Polecane posty

agrofoto    90

Osobniki rozwijające się na topoli są jasnozielone długości do 2,5 mm, a osobniki żerujące na korzeniach marchwi są jasnożółte długości do 3 mm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez agrini
      Witam!!! Jestem w trakcie nabywania 13ha 8letniego a na niektórych kawałkach nawet starszego ugoru. Klasy IIIa,b i IVa,b. Pytanie; jak z tym walczyc zaczynajac mniej wiecej od polowy kwietnia, a przygotowujac pod kukurydze. Co o tym myślicie?
    • Przez WujekWaa
      Witam! Mam problem z pszenicą na jednym kawałku, a mianowicie:
      W fazie kłoszenia w pszenicy pojawiła się znaczna ilość miotły, prawie na całym kawałku.
      Znajomy doradził mi abym spryskał PUMĄ. Czy to dobre rozwiązanie? Jeśli ktoś mógłby mi coś doradzić byłbym wdzięczny.
      Pozdrawiam
    • Przez yacenty
      Koledzy i koleżanki od 3 lat obserwuję nasiloną presję chabra bławatka na 2 polach głównie z zbożu czy to pszenicy czy jęczmieniu.
      Jak sobie z nim radzicie? Jak zwalczacie chabra w zbożach ozimych?
      W chwili obecnej stosuję odchwaszczanie jesienne, ale ta upierdliwa menda pojawia się głównie wiosną. Trzeba poprawiać wiosną czy może wystarczy coś dołożyć jesienią aby się go pozbyć.
      Z góry dzięki za pomoc.
       

    • Przez rzeznik13
      Omanica prosowianka -  (Ostrinia nubilalis) - motyl nocny (ćma) z rodziny omacnicowatych, szkodnik roślin uprawnych. Jest to ciepłolubny motyl nocny o rozpiętości skrzydeł od 25 do 30 mm, z wyraźnie zaznaczonym dymorfizmem płciowym. Przednie skrzydła samic są jasnobrązowe z ciemnymi brzegami i dwoma falistymi liniami poprzecznymi, natomiast u samców są brunatne z jasnymi przepaskami. Długość ciała motyli wynosi od 12-15 mm (samice są większe od samców).
    • Przez AF_Mirek
      SEGURIS – innowacyjny fungicyd zbożowy
       

       
      Prezentację prowadził Marek Tański, ekspert firmy Syngenta
       
       
      Podstawowe informacje o fungicydzie oraz substancjach, które ten fungicyd zawierają.
      Fungicyd zbożowy nowej generacji:
      Izopirazam – nowa substancja aktywna, kolejny etap w rozwój środków ochrony roślin, fungicydów.
      Izopirazam pojawił się w Wielkiej Brytanii po 2010 r. Substancja ta jest wykorzystywana nie tylko w zbożach ale tez w uprawach sadowniczych.
      Wcześniej mieliśmy do czynienia z następującymi środkami grzybobójczymi: w latach 1990: Strobiluriny, w latach 1980: Triazole i Morpholiny, w latach 1960: Mancozeb i Chlorothalonil, przed 1940: z siarką i przed 1990 z miedzią.
       
      W prezentacji skupimy się na uprawach zbożowych, które są reprezentowane  przez 2 produkty, ale zaczniemy od Segurisa.
      Seguris:
      Substancja aktywna: izopyrazam 125 g (ortofenyloamidy) + epoksykonazol 90 g (triazole)
      Seguris wykazuje działanie systemiczne, a na patogena wykazuje działanie zapobiegawczo i interwencyjnie. Jest to produkt dostosowany do zwalczania najczęściej występujących w naszym klimacie chorób: septoriozy, rdzy, brunatnej plamistości liście i wielu innych chorób. Dawka od 0,8 do 1,0 l/ha. Czas stosowania: od początku strzelania w źdźbło (BBCH30) do początku dojrzałości wodnej (BBCH 71). W Polsce polecamy produkt do zastosowania na liść flagowy i początek kłoszenia.
       
      Budowa produktu:
      W budowie widoczne są 2 pierścienie o nazwie: pirazolowy i benzonarbornerowy. Pierścień pirazolowy zapewnia wysoką skuteczność zwalczania patogenu, natomiast pierścień benzonarbornerowy odpowiada za długotrwałe działanie, zabezpieczenie przed pojawieniem się wtórnej infekcji.
      Działanie preparatu jest określone mianem podwójnego wiązania. Mocne wiązanie z patogenem i woskiem, dzięki czemu długie zabezpieczenie liścia.
      Izopirazan natychmiast przylega do liścia wiążąc się z jego warstwą woskową. Wyjątkowo efektywny bo działa w sposób zapobiegawczy. Seguris z siłą imadła wiąże się z patogenem. Odporny na zmienne warunki klimatyczne (silne opady, wysokie promieniowanie UV). Kiedy grzyb atakuje liść izopirazan blokuje patogena zanim zdąży się w nim zagnieździć. Blokuje wytwarzanie energii u atakującego patogena.
       
      PYTANIA
      Czy Seguris  jest lepszym fungicydem niż np. Tilt Turbo? - Tilt Turbo i Seguris są fungicydami, które polecamy w innych fazach rozwojowych. Tilt turbo jest produktem, którego mocną strona jest zwalczanie mączniaka (na wczesne fazy rozwojowe), natomiast Seguris – podkreślamy mocne zwalczanie septoriozy, które są jeszcze bardziej znaczące w późniejszych fazach rozwojowych (w momencie tworzenia liścia flagowego).
      2) Kiedy stosować Seguris?
      - W tym momencie, kiedy jest największa aktywność i roślina potrzebuje największego zabezpieczenia przed chorobami czyli w momencie wytwarzania liścia flagowego.
      3) Czy Seguris jest polecany w technologii 2- czy 3-zabiegowej?
      - Jeśli chodzi o 3-zabieg: jest on nakierowany na zwalczanie chorób fuzeryjnych.
      Seguris jest polecany na ochronę przed najczęściej pojawiającym się chorobami i na zastosowanie jako 3. Zabieg.
      4) Jak Seguris działa na choroby podstawy źdźbła?
      - Seguris jest polecany na liść flagowy, kiedy już mamy zakończoną podstawę źdźbła. Sam izopirazam wykazuje aktywność w ograniczaniu łamliwości podstawy źdźbła, jednak nie decydujemy się na jego stosowanie we wczesnych fazach rozwojowych, tylko stosujemy na liść flagowy.
       
      Jak długo działa produkt?
       
      W przypadku izopirazamu główna część substancji magazynowana jest w warstwie woskowej liścia. Ilość tej substancji nie zmienia się nawet na przestrzeni 28 dni (zapewnia ciągłe zabezpieczenie dla rośliny). Z kolei substancja z grupy triazoli działa w inny sposób, bowiem natychmiast dostaje się do wnętrza rośliny i natychmiast zwalcza patogen. Substancje, które znajdują się wewnątrz szybciej są metabolizowane przez roślinę, po 28 dniach już niewiele tej substancji znajduje się w roślinie.
      Przemieszczanie substancji w roślinie zapewnia ochronę nie przykrytych liści.
      Obydwie substancje dostają się do rośliny krótko po zabiegu. Przemieszczają się równomiernie w liściach zbóż ku ich wierzchołkom, tym samym cała powierzchnia blaszki liściowej jest chroniona przez długi czas. Nawet po 7 tygodniach w roślinie widać ochronnedziałanie preparatu Seguris.
       
      Szerokie spektrum zwalczanych chorób:
      - septorioza
      - rdza brunatna
      - rdza żółta
      - plamistość siatkowa
      - rynchosporioza
      - ramularia
       
      Długotrwałe zabezpieczenie przed septoriozą, w przypadku stosowania preparatu Seguris nawet chroniony jest3.liść rośliny od góry. Seguris wykazał 90-proc.skuteczność w przypadku w zwalczania septoriozy liści. Pełne zabezpieczenie przed patogenami już w dawce 0,8 l/ha.
      Seguris zwalcza najważniejsze choroby: septorioza paskowana liści i rdza brunatna. Na podstawie doświadczeń prowadzonych w Polsce udowodniono lepszą skuteczność w porównaniu do rynkowych standardów strobilurynowo-triazolowych.
      Różnice w skuteczności przy dawce 0,8 l/ha w stosunku do dawki 1l/ha są niewielkie (udowodniona skuteczność).
       
      PYTANIA
      Dlaczego warto kupić Seguris? - Produkt wyznacza nowy standard, jest jeszcze bardziej skutecznym preparatem od istniejących na rynku.
      2) W jakich uprawach można stosować Seguris?
      - Seguris może być stosowany do pszenicy, jęczmienia, żyta, pszenżyta. Polecamy ten produkt w Polsce głównie do ochrony pszenicy. Jednak do ochrony jęczmienia przygotowujemy specjalnie dedykowany mu produkt.
      3) Do kogo kierowany jest produkt – do rolnika czy gospodarstw wielkoobszarowych?
      - Do każdego, komu zależy na utrzymaniu zdrowego łanu i plonów.  Dla wszystkich, którzy podążają za nowymi technologiami.
      4) Co takiego jest w tej substancji, że koszt wynosi 200 zł/ha?
      - Seguris jest substancją, która ustawiana jest w okolicy ceny tych najlepszych produktów.
      5) Czy izopirazam jest nowy na rynku?
      - Tak, pierwsza rejestracja produktu w Wielkiej Brytanii odbyła się w 2010 r., w Polsce 2012 r. Pełne wejście na rynek nastąpiło w  2013 r.
       
      Co z efektem plonotwórczym?
      Ci z Pastwa, którzy stosują fungicydy przede wszystkim przyzwyczaili się do efektu plonotwórczego. Seguris prowadzi do wyższego plonowania przy dłużej utrzymującej się zieloności liścia. Po zastosowaniu Segurisu, w Anglii zaobserwowano redukcję stresu suszowego na polu – zostało to potwierdzone wieloma doświadczeniami. Udowodniono, że Seguris powoduje również: mniejsze nagrzewanie rośliny, odbijanie promieni słonecznych, lepszą absorpcję energii słonecznej i przez to wyższe plonowanie.
      Zauważa się istotne różnice pomiędzy wynikami plonowania z zastosowaniem produktu Seguris oraz bez jego zastosowania.  Seguris zapewnia osiągniecie dodatkowych kilogramów plonowania.
       
      Seguris jest polecany jako produkt kompletny, do zastosowania solo. Nie zaleca się mieszanie Segurisa z innymi środkami.
      Dopuszczalne jest mieszanie Segurisa z poniższymi substancjami:
      - Fungicidy: Amistar, Olympus, Bravo, Talius
      - Herbicydy: Starane, Starane Super
      -Insektycydy: Karate Zeon, Decis
      - Regulatory: Cerone, Moddus (max 0,3 l), Moddus+Cycocel, Cycocel, Terpal.
       
      Podsumowanie działania produktu Seguris:
      wyjątkowa skuteczność w zwalczaniu septoriozy i rdzy długi okres działania efekt plonotwórczy.  
      PYTANIA:
      Czy wystarczy spryskać Segurisem na wiosnę? - Syngenta uważa, że największe znaczenie gospodarcze mają takie choroby, jak mączniak, septoriozy i rdze. My polecamy przynajmniej 2 zabiegi: na początku wegetacji i do ponownej ochrony.
       
      2) O ile większe plonowanie?
      - O wpływie Segurisu na plonowanie już wspominaliśmy wcześniej. Większe plonowanie można uzyskać przy spełnieniu szeregu innych czynników. 
       
      3) W jakich warunkach pogodowych należy stosować Seguris?
      - Nie pryskamy w samo południe, kiedy słońce praży.
       
      - Temperatura poniżej 12 stopni w 2 godziny po zastosowaniu produktu utrudnia wejście substancji do wnętrza rośliny.
      Najlepiej zastosować przy temperaturze między 12 a 20 stopni C.
       
      4) Czy jest różnica w łączeniu dwóch substancji a stosowaniu samych triazoli?
      - Tak, wydłużone działanie, poprawa skuteczności zwalczania poszczególnych patogenów jest powiązana z izopirazem.
      - Inny mechanizm działania: zabezpieczenie przed powstawaniem odporności.
       - Zastosowanie tej drugiej substancji aktywnej jest uzasadnione i daje wymierne korzyści.
       
      5) Czy Seguris jest polecany na brunatną plamistość liści?
      - Tak, brunatna plamistość liści jest w zakresie chorób zwalczanych przez Seguris.
       
      6) Ile czasu potrzeba aby preparat się dobrze wchłonął przed deszczem?
      - Bazując na naszych doświadczeniach, jest to około 1 godziny przy bardzo dużej ulewie. W przypadku drobnego deszcze będzie to poniżej godziny.
       
      7) Czy SDHI mogą być stosowane dwa razy w sezonie?
      - Myślę, że można stosować SDHI, tylko jest to zupełnie nowa grupa. Nawet jeśli Syngenta wprowadzi nowe SDHI, myślę, że nasza rekomendacja będzie to jedno SDHI po to by, jak najdłużej zachować skuteczność i poczekać na pojawienie się odporności.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj