Skocz do zawartości

Zdjęcie

Gorczyca

169 odpowiedzi na ten temat

#81 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 02 kwiecień 2011 - 22:34

Gorczyca Siew w terminie, który podałem, gwarantuje, że gorczyca będzie miała optymalne warunki do wzrostu i szybko zagłuszy chwasty. Ojciec siał gorczycę niekiedy w I dekadzie kwietnia, ale musiały panować dobre warunki (czytaj krótka zima). Dla przykładu: jedego roku zasiał 2 kwietnia i zebrał 1,8 t/ha, a dwa lata później osiągnął taki sam plon siejąc gorczycę 1 maja. Możesz spróbować zasiać teraz, pytanie tylko jaka będzie pogoda i czy roślina zdąży dobrze "wystartować".

Edytowany przez stasiex, 02 kwiecień 2011 - 22:39.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Gorczyca Dzisiaj, 23:25
  •  

#82 Share sammler

sammler

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 16 czerwiec 2011 - 13:29

Gorczyca Mam pytanie,zakupiłem przyorany ugór, gdybym do 20 czerwca posiał gorczycę ,,na ziarno" to mam szansę na zbiór?.Jeśli nie,to w jakiej fazie wzrostu polecacie poplon /w moim przypadku plon główny/zaorać?Nadmieniam,iż ziemia jest klasy IVa,w zamierzeniu stanowisko pod pszenicę.Z góry dziękuję za fachową poradę. :)

#83 Share pilu

pilu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 14:44

Gorczyca Witajcie :)
W jaki sposób dokonujecie zbioru ze stołem czy bez ? Duża jest utrata bez stołu ?
Pozdro

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#84 Share Andrzejns

Andrzejns

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 07 styczeń 2012 - 21:57

Gorczyca Z gorczycą jest jak z rzepakiem, jak masz stół to lepiej ze stołem kosić,zawsze mniejsze straty będziesz miał. Ja najpierw kosze pokosówką( lepiej dojrzewa i jest suchsza niż z pnia) i dopiero młóce z pokosów.

#85 Share pilu

pilu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 08 styczeń 2012 - 19:01

Gorczyca No własnie chodzi o to , że to będzie dopiero doświadczalne i ani ja ani nikt ze znajomych nie ma pokosówki i stołu :( A na pół ha nikt nie będzie kupował więc muszę zaryzykować .

#86 Share radex

radex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, motoryzacja

Napisany 08 styczeń 2012 - 19:08

Gorczyca spokojnie sobie poradzisz i bez stołu... Stara nie będzie aż tak duża, przy koszeniu od razu i poplon będziesz miał posiany na polu, tylko trzeba przejechać raz talerzówką :)

#87 Share pilu

pilu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 06:23

Gorczyca Jeszcze takie małe pytanie techniczne a jak ustawić poznaniaka do siewu gorczycy ?

#88 Share Andrzejns

Andrzejns

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 10:46

Gorczyca Tak samo jak na rzepak, jak nie siałeś rzepaku to wszystko na minimum to znaczy wałek żeby ją tylko minimalnie ruszał i korytka prawie zamknięte a na koniec i tak polecał bym zrobić próbę.Nie wiem ile chcesz posiać, ja sieje 6 kg na hektar.

#89 Share pilu

pilu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 20:25

Gorczyca No nie wiem ja mam dokładnie 0,6 ha ale nie wiem ile dać piszą , że nawet do 20 kg na ha .

p.s. rzepaku nie siałem nigdy bo gospodarstwo niedawno na mnie przeszło i mam zielone światło na nowości więc chciałbym wyciągnąć jakieś pieniądze z tych kilku ha .

Edytowany przez pilu, 09 styczeń 2012 - 20:27.

#90 Share Andrzejns

Andrzejns

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 21:53

Gorczyca Aha, rozumiem, na jakiej klasie ziemi planujesz siać gorczycę?. Zasada jest że im słabsza klasa tym gęściej siejesz ale 20 kg to sie sieje na poplon a ty chcesz ją na ziarnio siać myślę że 10 kg nawet na słabszej ziemi to maksymalny wysiew. Ja sieje na 2-3 klasie 6 kg i jest ok.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share szymek

szymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 22:05

Gorczyca u nas sialismy 10kg na ha na slabych glebach

#92 Share pilu

pilu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 10 styczeń 2012 - 13:54

Gorczyca To mi trochę rozjaśniliście . Siać będę na ziarno i ok 10 kg na ha ponieważ ziemia IV kl . Narazie dzięki, zobaczymy jak z pogodą bo jeśli będzie tak jak teraz to do czerwca nie wjedziemy :(

#93 Share Robertkujawy

Robertkujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 646 postów

Napisany 12 marzec 2012 - 11:16

Gorczyca

Od kilku lat sieję taką mieszankę i wg mnie rewelacja. Sieję wszystko razem agregatem upr.-siew. i nie wykonuję żadnych oprysków. Pole jest wolne od chwastów ponieważ wyka tak się rozwija, że wszystko zagłusza. Gorczyca zwykle trochę wcześniej rozwija się a wyka później ale do zbioru zwykle wszystko jest ok i koszę razem kombajnem pod koniec żniw. Wyka wymaga lepszych gleb więc na piaskach nie bardzo urośnie, ale nadrobi tam gorczyca. Szczególnie polecam na mozaikowate gleby. Ja nie stosuję żadnych nawozów i plon takiej mieszanki mam w granicach 0,7 t z ha. Po zbiorze oddzielam nasiona i gorczyc idzie na poplon a wykę sieje razem z owsem lub innymi roślinami dla krów jako zieloną paszę lub na GPS. Polecam wszystkim taką mieszankę, świetny przedplon pod bardziej wymagające zboża

M

Mam pytanie.. Jak możesz to napisz ile kg na hektar siejesz tej mieszanki i w jakim stosunku wyka do gorczycy....

Pozdrawiam

#94 Share wyrebski1

wyrebski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1332 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 20:29

Gorczyca Przeczytałem cały temat i wiem ile wysiać gorczycy na ha, najgorszy problem jest ze zniszczeniem chwastów bo środków bardzo mało. Galera droga i nie ma małego opakowania na 0,5 ha, nie ma innych środków? Dam przykład-jesienią do siewu rzepaku dostał mi się siew gorczycy. Wykonałem oprysk na chwasta mieszanką navigator + metaz (powschodowo) i devrinol + metaz (przedwschodowo) i w obu przypadkach gorczyca pięknie przetrwała, może lekko się zabieliła ale nie wpłynęło to na dalszy rozwój. Może dać devrinol wiosną...?

#95 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 474 postów

Napisany 13 marzec 2012 - 20:46

Gorczyca ja pryskałem gorczycę commandem i nie był żadnego problemu,kiedyś jeszcze dodawałem Treflan ale on jest już wycofany ze sprzedaży

#96 Share wsiok

wsiok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 29 marzec 2012 - 12:44

Gorczyca kiedy pryskałeś commandem zaraz po siewie?

Edytowany przez wsiok, 29 marzec 2012 - 13:32.

#97 Share Thor

Thor

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 01 kwiecień 2012 - 14:36

Gorczyca Witam zakupiłem 5 ha ziemi klasy I/II. Poprzedni wlasciciel po zniwach zaoral pole, ale jest ono mocno zaperzone. Pomyslalem nad siewem gorczycy, i tu moje pytanie czy nalezy zwalczac perz w tej uprawie czy zostanie on przygluszony przez uprawe? Chce wysiac gorczyke poznniakiem 2, czy ustawic go tak jak na rzepak?

Edytowany przez Thor, 01 kwiecień 2012 - 15:04.

#98 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 02 kwiecień 2012 - 23:06

Gorczyca Pryskałem comandem bo chodziło ma o zniszczenie przytuli. Dałem minimalną dawkę z rzepaku jarego czyli 150ml i starałem się nie robić zakładek. Wyszło dobrze. Przytuli nie było a gorczyca miała trochę pstre liście ale przeszło jej. Nie wiem jak to wpłyneło na wysokość plonu bo po kwitnieniu załatwił ją gnatarz, jak kilka dni nie było mnie w domu . Ta więc zebrałem mało
Oczywiście oprysk zaraz po siewie

Edytowany przez gwozd, 02 kwiecień 2012 - 23:07.

#99 Share opoka

opoka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 19 kwiecień 2012 - 19:41

Gorczyca

M

Mam pytanie.. Jak możesz to napisz ile kg na hektar siejesz tej mieszanki i w jakim stosunku wyka do gorczycy....

Pozdrawiam

Zazwyczaj sieje ok. 50 kg wyki i 2-3 kg gorczycy pełniącej rolę podpory pod giętką wykę. Wszystko zależy od jakosci gleby przy gorszej wyka bywa zawodna zależy od roku

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share mlodyrolnik1

mlodyrolnik1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 21 marzec 2013 - 20:14

Gorczyca Witam
Mam takie pytanie: jak sobie poradzi gorczyca posiana na nowinie, kl. IV, orka teraz na wiosnę? Stosować jakieś nawożenie? Czy gorczyca zagłuszy chwasty? I jeszcze z innej beczki: czy słomą z gorczycy można słać w kurniku? Z góry dziękuję za odpowiedzi
Pozdrawiam
PS. Czy kury jedzą gorczycę?