Polecane posty

frycu13    0

Witam mam do obsiania jakieś 40 ha bo resztę obsiałem pszenżytem i pszenicą i nasuwa się pytanie co opłaca się siać tak chodzi mi o koszty produkcji a zyski   bo w tamtym roku miałem 20 ha kukurydzy i nie było rewelacji  ale też późno była zebrana. Mam tu klasę gleby 3 i 4 .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Wszystko co przynosi dochody. Masz 40ha wolnego i nie wiesz co siać? Jak żeś Ty się uchował do tej pory.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
orp    0

Wszystko co przynosi dochody. Masz 40ha wolnego i nie wiesz co siać? Jak żeś Ty się uchował do tej pory.

 

dobre dobre no co chcesz kolega pyta o te roślinę co daje plon w postaci krugerandów

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

opisz koszty i przychody z tej 20ha plantacji kukurydzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
frycu13    0

w tym roku marnie kukurydza była gdzie nie gdzie 5  gdzie nie gdzie 10 i 12 t z ha  cena była po 400 po 500 za t  oczywiście suchej bo posiadam suszarnie nie jestem w stanie określić narazie kosztów muszę porządek z papierami zrobić ale tak ledwo ledwo na +  a do kolegi wyżej to tak się uchowałem że mam gospodarstwo po ojcu dopiero od niecałego roku wiec się nie dziw.


Zastanawiam się nad posianiem soi i produkcją śruty sojowej  w grę w chodzi też bobik albo rzepak 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofil    6

rzepak jary bym odpuścił  nie duży plon a koszty ogromne soja nie wiem ale nasienie bedzie bardzo drogie  i jak by nie patrzeć to na te 40ha na wiosne do żniw potrzeba ci jakieś +- 100tyś  a nie mówiąc już o tych oziminach co ci zostały :) z  jakiego woj jestes

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

masz gdzies niedaleko biogazownie? jesli tak to rozpytaj o ich oferte- zapewniają nasiona i nawozy i zbiór z transportem kwestia dogadania cen surowca np kukurydzy to mi sie wydaje sensowne a po drugie strączkowe ale soja odpada bo koszmarnie drogi materiał siewny a do tego to cieżko dostac juz bezposrednio z centrali bo powykupowały przedsiębiorstwa handlowe i górują ceny. zostaje bobik i łubin żółty bądz wąskolistny ,peluszka, groch jadalny bo te mieszalnie pasz kupią niekoniecznie za satysfakcjonująca cene ale kupią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

może zasiać trawe, kosic 3 razy i baloty sprzedawac, na ten towar powinien być zbyt bo rolnicy rozkrecaja się z hodowla bydla i produkcja mleka. 20 ha da Ci ok 700-800 balotów rocznie. czyli jakies 70 tys zl, za dopłaty kupic rope nawozy i folie. ok 50 tys zl powinno Ci zostać z tego interesu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz1995    110

Łubin,bobik u mnie nie ma na to kupców ,więc bym sobie odpuścil,nie wiem jak tam u ciebie ,ja na twoim miejscu zasiałbym pszenice lub kukurydze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zadowolony    1

Mówiąc krótko to nic się nie opłaca. Odpowiedzią na twoje pytanie jest kalkulacja produkcji. Skąd mamy wiedzieć jakie sa twoje koszty ? Chyba nie zamierzasz kupować nowego materiału siewnego na 40 ha. Przygotuj sobie produkcję rok wcześniej - o ile u nas w Polsce można jeszcze cokolwiek planować na tym rozregulowanym rynku ( i tu właśnie kłania się nieudolność naszego rządu ). Np. mając produkcję zwierzęcą oszczędzasz masę grosza na nawozach. Produkcja nasienna przy istniejących kosztach pełnej agrotechniki jest dobroczynnością pod warunkiem, że masz z czego dokładać. Cena materiału kwalifikowanego nasion (10xkrotnie przewyższająca cenę sprzedaży) jest czystą drwiną z rolników a koszt nawozów i środków ochrony roślin nie ma nic wspólnego z kalkulacją ich produkcji - jest jedynie efektem przechwycenia tych firm przez kapitał obcy i ich dyktatu rynkowego. Zapytam też: jak chcesz przewidzieć opłacalność produkcji, skoro nikt nie wie jaka będzie cena np. pszenicy we wrześniu tego roku. Wystarczy, że paru cwaniaków poselsko rządowych sprowadzi trochę pociągów i statków z tym towarem do kraju. W centralach nasiennych już nie kupisz np. łubinu zółtego, ale o dziwo polskim łubinem kwalifikowanym handluje się w Niemczech i to w porównywalnej cenie. No to pytam jak on tam trafił ? Czyżbyśmy nie dbali o własny rynek ?

W Anglii podobno do dzisiaj obowiązuje zakaz produkcji złota przez alchemików. Można się z tego śmiać, ale jak to świadczy o stabilności systemu. Ale tak wogóle mam się przecież dobrze i jestem zadowolony.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam 6 ha areał, 3,5 ha mam obsiane łubinem do zbioru, 2,5 ha łubinem na poplon. Chciał bym w przyszłym roku obsiać te 2.5 ha czymś co uda by mi się sprzedać po niezłej cenie. Macie jakieś propozycje?? Jakieś nietypowe uprawy? Gospodarstwo prowadzę raczej hobbistycznie, nie nastawiam się na duży zarobek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na duży zarobek nie liczę, jak już pisałem jest to pewnego rodzaju hobby  :) Chociaż na jakiś zarobek wiadomo mile widziany.

 

 

Edytowano przez SebastianBardziski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

może najprościej zboże? po łubinie będzie dobre stanowisko wiec powinno być ok i raz pół łubinem pół zbożem i na odwrót :) z tak małego areału dużych pieniędzy nie bd ale zawsze coś powinno zostać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adek1614    7

W tym roku cena strączkowych bedzie  tragiczna, bo jak wiadomo wszyscy sie nastawili na dopłate do  wysokobiłakowych i zasieli tego multum. Nikt nie rozważa gryki? Oprócz  ziarna moża jeszcze ugadać się z jakimś pszczelarzem  to na osłode bedzie miód. W mojej okolicy dużo osób sieje gryke, tylko zanim to zrobią poprostu załatwiają sobie zbyt, o co nie trudno bo  w pobliskiej miejscowości jest zagłebie kaszowe. Ja mieszkam w woj. Lubelskim  pow. Biłgoraj  i u nas głownie tytoń, ale oprócz  tego to własnie gryki jest sporo i qqrydzy, ale ona jakos niespecjalnie opłacalna z tego co wiem. Za gryką przemawia to , że nie jest wymagająca i urosnie prawie na kazdej glebie.  Wiem, że kilku rolników przymierzało sie do prosa, ale czy zasieli... nie mam pojęcia.  Pojawiło się też troche gorczycy. Widac, że ludzie kombinują, bo na klasycznej uprawie zboża, to ciezko wyjsc jeśli sie nie ma tyych 100-150 ha. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NewVario    39

Nie zgadzam się , że cena strączkowych będzie tragiczna , ponieważ jest susza i nieurodzaj. Ceny w skupach proponowane za rośliny wysokobiałkowe w tym roku nie odbiegają od cen z roku poprzedniego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kocur666    21

Panowie jak narazie mam krowy mleczne Ale ostatnio myślałem aby uprawiać zboze mam 65 ha i czy dało by się wyzyc ze zboza ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez aaimk
      Jakie będą ceny pszenicy w 2024 roku?
      każdy z nas zadaje sobie to pytanie. Rok 2023 w głównej mierze opierał się na spadkach cen ziarna.  Aktualna cena pszenicy nie jest już tak wysoka a same notowania cen ziarna nie napawają optymizmem. Rolnicy i handlowcy mają w magazynach jeszcze duże zapasy pszenicy paszowej i konsumpcyjnej którą chcieli by sprzedać po najwyższej cenie.  
      Jakie jest Wasze zdanie? Sprzedawać pszenice po obecnych cenach czy czekać na podwyżki? a może pszenica będzie tylko tanieć? 
      zapraszam do merytorycznej dyskusji, podwajając propozycje cenowe lub transakcyjne dopiszcie jakie są warunki sprzedaży, jakość pszenicy i miejsce z którego pochodzi oferta.
       
      Jest to kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DanielFarmer
      Jakie są u was ceny mleka? Jak płacą poszczególne mleczarnie? Podawajcie ceny i parametry w swoich regionach. Uważacie, że nadchodzący rok 2024 będzie dla nas lepszy czy gorszy?
       
      Czas zacząć narzekania w nowym temacie 🙂
    • Przez Bartek933
      Ceny nawozów utrzymują się nadal na bardzo wysokim poziomie. Cena i dostępność nawozu sprawia trudności z zaplanowaniem zakupów. Ciężko przewidzieć czy ceny będą spadać czy nieoczekiwanie będziemy obserwować ich wzrost
       
      Jak myślicie? czy ceny będą spadać? jaki nawóz najlepiej kupić? 
      Proszę o podawanie cen, miejsca zakupu i wolumenu ton dla której sprzedający zaoferował tą cenę 
      Temat jest kontynuacją: 
       
    • Przez Neveragain
      Jakie będą ceny kukurydzy mokrej i suchej w sezonie 2024? W jakich cenach sprzedajecie kukurydzę w Waszych regionach? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach kukurydzy, ceny rosną.
    • Przez yacenty
      Jakie są ceny rzepaku w sezonie 2023? Jaka może być cena rzepaku po żniwach 2023? Jaka jest opłacalność produkcji rzepaku? Zapraszamy do dyksuji.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj