franek812

Wyka siewna

Polecane posty

karolr2    767

Ile trzeba zasiać tej wyki w mieszańce z owsem żeby się załapać na dodatkowe dopłaty do wysokobiałkowych i żeby agencja się nie doczepiła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
herbi2501    2

owies +wyka na kiszonke w bele?

uprawiał ktoś?

jaka kosmata czy siewna która wyższa rośnie 

i jak to z tymi substancjami antyzywieniowymi czy w niewykształconym ziarnie(mowa o zbiorze na kiszonkie) bede one sie znajdowały?

jaki % skład zeby skłądac na wysokobiałkowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Witam.

Mam pytanie do osób siejących wykę  (najlepiej w czystym siewie) - ile jej siejecie, ile nawozu, orientacyjny plon i agrotechnika???

W tamtym sezonie miałem posianą z pszenicą, około 40% wyki, posiałem około 180kg. Wynik był taki że wszystko leżało. Teraz mam zamiar posiać w czystym siewie.

Jak u was wygląda desykacja? Ja czekałem aż w całości dojrzeje, lecz zawsze końce były zielone i ostatnie stronki jeszcze miękkie. Te pierwsze stronki (od dołu rośliny) były dojrzałe i leżały na ziemi. Plon bez nawożenia, ochrony (na kilkuletnim ugorze) trochę ponad tona. Połowa została bo jak to po ugorze było krzywo, co uniemożliwiło zbiór. Jaki wy macie sposób na wykę??

Edytowano przez Wojtek987

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcuss07    0

W zeszłym roku siałem 110 kg owsa(Bingo)+40 kg wyki (Hanka) i wszystko ładnie stało do żniw, na jednym kawałku jako podporę posiałem swój owies (nieznana odmiana) i 90% leżało. Plon jaki uzyskałem 3 t owsa i 0,8 t wyki. Ochrony chemicznej nie było, uprawa prowadzona w drugim roku po oborniku, brak nawożenia mineralnego. Gleby ciężkie klasy IIIb do V, ph 5,5. Przedplon gryka. Miałem również posianą wykę z gorczycą białą 60 kg wyki+ 5 kg gorczycy plon 0,9 t, ale tutaj pole nawiedził grad w czasie kwitnienia gorczycy i nasion  gorczycy prawie nie było. Siewu czystego nie polecam, wszystko będzie leżało i jak się trafi mokry rok to .... :( zbiór pługiem tylko pozostaje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Właśnie w tamtym roku miałem po ugorze, połowa została a plon jak pisałem lichy. Sąsiad kosił wykę z czystego siewu, po ugorze, bez nawożenia. Było tego ok 800kg ale czystej wyki. W tym roku chcę pole wyrównać i zastanawiam się nad desykacją.... Tylko kiedy to desykować (w jakiej fazie) i ile posiać samej wyki???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcuss07    0

Jak zdecydowany jesteś na czystą wykę to ja bym posiał 120 kg/ha, tak jak podają instrukcje.  Ja będę siał z gorczycą 80 kg wyki+ 6 kg gorczycy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

A testowałeś taką mieszankę, ustoi? Bo jak ma leżeć, to wolę siać samą. Czym pryskałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcuss07    0

miałem w zeszłym roku 60 kg. wyki +gorczyca i w miarę stało, było pochylone pokręcone ale w powietrzu wszystko. Niczym tego nie pryskałem, nie nawoziłem, posiałem i zebrałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

a gorczycy też coś z tego uzbierasz? siejesz mieszankę nasion czy wykę i gorczycę oddzielnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcuss07    0

Gorczycy też trochę jest , tylko jakoś tak wychodzi, że w rozliczeniu zawsze jest pomijana :) , ale poplon z gorczycy zawsze na polu rośnie aż grubo . Co do siewu to wcześniej siał mi znajomy i on wszystko mieszał razem, ja natomiast w tym roku posiałem osobnym przejazdem, wykę siałem na jakieś 5 cm, a gorczycę prostopadle do wcześniejszych przejazdów na ok 1,5 cm. Zobaczymy jaki będzie efekt. Przed sprzedażą zamierzam rozdzielić te dwie rośliny i jesienią będę wiedział jaki był plon poszczególnych nasion.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

To daj znać jak ci to wyszło. Ja posiałem około 100kg samej wyki. Po wschodach myślę opryskać na jednoliścienne i może na dwuliścienne ale nie wiem czym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

żadnych zarejestrowanych herbicydów nie ma, pytanie czy są jakieś, które nie wykończą wyki?

 

@marcuss07 ile wysiewałeś gorczycy w tej mieszance z 30kg wyki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcuss07    0

Nie siałem tak małej ilości wyki z gorczycą :) Taka mała  ilość wyki tylko z owsem , a do gorczycy trzeba dodać 60-80 kg wyki

Edytowano przez marcuss07

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

podobno taka mieszanka sprawdza się w wyce: stomp (3l) + protugan (1l), jak wygląda kwestia opóźnionego siewu owsa? czy wysiany w maju zdąży wydać plon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcuss07    0

Ja raz siałem owies w pierwszym tygodniu maja, kosiłem na początku września jakieś 2t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petroszz    4

WItam. Czy ktoś się orientuje na temat płatności do wyki siewnej z rośliną podporową na lata 2017-2020r?  Czy w ogóle do tej mieszanki będzie dopłata jak w ostatnich latach czyli dodatkowa do wysokobiałkowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4porucznik01    15

Podpowie ktos ile wyki wysiac w mieszance zbozowej na ziarno dla bydla? Jak jest z chwastami i czym to opryskac i czy potrzeba taka mieszanke dosuszac po skoszeniu? 

Edytowano przez 4porucznik01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaro2    58

Podbijamy temat a jak zastosować  jako podporę łubin to ile go trzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaro2    58
3 godziny temu, alvaro2 napisał:

Podbijamy temat a jak zastosować  jako podporę łubin to ile go trzeba

Co do gorczycy to w zaleceniach piszą 120 nasion Wyki i 75 nasion gorczycy na metr kw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaro2    58

Gdy siejecie poznaniakiem s043 to jakie stosujecie kółka siewne czy ustawianie te co do zboża?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
    • Przez Muciek
      Witam. Nabyłem 2,5ha ziemi, dwa lata nie było nic tam robione w tamtym roku w sierpniu opryskałem od perzu i tak zostało do teraz, jest to ziemia od IV po V i trochę VI, zastanawiałem się nad łubinem lub  wyką jarą z pszenżytem, nie wiem czy pierwszy rok po zasianiu to kosić? czy tak zostawić?, i jak z dopłatami do wysokobiałkowych lub łubinu jeśli nie będzie ziarna?, może ktoś ma jakieś inne rady co tam zasiać?. Pozdrawiam forumowiczów.
    • Przez pynczor
      Siemka po przerwie
      mam pytanie do tych co sieją bobik i potrafią tak zrobic aby był czysty bo u mnie mieliśmy w tym roku 1 ha bobiku i wygladał strasznie a po przemłynkowaniu byla cała dwukołówka o wymiarach 2mx3m lebiody a bobiku było 30 worków po ok 50-60kg....
      Jeśli ktoś wie co zrobić czym opryskać lub coś innego żeby nie było tyle lebiody to prosze o rady.
      Aha jeśli chcielibyście wiedziec czym było pryskane to moge zapytać szfagra bo to on nam pryskał
      tak wiec prosze o pomoc i z góry dziekuję
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj