Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dziewczyna na gospodarkę

34941 odpowiedzi na ten temat

#31421 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2189 postów

Napisany 19 październik 2015 - 19:56

Dziewczyna na gospodarkę

Dlaczego?Napisz swoją opinię.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dziewczyna na gospodarkę Dzisiaj, 12:51
  •  

#31422 Share Ywa

Ywa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów
  • Zainteresowania:życie wśród łąk, pól, wzgórz morenowych, między lasem i rzeką

Napisany 19 październik 2015 - 20:29

Dziewczyna na gospodarkę

Chciałam zadać pytanie jako nowicjuszka, w sumie ten temat uważam, że pasuje nawet..... ^^

Pojutrze mam swoją pierwszą kontrolę z inspekcji weterynaryjnej...hm....i oczywiście dylemat, ponieważ muszę stado udostępnić na małej powierzchni lub w pomieszczeniu (odpada bo jest w trakcie przebudowy). Zapewniłam, że tak będzie ..., ponieważ pani oznajmiła mi, że nie ma zamiaru gonić ich na kilku ha. Jednak logistycznie trudne do wykonania. Jako że druga większa część jest kilometr dalej. Zazwyczaj spędzamy je, kiedy wuj spędzi swoje stado, ponieważ nasze pastwisko jest za jego pastwiskiem. Nie mam zamiaru ryzykować zmieszania się stad z jego, kiedy on ma kilkadziesiąt sztuk. A nieprzyzwyczajone do ulicy z pewnością zbiegną mi do lasu tuż obok. Hm......zastanawiam się czy zadzwonić do  niej jutro, żeby przyjechała po spędzie na zimę, na stałe do pomieszczenia ( w sumie zapytała się czy mi pasuje termin, więc może jest taka możliwość)? A może trudno będziemy biegać po pastwisku..........Czy powinnam pomniejszyć ogrodzenie?

Jeszcze jedno pytanie...Jedna sztuka bez kolczyków....ale przykuwamy dopiero w pomieszczeniu...zimą.....czy nie będzie miała nic przeciwko, jako że same kolczyki mam.

I w ogóle jakieś rady poza tym, co wymagają, co jest KARY GODNE :P ?

Wiem, że "zasady wzajemnej zgodności", ale wolę porady z Waszych doświadczeń...

:)

Edytowany przez Ywa, 19 październik 2015 - 20:38.

Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

#31423 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2252 postów

Napisany 19 październik 2015 - 20:53

Dziewczyna na gospodarkę

no kolczyki raczej załóż.... a sztuk neich se w lesie szukają.. od tego są ;)

#31424 Share Fox84

Fox84

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów
  • Zainteresowania:filozofia, historia, ciekawostki naukowe, gotowanie i oczywiście hodowla świnek

Napisany 19 październik 2015 - 20:54

Dziewczyna na gospodarkę Ty ten kolczyk kochanienka idź załóż
Pierwszą rzecz której się czepi

#31425 Share Xawier

Xawier

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisany 19 październik 2015 - 21:02

Dziewczyna na gospodarkę

Jak będzie upierdliwa to się do wszystkiego może przyczepić. Co do kolczyków to musi mieć oba założone (dla własnego świętego spokoju założyć) bo może być 500zł w plecy. Sprawdz paszporty czy wszystkie podpisane bo za podpis 100zł. Pytanie skąd woda, DOKUMENTY np że stado wolne od chorób gruźlicy brucelozy białaczki, powierzchnia sztuk na hektar. Poszukaj w googlach lista kontrolna SPIWET gospodarstwa utrzymujące bydło i drugi Pasze w gospodarstwie. Ogólnie porządek w obejściu żeby jako taki był co ich oczy nie będą bolały. Mata i środek do odkażania.Chyba tyle co mi się pamięta.

#31426 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3183 postów

Napisany 19 październik 2015 - 21:15

Dziewczyna na gospodarkę Ja mam kontrole 3 lata z rzędu. Załóż kolczyki i to koniecznie. U mnie za brak kolczyka, bo nie zdążyłem założyć 100 zł mandatu. Jak więcej uchybień to lecą punkty i po dopłatach leci. Zostaw bydło na pastwisku i niech sprawdza. Ty będziesz i tak razem z kontrolującym, więc kolczyki pomożesz odczytywać. W pomieszczeniach rozstaw karmiki deratyzacyjne. Musisz prowadzić rejestr pasz, środków dezynfekcyjnych i biobójczych. Na pewno sprawdzi księgę leczenia stada. W praktyce wystarczy zbierać karty leczenia zwierząt. Sprawdź czy masz wszystko zgłoszone, jakby ostatnio coś było sprzedane. Sprawdzi gdzie trzymasz pasze, czy piesek aby na łańcuchu nie stoi. To tak z grubsza.

#31427 Share Ywa

Ywa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 19 październik 2015 - 22:21

Dziewczyna na gospodarkę

Dziękuję

nie mamy krów mlecznych, tylko opasy i naprawdę aż tyle ?

Dokumenty nie mam zastrzeżeń, pasze mamy własne.....

Edytowany przez Ywa, 19 październik 2015 - 22:27.

#31428 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3183 postów

Napisany 20 październik 2015 - 07:58

Dziewczyna na gospodarkę Przy opasach śr. dezynfekcyjnych może i niebma, ale na muchy, myszy i do polewania grzbietu raczej się stosuje. Jak bydło stoi w oborze to sprawdzi wymiary stanowisk, kojców czy ilość światła. Cielęta muszą mieć stały dostęp do wody, wystarczy wanienka.
Co do kart leczenia to był taki przypadek, że starsi rolnicy mieli ze 3-4 krowy i nigdy ichbnie leczyli, bo nie było potrzeby tobi kart nie było. Miejscowy wet. musiał sfałszować karty, bo trzeba mieć jakieś min 3 w ciągu roku. Taki chory przepis.

Edytowany przez Thomas2135, 20 październik 2015 - 08:01.

#31429 Share Ywa

Ywa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 20 październik 2015 - 11:21

Dziewczyna na gospodarkę

Bezcenne informacje....mam trochę do uzupełniania....a podpisów starych tylko brakowało...

Rok temu, kiedy poszukałam sobie doradczyni i prosiłam, żeby mi powiedziała o wymaganiach dla nas najważniejszych.....nie przekazała mi tyle co Wy, tylko "dzwoń w razie kontroli". Staram się być samodzielna w tych sprawach, żeby ślepo nie wierzyć biurokracji, której priorytetem jest kasa, a doradca to tylko powiedzmy ma mi dodawać pewności siebie i sprawdzać ewentualnie. Dlatego raczej nie chcę korzystać z ich usług.

Dla mnie bardziej denerwujący jest fakt, że mój ojciec to straszny luzak i niczym się nie przejmuje  i buntuje  przeciwko rygorom.....rozumiem, że to taka poza  ^^ 

#31430 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2252 postów

Napisany 20 październik 2015 - 11:32

Dziewczyna na gospodarkę

rozumie że teraz wszystko na Ciebie zapisane.,.. ciekawe czy jak Twojego ojca wzywali gdzie do urzędu to też był taki mądry albo siedział tam cicho jak mysz pod miotłą :P U mnie wujek by tak chciał wszystkich ustawiać we wsi a w urzedzie grzeczniutki :D Mam ubaw jak ide na kawe do ARiMR gdzie praktyke miałem kilka lat temu i spotykam "kozaków" którzy sie tam jąkają ;D A prawda taka... jak nie stajesz okoniem to też nikt nikomu nie zrobi bo nic z tego nie mają

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31431 Share Ywa

Ywa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 20 październik 2015 - 16:13

Dziewczyna na gospodarkę

Mój ojciec to jajcarz w urzędach, jak coś palnie a zazwyczaj skomentuje, to ja nie wiem gdzie oczy podziać....rozbraja urzędników.....ale miałam sytuację, że zdarzyło się na odwrót, np. będąc rok temu właśnie  w i. weterynaryjnym była dyskusja i wsiadł na dziewczynę, ona wkurzyła się i od razu zagroziła kontrolą....więc musiałam go wyprosić, żeby normalnie porozmawiać, ale za to przy następnej okazji będąc tam, oczywiście dziewczyna przypomniała sobie mnie i skojarzyła incydent, rzucając sugestię, żebym miała się na baczności, po prostu że przyjdą....

Już prosiłam go żeby był grzeczny jutro.... ^^

#31432 Share darek3

darek3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,motoryzacja

Napisany 20 październik 2015 - 16:34

Dziewczyna na gospodarkę

To jeszcze ja Ci napiszę taką radę, jak już przyjdą na tą kontrolę staraj się z nimi nie zadzierać, po prostu więcej z nimi ugrasz po dobroci niż idąc na udry. W lipcu miałem kontrole wszystkiego co się dało, począwszy od młodego rolnika poprzez obszarowe aż po dobrostan zwierząt i siedzieli u mnie dwa dni i dosłownie wszystko musieli zobaczyć. Ale nic nie znaleźli co by było nie tak i skończyło się dobrze. Choć jednego kolczyka brakowało, ale nie czepili się tego. Nie mówię, żeby się na wszystko godzić co Ci powiedzą, ale nawet jak coś znajdą to lepiej starać się im to wytłumaczyć spokojnie niż się z nimi kłócić.  Nie wiem jak u Ciebie  jest z kontrolerami, ale ja na nich nie narzekam, bo zachowywali się normalnie a nie jakoś służbowo.

#31433 Share Ywa

Ywa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 21 październik 2015 - 14:51

Dziewczyna na gospodarkę

Im bliżej do 13.00 tym gorzej było. Tak się zestresowałam, że emocje zenitu sięgały.

Wiecie co.....jak mogliście  :o

Było całkiem miło.

Oczywiście zadzwoniły o 12.30, że już są, a gdzie ja jestem, bo skończyły wcześniej kontrolę u kogoś innego a mnie nie było. Po 10 minutach przyjechałam i sama ich szukałam. A znalazłam dziewczyny u siostry, która ugościł je herbatą.

Oczywiście zobaczyłam tą samą dziewczynę i ona również skojarzyła tamten były sprzed roku incydent i się podśmiewała ^^...z zapytaniem czy już ok...

Zapytały się gdzie bydło....Wytłumaczyłam wszystko, nawet to, że jedna sztuka uciekła do sąsiedniego, obcego stada, kolczyk również......ale że nie ma problemu sama pomogę, zawieziemy trochę śrutu i same przyjdą, żeby można spokojnie spisać bez biegania.............

Najpierw zaprowadziłam je na łączkę przy domu do pierwszej grupy, zobaczyły z daleka, że są kolczyki i ok, ale zaproponowałam, że zaraz zwołam je bliżej płotu. Podeszłam do jabłoni potrząsnęłam i trochę jabłek spadło. Muźki z daleka wiedziały o co chodzi i przyszły, przybiegły od razu. Podałam im przez płot po jabłku z ręki i dziewczyny bez problemu spisały co trzeba........reszta już ok............

Dziewczyny strasznie miłe....uśmiechnięte... ;)

Więcej szczegółów niestety nie mogę ujawnić, ze względu na ochronę danych osobistych..

Edytowany przez Ywa, 21 październik 2015 - 14:55.

#31434 Share Michalmeer

Michalmeer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2728 postów
  • Zainteresowania:Wszystko związane z ziemią i jej uprawą

Napisany 21 październik 2015 - 14:55

Dziewczyna na gospodarkę

Miały dobry humor jak sie napatrzyły na byki to w nocy spać nie mogą , mąż tez i tak jak wszystko wypali to mąż szcześliwy i kobieta miła ;p

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

#31435 Share valeTudo

valeTudo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów
  • Zainteresowania:Mechanika,Trójbój,Armwrestling,Sporty-walki,FIlmy,WSzechswiat,Paranolmalne sprawy :p

Napisany 27 październik 2015 - 18:19

Dziewczyna na gospodarkę

Co taka cisza ? Zaloba ze pis wygral ? :D

#31436 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 27 październik 2015 - 19:44

Dziewczyna na gospodarkę

Wręcz odwrotnie świętujemy po wygraniu Pisu :) .Ja od soboty ,,miałem nosa ;)

I love salsa

#31437 Share artur125

artur125

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 27 październik 2015 - 22:40

Dziewczyna na gospodarkę

Dzisiaj Iwony, więc wszystkiego naj dla Ywa i oczywiście Yvonne o ile jeszcze zagląda.A faktycznie cisza tutaj, jak na pogrzebie organisty

#31438 Share valeTudo

valeTudo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów
  • Zainteresowania:Mechanika,Trójbój,Armwrestling,Sporty-walki,FIlmy,WSzechswiat,Paranolmalne sprawy :p

Napisany 28 październik 2015 - 15:33

Dziewczyna na gospodarkę

Haha :D

#31439 Share Yvonne

Yvonne

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów
  • Zainteresowania:Moi drodzy poznałam Tu wiele wspaniałych osób, z niektórymi utrzymuje kontakt do dziś. Bardzo fajny jest ten oto portal,na forum wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć, samemu opisać czy pomóc komuś. Piszę to iż usuwam konto. Ci którzy chcą nadal utrzymywać ze mną kontakt, proszę o napisanie wiadomości-na pewno odpiszę. Pozdrawiam ;)

Napisany 28 październik 2015 - 17:54

Dziewczyna na gospodarkę

Dziękuję @ artur125 ^^ Zaglądam i jestem na bieżąco  ;) 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31440 Share artur125

artur125

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 28 październik 2015 - 19:29