typoli

typoli

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 16 sierpień 2016 - 07:46

Pszenica Ozima i jara

-

Edytowany przez typoli, 16 sierpień 2016 - 15:26.

#20758 Share bools

bools

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 16 sierpień 2016 - 17:15

Pszenica Ozima i jara koza ty nigdy po niżej 200 kg nie siales ? ja zasialem juliusa 160 kg ha i wystarczy spokojnie bo ma mala mtz wiec spokojnie wystarczy

#20759 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 16 sierpień 2016 - 17:24

Pszenica Ozima i jara

Stosowałem juz różne normy wysiewu pszenicy, od 160kg wzwyż i na mieszanych glebach, takich jak u mnie, tak niska norma się nie sprawdza. Na słabszych kawałkach zbyt dużo jest ubytków i później presja chwastów.

To dobra metoda na gleby jednorodne, o dobrej kulturze, kwasowości i dobrej klasy , moim zdaniem od IIIb wzwyż.  A mam siewnik z niemiec i popisane dane na klapie, nawet po 120kg pszenicy na ha ( i obok rok i ustawienie skrzyni)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20760 Share d4rek

d4rek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 556 postów

Napisany 16 sierpień 2016 - 19:27

Pszenica Ozima i jara Kwestia mtz i tyle, sianie 200kg pszenicy gdzie mtn 41g mija sie z celem i rozsadkiem w zeszlym desamo mialo cos kolo tego, ale juz hondia mtn 48g dalem 190kg wedlug zalecen od 170-190kg. Daje 350 szt/m2 siewnik nie pierwszej mlodosci i zawsze cos wyleci. Jak ktos sieje 150kg nie jest bledem odmiana, sprzet i ze nic nie wypadnie ok, w tym pszenzyto zredukowala zima, ale za to klosy zrekompensowaly plon takze moim zdaniem za gesto zle tym bardzie jezeli odmiana mocno krzewiaca, wczeznie siana to i z azotem nie pofolgujesz w pierwszej dawce bo pozniej kloski zamiast klosow. Obada i obserwacja chcialbym choc raz na wiosne zajsc i miec 300 na m2 czego nie daje mi sie osiagnac.