Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jałówka z "gulą" prawdopodobnie promienica.

8 odpowiedzi na ten temat

#1 Share janusz84

janusz84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 12:28

Witam!!

Mam problem u mojej jałówki(1 rok) od jakiegoś czasu rośnie gula na łopatce smarowałem ją różnymi maściami i nic weterynarz powiedział że to najprawdopodonie promienica i nie da sie wyleczyć. I teraz co z nią zrobić handlarze dają 600 zl za jałówkę co ma około 200kg.

Załączone pliki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jałówka z "gulą" prawdopodobnie promienica. Dzisiaj, 15:54
  •  

#2 Share szef2206

szef2206

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 12:59

Witam Cię serdecznie miałem podobny problem również z Jałowicą też przez rok taka gula jej rosla zaraz za okiem, gdy się wycieliła strasznie zaczęła chudnąć i mleko spadło a gula rosła. jednak po pewnym czasie po prostu ta gula pękła i zaczęła wypływać biała ropa. zadzwoniłem po weterynarza podal antybiotyk kazał przepłykiwać dziurę z której wydobywa się ropa wodą utlenioną i zostawił mi do psiukania niebieski środek ( nie pamiętam nazwy ale bardzo dobry dla wszystkich zwierząt jak i ludzi na uszkodzenia skóry) teraz tylko czasami pojawiają sie małe krople ropy a z dużej guli pozostało małe zniesienie. Jałowica lepiej zjada i zaczyna nabierać na wadze. WIĘC nie wiem co Ci doradzić czy czekać czy sprzedać. MOja jałówka jest 100% Hf od bardzo dobrej matki więc nie chciałem jej sprzedawać bo znam jej pochodzenie i wiem że przyniesie mi dochód z mleka i dobrych cielaków 

#3 Share janusz84

janusz84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 13:09

A u Twojej jałowicy gula była twarda czy miekka?? bo u mojej jest twarda.

#4 Share szef2206

szef2206

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 13:20

U mojej była twarda z początku myslelismy że została kopnięta przez drugą i może jakieś wybicie kości czy nawet jakieś złamanie ale wszystko zginęło i teraz małe wygurowanie pozostalo i też jest twarde ale kto nie widziała tego nigdy wcześniej to nic nie powie że tam cos było ;p chcieliśmy to przebić sami ale z tego faktu że byla wysokocielna to woleliśmy tego nie zaczepiać żeby przed wycieleniem żadne zakażenie się nie wdało czy cos i żeby nie poroniła. i jakiś miesiąc po wycieleniu jak ta gula mocno narosła to samo jej to rozsadziło.

#5 Share matek896

matek896

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 15:45

U mnie też była taka gula i weterynarz kazał smarować maścią rozgrzewającą np ketonal i pomoglo po pewnym czasie smarowania zrobiła się miękka i cielak zaczął się drapać i pękło to i jest w porządku 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 08 marzec 2015 - 16:48

Jałówka z "gulą" prawdopodobnie promienica. jak to promienica to nieda sie w to wbić igły. to jak by kość. mam szuke ktora sie doi z tym w życiu jej to nie przeszkadza.

#7 Share janusz84

janusz84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 16:53

No właśnie to jest bardzo twarde. Jutro ją powioze chyba do ubojni bo przeszkadza jej ta gula i niebardzo pobiera pasze :(

#8 Share TelefonyRadom

TelefonyRadom

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 322 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 18:18

Jałówka z "gulą" prawdopodobnie promienica. Nie miałem takiego przypadku Ale ja bym przebil i zobaczył co się bd działo a jak bd źle to do uboini

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share janusz84

janusz84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 18:21

Jałówka z "gulą" prawdopodobnie promienica. slyszalem ze jak w ubojni zbadaja mieso i nie nadaje sie do jedzenia to nic nie dostane.