franek812

Wyka siewna

Polecane posty

franek812    16

Witam, planuję posiać na tę wiosnę 2015 wykę siewną z owsem jako rośliną podporową.  Chcę to zebrać kombajnem i ześrutować i skarmić dla krów. Jaką odmianę polecacie? Znalazłem kwalifikowaną odmianę: Hanka. Czy to odmiana nadająca się na skarmianie? Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musze ci powiedzieć, że owies na podporę chyba troczę za słaby my siejemy z żytem paszowym i ona potrafi urosnąć wyżej niż żyto a bardzo często ona je kładzie. Myślę że hanka nie jest zła

 

P.S.: NIE DAJ ZBYT DUŻO AZOTU!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikic360    56

Zrodla Ci nie podam bo takowego nie posiadam. bylem na lokalnym szkoleniu Arimr i tam byl wlasnie poruszony ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

@Mikic360 Ale bzdury piszesz owies nie może być a np jęczmień już może?? nigdy tak nie było i na chwile obecną tak nie jest na tym szkoleniu chyba po jednym byłeś :D


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

W poście 4 napisał ci że tylko owies może być i dzisiaj byłem na szkoleniu mówili tak samo i po jednym nie byli ale ktoś tu chlapnąl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

A może tak łubin albo bobik jako roslina podporowa?  B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikic360    56

W sumie byla by to mieszanka straczkowych wiec powinno przejść :-) z roślin zbozowych jako podporowych mówili tylko owsie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Farmervip. Proponuje od poczatku i ze zrozumieniem

 

Wszystko jest ze zrozumieniem tylko miałem napisać odwrotnie :o  dziś u mnie też jest szkolenie więc dowiem się więcej


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Tak przyszła mi do głowy taka mieszanka bo miałem kiedys łubin zanieczyszczony grochem i wyką. 

Dla krów to wyka z owsem lepsza na zielonkę lub sianokiszonkę a na śrutowanie lepszy raczej łubin, groch lub bobik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wyka siewna nie zawiera substancji antyżywieniowych?

 

 

Zrodla Ci nie podam bo takowego nie posiadam. bylem na lokalnym szkoleniu Arimr i tam byl wlasnie poruszony ten temat.

 

dla wyki kosmatej owies już byłby nie najlepszą rośliną podporową
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

Na dzisiejszym szkoleniu zapytałem właśnie o ten owies i pokazali mi rozporządzenie,  dopuszcza się rośline podporową do wyki i nic nie jest zapisane że może to być tylko owies..


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikic360    56

Także widzisz Farmervip co szkolenie to inaczej mówią. Ja praktykowalem z owsem i bylo ok. Co do substancji antyzywieniowych to wyka je zawiera ale ja nie zauwazylem negatywnych skutków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

wyka siewna nie zawiera substancji antyżywieniowych?

 

 

 

dla wyki kosmatej owies już byłby nie najlepszą rośliną podporową

 

 

Temat: "wyka siewna". Kosmata to ozima i tam stosuje się najczęściej żyto. Pewny nie jestem ale wyka kosmata nie przejdzie w mieszance,jako wysokobiałkowe, tu jedynie w siewnej jest dopuszczona podpora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Wyka wypadła z listy roślin wiążących azot ( jako zaliczenie tej rośliny uprawianej w plonie głównym do obszaru EFA). Pozostaje oczywiście na liście roślin wysokobiałkowych (płatność WB ).

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Także widzisz Farmervip co szkolenie to inaczej mówią. Ja praktykowalem z owsem i bylo ok. Co do substancji antyzywieniowych to wyka je zawiera ale ja nie zauwazylem negatywnych skutków.

 

Jakie nawożenie stosowałeś w mieszance wyki z owsem i jaki skład % nasion. Czym pryskałeś na chwasty

?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikic360    56

Nawozenie to tylko obornik ok 25t na ha. Sklad mieszanki to okolo 190kg owsa i 25kg wyki. Na chwasty nie byla pryskana bo nie mialem pojecia czym to pryskac. Przed zbiorem randapowalem ale tylko w miejscach gdzie jest lepsza gleba, na piachu doszla sama.

Edytowano przez mikic360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    16

Na dzisiejszym szkoleniu zapytałem właśnie o ten owies i pokazali mi rozporządzenie,  dopuszcza się rośline podporową do wyki i nic nie jest zapisane że może to być tylko owies..

właśnie tak. do kosmatej i siewnej może być roślina podporowa. ja sieje max 10kg wyki + 200 kg mieszanki owsa, jeczmienia i pszenicy jarej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    16

nie pryskam. wyka zagai i chwast raczej nie rośnie. problemem moze byc mokry rok ponad przeciętną.

niektórzy piszą o 25 i więcej kg na ha, przy 10 wyka na tyle delikatnie pokrywa pole, że nie wylega az tak bardzo i jednocześnie na tyle zwarcie że chwasty raczej nie rosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fabian    1

A co powiecie o mieszance jęczmień 150kg, groch siewny 20kg i wyka 10kg
?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
    • Przez Muciek
      Witam. Nabyłem 2,5ha ziemi, dwa lata nie było nic tam robione w tamtym roku w sierpniu opryskałem od perzu i tak zostało do teraz, jest to ziemia od IV po V i trochę VI, zastanawiałem się nad łubinem lub  wyką jarą z pszenżytem, nie wiem czy pierwszy rok po zasianiu to kosić? czy tak zostawić?, i jak z dopłatami do wysokobiałkowych lub łubinu jeśli nie będzie ziarna?, może ktoś ma jakieś inne rady co tam zasiać?. Pozdrawiam forumowiczów.
    • Przez pynczor
      Siemka po przerwie
      mam pytanie do tych co sieją bobik i potrafią tak zrobic aby był czysty bo u mnie mieliśmy w tym roku 1 ha bobiku i wygladał strasznie a po przemłynkowaniu byla cała dwukołówka o wymiarach 2mx3m lebiody a bobiku było 30 worków po ok 50-60kg....
      Jeśli ktoś wie co zrobić czym opryskać lub coś innego żeby nie było tyle lebiody to prosze o rady.
      Aha jeśli chcielibyście wiedziec czym było pryskane to moge zapytać szfagra bo to on nam pryskał
      tak wiec prosze o pomoc i z góry dziekuję
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj