Komandos178

groch kłopot z opryskiem, pasieka

Polecane posty

Komandos178    0

Witam

Mam problem z działka 0.5ha. Otóż działka ma szerokość 25m i znajduje się obok pasieki która zostala zalozona na jesieni. Nie mam pojęcia co tam zasiac klasa 3b. Myslalem o siewie grochu ale jeżeli go nie opryskam pestycydem to jasna sprawa że nie będzie plonu. Sprzedawca sor mowil ze słyszał o zaprawianiu nasion roślin straczkowych zaprawa do ziemniakow prestige forte. Co o tym myslicie , czy ktoś ma podobna sytuacje. Co ewentualnie można zasiac , mnie od myślenia boli juz glowa macie jakieś pomysły ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Herbicydami przed wschodowo możesz pryskać bez problemu np 1l afalonu + 0,2l command. Największy problem stanowią opryski przeciw szkodnikom strąkowym. podobno najlesze są proteus i mospilan ale to musisz sprawszić czy rzeczywiście nie szkodzą pszczołom.

Oczywiście trzeba pryskac gdy skonczy sie oblot owadów zapylajacych czyli po zachodzie słońca 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Komandos178    0

Niby tak ale będąc na szkoleniu chemizacyjnym cos wspominali ze nie można pryskac w odległości 20m od pasieki tylko nie pamiętam czy wogole czy tylko od szkodnikow. Dodam ze pasieka jest zarejestrowana.

 

Znalazłem ta ustawę

§ 2. 1. Środki ochrony roślin, z zastrzeżeniem § 5, stosuje się na terenie otwartym przy użyciu:

1) sprzętu naziemnego w odległości co najmniej 20 m od pasiek,

2) opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych polowych lub sadowniczych w odległości co najmniej 3 m od krawędzi jezdni dróg publicznych, z wyłączeniem dróg publicznych zaliczanych do kategorii dróg gminnych oraz powiatowych,

3) opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych sadowniczych w odległości co najmniej 3 m od zbiorników i cieków wodnych oraz terenów nieużytkowanych rolniczo, innych niż będących celem zabiegu z zastosowaniem środków ochrony roślin,

4) opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych polowych w odległości co najmniej 1 m od zbiorników i cieków wodnych oraz terenów nieużytkowanych rolniczo, innych niż będących celem zabiegu z zastosowaniem środków ochrony roślin,

5) sprzętu agrolotniczego w odległości co najmniej 100 m od pasiek, krawędzi jezdni dróg publicznych zaliczanych do kategorii dróg krajowych, zbiorników i cieków wodnych oraz terenów nieużytkowanych rolniczo, innych niż będących celem zabiegu z zastosowaniem środków ochrony roślin, przy kierunku wiatru wiejącego w stronę tych miejsc lub obiektów,

6) sprzętu agrolotniczego montowanego na śmigłowcu w odległości co najmniej:

a) 15 m od krawędzi jezdni dróg publicznych zaliczanych do kategorii dróg krajowych, zbiorników i cieków wodnych oraz terenów nieużytkowanych rolniczo, innych niż będących celem zabiegu z zastosowaniem środków ochrony roślin, przy kierunku wiatru innym niż określony w pkt 5,

b) 20 m od pasiek, przy kierunku wiatru innym niż określony w pkt 5,

7) sprzętu agrolotniczego montowanego na statku powietrznym innym niż śmigłowiec w odległości co najmniej 20 m od pasiek, krawędzi jezdni dróg publicznych zaliczanych do kategorii dróg krajowych, zbiorników i cieków wodnych oraz terenów nieużytkowanych rolniczo, innych niż będących celem zabiegu z zastosowaniem środków ochrony roślin, przy kierunku wiatru innym niż określony w pkt 5

 

– chyba że w etykiecie środków ochrony roślin podano większe odległości od tych miejsc lub obiektów, po uwzględnieniu których można stosować te środki.

 

2. Odległości od zbiorników i cieków wodnych są mierzone w linii prostej od krawędzi koryta naturalnego cieku wodnego, kanału lub rowu lub górnej krawędzi misy zbiornika wodnego.

 

Czyli pozostaje dogadać się z sąsiadem.

Edytowano przez Komandos178

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

No tak przepisy przepisami ale żeby nie utrudniać sobie życia trzeba zachować zdrowy rozsądek i oczywiście dogadac sie. Bo ktoś inny może wytruc pszczoły i żeby pszczelarz nie oskarżył ciebie. Poinformuj czym masz zamiar pryskać i kiedy. 

 

A może posiej coś co nie trzeba pryskać a obecność pszczół zwiększy plony. Może gryka, facelia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Komandos178    0

Groch chciałem zasiac na paszę dla zwierząt, najwyżej cos po zmieniam. A propo tego zaprawiania ta zaprawa na ziemniaki próbował ktos.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Na pasze to można też łubin waskolistny słodki. Plon mniejsze ale ma wyższą zawartość białka. Kilka lat uprawiałem i nigdy nie było potrzeby pryskać insektycydem. Oczywiście zależy jaka jest tam ziemia, jeżeli zbyt dobra to nie wyjdzie i czy nie ma problemów z chwastami bo np przytuli nie zwalczysz niczym. 

 

Prestige forte to droga sprawa, nie wiem czy warto. W tym roku zaprawiałem tym czosnek ozimy. Groch czy łubin zawsze zaprawiam vitawaxem albo saroxem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Nie sądzę żyby prestige forte trzymała do zawiązania się strąków, żeby zwalczyć strąkowca czy pachówkę. Raczej tylko osiewniki

 

na 3b to możesz próbować łubin wąskolistny, na pasze to nawet jak będzie trochę chwastów to glifosat przed zbiorem. I przede wszystkim nie wylega

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez ahten
      Nie ma tego tematu na forum, ale myślę ze warto go poruszyć. Chciałbym zając się uprawą, praktycznie już zapomnianego, nostrzyka białego jednorocznego. Zważywszy ze mam pola w dużej mierze klasy 5-6. Jest to idealna roślina na poprawienie struktury gleby, rośnie nawet na piaskach/żwirach. Rośnie do 150 -170 cm oraz pobiera bardzo dużo składników z głębszych warstw ziemi( korzenie sięgają do kilku metrów). Dodatkowym atutem nostrzyka jest wysoka miododajność sięgająca do 300 kg miodu z ha. Zajmuję się ktoś uprawą nostrzyka białego jednorocznego, można by wspólnie opracowywać coraz lepsze techniki uprawy. Gdzie można kupić jego kwalifikowane nasiona?  
    • Przez franek812
      Witam, planuję posiać na tę wiosnę 2015 wykę siewną z owsem jako rośliną podporową.  Chcę to zebrać kombajnem i ześrutować i skarmić dla krów. Jaką odmianę polecacie? Znalazłem kwalifikowaną odmianę: Hanka. Czy to odmiana nadająca się na skarmianie? Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj