agrofoto

Chowacz brukwiaczek

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agrofoto    90

Niewielki chrząszcz osiągający 3-4mm długości, szary. Zaliczany jest do groźnych szkodników rzepaku ozimego. Zimują osobniki dorosłe w glebie, nalot na rzepak odbywa się wiosną, gdy temperatury gleby osiągają 5-7ºC. Samice po przeprowadzeniu żeru uzupełniającego składają jaja w otwory wygryzione w pędach rzepaku. Występuje jedno pokolenie rocznie.

 

Efektem żerowania larw w łodygach jest zahamowanie wzrostu roślin, charakterystyczne wyginanie (kształt litery S) i pękanie łodyg. Rośliny zaatakowane przez chowacze częściej są porażane przez choroby. Progiem szkodliwości jest 10 chrząszczy zebranych w żółtym naczyniu w ciągu kolejnych 3 dni (naczynia ustawia się co najmniej 25m od brzegu pola) lub 2–4 chrząszcze zaobserwowane na 25 roślinach. Monitoring prowadzi się od początku marca do połowy kwietnia. Jak wynika z obserwacji terenowych prowadzonych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, na obszarze Polski średnie uszkodzenie roślin rzepaku ozimego w roku 2011 wyniosło 3,8%. Lokalnie uszkodzenia były niekiedy bardzo wysokie, np. w okolicy Strzelina sięgały 43,0%, w okolicy Środy Śląskiej 72% (obie miejscowości położone w województwie dolnośląskim). Jedną z przyczyn nagromadzenia się chowacza brukwiaczka na plantacji jest uprawa rzepaku w monokulturze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez damianmatys
      Witam. Uprawę ziemniaka zniszczyły mi drutowce. Poszukuje oprysku na nie, ale takiego skutecznego. Granulat nie daje rady. 
    • Przez Patrykpa2600
      Dzień dobry, 
      Mam problem co zrobić gdy 1/4 beli jest ścisło zwinięta a pozostała część jest luźna i nie reaguje na zgniot. Czym to może być spowodowane? 
    • Przez DamianSza
      Witam. Wiedzą Państwo jak pozbyć się peszu? Może być jakiś środek, ale najlepiej taki, który wyżre mi od razu z korzeniami. Zależy mi na czystej glebie 
    • Przez Mati3005
      Panowie, od kilku tygodni na pszenżycie dziwnym trafem tylko na taka skalę w moim stołuja się sarny tak że jest wygryzione jest około 30% roślin, pytanie odnośnie  roślina która nie jest objedzona odrośnie czy nie? Nigdy czegoś takiego nie miałem, może ktoś miał podobne doświadczenia i jak wyglądała kwestia odrostów z objedzonych korzeni, pytam bo za chwilę trzeba n2 i nie wiem czy sens jest to nawozić???? Za odpowiedzi dziękuję, koło łowieckie poinformowałem, ale wątpię żeby coś u nich ugrać ale zobaczymy, 
    • Przez Ceres96
      Czy macie jakieś sprawdziłem sposoby na myszy, ponieważ gryza mi worki idpylajace w mieszalniku. Kot tam nie wchodzi, pułapki klejowe szybko zabijają sie pyłem. Wczoraj założyłem nowy worek, a już dziś prawie dookoła pocięty 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj