Polecane posty

pawel321654    0

witam, co lepiej zasiać pod pszenice jarą pod korzeń, mocznik czy saletrzak?, sieje ją dopiero pierwszy rok, do tej pory jest nawieziona obornikiem 30t/ha doradźcie w sprawie nawożenia i ochrony i jaka odmianę wybrać, klasa ziemi IIIb - IV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Z odmian do wyboru Tybalt, Koksa, Bombona.

 

Z azotowych najlepiej saletrzak przedsiewnie.

 

Grzybówka do zwalczenia : mączniak, rdza, septorioza, fuzarioza i czerń kłosów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beorn    1

koledzy mam takie pytanko - ojciec zaslyszal dzis w radio jak zalewski mowil, ze pokrywa lodowa zle wplywa na oziminy bo blokuje dostep powietrza. wlasnie widze jak sasiad bronuje ten lod. ile w tym prawdy jest i czy jest sens zrywac ten lod.

dzieki za odp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beorn    1

jak napisalem wczesniej sasiad bronami zrywal MF 590 bez przedniego napedu wiec da sie. moze u Ciebie wiecej sniegu lezy.

wychodzi na to , ze ja jutro tez sprobuje to ruszyc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Taki "zabieg" jest zbędny, szczególnie przy obecnej i nadchodzącej pogodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

dlaczego TOREZ twierdzisz ze zbedny ?? rosliny poradza sobie w takich warunkach ?? czy nie zadusza sie jak ta pokrywa bedzie długo na polu a moze byc bo ciagle zapowiadaja mrozy. mnie tez to martwi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

dajcie sobie spokój,rośliny nie rosną bo jest zimno co innego w marcu,

wiele lat temu przepędzano konie lub bydło ale blisko wiosny i zwykle w rzepakach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Szczelna pokrywa lodowa jest problemem dopiero na przedwiośniu kiedy rośliny zaczynają się budzić do życia. Teraz proces odychania jest na minimalnym poziomie jeżeli wogóle przebiega przy takich mrozach rośliny są zamarznięte i łatwo je teraz mechanicznie uszkodzić. Radze dać sobie na wstrzymanie conajmniej do połowy lutego. Ciepłe kapciuszki i kawka przy kominku, natura sobie poradzi bez waszej nadgorliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Gleba zamarznięta, rośliny także. Wjazd ciągnikiem z zaczepionymi bronami spowoduje uszkodzenie roślin. Na takiej powierzchni wzrasta poślizg kół, koła mielą uszkadzając rośliny, poza tym pod kołami utworzy się jeszcze twardsza skorupa, która to właśnie zaszkodzi roślinom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

radziłbym wszystkim nadgorliwcom pójść na pole z grabkami ręcznymi po godzince pracy rozum wróci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

bronowanie ozimin to przesada. Ale zbliża sie czas zasiewu pszenicy jarej. Mam takie pytanie jakie nawozy lepsze saletra czy mocznik i w ilu dawkach dajecie przed siewem czy po.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Stosował ktoś z Was Tilt Plus? Jesteście zadowoleni z jego działania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
avant98    0

Koledzy ja na pszenicy na pierwszy oprysk zastosowałem w ubiegłym roku capallo jest to dos nowy srodek a na drugi oprysk falcon i byłem bardzo zadowolony na rogu pole było niedopryskane różnica była ogromna. Pszenica piękan na 3 i 4 klasie wyszła 7,5 tony. Jednak po wykłoszeniu na dojrzałości mlecznej zauważyłem dużą ilość mszyc. Spóżniłem sie i maszyc nie zlikwidowałem ale w tym roku mysle że jeszcze lepiej to wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuras    1

Ostatnio wraz z Top agrarem przyszedł mi taki terminarz rolniczy z BASF-a i tak jak coś o ochronie pszenicy ozimej fungicydami.. Ciekaw jestem stosował to ktoś wczesniej może w tym roku planuje stosować?? Może ktoś posiada ceny tych środków ? albo jakimi innymi środkami zapobiegacie chorobom grzybowym w pszenicy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

W tym sezonie impuls + karben, tilt + artea, być może amistar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

Witam

W czym proponujecie dostarczyć PK pszenicy (stanowisko po pszenicy) jeżeli nie dałem nawozu na jesieni, tylko saletre na słomę.


Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Polecam nawóz wieloskładnikowy z Yary, np NPK 5-15-25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witam

W czym proponujecie dostarczyć PK pszenicy (stanowisko po pszenicy) jeżeli nie dałem nawozu na jesieni, tylko saletre na słomę.

Jeśli nie zrobiłeś nawożenia PK jesienią to nawożenie wiosną nie ma sensu.Zboże po żniwach będzie tanie,a nawozy dzisiaj są drogie.Taka sytuacja doprowadzi do ostudzenia zapędu w bezsensowne inwestowanie w produkcję i nawozy będą gniły na placach sprzedawców więc uzupełnisz niedobór tych składników za mniejsze pieniądze jesienią,jeśli w ogóle będziesz miał na to jeszcze ochotę.Dzisiaj zamiast PK,kup tonę pszenicy i to będzie lepsze wyjście niż wysianie dzisiaj równowartości w pole gdyż nigdy takiego wzrostu plonu nie przyniesie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

No to mi pomogłeś..... Dzięki za takie rady, szkoda było mojego czasu żeby to czytac.

Może jest ktoś bardziej rozeznany w nawozach i uprawie niz Xemit :]

Czy lepiej zastosować jakiś nawóz pogłównie czy dostarczyć te składniki w nawozach dolistnych?


Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A czemu to rozeznany Grzenio sieje bez nawozu pszenicę po pszenicy :blink: ,a teraz szuka pomocy?

Rob co chcesz,twoja sprawa,szkoda czasu odpisywac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

A co Cie to obchodzi dlaczego, nie oczekuje porady kiedy siać nawóz tylko jaki PK siać na wiosne pogłównie.

To że na jesieni trzeba było posiać to każdy wie :] Ale nie zawsze ma się taką możliwość i wiele powodów na to wpływa. Więc jeśli chcesz pomóc to odpowiedz na zadane pytanie albo nie masz czego tu szukać i pisać żeby tylko pisać.


Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj