Skocz do zawartości

Zdjęcie

Agregat talerzowy 3-metrowy. Ares L (dawniej TL) czy Staltech T30S?

49 odpowiedzi na ten temat

#21 Share Anka92

Anka92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 14:39

No właśnie chcieliśmy jak największe talerze, tylko boimy się o zapychanie bo rzędy są blisko siebie. Jak Agromasz spisuje się na ściernisku?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Agregat talerzowy 3-metrowy. Ares L (dawniej TL) czy Staltech T30S? Dzisiaj, 09:04
  •  

#22 Share Anka92

Anka92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 19:37

A orientuje się ktoś z Was czy wał gumowy polskich producentów jest taki sam jak u maszyn amazone? Chodzi o ilość gumowych brzuszków ponieważ mają one pasować w rozstaw redlic siewników tej firmy.

#23 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 20:02

Agregat grano wyglada solidnie, mam go od roku wiec cieżko powiedzieć coś o lakierze..Jesli chodzi o uprawe pożniwną to nie ma problemu ale jak tak na niego patrze to   wydaje mi się, żę nie nadaje sie na ściernisko po QQ bo za blisko siebie są rzędy talerzy.

Padła mi jedna piasta na wale ale telefon do producenta i za dwa dni cześć na podwórku. Natomiast jeśli chodzi o bruzdy to jednak one są, jesli sieje w swiezej orne na V klasie i opuszcze zbyt głęboko to zapcha sie na pierwszym wale.

Też szukałem uniwersalnego agregatu do ciagnika 110km i jestem zadowolony bo po ziemniakach w tym roku zastosowałem uprawe uproszczona i nie widze rożnicy pomiedzy uprawą tradycyjną.

Natomiast jesli chodzi o Fokusa to kolego ciąga go NH 130 na ciezkiej ziemi a na przodnim tuzie na wał i pole wygląda dobrze. A gdy wykonuje uprawki pozniwne to zdejmuje siewnik.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Agregat talerzowy 3-metrowy. Ares L (dawniej TL) czy Staltech T30S? Dzisiaj, 09:04
  •  

#24 Share Anka92

Anka92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 20:36

Czyli siew poplonów w ściernisko siewnikiem z redlicami talerzowymi nie powinien być problemem po przejechaniu granem? Dobrze przykrywa resztki? Jak to wygląda na cięższych glebach? 
A może gdyby talerze boczne były wycięte to by nie robił bruzd? Też będziemy próbowali w tym roku uproszczoną i również po ziemniakach ale tylko na lżejszej glebie bo na glinie ojciec mówi że się ziemia ubija za mocno i będzie lipa.
A taki fokus pewnie kosztuje jeszcze więcej niż ares a my niestety mamy trochę ograniczone finanse...

#25 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 31 marzec 2015 - 21:43

przemol87 masz ekrany boczne w swoim grano?

Ja wlasnie zamowilem grano na wale oponwym z talerzami 560mm i ekranami bocznymi. jeczmienia chyba juz nie zdaze nim zasiac wiec pierwsze testy beda w sciernisku i siewie poplonow wraz z poznaniakiem talerzowym

#26 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 06:54

Agregat talerzowy 3-metrowy. Ares L (dawniej TL) czy Staltech T30S? Mam ekrany ale korzystam z jednego. Bruzda zostaje po skrajnym talerzu bo to uroki agregatow talerzowych. Talerze boczne powinny byc mniejsze.Uprawa pozniwna nie jest jak po wykonanej podorywce ale w moim przypadku gdzie sloma zostaje jest lepiej niz po gruberze
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#27 Share Anka92

Anka92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 19:46

Dla przykładu Unia robi u talerzówek chyba wszystkie talerze boczne mniejsze - trzy na pewno w kształcie wiatraka. Tylko pytanie jak te talerze boczne zachowują się na ściernisku? Nic nie robią? 

#28 Share driver24

driver24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 21:43

Ja również zastanawiam się nad wyborem podobnego agregatu. W pierwszej kolejności agregat miałbybyć wykorzystywany do uprawy ściernisk, a później do siewu. Wybór padnie prawdopodobnie pomiędzy Agromaszem, Grano i Staltech. Wydaje mi się, że na korzyść agromaszu przemawia hydropak z dwoma silownikami. Natomiast agromasz ma talerze z mniejszymi ząbkami i właśnie pytanie jak one sprawdzą się w ściernisku?? Dobrze jakby się użytkownicy wypowiedzieli. Bo być może lepiej one się sprawdzają w uprawie przedsiewnej, a talerze z grubszymi zębami korzystniej wypadają w uprawie ścierniska. Osobiście widziałem uprawę ścierniska agregatem grano (talerze z grubszymi zębami) ze zwykłym wałem rurowym i co do wykonanej pracy było b.dobrze. 

#29 Share Anka92

Anka92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 21:45

Zarówno Staltech jak i Grano za dopłatą zakładają dwa siłowniki do hydropaku. Wiem bo rozmawialiśmy z dealerami i każdy radził do ciężkiego siewnika drugi siłownik.

#30 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 21:47

talerze z grubszymi= głębszymi zębami lepiej pracują na ściernisku, a w siewie po prostu trzeba pracowac nimi troszke glebiej. Widzialem prace tymi małymi ząbkami na ściernisku i było słabo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share driver24

driver24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 21:58

To o tym nie wiedziałem, że moga założyć dwa, w każdym razie jest to lepsze rozwiązanie. Pozostaje pytanie co do wyboru talerzy, czy te drobniejsze z agromaszu radzą sobie w ściernisku, bo też właśnie mam wrażenie, że mogą gorzej się zagłębiać.

Mateusz dzięki. Czyli potwierdziłeś moje wątpliwości, więc raczej lepiej bedzie wybrać talerze te grubsze, bedą bardziej uniwersalne.

#32 Share Anka92

Anka92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 22:17

A jak jest z bocznymi talerzami? Znaczy lepiej jak są wszystkie takie same czy boczne bardziej wcięte? Bo dealerzy raczej niewiele wiedzą jaka opcja jest lepsza.

#33 Share SzymonPraat

SzymonPraat

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 22:23

Agregat talerzowy 3-metrowy. Ares L (dawniej TL) czy Staltech T30S? czy warto wziąć do zestawu uprawowo siewnego z firmy agromasz wał crosskill jak sądzicie chłopaki?

#34 Share Anka92

Anka92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 22:41

A tak na marginesie nie wiem czy wszyscy wiedzą ale właściciel Grano jest szwagrem założycieli Staltechu i Agromaszu (oni są chyba braćmi). Teraz pytanie któremu producentowi najlepiej zaufać?

Edytowany przez Anka92, 01 kwiecień 2015 - 22:48.

#35 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 02 kwiecień 2015 - 09:22

Agro masz ponoć może mieć talerze z większymi zębami w cenie tych standardowych. Trzeba zapytać dealera. Z wałem gumowym jeśli do agregatu ma być siewnik radzę uważać. Wbrew pozorom są one dość ciężkie. Na pewno cięższe od rurowych. Myślę, że waga porównywalna do packera lub ciut wyższa. Bo w środku tez jest pełny wał stalowy. Kiedyś w katalogu unii widziałem takie zestawienie rożnych wałów i podane masy. Można było sobie porównać masę wałów 3m.

Z katalogu UG wały średnica 500 milimetrów szerokość 3m: rurowy - 210 kg, gumowy - 490 kg, packer - 420 kg, oponowy - 600 kg ale go się nie podnosi i croskil średnicy 400 milimetrów - 630 kg.

Edytowany przez hubertuss, 02 kwiecień 2015 - 09:34.

#36 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1680 postów

Napisany 02 kwiecień 2015 - 10:22

To o tym nie wiedziałem, że moga założyć dwa, w każdym razie jest to lepsze rozwiązanie. Pozostaje pytanie co do wyboru talerzy, czy te drobniejsze z agromaszu radzą sobie w ściernisku, bo też właśnie mam wrażenie, że mogą gorzej się zagłębiać.

Mateusz dzięki. Czyli potwierdziłeś moje wątpliwości, więc raczej lepiej bedzie wybrać talerze te grubsze, bedą bardziej uniwersalne.

w kbt chodzi głównie o masę i kąt natarcia talerzy. Możesz mieć gładkie talerze, ale jeśli maszyna 3.0m waży min 2t, to nie będzie żadnego problemu. Widziałeś catrosa ?   

SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#37 Share Anka92

Anka92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 02 kwiecień 2015 - 13:03

Wał gumowy jest również droższy ale ma dużo zalet:

cytat (niektóre zdania trochę "niegramotnie" brzmią ale można wyczuć co miał na myśli autor:
"+ Uniwersalny na wszystkie gleby i w każdych warunkach
+ Materiał siewny jest odkładany redlicami w ugniecione pasma gleby
+ Nawet na ciężkich glebach jest wystarczająco dużo luźnej ziemi, aby optymalnie przykryć nasiona
+ Znakomicie sprawdza się przy każdej pogodzie, wilgotnej czy suchej.

Najważniejszym zadaniem wału jest ugniatanie. Klinowe wały pierścieniowe tworzą gumowymi pierścieniami ugniecione pasma gleby, w których układany jest materiał siewny. Podążający z tyłu zaganiacz przykrywa nasiona luźną glebą ze strefy nieugniecionej.
Przez pasmowe ugniecenie gleby rośliny zawsze znajdują glebę w takim stanie, który pasuje do aktualnej sytuacji pogodowej i tym samym zapewnia najlepsze warunki do szybkich i równych wschodów. Klinowy wał pierścieniowy jest tym samym swego rodzaju zabezpieczeniem dotrzymania terminów uprawowych.
Klinowy wał pierścieniowy pozostawia za sobą jednolicie zagęszczone pasma gleby, bez odcisków bieżnika. W porównaniu do wałów z innymi profilami jest to decydująca zaleta, która wpływa przede wszystkim na spokojny bieg redlic wysiewających.
Generalnie obowiązuje zasada, że wały zamknięte są lepiej nośne zwłaszcza na glebach luźnych, lekkich, niż wały o konstrukcji otwartej. Wały otwarte zapychają się wcześniej, niż zamknięte. Przy klinowym wale pierścieniowym, gumowe pierścienie są osadzone na zamkniętej rurze. Gdy klinowy wał pierścieniowy wnika w luźną glebę, to jest niesiony przez rurę na całej długości. Zaklejanie, rozmazywanie gleby czy zatory nie są tu żadnym tematem! "
Żródło: Amazone.pl

I teraz ja się pytam czy wały gumowe polskich producentów (Grano, Staltech, Agromasz) są wzorowane na zachodnich - czy redlice siewnika trafiają idealnie na ugniecione pasma gleby tak jak to chyba powinno być? Tak jak na ilustracji poniżej (Źródło: Amazone.pl)

Myśleliśmy o catrosie ale nie ma hydropaku. Dealer mówił że waży około 1200 kg z obciążnikami maksymalnie 1800 kg - dla porównania Staltech i Grano z wałem gumowym ważą też około 1700 kg. Wiadomo że dużo lepsze wykonanie i stal ale cena też dużo "lepsza".
Talerze zębate to talerze agresywne i przy maszynie o tej samej masie robią dużo lepszą robotę niż talerze gładkie - opinia mojego ojca, z którą się zgadzam. Sąsiad ma Rolmaka na talerzach z małymi zębami i jak talerze się trochę wytarły to sam mówi że wstyd na pole tym jechać bo to nic nie robi. Więc na ściernisko talerze muszą być wycięte (tak samo napisał Mateusz1q i ma racje).

Załączone miniaturki

• wał gumowy 1.jpg
  • wał gumowy 2.jpg

Edytowany przez Anka92, 02 kwiecień 2015 - 16:26.

#38 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 02 kwiecień 2015 - 17:47

To wszystko fajnie wygląda. gdy masz komplet agregat plus siewnik nadbudowany amazone. I to w miarę nowe wszystko. Jeśli siewnik jest jednego producenta agregat innego. Lub jeśli siewnik jest sporo używany to mała szansa, że luźne redlice trafią we wszystkie rowki po wale gumowym.

#39 Share Anka92

Anka92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 02 kwiecień 2015 - 19:48

Mamy siewnik Amazone D9 na redlicach talerzowych z 2005 roku (25 talerzy co 12 cm) i przepracował u nas dość dużo a pewnie jeszcze więcej za granicą ale luzów chyba nie ma a jeśli są to nie aż takie straszne . Chciałam się tylko dowiedzieć czy polskie wały gumowe mają rozstaw brzuszków co 12 cm bo jeśli nie to faktycznie mała szansa że to wyjdzie tak jak powinno. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share MateuszG123

MateuszG123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 03 maj 2015 - 13:39

Ja proponuje Ci stal-tech, bardzo masywna konstrukcja w porównaniu do innych.  

Dodaj odpowiedź