startom

Sity/sitwie na lace/pastwisku

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
startom    139

Nie znalazlem nigdzie takiego tematu na forum , wiec zadaje takie pytanie - Czy ktos z szanownych forumowicz ma doswiadczenie w walce z sitami?

 

Mam prawie 4ha lak kupionych ostatnio i wieksza czesc tego pola porosnieta jest sitami.

 

Otrzymalem juz zezwolenie z lokalnego starostwa na oczyszczenie rowow melioracynych, ktore przylegaja bezposrednio do moich lak - mysle ze wykonam to w przeciagu dwoch tygodni - no i teraz co dalej.

 

Oczywiscie - rowy sa w oplakanym stanie, zarosniete, zamulone - patrzac po wielkosci drzew rosnacych na skarpach rowu - pewnie z 15 lat nikt ich nie czyscil

 

Znalazlem w sieci taki artykul:

http://www.wodr.poznan.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=2650:niszczenie-sit%C3%B3w-na-trwa%C5%82ych-u%C5%BCytkach-zielonych

ale interesuje mnie praktyczne/przetestowane podejscie do sprawy.

 

Caly obszar chcialbym w przyszlosci uzytkowac jako pastwisko pod opasy.

Dzieki za pomoc.

Tomek


Lubuskie Angusowo - hodowla zwierzat z pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

tak sszczerze to tak jak w tym linku przeczytałem to więcej zachodu będzie z tym a i skutek nie pewny, sam miałem łąkę  zalewaną z tymi sitwami, wykopany został rów, potem obornik, gnojowica i orka, zasiałem zboże na wypas, potem zaorane wapnowane wymieszane i posiałem trawę, efekt ładny. bawienie się w całą tą agrotechnikę, przykaszanie i nawożenie... jak dla mnie strata czasu, nie dość że koszty będziesz i tak ponosił to i plon trawy raczej będzie mało zadowalający. zakładam też że jest tam dużo turzyc które mają prawie zerową wartość poza samym zapchaniem żołądka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

jakiej orki. takich gleb sie nie orze!!!!!
no chyba ze chcecie sobie cale stado zabic na raz. a moze sie tak zdążyć.
tuzyce i sity zwalcza sie regulujące stosunki wodne czyli merioracja. wlasciwym ph i wlasciwym nawożeniem. oczywiście mozna a nawet trzeba wszystko zgifosadiwac ( dolej dużo płynu do naczyń ;-). i zasiac nowa trawe. ale starac sie to zrobic bez orki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Łukasz a nie przesadzasz trochę? u nas po okolicy wszyscy robili podobnie jak ja z podmokłymi terenami bo niedawno sie wszyscy zebrali do poprawienia rowu melioracyjnego. jakoś nikomu nic nie padło a w tej chwili plony x2 i jakościowo bez porównania, poza tym działki każdy ładnie zrównał, porobił spady i gleby sie unormowały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

a nie zauwazyliscie ze zdychaja wam krowy w okresie okolo porodowym i po porodach i zabardzo nie wiecie od czego ? w skrajnych przypadkach moze paść cale stado. beztlenowce to podstępne bakterie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

no cóż ja tego problemu nie miałem a i sąsiedzi też nie (też spasali pierwszy odrost trawy na świezo), dodam że rów był kopany zimą i orki były w styczniu :) ziemia przed posianiem ładnie uprawiona a i wszelkie nadmiary wody momentalnie schodziły więc może unormowało się trochę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

ja jestem drugi rok po przesianiu. i u mnie problem jest widoczny. juz 3 sztuka padla na beztlenowce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

ja mam trochę podmokłych terenów przesiewanych no ale (odpukać) przez dobrych kilka lat żadnych padnięć. także może mam mniej wrażliwe krowy ;)

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

Nie bardzo rozumiem czemu łączysz to dwie sprawy ? Masz problem z beztlenowcami ? O jakiej zawartości s.m. robisz kiszonki ? Stosujesz jakiś kwas do ograniczenia rozwoju beztlenowców ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
startom    139

@ rolostudent - Czy moglbys rozwinac dokladniej termin "zgifosadiwac ( dolej dużo płynu do naczyń ;-)"

 

Zastanawialem sie jeszcze nad takim rozwiazaniem - obrnik konski (z rok juz lezy), talerzowka(przejechac kilka razy) a pozniej wsiew nowych traw - oczywiscie wszystko po wyczyszczeniu rowow.


Lubuskie Angusowo - hodowla zwierzat z pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

chyba literówki się wkradły... chyba chodziło o: zglifosadować.

to może dam podpowiedź: glifosad to substancja czynna roundupu ;)

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
startom    139

Dzieki za podpowiedz - a co to za przepis z tym plynem do naczyn?

 

Czy ktos moglby doradzic odnosnie talerzowki? Ma to sens?


Lubuskie Angusowo - hodowla zwierzat z pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

jak darń jest zwięzła i jest jej gruba warstwa to talerzówką wiele nie zdziałasz w dodatku na ciężejszej ziemi. u nas nikt nie praktykuje takiej uprawy, talerzówkę stosują co najwyżej własnie do rozdarcia darni żeby się ładniej orało i żeby była lżejsza uprawa późniejsza.

sąsiad jak w ubiegłym roku talerzówką pojechał po łące (nie pamiętam żeby kiedyś było przesiewane) to mu poskrobała na 1-2 cm :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soltys85    82

Opryskac, ztalerzowac wzdłoz i wpoprzek, zasiac przywałowąć i bedzie git, na takich łakach najlepsze rozwiazanie jesli sie niema siewnika do podsiewu, orka na niektorych łakach niema sensu chyba ze chcesz ja wyrownać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
startom    139

Dzieki za podpowiedzi.

Nastepne pytania - Czym opyskiwac? slyszalem ze roundap nie za bardzo niszczy sity? Kots ma jakies doswiadczenia z Chwastoxem? Jaki bylby najlepszy termin do oprysku?


Lubuskie Angusowo - hodowla zwierzat z pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
startom    139

a ile tego plynu? Jakas konkretna firma :)


Lubuskie Angusowo - hodowla zwierzat z pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

sity podobnie jak i trzcina ma bardzo dużo wosku na lisciu. płyn uszkadza ta woskowine przez co glifosat może być wchloniety przez pory. metoda sprawdzona zwlaszcza przy zwalczaniu trzciny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
startom    139

Witaj rolstudent,

A jak srodek bardziej bys doradzil  - Roundup, czy Chwastox Extra 300SL? Na obcenej lace, oprocz sit-ow sa tez jakies gatunki traw i sie zastanawiam, czy lepiej bedzie pozbyc sie wszystkiego i siac na nowo lake, czy tylko sitow i dosiac trawy.


Lubuskie Angusowo - hodowla zwierzat z pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
newagro    7

dołączam wykaz herbicydów do stosowania na użytkach zielonych, jednak do zwalczania sitów zarejestrowany jest Roundum Max 2.

Wyszukiwarka jeszcze jest zamknięta jest przed światem ale w najbliższych dniach z pewnością się to zmieni.

post-41562-0-03930300-1425301496_thumb.png

post-41562-0-36989400-1425301498_thumb.png


Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez niudizajn
      Witam.
      Mam zamiar zasiać mieszankę traw na dwu-letnie użytkowanie na polu ornym.
      Bardzo bym prosił o wszelkie info dotyczące sprawy. Dodam tylko , że jest to stanowisko po pszenicy , mam zamiar wywieźć tam "trochę" obornika na wiosnę i zasiać.
    • Przez Rolnik1111
      Witam
      Co sądzicie o tym poplonie?
       

       
      W filmie mówią żeby zasiać ją w sierpniu/wrześniu,skosić wiosna przyszłego roku i zaraz po skoszeniu zasiać kukurydze a czy sprawdziłaby się żeby użytkować ją cały rok jak zwykłą łąke i dopiero zaorać?
    • Przez Balzak
      Wymieńmy doświadczenia kto co stosuje.
    • Przez Ci3mny
      Witam.
      Pierwszy raz będę się zabierał za wysiew facelii na moim 1ha (0,7 użytkowej). Nigdy nie miałem odczynienia z  rolnictwem. Dopiero raczkuję z wszystkim i staram się pogłębiać swoją wiedzę. Zdecydowałem się na facelie bo to będzie pierwszy sezon mojej małej pasieki (przezimowałem 5 rodzin pszczelich).  
      Znajomy rolnik wysieje mi moje pole facelią (wcześniej on uprawiał to pole - dzierżawa). 
      Mam wiele pytań na które szukam odpowiedzi związanych z uprawą facelii. Na samym końcu chcę wszystko robić już sam
      Będę zobowiązany za odpowiedz na poniższe pytania (podpowiedzi, linki z informacjami, przykłady).
      1. Czy jest sprzęt lub sposób na ręczne zebranie nasion z facelii ? np. widzę w Internecie Glebogryzarki kultywatory spalinowe z różnym oprzyrządowaniem w granicach 7-10 tys zł (max na moją kieszeń). 
      2. Czy taki sprzęt spalinowy jest warty uwagi na moim 1 ha jeśli chcę pracować tam sam czy lepiej liczyć na znajomego rolnika ( jak to mówią "umiesz liczyć, licz na siebie"  ). Wolę być samo wystarczalny.
      3. Jeśli nie zbiorę nasion z facelii (mój znajomy nie będzie miał czasu w danym momencie) co dalej z polem ?
      4. Jakie kroki należy podjąć aby przygotować pole na zimę i kolejny sezon wiosenny ? 
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj