Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
piotrdd    62

Słabo to widzę będzie wtórna infekcja w fazie liścia flagowego septoriozy  lub trochę później zależy od pogody 

Edytowano przez piotrdd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

Może zwlekać i lecieć interwencyjnie jak zobaczy objawy   

Edytowano przez piotrdd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

 

 

to jakie dawki stosujesz nawozu i ile dawek ja to nie chce robic konsumpcji bo u nas to placa prawie jednakowo kons paszowka wiec kons nie oplaca sie robic

 

 

bawię się bo mogę, rolnictwo to moje hobby, dlatego pakuję kasę ile się da i musicie to wiedzieć, bo to nie jest moje źródło utrzymania, po prostu lubię to robić i moje podejście jest daleko inne niż powinno -  moje podejście nie jest racjonalne, ale też zależy mi na pewnym zysku i lubię eksperymentować.

Dam w sumie 220 czystego azotu. (trochę bez sensu, ale azot nie jest drogi)

Pierwsza dawka to 30 kg w dniu 4 marca (to dawka, która powinna pójść na jesień)

Druga dawka 17 marca - pełnia krzewienia, a nawet początek - 50kg azotu w RSM

teraz poszła 3 dawka 80 kg azotu (mocznik i zaksan - wcześniej pisałem saletrosan, bo się jebłęm - wymieszałem Mocznik z Zaksanem)

Na kłos pójdzie 50 kg azotu  w saletrze (taki plan)

I się zobaczy cy warto.

Dam znać.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Napisz to normalnie chodzi o jeden zabieg podczas sezonu dobrze to zrozumiałem :)

 

tak dokładnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

A ile N chcesz dać?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

A ile N chcesz dać?

 

2 razy saletra 34N po 200 kg na ha w sumie 400 kg saletry czyli 136 kg N w czystym skladniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Pytanie co do skuteczności zabiegu :D

Jak sądzicie jaka mogła być skuteczność zabiegu. Wczoraj jako że było małe okienko pogodowe postanowiłem dokonać T1 i Regulacji. W momencie zabiegu temp 10c (godzina 16:30-18) Wieczorem temp. zbliżyła się do 0, ale przymrozku nie było po 00:00 już było ocieplenie a nad ranem 6c. Leciałem pełna dawką Capallo (akurat o działanie Fungi sie raczej nie martwię bo podziała) + 0,4 Modusa i 1l CCC, na regulator temperatura kiepska, ale pszenica siana szybko i za chwilę byłoby 2 kolanko... Jako, że prognozy nie napawały optymizmem zaryzykowałem. Wprawdzie tylko 15ha ale sam jestem ciekaw działania.

Na resztę która została do opryskania zmieniam plan działania z modusa na medax max...

Powiem szczerze, że ryzykant z Ciebie. Sam mocno zastanawiałem się nad zabiegiem ale ostatecznie odpuściłem. Raz, że rano był przymrozek (na etykiecie CCC jasno jest napisane, że przed i po zabiegu nie powinno być minusowych temperatur), dwa, że temp 10-11C była tylko gdy słońce wyjrzało zza chmur a tak to temperatura oscylowała na poziomie 8C. Trochę bałem się efektów ubocznych a pszenice mam dość ładne więc szkoda by było. Boogi ma szerokie okno stosowania, gorzej z CCC, ale trudno najwyżej wezmę Medax albo zastosuje Cerone. Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek554    12

A ja mam pytanie odnośnie środka Axial. Stosował ktoś może w dawce 0,7l/ha? czy tyle wystarczy na wyrośniętą miotłę? Na ulotce jest od 0,6 do 0,9 i się zastanawiam czy niższa dawka da radę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wasyl11    0

Mieszanie:siarczan magnezu insol zboza insol mangan tilt atak stabilian i medax. Jaka prawidłowa kolejność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Mieszanie:siarczan magnezu insol zboza insol mangan tilt atak stabilian i medax. Jaka prawidłowa kolejność?

Siarczan, odżywki, formulacje EC, Stabilan.

 

a ktory zabieg t 1 t2 czy t3 jest najwazniejszy w pszenicy ? bo prawdopodobnie z powodów finansowych bede zmuszony do zastosowania fungicydu w jednej dawce na jeden zabieg czy np  duett ultra na t2 bylby dobry czy mieszac go z czyms ?

 

Ciężko będzie dobrze ochronić pszenicę w jednym zabiegu, nawet najlepszą mieszanką bo ochrona z fungicydu nie trwa wiecznie. Mimo wszystko kombinowałbym na twoim miejscu aby zrobić dwa słabe zabiegi T1 i T2 niż jeden zabieg. Ale jeśli mimo wszystko będziesz mógł zrobić tylko jeden zabieg to najoptymalniejszym terminem będzie sam początek kłoszenia, uważam że wtedy ochronisz flagę i kłosa tylko nie zrobisz tego tanio i mimo wszystko będzie to ochrona sporo słabsza niż dwuzabiegowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1964Junak    0

Ja też wczoraj zaryzykowałem z CCC, w dzień było ok 12-13 stopni, w nocy o 0:30 było ok 7.5 stopnia. Zobaczymy co z tego będzie.

Co polecilibyście na T1 w pszenicy ozimej? Planowałbym raczej 2 zabiegi, ewentualnie w razie konieczności 3. Pszenica dostała na start 200kg/ha saletrosanu i teraz w drugiej dawce 200kg/ha zaksanu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

A ja mam pytanie odnośnie środka Axial. Stosował ktoś może w dawce 0,7l/ha? czy tyle wystarczy na wyrośniętą miotłę? Na ulotce jest od 0,6 do 0,9 i się zastanawiam czy niższa dawka da radę.

Powinno wystarczyć, ja stosuję 1L na 1,5ha czyli wychodzi 0.66L/ha ale miotła nie jest jeszcze mocno wyrośnięta. Pamietam że kolego poprawiał raz Axialem na miotłę to pszenica miała już liść flagowy czyli miotła dość duża też była i dawał dawkę 0.66/ha i miotła padła. Także teraz decyzja należy do Ciebie jaką podać teraz dawkę. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9231

Jeśli nie zrobisz dobrego T1 na podstawę źdźbła to przy podatnych odmianach o wysokim pokroju roślin bedziesz miał ładnie lężące zboże do zbioru kombajnem. A na podstawę trzeba jechac dość wcześnie, a nie przy kłoszeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Jeśli nie zrobisz dobrego T1 na podstawę źdźbła to przy podatnych odmianach o wysokim pokroju roślin bedziesz miał ładnie lężące zboże do zbioru kombajnem. A na podstawę trzeba jechac dość wcześnie, a nie przy kłoszeniu.

 

mimo ze skroce np 0,2 l moddusa pszenice to sie polozy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9231

Jeśli choroby podstawy osłabią "podstawę" to słoma się nie złamie w połowie, tylko położy cała

http://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/pl/uprawy/zboza/choroby_zboz/Choroby_zboz.html

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/zboza/choroby-podstawy-zdzbla-zawsze-niebezpieczne,56122,2.html

 

Może tak po krótce, o co chodzi

 

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    460

Nie wiem co robić z tym zabiegiem t1 w pszenicy . Na przyszły tydzien jest szansa na okienko pogodowe ale temperatura zbytnio wysoka nie będzie . I problem że potem znowu ma być gorzej a pszenica kolanko już ma i pytanie czy ryzykować i pryskać ? Na t1 mam przygotowany tilt turbo + mirage + stabilan 1l/ha  + optimus 0,2l/ha . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Jahoo w jakiej mniej więcej fazie masz Natulę? 

Moja siana pod koniec września i dalej się krzewi? Żona się ze  mnie śmieje, że codziennie jeżdżę na pole ze scyzorykiem. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9231

Nie wiem, ja ze scyzorykiem nie biegam, sraczki z tego powodu nie mam. Jak się pogoda poprawi i nie będzie wiać, lecę z T1, a jak faza będzie odpowiednia to i skracanie poleci. Na oko pierwsze kolanko już jest, ale pogody nie ma.

Coś, co powinien mieć dobry rolnik , to cierpliwość i zimna kalkulacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9231

Ja juz swoje lata mam i wiem, kiedy się śpieszyć trzeba, kiedy można, a kiedy trzeba odpuścić bo i tak nic to nie da. Przejeżdżam koło sklepu z SOR codziennie, więc jak trzeba będzie, to wezmę coś na skracanie, co akurat będzie odpowiednie na fazę rozwojową pszenicy. Generalnie nie mam ciśnienia, że ma być naj naj naj. Robię dla siebie, a nie na pokaz czy żeby sąsiadom "oko zbielało". Mam takich, co mają na umowę agronomów i sypią to, co tamci im każą. Ja kombinuje po swojemu, aczkolwiek czerpię wiedzę z tych samych źródeł co ODR-y. Tylko nie mam opryskiwacza z fartuchem, żeby w taką pogodę jak dziś jechać pryskać. Nie mam agregatu aktywnego do siewu i wielu innych udogodnień. Dlatego jest to kompromis między sprzętem, jakim dysponuję, wolnym czasem, funduszami i pogodą.

Udało mi się zakończyć siewy, na grykę jest jeszcze czas, Nawozy rozsiane. A na oprysk nie ma pogody, co zrobisz - nic nie zrobisz. Jest nadzieja że w następnym tygodniu koło środy pogoda poprawi się na tyle , że da się wjechać z opryskami. Wystarczą mi dwa-trzy wieczory i zaległości nadgonię. Więc nie mam co panikować. O chwasty się nie martwię, bo to, co mam zwalczyć przy tej pogodzie też stoi i nie rośnie, a jak będzie pogoda, nie dam mu szans. W tym roku polecę Axial Pak plus dodatek Starane, bo ten Pike nie zwalcza przytulii. Chcę wypróbować, jak sobie ta mieszanka poradzi, bo od kilku lat stosuję Lancet w ozimych i Granstar plus Starane w jarych, czas coś zmienić, a obawiam się też owsa głuchego w jarych.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2347

kolego a ci agronomowie na umowe to jacys wirtuozi?  przeciez prawda jest taka ze wiekszosc pracownikow odr,  przedstawicieli handlowuych to zwykli kretyni

cala wiedze mozna wyczytac w publikacjach naukowych, na forach.  jakies wieksze problemy zawsze ktos juz poruszal

i to jest az takie skomplikowane zeby placic komus na umowe?  podac cynk molbiden mangan i bor w rzepaku pszenicy, siarczan magnezu. policzyc azot i skrocic?

najwieksze wrazenie moze robic ktos kto sprawnie nauczyl sie substancji grzybobojczych itp. ale to wszystko jest do nauczenia. nie jest to tajemna wiedza

trzeba zadbac o podstawy jak ph  npk   i agronom nie potrzebny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9231

Jak ktoś nacodzień jest polonistą czy wykładowcą na uczelni, a ma gospodarstwo na 40 czy 70 hektarów, bo ma kasę i wykupił ziemie w okolicy co tylko się dało, to jakoś to trzeba uprawić. Podpisuje umowę z agronomem i nie musi się znać. Przyjeżdża na weekend i cała sobota i niedziela w polu. Ludzie do kościoła, a on z opryskiwaczem albo z agregatem w pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj