panmino

Jak najszybciej przekształcić łąkę w grunty orne?

Polecane posty

panmino    26

Witam,
Chcę przekształcić dziką łąkę w ziemię orną i jeszcze w tym roku obsiać, 2ha. Czy to się uda? Chodzi mi o zabiegi agrotechniczne, nie o zmianę w papierach. Jak to zrobić, żeby było najszybciej? Czekać, aż się zazieleni i Roundap? Czy tależować w tym momencie? Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrekNHts    15

poczekaj aż się zazieleni i opryskać wtedy dokładnie spali całe rośliny z korzeniami następnie glebogryzarka potem kultywator z bronami potem uwałować to obornik i orka wtedy będziesz miał równe pole bez żadnych kęp trawy i chwastów sprawdzony sposób już na 15stu ha 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mimus1992    2

ja bym radził pierw talerzowac następnie roundup gdy się zazieleni orka I siew ale to wszystko zależy od stanu zachwaszczenia bo jak bardzo zachwaszczone to w pierwszym roku chwastów nie pozbedziesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5714mf255    32

Randap ok ale szykuj się że musisz dać dużo wapna Randap bardzo zakwasza siemie
ziemie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    42

Ja w tym roku kasuje 1 łąkę i myśle że moze w tym tygodniu uda sie wjechać talerzówką . Po talerzowaniu głęboka orka i powinno być dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel89pl    42

Bez randapu bo  zależy mi na czasie . A żeby działał randap musi być ciepło a teraz jest jak jest , Czyli wychodzi że trzeba by było  czekać do końca marca z opryskiem i potem kolejne 2 tygodnie na efekty oprysku :wacko:

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Ja też byłem optymistą, ale to jednak ojciec miał rację - 3 lata trwało, żeby miało to ręce i nogi. Ja zaorałem latem po podorywkach i dałem wapno, około 3 ton. Potem talerzowanie kilka razy. Na jesieni pszenica ozima. Plon był około 3 ton/ha, mimo dobrego nawożenia. Efekt widać dopiero teraz, w 3 roku uprawy. Nie ma wieloletnich chwastów, ziemia zaczęła się sypać przy orce, poprawiło się PH.  Jeśli chcesz szybką uprawę, to talerzówka 2 razy po wapnowaniu i siew owsa. To jedyne sensowne wyjście. Po siewie można dac trochę obornika na wierzch, najlepiej przeleżałego. Dawanie nawozów - tylko minimum. Przy PH jakie mają łąki, normalna dawka mija się z celem, tylko pogorszy zakwaszenie, a nie da efektu. Zrobisz jak chcesz, ale cudów się nie spodziewaj. A w żadnym wypadku nie siej jęczmienia. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panmino    26

No to już wiem, że szybciej bez randapu, ale mniej efektywnie, zgadza się?

A jaka to różnica będzie w nakładach finansowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adek1614    7

Ja robiłem tak : na wiosne jak sie zazieleniło Roundup, później glebogryzarka, orka i siew gryki, żeby troche przepędzić robale, bo w tym roku bedzie tytoń sadzony na tym polu, oczywiscie po wapnowanu konkretnym. Co do jęczmienia to fakt, bedzie mizerny, o ile w ogóle bedzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panmino    26

Ja chciałbym w tamtym miejscu posiać jakieś wysokobiałkowe w tym roku i  zobaczyć, jaka wyjdzie kalkulacja z dopłatami. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

A  co  wysokobiałkowe  chcesz posiać ?  i  na dopłaty  i uprawę  ziemi  czy  jakiś plon ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panmino    26

Oczywiście chciałbym coś zebrać, bo nakład pracy ogromny. Nie wiem tylko jeszcze co, bo to wszystko eksperyment.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Wszystko zależy od sprzętu jakim dysponujesz i jak szybko chcesz to zrobić. Ekstremalnie robiłem to tak : talerzówka, obornik bo słaba ziemia u mnie tam jest, orka, wapnowanie, brona aktywna  i siew.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Ja  bym  wsiał  seradelę  lub  łubin  ,  ziemię dobrze  doprawi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez ashelyjones965
      Dove acquistare CELI B2, 
      Dove acquistare euro! tutte le valute ]
      Dove acquistare Duolingo, DALF , DELF .
      Dove acquistare diploma con verifica e approvazione online
      Dove acquistare documenti accreditati e certificazione verificata. (testduolingo6@gmail.com).
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj