Skocz do zawartości

Zdjęcie

Hodowla świń od początku.

41 odpowiedzi na ten temat

#21 Share szybkigrzes

szybkigrzes

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 10 luty 2015 - 14:59

Jeśli nie spróbujesz to nie będziesz wiedział.Znam hodowców co zaczynali od zera. Nie wszystkim się udalo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Hodowla świń od początku. Dzisiaj, 20:58
  •  

#22 Share rycerz

rycerz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów
  • Zainteresowania:żyto po życie przez całe życie

Napisany 10 luty 2015 - 15:49

Jeśli nie spróbujesz to nie będziesz wiedział.Znam hodowców co zaczynali od zera. Nie wszystkim się udalo.

popieram człowieka

#23 Share lukasz1995

lukasz1995

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,maszyny rolnicze

Napisany 10 luty 2015 - 17:31

Tak jest zawsze z początku odradzają ,ja się zapytałem ostatnio ile trzeba sadzeniaków na 0,5 ha ,to od razu ,a po o ci to,jak nie wiesz to nie sadz ,nie opłaca się i robili taka maniane w kółko :) 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share michal1014

michal1014

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 10 luty 2015 - 18:42

Niektórzy już tak mają że im nie wychodzi i od razu odradzają :) Powiem szczerze tuczniki się obecnie sprzedaje poniżej kosztów produkcji... ale może przed wyborami cena podskoczy. I coś zarobisz. :) A na tych 2ha mógłbyś uprawiać teraz na wiosnę np. jęczmień, groch siewny na tej klasie gleby gdyby nie był to ugór jęczmienia byś zebrał min 6t a peluchy min 4t ale trzeba o to zadbać dać dolistnych nawozów coś na grzyba, w jęczmieniu coś na mszyce, no oczywiście herbicydy, wapno, nawozy npk+s, no i sam N. Ozime zboża jak byś posiał i gdy Ci nie wymarzną to żyto min 7t ale hybrydowe pszenica min 5t a pszenżyto min 6t jęczmień hybrydowy 7t. Oczywiście plony takie przy odpowiednich warunkach klimatyczno-glebowych oraz starannej uprawie, odpowiednim siewie, dobrej ochronie i doskonałym nawożeniu.

#25 Share Dawid906

Dawid906

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 10 luty 2015 - 19:58

Nie spodziewałem się tak ostrych słów krytyki... Rok temu podobnie zostałem skrytykowany, gdy napisałem post na którymś forum odnośnie uprawy ziemniaków, a mimo tego odrobinkę na nich zarobiłem. Wyprodukowane tuczniki sprzeda mi ten znajomy w cenie około 4,5 zł. (przynajmniej na dzień dzisiejszy) .Myślę, że jest to opłacalna cena.
Dziękuję @michal1014 za przydatną odpowiedź
@rolniku360 - Nie mam zamiaru się z tego utrzymywać, po prostu chcę sobie dorobić (autko na powietrze nie jeździ, dziewczynie też trzeba od czasu do czasu cos kupić... :D ). Rasy niestety nie pamiętam. Z tego co mi mówił ten znajomy i z tego co sam zaobserwowałem pracując u niego, karmienie loszki od 70 kg. jest bardzo ważne. Loszki odchowane od poczatku do 130kg na "Sano protamino premium forte" miały po max 13 prosiąt z czego przeżywało jedynie 10-11. Loszki, które w wadze 70kg odstawiał z protamino premium forte na Protamoni Matra miały nawet po 18 prosiat (ostatnie takie wyproszenie 2 lutego tego roku), wszystkie urodziły się żywe, ale niestety 3 zatarasiła.

@rycerz - Dzięki za informację :) Na jaką maksymalną głębokość polecasz zaorać ?

@sipma123 - Tata hoduje kilka sztuk bydła opasowego (simentale, simental x limuse ) i powiem szczerze, raczej kiepsko na tym wychodzi bo trzeba na początku spory kapitał zainwestować, a zyski po około 1,5 roku.
@KULAWA_KOZA - wybacz, ale co do ziemniaczków się nie zgodzę :) owy znajomy ma także parę ha ziemniaczków i cena za worek 15 kg to 10 zł (kontrakt z restauracjami, przedszkolami, placówkami opiekuńczymi i sklepami ) - fakt faktem, ziemniaki ma na prawdę wyborne. On sam mówi, że trzeba wiedzieć, kiedy ziemniaki na różnego rodzaju placach, rynkach itd sprzedawać, ale co za tym idzie trzeba też mieć odpowiednie magazyny, a na niektóre gatunki ziemniaków chłodnie.
@janczar810 - ursus 1214 i pług obrotowy, chyba 3, albo 4 skibowy. Ale kolega @rycerz odradza orki na taką głębokość, więc Go posłucham.
@maciejo360 - za 2 lata będę miał do dyspozycji około 16 ha i wtedy może udało by sie powiększyć zaczętą wcześniej hodowlę świnek :)

Ślicznie dziękuję za tak liczne odpowiedzi !
Pozdrawiam :)

#26 Share michal1014

michal1014

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 10 luty 2015 - 21:34

Hodowla świń od początku. O głębokości to ja Ci podpowiem że teraz jak puści mróz to zaoraj to na 25cm i to starczy na jesieni mogłeś np na 30cm ale teraz 25 będzie w sam raz :)

#27 Share Dawid906

Dawid906

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 10 luty 2015 - 22:07

Na jesień bym zaorał, ale niestety nie wiedziałem, ze będę miał to pole do dyspozycji :( Dzięki za podpowiedź :)

#28 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 10 luty 2015 - 23:00

@KULAWA_KOZA - wybacz, ale co do ziemniaczków się nie zgodzę :) owy znajomy ma także parę ha ziemniaczków i cena za worek 15 kg to 10 zł (kontrakt z restauracjami, przedszkolami, placówkami opiekuńczymi i sklepami ) - fakt faktem, ziemniaki ma na prawdę wyborne.

Pomyliły Ci się kolego lata......wybacz ale ludzie nie są na tyle naiwni by mu płacili po tyle ziemniaki jak cena ziemniaka to 1,50zł za 15kg jest wszędzie.

Mało tego nie ma komu sprzedać, a jemu płacą 10zł za 15kg.Kolego nie wierz co Ci ludzie mówią.Bo mówić to i ja umiem.

#29 Share rycerz

rycerz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów
  • Zainteresowania:żyto po życie przez całe życie

Napisany 10 luty 2015 - 23:03

jak nie za inwestujesz pieniedzy nie bedzie zawsze jest ryzyko 

jak nie za inwestujesz pieniedzy nie bedzie zawsze jest ryzyko 

#30 Share Dawid906

Dawid906

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 11 luty 2015 - 14:39

Kolego @KULAWA_KOZA - osobiście 2 razy w tygodniu dostarczam te ziemniaki, więc wiem o czym mówię :) nie zmuszam Cię do tego, żebyś mi wierzył. Jeśli chcesz wiedzieć czemu mu tyle płacą to Ci powiem, ma na prawdę smaczne ziemniaki, do których wyprodukowania nie używa takich ilości chemii, jakich używa 99% producentów ziemniaków, dzięki czemu ziemniaki nawet po kilku dniach od oskrobania są smaczne i nie czernieją, a to właśnie cenią sobie wszystkie dobre restauracje i zajazdy, które organizują większe imprezy :).

Jakie firmy produkujące koncentraty, witaminy itd. dla trzody chlewnej polecacie ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share janekbender6930P

janekbender6930P

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 12 luty 2015 - 08:17

a jak ty to obliczyłeś ze produkujesz ponizej opłacalności???

#32 Share maciejo360

maciejo360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 336 postów

Napisany 12 luty 2015 - 17:15

Hodowla świń od początku. Jak będziesz miał do dyspozycji 16 ha i będziesz chciał trzymać świnie to bez namysłu w to wchodź, tym bardziej jak mówisz, że masz cenę 4.5 zł, tylko ze jeśli to prawda co mówisz o tych loszkach to zrób jak chciałeś, ale nastaw się na sprzedaż prosiąt i ciągle zwiększaj ilość loch, tak że kiedy będziesz miał do dyspozycji te 16 ha to w oborze będzie fajne stado

#33 Share Dawid906

Dawid906

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 15 luty 2015 - 15:40

a jak ty to obliczyłeś ze produkujesz ponizej opłacalności??

Ja ? :D 

#34 Share janekbender6930P

janekbender6930P

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 15 luty 2015 - 17:13

Hodowla świń od początku. Nie nie do michal1014

#35 Share michal1014

michal1014

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 16 luty 2015 - 13:16

Prosiak 18kg kupuję po 150zł + soja, kukurydza, koncentraty itp dodatki 162zł + wyprodukowanie zboża z moich pól do karmienia świniaków (na 1 szt ) około 80zł + wet itp 20zł + słoma 10zł + prąd woda 30zł i już = 452zł i nie liczyłem swojej roboty. Gdy sprzedawałem w grudniu styczniu cena była 3.6zł + vat czyli brutto 3.852zł a na 0zł wychodzę dopiero przy cenie 3.93zł brutto. A było też kilka tuczników które były sprzedane w 2 klasie bo 5kg za dużo mniały bo 2 tygodnie czekałem na termin odstawy i tam straciłem więcej. Mam też kilka swoich loch wiadomo przy swoich jak nie zagniotą prosiaków trochę więcej może zostać ale bez rewelacji. 

#36 Share Dawid906

Dawid906

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 16 luty 2015 - 16:10

Michal -  z jakiego wojewodztwa jestes ?

#37 Share michal1014

michal1014

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 16 luty 2015 - 21:06

Pomorskie :) A co? ;)

#38 Share ursus914mirokk

ursus914mirokk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 17 luty 2015 - 19:28

Prosiak 18kg kupuję po 150zł + soja, kukurydza, koncentraty itp dodatki 162zł + wyprodukowanie zboża z moich pól do karmienia świniaków (na 1 szt ) około 80zł + wet itp 20zł + słoma 10zł + prąd woda 30zł i już = 452zł i nie liczyłem swojej roboty. Gdy sprzedawałem w grudniu styczniu cena była 3.6zł + vat czyli brutto 3.852zł a na 0zł wychodzę dopiero przy cenie 3.93zł brutto. A było też kilka tuczników które były sprzedane w 2 klasie bo 5kg za dużo mniały bo 2 tygodnie czekałem na termin odstawy i tam straciłem więcej. Mam też kilka swoich loch wiadomo przy swoich jak nie zagniotą prosiaków trochę więcej może zostać ale bez rewelacji. 

jak masz swoje lochy to kup pordodówkę 

#39 Share michal1014

michal1014

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 18 luty 2015 - 12:22

Hodowla świń od początku. Ja mam wolne kojce. Ogólnie u mnie odchowam od 10 do 14szt ale nieraz 1 zagniecie max 2 zagniecie. Ogólnie mam lochy spokojne. :) Pisałem poprzednio w sensie jak ktoś miał by lochy to trzeba ich dopilniwać aby nie gniotły ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share szybkigrzes

szybkigrzes

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 18 luty 2015 - 15:43