Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Poplon 2023
pawlo16    0

Witam wszystkich. Nie wiem jak tam u was jest z ziemniakami. U mnie krucho, Cena niska, ziemniaków jeszcze sporo w piwnicy, więc planujemy z tatą w tym roku na polu gdzie miały być ziemniaki zasiać gorczycę. Nigdy nie sialiśmy gorczycy żeby ją potem zebrać i sprzedać. I tu jest moja prośba, piszcie kiedy mniej więcej powinno sie ją siać, kiedy zbierać plony, może jeszcze jak dbać o nią, ile powinno się wysiewać gorczycy na ha. Z góry dziękuję i pozdrawiam @pawlo16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Po pierwsze: czy masz rynek zbytu (lokalni rolnicy lub zakłady produkujące np. ekstrakty do musztardy) - jeśli nie, to posiej na poplon.

 

Sieje się w kwietniu (jak zboża) - dawka, w zależności od odmiany, średnio 20 kg/ha.

Bardzo ważne są opryski na słodyszka - "rozrabia" głównie pod koniec wegetacji.

Zbiór - jak dojrzeje, czyli różnie - najlepiej sprawdzić poprzez "konsumpcję" nasionka. (Orientacyjnie - koniec lipca, sierpień)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

A propos ilości wysiewu gorczycy: posialiśmy w ubiegłym roku łubin na poplon, który był lekko zanieczyszczony gorczycą i po przeoraniu latem poplonu na jesień wyrosła właśnie gorczyca - łubinu ze świecą szukać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo16    0
Po pierwsze: czy masz rynek zbytu (lokalni rolnicy lub zakłady produkujące np. ekstrakty do musztardy) - jeśli nie, to posiej na poplon.

 

Sieje się w kwietniu (jak zboża) - dawka, w zależności od odmiany, średnio 20 kg/ha.

Bardzo ważne są opryski na słodyszka - "rozrabia" głównie pod koniec wegetacji.

Zbiór - jak dojrzeje, czyli różnie - najlepiej sprawdzić poprzez "konsumpcję" nasionka. (Orientacyjnie - koniec lipca, sierpień)

chcę zasiać trochę, a potem sprzedać rolnikom do siewu jako poplon. Jak dokładniej sprawdzić czy już jest gotowa do zbioru????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3007

a u nas ziemniaki drogie bo sie nie urodzily.

a mial ktos taki przypadek ze gorczyce zjadly gasienice najprawdopodobniej z rzepaku-gnatarz


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a u nas ziemniaki drogie bo sie nie urodzily.

a mial ktos taki przypadek ze gorczyce zjadly gasienice najprawdopodobniej z rzepaku-gnatarz

 

 

Miałem trochę na ziarno, i mi te robaki zeżarły. A sąsiad miał bardzo zarośnięta i mu nie zjadły.

 

I jeszcze jedno gorczycę zawsze można sprzedać innym na poplon.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kolegą.

 

Gorczyce zawsze mozna sprrzedac na poplon

My mielismy ok 500kg gorczycy i sprzedalismy facetowi na poplon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo16    0

właśnie my chcemy sprzedać na poplon. A możecie powiedzieć mniej więcej ile kg z 1 ha można zebrać???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Zyczę cię tych 2 - 3 t/ha. Powodzenia.

Jak przekroczysz 1 t/ha to możesz sobie pogratulować.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Gorczycę u nas jeden rolnik zasiał, ale on do zakładów oddawał. Z ha wyszło mu ponad 1t. Tylko, że tą gorczycę się dosyć późno młóci....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24
Zyczę cię tych 2 - 3 t/ha. Powodzenia.

Jak przekroczysz 1 t/ha to możesz sobie pogratulować.

To sobie gratuluję ;) - u mnie średnie plony wynoszą nieco mniej niż 2 t/ha, a ziemia 4 klasy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cuubs    1

2 tony ???????

jak 1,5 tony osiągniesz to jest dobrze! Trzeba lustrować plantacje zeby zwalczać na czas szkodniki

jeszcze ważne zeby zebrać w miarę suchą i trzeba jeszcze doczyszczać.

A jakie nawozy stosujesz pod gorczyce bo moze ja coś źle nawoże????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Te same co pod zboża - Polifoskę i saletrę amonową.

 

Od kilku lat nie siejemy gorczycy (zamknęli zakłady, gdzie ją odstawialiśmy), ale z tego co pamiętam kilka razy trzeba było najpierw ciąć ją pokosówką, a po jakimś czasie zbierać kombajnem. Plon powyżej 2 ton mieliśmy kiedyś na Kujawach, a w okolicach Poznania 1,5 - 2 tony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
angry    1

mam pytanie

słyszałem że gorczyca siana na nasiona bardzo wyjałowia ziemię, że ciężko potem pole doprowadzić do normy

Jakie macie w tym zakresie spostrzeżenia?

i drugie pytanie - czy jest zapotrzebowanie na nasiona gorczycy?

mam zamiar zasiać ok 5 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Jak pisałem wyżej - jeżeli masz kupców, którzy posieją na poplon albo kontrakt z zakładem produkującym komponenty z gorczycy to możesz siać spokojnie.

W przeciwnym razie może być kiepsko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamieniak89    31

Udało mi się kupić nasiona świerzej gorczycy i mam Bardene koszt to 73zł/10kg. Kupiłem 20kg i mam zamiar obsiać conajmniej 1ha, według ulotki wysiew to ok 9 kg/ha, ale ja sieje ją na lekkiej glebie piaskowatej także ok 15 powinno wyjść. Czy sialiście gorczyce na nasiona na słabej glebie i jak ona wam wyszła?????


Nareszcie mam nowy aparat :)

Moje filmiki na YT http://pl.youtube.com/user/michalh89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

Tylko zważ kolego na klasę ziemi.


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez piotrb14
      Witajcie. Nikt nie orientuje się gdzie w województwie lubelskim mogę dostać gorczycę mątwikobóczą? Obdzwoniłem centrale nasienne i nikt nie może mi pomóc. Pozdrawiam.
    • Przez Pixel0126
      Witam, pożyczyłem od znajomego poznaniaka, gdyż chce posiać gorczyce. Lecz nie wiem jak ustawić go aby wysiewał 25 kg. gorczycy na hektar.
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 
       
      plan jest taki:
       
      za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka
       
      nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu
       
      kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać
       
      nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny
       
       
      co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi
       
      a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 
       
      jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez BartekRogacki
      Witajcie. Pojechałem dziś odwiedzić moja plantację gorczycy i doznałem szoku. Na polu stoją pojedyncze badyle, wygląda jak po opryskaniu roundoupem, strąki są puste, a w tych w których wykształciło się ziarno jest bardzo słabe. To jakaś choroba? Robak? Pomocy
    • Przez Rojek
      Witam,
      Mam dosyć nietypowe pytanie. Słyszałem, że po rzepaku można jeszcze zasiać gorczycę lub bób i zdąży się jeszcze zebrać przed zimą. Nigdy tego nie praktykowałem, co o tym sądzicie? Jest to możliwe?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj