Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22560 odpowiedzi na ten temat

#20021 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 09 czerwiec 2016 - 06:35

Pszenica Ozima i jara

@ogar Chlop to ciemna masa i o to chodzi..
Ześ sie k**wa nasłuchał i naczytał tych nowo rolnych "fahofcuf" i powtarzasz za nimi sztywne formułki..
Moze trzeba bylo tydzien wczesniej pryskac sklejaczem łuszczyn, takim do rzepaku, to by sie kwiatki pewno nie osypywały...

Wilhem dzieki za rade. Ty to jestes fahofiec.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 09:18
  •  

#20022 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 668 postów

Napisany 09 czerwiec 2016 - 06:36

Pszenica Ozima i jara

Kilka dni nie było mnie na forum. a nie mogę znaleźć starej dyskusji, przypomnisz?

oprysk zadziałał. wczoraj rewizje robiłem wszystko pożółklo za wyjątkiem owsa głuchego wyczyńca i perzu który się pojawił w luźniejszych miejscach. z tymi chwastami nie ma problemu do zbiornika nie trafią.

#20023 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 397 postów

Napisany 09 czerwiec 2016 - 07:32

Pszenica Ozima i jara

Mam miotłę i wychodzi owies głuchy który zaczyna się już kłosić myślę pojechać axialem  po przekwitnięciu pszenicy,ile można go dać aby to dziadostwo upalić a pszenicy krzywdy nie zrobić?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#20024 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 511 postów

Napisany 09 czerwiec 2016 - 08:59

Pszenica Ozima i jara Niektóre pytania naprawde powalają z nóg.. Owszem, napewno jest tutaj grupa doswiadczonych rolników, którzy znają się doskonale na tym co robią, ale mozna odniesc wrazenie, ze pewien odsetek forumowiczow ma nikłe pojęcie o uprawie.

#20025 Share piotr30piotr

piotr30piotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 09 czerwiec 2016 - 09:42

Pszenica Ozima i jara

jakie sklejanie kwiatków jak pszenica głownie kwitnie w plewie , a te niby kwiaty co widzicie to już opadające pylniki usunięte z kłosków . 

kilkanaście lat temu jak kropiłem na grzyba i były te pylniki , to dziadki z wioski się śmiały że tam gdzie przejade traktorem i osypie  kwiat to będą puste kłosy, przestraszony latałem kilka dni w pole ale o dziwo ziarno w kłosach było , ale u dziadków fuzarioza zjadła i to oni mieli puste kłosy .

nie da się porównywać drzew owocowych czy rzepaku do pszenicy bo mechanizm kwitnięcia jest inny .

a jak widzicie te pylniki i każdy mówi że kwitnie pszenica a to już jest przekwitanie bo w kłoskach są już małe zalążki ziarna . 

Nawet w rzepaku podają azot na kwiat a wy pszenicą się martwicie. 

Co innego żyto ono zapyla się kilka dni i potrzebuje dobrych warunków i bez żadnych zabiegów w tym czasie . 

#20026 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 511 postów

Napisany 09 czerwiec 2016 - 10:31

Pszenica Ozima i jara Z tym sklejaczem to byla taka ironia z mojej strony, bo ktos tam wczesniej panikowal ze pylniki sie osypywaly po przejeździe opryskiwacza.. Dla tych, ktorzy robią tak cale zycie to cos normalnego.

#20027 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 09 czerwiec 2016 - 11:39

Pszenica Ozima i jara

Mam dylemat skrzypionki pełno mimo Bi58  1,5-2 tygodnie temu. Teraz prysnac samym perytroidem, samym chloropyrifosem czy moze zrobic mieszanke - nurelle :) ? temperatury prognozuja w okolicy 20 st.

#20028 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 09 czerwiec 2016 - 11:53

Pszenica Ozima i jara Piotr30piotr i takiej odpowiedzi oczekiwalem, dzieki ;)
Wilhelm ja wiem ze to ironia byla. Jednak to jest forum, nie kazdy studiowal rolnictwo i wszystkiego nie wie wiec gdzie mam sie pytac jak nie tu? Gosci spod sklepu?Ja jestem inz z innej dziedziny. rolnictwa nie mialem wiec co nie wiem to dopytuje. Ty wolisz sie smiac z takich jak ja ale to Twoja sprawa. A jak jestes taki doswiadczony to mogles napisac ze "tak ma byc, pryskaj dalej" na moje szczescie Piotr odpowiedzial.

#20029 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 09 czerwiec 2016 - 12:32

Pszenica Ozima i jara

Mam dylemat skrzypionki pełno mimo Bi58  1,5-2 tygodnie temu. Teraz prysnac samym perytroidem, samym chloropyrifosem czy moze zrobic mieszanke - nurelle :) ? temperatury prognozuja w okolicy 20 st.

Biały w piątek pryskałem pszenicę pyrinexem i w niedziele leżały tylko same trupy

#20030 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 511 postów

Napisany 09 czerwiec 2016 - 12:55

Pszenica Ozima i jara Jeśli moge wtrącić swoje 3 grosze, to powiem że ja dodawałem cypermetryny do chloropiryfosu na skrzypionke i efekt jak narazie b. dobry.. Żywych okazów nie widać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20031 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 09 czerwiec 2016 - 13:04

Pszenica Ozima i jara

koszt zabiegu nie jest wysoki ale dobre i 10zł mniej na ha :) 

#20032 Share makowiaczek

makowiaczek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 09 czerwiec 2016 - 19:19

Pszenica Ozima i jara

Jeśli mi wychodzi 200l/ha cieczy pryskając średnoikroplistym strumieniem to ile wyjdzie drobnokroplistym jadąc tą samą prędkością, macie jakiś wzór?/?

Końcówki jakieś standardowe  w Biardzkim

#20033 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 09 czerwiec 2016 - 19:48

Pszenica Ozima i jara

znajdź w/g koloru końcówek i producenta wydatek l/min, policz ile masz dysz (szerokość opryskiwacza), jakie ustawiasz ciśnienie i wówczas się kalkuluje.

Dysze niebieskie mają przy 2,5 bara wydatek około 1l/min. Jedna dysza zajmuje 0,5m szerokości, więc na 100m szerokości pola o długości 100m potrzebujesz 200 dyszo/przejazdów, które masz zrobić w 200 minut przy ciśnieniu 2,5 bara aby mieć wydatek 200l cieczy na 1ha. 200 razy po 100m czyli 0,1km to 20km.

Dla 12m masz wydatek 24l/min. Potrzebujesz w sumie 8,3 przejazdu, czyli prawie 9. 9x100m=0,9km.  I masz to przejechać w czasie 8minut 20 sekund. To daje jakies 6,5km/h

Niestety, w opryskach, liczenie to podstawa

Jak coś źle policzyłem, niech mnie ktoś poprawi

Edytowany przez jahooo, 09 czerwiec 2016 - 19:50.

#20034 Share Radoslav

Radoslav

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 09 czerwiec 2016 - 21:00

Pszenica Ozima i jara

Mam miotłę i wychodzi owies głuchy który zaczyna się już kłosić myślę pojechać axialem  po przekwitnięciu pszenicy,ile można go dać aby to dziadostwo upalić a pszenicy krzywdy nie zrobić?

Chętnie też zapytam:)

Pojechałem ozimą przed strzelaniem w źdźbło mustangiem i atlantisem, jakoś puścił i miotła odżywa. Teraz pszenica kwitnie i myślę czy jej nie prysnąć bo bida będzie. Pole to jest daleko, przeważnie w nocy pryskam i nie mam za bardzo czasu go dojrzeć. Od grzyba i odżywkami pryskałem 2x.

Tylko puma i axial zostaje?

Edytowany przez Radoslav, 09 czerwiec 2016 - 21:01.

#20035 Share mateusz44

mateusz44

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 09 czerwiec 2016 - 21:15

Pszenica Ozima i jara Gadał brat z jednym z doradców to mówił żeby pryskac pumą bo Axial ma jakąś tam substancje która zaszkodzi w czasie nalewania ziarna sam mam miotle i będę ją stosował, tylko jeden warunek pszenica musi być po kwitnienciu.

Edytowany przez mateusz44, 09 czerwiec 2016 - 21:17.

#20036 Share Piechu

Piechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 315 postów

Napisany 09 czerwiec 2016 - 21:44

Pszenica Ozima i jara Kiedys ojciec pryskal puma i bylo ok

#20037 Share luteks77

luteks77

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów
  • Zainteresowania:konie hucuły,pszczoły

Napisany 10 czerwiec 2016 - 07:40

Pszenica Ozima i jara

Witam,proszę o pomoc,pszenica opryskana 1,5 tygodnia temu tilt turbo na mączniaka (wcześniej się nie dało bo przeż 3 tygodnie  rano rosa  wpołudnie deszcz) pszenica zaczyna się kłośić ale wylazła na nią brunatna plamistość i septerioza jakim środkiem to opryskać aby powstrzymać te choroby.

Edytowany przez luteks77, 10 czerwiec 2016 - 07:40.

#20038 Share MasseyXXXX

MasseyXXXX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 10 czerwiec 2016 - 08:13

Pszenica Ozima i jara Kolego na septorioze i palmistosc wal corbel+mondatak+.... miałem coś jeszcze dodane, ale w tej chwili nie pamiętam (po prostu wypadło z głowy):/ jak będę w domu to dam znaka, a najlepiej skontaktuj się ze mną na priv

#20039 Share wilhelm

wilhelm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 511 postów

Napisany 10 czerwiec 2016 - 08:36

Pszenica Ozima i jara No nie powiedzialbym że fenpropimorf i prochloraz to aż takie skuteczne substancje na DTR i septorie...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20040 Share Deerf

Deerf

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 10 czerwiec 2016 - 09:20

Pszenica Ozima i jara

Jeśli mi wychodzi 200l/ha cieczy pryskając średnoikroplistym strumieniem to ile wyjdzie drobnokroplistym jadąc tą samą prędkością, macie jakiś wzór?/?

Końcówki jakieś standardowe  w Biardzkim

Jeśli to inny rozmiar końcówki (mniejszy) to wyjdzie na pewno mniej, a jak ten sam rozmiar ale inna specyfika dyszy to powinno wyjść podobnie.
Np dla niebieskiej przy 7km i 3bar wychodzi 200 l wody, a dla żółtej tylko 135 litrów, żółta 200 litrów ma dopiero przy 7barach.

poszukaj sobie tabeli wydatków rozpylaczy dla swoich dysz, bez tego ani rusz.
ogólnie jest taki wzór:

200 l/ha * 0,5m * 7,0km/h

------------------------------------- = 1,17 l/m (i z tabeli odczytujemy jakie ciśnienie jest dla tego wydatku)

600

zależnie od potrzeb można go sobie przekształcić

ostatnio robiłem próby prędkości żeby sobie ustalić wydatek dla 3,5 bar w teorii z tabeli wychodzi że dla 7km jest 220 litrów, ale w praktyce około 230-235. Ale też nie do końca bo tu zakładka, tam słup, ścieżki wyszły węziej z 5-10 cm, poprawka na zużycie dysz, no i wreszcie samo mierzenie prędkości ma wpływ bo próby były bez opryskiwacza więc może i by te tabletkowe 220 wyszło...