Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wyniki analizy gleby

7 odpowiedzi na ten temat

#1 Share wsk233

wsk233

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 22 luty 2015 - 18:31

Wyniki analizy gleby

Witam czy mógł by mi ktoś pomóc w poniższym problemie, otóż rok temu wykonałem analizy na ph gleby i wyszło tragicznie 3,5 3,7 4,0 dlatego jesienią 2013 roku zastosowałem wapno budowlane w dawce 2 t/ha i niby rośliny zaczęły lepiej rosnąć (albo to zasługa mokrego roku), ale zrobiłem analizy w tym roku jesienią i wyszło zaskakująco http://zapodaj.net/f...99e901.png.html i teraz nie wiem co robić czy dalej wapnować, miałem w tym roku na wiosnę uzupełnić p, mg, k, a tutaj niespodzianka. Poradźcie coś czy ziemia będzie się aż tak długo odkwaszać czy zabieg powtórzyć, bo zdawałem sobie sprawę że nie odkwasi ziemi w pół roku skoro zakwaszała się ileś lat ale też nie spodziewałem się tego. Ziemia ma być przeznaczona pod sad jabłoniowy i wiśniowy, i tak na marginesie na wynik "C" nie zawracajcie uwagi bo jest z innego pola obok które nie było wapnowane. Dodam że próbki glebowe pobierałem tak jak jest to zalecane na stronach OSCHR.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wyniki analizy gleby Dzisiaj, 19:20
  •  

#2 Share GucioJUMZ

GucioJUMZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 351 postów
  • Zainteresowania:Maszyny i buggy ,Konie

Napisany 22 luty 2015 - 19:01

Wyniki analizy gleby

Zastosuj kredę ona najszybciej poprawi pH a ziemia traci od 200-350kg Ca rocznie czyli dawka jaką zastosowałeś była na potrzeby roślin nie kupuj wapna w workach bo to tylko nabijanie kieszeni producenta bo jak można coś sprzedać za 400zł jak jest warte około 100zł wapno luzem lub kreda mielona .proces odkwaszania trwa zawsze dłużej jak degradacji pH

#3 Share Petrol

Petrol

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 22 luty 2015 - 19:03

Wyniki analizy gleby

Kolego wraz z poprawą pH, potas i fosfor powinien się uwstecznić. Tak tłumaczyli mi specjaliści ze Stacji Chemiczno Rolniczej.

Pozdrawiam

#4 Share Ziel

Ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 994 postów

Napisany 22 luty 2015 - 19:04

Wyniki analizy gleby

A gleby masz ciężkie czy lekkie? Jak lekkie to właśnie zniszczyłeś sobie pole tym wapnem budowlanym. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share wsk233

wsk233

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 22 luty 2015 - 19:17

Wyniki analizy gleby

ciężkie, gliniaste

#6 Share Ramzes1987x

Ramzes1987x

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 22 luty 2015 - 19:36

Wyniki analizy gleby

A gleby masz ciężkie czy lekkie? Jak lekkie to właśnie zniszczyłeś sobie pole tym wapnem budowlanym. 

Kolego Ziel przy okazji zapytam co masz na myśli mówiąc że wapno budowlanne niszczy lekkie ziemie ?

#7 Share wsk233

wsk233

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 43 postów

Napisany 23 luty 2015 - 17:23

Wyniki analizy gleby

Ok ale to co polecacie cały czas sypać to wapno, a nie zaszkodzi to glebie (czyt. mikroorganizmom), i ile orientacyjnie może trwać proces takiego odkwaszanie nie mówię już że do tam ok 7 ph ale żeby chociaż 6.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share slonju77

slonju77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 13 listopad 2016 - 11:20

Wyniki analizy gleby

Kolego Ziel przy okazji zapytam co masz na myśli mówiąc że wapno budowlanne niszczy lekkie ziemie ?

posiej wapno budowlane tlenkowe na lekkiej ziemi ,zasiej coś i jak trafisz na suchszy rok to zobaczysz co ci urośnie