Skocz do zawartości

Zdjęcie

Siano z lucerny?

9 odpowiedzi na ten temat

#1 Share bibi

bibi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów
  • Zainteresowania:Kosmetyki i szczeniaczki :D

Napisany 07 marzec 2015 - 16:23

Siano z lucerny?

Witam wszystkich :)

W tym roku mój mąż z teściem mają zamiar przeprowadzić eksperyment pod tytułem "siano z lucerny" ;) Wszyscy mówią, że się nie uda, ale we Włoszech, skąd pochodzi mój mąż, takie siano z lucerny robią wszyscy. Ponoć cały sekret polega na tym, żeby lucernę zasiać bardzo gęsto (wtedy jest mniejsza i nie ma grubej łodygi), a potem, żeby jako to mi powiedział "w specjalny sposób" ją przewracać :D W tym roku niewielki kawałek i zobaczymy co z tego wyjdzie ;) Będą informowała o postępach w ciągu roku :) 

Ktoś próbował robić siano z lucerny? 

Przepraszam za brak polskich znakow!

Nie ogarniam... :/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Siano z lucerny? Dzisiaj, 01:46
  •  

#2 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 17:40

Siano z lucerny?

Ja  robię siano  z  lucerny- tyle że lucerna  z  trawą , przewracać trzeba  wolniutko  i  dobrze  jak o  rosie  zgrabić  do  balowania  też lekko wilgotne  - jak  nie jest  mokre od  deszczu  niema prawa  się popsuć. 

#3 Share bibi

bibi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 07 marzec 2015 - 18:29

Siano z lucerny?

My chcemy spróbować samą lucernę :) 

#4 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 07 marzec 2015 - 19:05

Siano z lucerny? pamietam za dzieciaka robilismy sama lucerne na siano i koniczyne też. caly pic polegal na tym ze przewracalo sie wczesnie rano z rosa. a same zbieranie robiło sie wieczorem.

#5 Share szymonek

szymonek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów
  • Zainteresowania:Zdjęcia są czasami słabej jakości ponieważ są robione telefonem. Zdjęcia są robione w "Gospodarstwo Rolne Klinik Norbert" Łęg.

Napisany 08 marzec 2015 - 00:04

Siano z lucerny? moim zdaniem lucerna nie nadaje się na siano ponieważ przy przewracaniu listki jej opadną i nie będzie miała wartości odrzywczych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share STIG0013

STIG0013

Studenciak :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 07:19

Siano z lucerny?

Robimy siano z lucerny, ładnie wysycha, rogacze bardzo je lubią ale dużo listków odpada a prasujemy kostką

Jeżeli pomogłem lub podoba Ci się mój wpis, to wciśnij ,,FAJNE" 

#7 Share bibi

bibi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 09:37

Siano z lucerny?

My też będziemy prasować na kostki, bo taką prasę mamy na własność :) A areał na tyle mały, że nie opłaca nam się inwestować w baloty. 

Też się obawiam gubienia listów, ale ponoć można zrobić tak, żeby ich bardzo nie gubiła hm... okaże się bardziej w kierunku lata :)

#8 Share bazalt50

bazalt50

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 222 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 09:54

Siano z lucerny?

Nie mam doświadczenia z lucerną. Ale bardzo dawno temu moi rodzice i okoliczni sąsiedzi siali koniczynę. Skoszoną rano - wieczorem składało się na rogale (drabinki) jak tylko listki przewiędły. Zwózka była wtedy gdy łodygi od nasłonecznionej strony były brązowe, ale te które nie widziały słońca były zielone. Woziło się wozem konnym wyściełanym płachtą, a zrzucało do stodoły na podkład ze słomy owsianej. Listki które pozostały na płachcie mieszało się ze śrutą i burakami (ponoć najwartościowsza pasza - pewnie tak), a po spasieniu suszu słoma zatrzymywała to co się wykruszyło i też była spasana. Teraz nikt w okolicy nawet dalszej nie uprawia ani koniczyny, ani lucerny. Jedynie jeden kolega ma większy kawałek koniczyny z tymotką z przeznaczeniem na sianokiszonkę. Ponoć wychodzi obłędna.

#9 Share krzeniek

krzeniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 08 marzec 2015 - 10:04

Siano z lucerny?

W zeszłym sezonie robiłem siano z lucerny z 1 hektara trzeba zgrabiać wieczorem lub rano z rosą  i prasować też najlepiej wieczorem ,przegrabić najlepiej raz po skoszeniu i oczywiście trafić na pogodę,  zawsze są straty bo listki się okruszą ale połowa na pewno zostanie .Lucerna sama doschnie  w kostkach .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 08 marzec 2015 - 12:56

Siano z lucerny?

Mnie ciekawi jak by wyszło sianko z lucerny, u nas jak kiedyś robili to o 4 rano już przewracać się szło bo nie ustawiało się drabinek a zwożenie najpóźniej do 11 rano. Słyszałem że nawet po tym sianie zimą z krów mleko się lało tylko wiadra trzeba było zmieniać :P

Edytowany przez PeterG14, 08 marzec 2015 - 13:09.