Skocz do zawartości

Zdjęcie

Gorczyca

169 odpowiedzi na ten temat

#61 Share pysa

pysa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 08 czerwiec 2010 - 18:28

Gorczyca zasiej gryke można śiać do połowy czerwca

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Gorczyca Dzisiaj, 11:57
  •  

#62 Share pawel5314

pawel5314

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 08 czerwiec 2010 - 19:10

Gorczyca bede sial jednak rzepe scierniskowa, bo szkoda zeby nawet na tak malej powierzchni nic nie roslo:(

#63 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 19 czerwiec 2010 - 19:35

Gorczyca mam pytanie do wszystkich którzy siali gorczyce z przeznaczeniem na ziarno , a mianowicie :
-kiedy ją tniecie ?? wtedy jak rzepak ??
-moja ma ok 160-170cm , czy taka powinna być ??

z góry dzięki za odp. ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share lambogrand

lambogrand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 20 czerwiec 2010 - 07:35

Gorczyca ja kosze pierwsze rzepaki pozniej zboza zimowe i jare a na koniec zakladam przystawke do rzepaku kosze gorczyce przystawka juz zostaje do rzepaku na nastepny rok

#65 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 20 czerwiec 2010 - 19:37

Gorczyca A czy u ciebie ta gorczyca też jest taka wysoka ?? jak tak to chyba pójdzie na przyoranie , bo kto bedzie chciał przyjechać na 20 arów z przystawką ;)

#66 Share lambogrand

lambogrand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 20 czerwiec 2010 - 19:54

Gorczyca tez jest wysoka jak twoja, nie trzeba przystawki zakladac te 20 arow bez skosisz ja zakladam bo mam ja na rzepak i razem z hederem chowam na zime a gorczycy na ziarno sieje co roku 30 arow

#67 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 21 czerwiec 2010 - 05:23

Gorczyca A jaki plon można osiągnąć z tych 20 arów gorczycy ?? i czy po ścięciu tej gorczycy zdąże uykonać uprawki pożniwne i zasiać pszenice ozimą ??

#68 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 21 czerwiec 2010 - 08:41

Gorczyca Powinienies zdazyc u nas zawsze kosza gorczyce na ziarno koncem sierpnia, tez chcialem zasiac w tym roku ale jeszcze do teraz lezy w paczku ;) nie udało sie przez powodzie i rozne nisprzyjajace warunki teraz moze ja zasieje na przyoranie :D
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

#69 Share PioterKolo

PioterKolo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 23 czerwiec 2010 - 20:33

Gorczyca Witam. Mam takie pyt otóż przez powodź zalało mi pole, tzn kawałek bo 2 ha no i kuku juz tam siać nie będe i czy można by juz tam zasiać gorczyce na poplon? Czy to za wcześnie?

#70 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 23 czerwiec 2010 - 20:37

Gorczyca teraz to jakiś groch lub łubin byłby lepszy, tylko nasiona drogie...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share opoka

opoka

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 19 luty 2011 - 21:37

Gorczyca

Znajomy podsunął mi pomysł, żeby posiać gorczycę na ziarno w mieszance z wyką jarą aby uzyskać płatność uzupełniającą. Do wykorzystania na poplon taka mieszanka też by się nadawała, no i wyka jako roślina motylkowata wzbobaciłaby glebę w azot, tylko problem w tym czym to pryskać i czy równo dojrzeje. Jeżeli ktoś tego prubował to dajcie znać jaki był efekt.

Od kilku lat sieję taką mieszankę i wg mnie rewelacja. Sieję wszystko razem agregatem upr.-siew. i nie wykonuję żadnych oprysków. Pole jest wolne od chwastów ponieważ wyka tak się rozwija, że wszystko zagłusza. Gorczyca zwykle trochę wcześniej rozwija się a wyka później ale do zbioru zwykle wszystko jest ok i koszę razem kombajnem pod koniec żniw. Wyka wymaga lepszych gleb więc na piaskach nie bardzo urośnie, ale nadrobi tam gorczyca. Szczególnie polecam na mozaikowate gleby. Ja nie stosuję żadnych nawozów i plon takiej mieszanki mam w granicach 0,7 t z ha. Po zbiorze oddzielam nasiona i gorczyc idzie na poplon a wykę sieje razem z owsem lub innymi roślinami dla krów jako zieloną paszę lub na GPS. Polecam wszystkim taką mieszankę, świetny przedplon pod bardziej wymagające zboża

#72 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 31 marzec 2011 - 22:24

Gorczyca Mam pola strasznie zachwaszczone przytulią. Czy stosował ktoś command do zwalczania chwastów w gorczycy? Czy można zastosować ten herbicyd? Zalecenia do rzepaku jarego są ale czy nie zniszczy gorczycy??
Zostało mi trochę commandu i dobrzebyłoby go wykorzystać

#73 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 01 kwiecień 2011 - 19:44

Gorczyca O stosowaniu Commandu nigdy nie słyszałem - zawsze pryskało się przedsiewnie Treflanem (bo nic innego nie było), teraz jedynym herbicydem zarejestrowanym w uprawie gorczycy jest Galera.

#74 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 01 kwiecień 2011 - 21:40

Gorczyca Pryskałem łubin commandem i trochę go zostało, słyszałem gdzieś że na gorczycę można stosować to samo co na rzepak jary a na etykiecie jest instrukcja jak stosować w rzepaku jarym. Stąd moje pytanie
Jaka jest cena galery na ha?

znalazłem cenę galery...
nie ma nic tańszego do gorczycy co bierze przytulie??

Edytowany przez gwozd, 01 kwiecień 2011 - 21:50.

#75 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 01 kwiecień 2011 - 22:20

Gorczyca Oprócz Galery nie ma innego środka do gorczycy! Gorczyca to jedna z tych roślin polowych, w uprawie których trzeba zwrócić uwagę na odchwaszczanie mechaniczne w połączeniu z optymalnym terminem siewu.

#76 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 02 kwiecień 2011 - 08:36

Gorczyca W jaki sposób odchwaszczać mechanichnie gorczycę? Będę ją siał siewnikiem takim na zborze tzw poznaniakiem. Kilka lat temu ojciec siał 30kg/ha była zachwaszczona i wyległa. Jaka jest norma wysiewu? Jaki jest optymalny termin siewu? Myślałem zasiać w tym czasie co jęczmień jary. Zaprawiać czymś nasiona?
Nie będzie tego dużo bo tylko 40ar tak na początek i chciałbym to zrobić dobrze

#77 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 02 kwiecień 2011 - 08:55

Gorczyca Na początek mała poprawka - oprócz Galery jest jeszcze zarejestrowany Lontrel 300 SL (ale przytulii nie zwalcza).

Odchwaszczanie mechaniczne: albo uprawisz pole agregatem tuż przed siewem, albo posiejesz w szerokie rzędy i użyjesz pielnika. Norma wysiewu 15-20 kg/ha; optymalny termin? - przede wszystkim ziemia musi być "nagrzana", minimalna liczba mroźnych nocy i poranków - gorczyca bardzo źle znosi temp < 5 0C. Dla przykładu - w ubiegłym roku siałem 2 maja i miałem duży problem, żeby ją odratować. Siew wcześniej jak pod koniec II dekady kwietnia nie ma sensu.

#78 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 02 kwiecień 2011 - 19:37

Gorczyca Właśnie ta przytulia. Jeżeli nie zagłuszy gorczycy lub nie obniży jej plonu to czym oddzielić nasiona gorczycy od nasion przytuli?
Słyszałem że gorczyca zaczyna kwitnąć jak jest odpowiednia długość dnia, a posiana zbyt późno nie zdąży wytworzyć odpowiedniej masy wegetatywnej żeby wydać porządny plon. Przecież zasiana zaraz po żniwach na polon, np w lipcu urośnie 15cm i zaczyna kwitnąć a zasiana pod koniec sierpnia potrafi urosnąć 1.5m i nie zakwitnie
Obawiam się że niestety agregat przed siewem może nie wystarczyć.
Czy możesz opisać swoją agrotechnike uprawy gorczycy?

#79 Share stasiex

stasiex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 686 postów

Napisany 02 kwiecień 2011 - 21:06

Gorczyca Co Ci poradzę? - albo nie siej gorczycy na tym polu, albo powyrywaj przytulię ręcznie. Możesz jeszcze próbować oczyścić ziarno w firmie która ma odpowiedni sprzęt.

Moja agrotechnika opierała się przez wiele lat na Treflanie. Agregat miał nabudowany opryskiwacz, całą uprawę załatwiało się w jednym przejeździe. Nawożenie jak w zbożach, 1-2 opryski na słodyszka, czekanie aż zaschnie albo cięcie pokosówką. Prosto z pola ziarno jechało do młyna gorczycy. Około 2000 roku ceny gorczycy poszły ostro w dół, więc zaprzestaliśmy uprawy. W ubiegłym sezonie posiałem gorczycę z nadzieją na dobre zyski przy małym nakładzie. Mocno się przeliczyłem.

Edytowany przez stasiex, 02 kwiecień 2011 - 21:08.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 02 kwiecień 2011 - 21:28

Gorczyca Wydaje mi się że masz racje. Nie ma co siać jak nie ma czym odchwaścić albo jest zbyt drogie.
Co do terminu siewu gorczycy to znalazłem coś takiego http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/pastewne/artykuly/gorczyca-na-lata,6903,0.html no ale to jest tylko teoria która często odbiega od praktyki.
Pozdrawiam i dziękuję za rady