Skocz do zawartości

Zdjęcie

Siew Buraka

30 odpowiedzi na ten temat

#1 Share przemoj1

przemoj1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 22:03

Siew Buraka

Witam. Mam pytania dotyczące siewu buraka cukrowego a mianowicie: ile siewników powinno się robić w poprzek na uwrociach, co ile cm je siać w rzędzie i oczywiście na jaką głębokość ? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Siew Buraka Dzisiaj, 05:43
  •  

#2 Share ursus1014ieco410

ursus1014ieco410

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 88 postów
  • Zainteresowania:http://www.youtube.com/user/matirolnik16

Napisany 03 marzec 2015 - 22:24

Siew Buraka

Polecam http://www.suedzucke...rzy/siew,95.htm

#3 Share przemoj1

przemoj1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 03 marzec 2015 - 22:28

Siew Buraka dzięki chociaż nie ma tam dokładnych informacji na moje pytania

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share wojtek8244

wojtek8244

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Zainteresowania:Cześć mam na imię Wojtek i prowadzę z Rodzicami gospodarstwo rolne o pow. 11 ha. Zajmujemy się produkcją roślinną i zwierzęcą, mieszkam w woj. Lubelskim, powiat Lubelski, gm. Bychawa.
    Uprawy które siejemy to pszenica, jęczmień, buraki cukrowe, koniczyna czerwona, ziemniaki. Moje gospodarstwo jest trochę małe ale się rozwijamy i zmieniamy park maszynowy na maszyny nowoczesne i dokupujemy ziemie na ile pozwalają środki finansowe

Napisany 04 marzec 2015 - 06:19

Siew Buraka Ja to robię w poprzek 2 przejazdy ale można i trzy jak kto woli. Rozstaw powinien być co 18cm ale ja robię co 15cm i jest moim zdaniem bardzo dobrze, no i oczywiście odstęp rządek od rządka powinien być co 45cm.

#5 Share agaszu

agaszu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów
  • Zainteresowania:Fotografia, zootechnika, łąkarstwo

Napisany 04 marzec 2015 - 07:40

Siew Buraka

z wiedzy książkowej: 18 cm odstępu w rzędzie i 45 między rzędami :) 

Optymalna obsada na 1 ha to 80-90 tys roślin /ha :) 

#6 Share piotrekzajaczkowski

piotrekzajaczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 04 marzec 2015 - 07:54

Siew Buraka Ile siewnikow na poprzeczniaku jest uzależnione od ciebie, czym bedziesz kolap i co jest przy poprzeczniaku (row droga) ja jak kopalem sam jednorzedowym to sialem minimum 3 a nawet i 5-6 jak pryzma byla na polu lepiej pomeczyc sie godzine dłużej kopiac poprzeczniak niz sie później męczyć przy zawracaniu, jak kopie ropa to minimum 5 bo poco ma ci pozniej robic sobie miejsce do zawracania kopiac rzadki w poprzek

#7 Share pawlo36

pawlo36

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 04 marzec 2015 - 08:05

Siew Buraka

Rozstaw w rzedzie 18-21 nawet a nie żadne 15, przycza 5-6 siewników jak kopiesz dużą maszyną jak kolega napisał wyżej a jak sam to i tak dobrze za 4 zrobić

#8 Share przemoj1

przemoj1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 04 marzec 2015 - 08:27

Siew Buraka Dzięki wielkie koledzy za informacje. A jeszcze powiedzcie mi na jaka głębokość tak optymalnie powinno się wsiewac ?

#9 Share pawlo36

pawlo36

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 04 marzec 2015 - 08:45

Siew Buraka

W teorii 2cm a w praktyce trzeba jak najbliżej tego parametru zasiać bo wiadomo jak to jest

#10 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 04 marzec 2015 - 08:46

Siew Buraka

Rozstaw w rzedzie 18-21 nawet a nie żadne 15, przycza 5-6 siewników jak kopiesz dużą maszyną jak kolega napisał wyżej a jak sam to i tak dobrze za 4 zrobić

Nie wiem kto zaleca te 21. U nas większośc sieje 18 i to się uważa za standard a  ja od kilku lat sieję 16 cm( a dokładniej 15.5 bo tak mi siewnik pozwala) i jest zauważalny wzrost zarówno plonu jak i cukru. Cukrownie teraz wolą burak drobniejszy i więcej a nie wielki i gruby. 

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share pawlo36

pawlo36

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 04 marzec 2015 - 09:09

Siew Buraka

U nas sieją 18 i 21. Ja sieję osobiście 21 i plon ostatnie lata kształtuje się zawsze na 80-90t a dwa lata temu przekroczył 90t

#12 Share kris14

kris14

Stary Kombinator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7069 postów

Napisany 04 marzec 2015 - 09:31

Siew Buraka

Co rejon to inaczej :) U mnie przyjęło się między 20-22cm,  a 18 to jest 'ekstremalnie' blisko.

Co do poprzeczniaków- uwarunkowane tylko i wyłącznie kombajnem jaki będzie wybierał, ja ostatnio siałem na 54 rzędy (9 przejazdów) i wtedy było miejsce żeby Maxtron nawrócił i zrobił kopiec przy drodze.

#13 Share KarolinaLis

KarolinaLis

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 04 marzec 2015 - 09:55

Siew Buraka popieram, ja sieje 19

#14 Share pawlo36

pawlo36

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 04 marzec 2015 - 14:50

Siew Buraka

alio pochwal się tym plonem masy jak i cukru jak takie dobre masz te wyniki przy tych 15cm bo pewnie nie jeden chciałby je poznać.

Już widzę te buraki przy suchych latach, leżą plackiem, u nas nie ma mowy o sianiu poniżej 18 tylko ewentualnie w górę

#15 Share hoodoowca

hoodoowca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 465 postów

Napisany 04 marzec 2015 - 18:24

Siew Buraka

20cm i 36 rządków na uwrociach pod Holmera.

#16 Share Alio

Alio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 823 postów
  • Zainteresowania:Automatyka, rolnictwo, inne

Napisany 04 marzec 2015 - 19:16

Siew Buraka

Każdy ma swoje warunki i swoje gleby. Chwalić się nie mam czym jak czytam plony niektórych, ale jak na nasze lubelskie gleby i warunki średni 3 letni plon 72 tony z gleb 3b/4a i bez obornika uważam za bardzo dobry. Zmniejszenie rozstawu buraków z 18 na 16 cm dało u mnie natychmiastowy wzrost plonu o jakieś 5-8 ton z ha w zależności od roku bez zmiany nawożenia więc chyba coś w tym jest. Cukier też przy takim plonie 17-18% ale tu wiele zależy od roku, nasłonecznienia itp. U mnie w okolicy jest około 20 plantatorów buraka i o dziwo najwyższe średnie plony ma właśnie nas kilku, co się zdecydowaliśmy na gęściejszy siew. Rekordzista ma średni 83 wieloletni ale ma do dyspozycji obornik i to on mnie namówił na zwiększenie obsady. Reszta ledwo 55 - 60 osiąga.  Ale każdy sieje jak uważa. Ja nikogo nie namawiam i nie przekonuję do niczego. 

Edytowany przez Alio, 04 marzec 2015 - 19:19.

Pomogłem choć trochę? Wciśnij zieloną strzałkę. To nic nie kosztuje....
Wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania....

#17 Share marian7k

marian7k

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 04 marzec 2015 - 19:41

Siew Buraka

" Cukrownie teraz wolą burak drobniejszy i więcej a nie wielki i gruby." do kolegi @Alio

Nie słyszałem żeby za drobnego więcej płacili

Obsadę należy dostosować do gleby i jej przygotowania pod buraki (przedplon i całość agrotechniki oraz jakim materiałem obsiewamy ( zdolność i siłę kiełkowania oraz cechy odmianowe).

Reszta to trochę loteria i szczęście jaka pogoda na wschody i jakie lato, jesień tak jak w każdej uprawie. Siałem prawie zawsze na 18 cm bo taki siewnik a plony i obsada były różne jednak jakby siewnik mógł rozstawić 19 - 20 cm to skorzystałbym bo zauważyłem że gdy powschodziły trochę rzadziej plon szedł w górę.Na 3a uzyskuję średnio ok 74 t/ha.

#18 Share piotr89

piotr89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 04 marzec 2015 - 19:41

Siew Buraka

Ja sieję co 18 starą gamą , wielkie gospodarstwa sieją co 16 ale mają nowe super dokładne siewniki, jaka jest różnica w plonie jeszcze nie wiem.

#19 Share adamgaleon

adamgaleon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 336 postów

Napisany 04 marzec 2015 - 20:57

Siew Buraka

ja również sieję gammą co 18 i pod Holmera to minimum 4 przejazdy robię, ale zapytam kolegów ile u was obcięli w tym roku limit buraczany, u mnie Sudzucker rejon Ropczyce obcięli 30% kontraktacja od przyszłego tygodnia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share przemoj1

przemoj1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 04 marzec 2015 - 22:15

Siew Buraka Czyli jeśli chodzi i głębokość siewu to im plycej tym lepiej 2-3 cm. A jeszcze powiedzcie mi mniej więcej jak jest u was cena za siew 1 ha buraka takim siewnikiem pneumatycznym ?