jarczes99

Technikum elektroniczne czy mechanizacja rolnictwa?

Polecane posty

jarczes99    0

Witam. Jestem w 3 klasie gimnazjum i mam pewien problem z wyborem szkoły średniej. Mam do wyboru technikum elektroniczne(bardzo wysoki poziom) lub technikum rolnicze(średni poziom). Nie wiem które technikum wybrać. W przyszłości chcę przejąć gospodarstwo po rodzicach i zostać rolnikiem. Jestem średnim uczniem. Nie wiem czy pójdę na studia, jeżeli pójdę do elektronika to będę zmuszony iść na studia. Proszę o waszą opinię na ten temat: którą szkołę wybrać. Czy wiadomości z technikum elektronicznego przydadzą mi się w rolnictwie? Czy warto iść na studia rolnicze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik19214    26

Wiec tak tez chce przejasc gospodarstwo po wuju. Musze wybrac jaki kierunek bedzie mnie interesowal . Mysle o mechanizacij rolnictwa po tym kierunku masz jakby dwa zawody : rolnik i mechanik maszyn rolniczych . Nastana ciezkie czasy gdzie z gospodarki nie wyzyjesz to bedziesz mogl dorobic jako mechani.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
withanight    1108

To zależy co chcesz w życiu robić, oba kierunki są dobrą perspektywą na przyszłość. Oba zawody przydadzą się w źyciu codziennym jak i rolnictwie. Po elektroniku przydały by się jakieś studia. Piszesz o zamiarze przejęcia gospodarstwa, wiec gdybyś startował na jakiegoś "młodego rolnika" to odpadnie Ci uzupełnienie wykształcenia co jest dużym plusem. Gdybym to ja stał przed wyborem wybrał bym mechanizacje i w tym kierunku starał się kształcić kompleksowo. Nigdy nie wiadomo jak potoczy się w źyciu, czy nie będzie trzeba zrezygnować z prowadzenia gospodarstwa, a mechanizacja to zawód przyszłości, maszyny były, są i będą zawsze a wiadomo ze każda maszyna musi się kiedyś popsuć a ktoś to musi naprawiać. Jeżeli nie wypali w gospodarstwie zawsze można się "przebranżowić" i dlubać przy maszynach. Jednak wszystko zależy od Twoich ambicji i tego w czym czujesz się dobry. Pozdrawiam


Take me Away !...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

A jak duże jest to gospodarstwo które chcesz w przyszłości przejąć, czy jakieś specjalizowane czy ot tak wszystkiego po troche, czy na chwilę obecną rodzice żyją jak normalni ludzie czy uwiązani od rana do wieczora w świątek piątek. Z małego gospodarstwa nie wyzyjesz, bez konkretnego kierunku nawet w większym będziesz miał problemy. Mechanizacja rolnictwa to raczej ślepy zaułek, to takie wszystko i nic, owszem bardzo przydatne w gospodarstwie ale raczej nie dorobisz na tym zawodzie. Maszyny były, są i będą ale co raz nowocześniejsze, bardziej skomplikowane, sterowane elektronicznie i niestety bez szkoleń serwisowych nic przy nich nie zrobisz. Jeżeli zakładasz że po mechanizacji będziesz szukał pracy w jakimś serwisie to jak najbardziej choć oni też szukają ludzi po studiach. O ile masz ciągoty do mechaniki to dużo bardziej perspektywicznym zawodem jest tokarz albo frezer, co niektórzy mogą mnie wyśmiać ale niestety takie są realia, zapotrzebowanie na teakich fachowców jest duże i wciąż rośnie, a nikt nie chce się uczyć tego zawodu. Chodzi mi oczywiście o tokarza czy frezera cnc ale musisz mieć świadomość że bez studiów się nie obejdzie bo tylko tam nauczą Cię programować te maszyny. Technikum elektroniczne to doskonały wstęp do np automatyki i robotyki a tu możliwości pracy jak i zarobków są większe. Zawód bardzo przyszłościowy bo elektroniki będzie co raz więcej i nie mówię tu o takiej zwykłej domowej a o elektronice przemysłowej. Tak czy inaczej musisz się głęboko zastanowić nad tym co chciałbyś robić i do czego Cię ciągnie, wiem ze 16 lat to za wcześnie aby wybierać zawód na resztę zycia, mam syna w Twoim wieku i odradziłem mu rolnictwo, prawdopodobnie pójdzie do liceum i potem może się coś wyklaruje.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Wszystko zależy do czego masz dziś zainteresowanie, Ja osobiście jestem po Technikum Elektrycznym, studia w innym kierunku, a jestem rolnikiem. Może dziwne ale tak jest.

 

Jeżeli wiążesz się z rolnictwem tzn masz takie gospodarstwo z którego będziesz w stanie utrzymać rodzinę i się rozwijać to poszedłbym w kierunku technikum rolniczym, ale jeżeli gospodarstwo aby być"pseudo rolnikiem" to poszedłbym na kierunek elektroniczny ( i nie uważam że potrzebne studia), choć jak słyszę od kuzyna jak podchodzą mechanicy do jego aut (ciężarówki) to właśnie tak jak nieraz robią to po studiach (wielcy teoretycy a z praktyką nie mieli do czynienia).

 

Uczniem też byłem średnim i jak szliśmy do technikum to każdy mówił że nie damy sobie rady (szkoła niby z poziomem 2 szkoły w mieście) ale nie było źle ale trzeba też zaznaczyć że z 30 z klasy pewnie z  15 pracuje w zawodach związanych z elektryką, ale było też kilku dla których podłączenie gniazdka z uziemieniem (3 przewody) to już było za dużo.

 

Uważam że ludzie mają większe problemy z elektryką niż z mechaniką gdyż uszkodzenie mechaniczne zazwyczaj widać , a elektryczne/elektroniczne niekoniecznie.

 

Rozpisałem się ale prawda jest taka że mimo ukończenia najlepszej szkoły jeżeli "pacjent" nie ma zainteresowania do tego co skończył to nic z tego nie będzie (kolega jeden z najlepszych uczni na politechnice pracował kilka lat w zakładzie energetycznym ale odszedł aby handlować meblami, nie polubił zawodu elektryka)


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Jeżeli dasz sobie radę.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2470

Elektronika jest przyszłościowa zobacz wszystkie maszyny rolnicze czy traktory te nowe bez komputera i pojęcia o tym nic nie zrobisz a wiedzę z rolnictwa to Ci rodzice mogą przekazać @sadek dobrze Ci radzi


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomekCosi    0

Elektronika jest przyszłościowa zobacz wszystkie maszyny rolnicze czy traktory te nowe bez komputera i pojęcia o tym nic nie zrobisz a wiedzę z rolnictwa to Ci rodzice mogą przekazać @sadek dobrze Ci radzi

 

aby podpiąc się pod komputer to technikum elektroniczne nie potrzebne

 

jestem po technikum elektrycznym (elektrotechnika przemysłowa) --- przyszłościowy zawód co ???

 

nic bardziej mylnego po technikum elektrycznym to słupołazem zostaniesz albo pracownikiem fizycznym u prywaciarza i tak prawdopodobnie skonczysz

 

ja pracowałem w zawodzie tylko kilka lat póżniej zmieniłem profesje na motorniczego tramwaju a w międzyczasie kierowca BCE międzynarodówka na zlecenie

 

i doszedłem do tego że żyje z miesiąca na miesiąc

 

jarczes99

 moja rada skoro zadajesz to pytanie na forum rolniczym i masz możliwości pozostać rolnikiem to rób to

jak chcesz elektroniki to szukaj czytaj probuj lapek i pare kabli wiele nie kosztuje --- samouki są lepszymi fachowcami niż inzynierowie bo robią to z pasją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

Samoukiem to możesz być na gospodarstwie, jak sfajczysz klientowi sterownik za 20kzł to Ci się odechce roboty z pasją. Po techniku elektrycznym to faktycznie możesz być słupołazem poza tym mylisz szkoły, chłopak pyta o technikum elektroniczne a nie elektryczne. W dzisiejszych czasach technikum to za mało aby mieć dobra pracę, studia to podstawa a do tego co roku kilka szkoleń bo cały czas nowości wychodzą, szkolenia płatne we własnym zakresie i to nie wąsko. Oczywiście język minimum angielski bo szkolenia często są za granicą. Stawki w serwisach przemysłowych zaczynają się od 100 zł netto za godzinę, za granicą 80 euro, zapotrzebowanie na elektroników przemysłowych, programistów plc czy nawet zwykłych automatyków jest ogromne w kraju jak i za granicą a będzie jeszcze większe, społeczeństwa się starzeją, ludzie nie chcą pracować więc maszyn będzie jeszcze więcej i bardziej skomplikowane. Wszystko jednak zależy od ambicji i zainteresowań człowieka, bo tak jak pisał @Sadek jeden po elektryku nie będzie umiał podłaczyć trzech przewodów, drugi będzie sprzedawał meble trzeci będzie motorniczym żyjącym z miesiąca na miesiąc a czwarty będzie programował sterowniki za 100/h.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomekCosi    0

nie zamierzam kierować niczyim życiem zrobi co będzie uważał za stosown, ja tylko zauważyłem że z jego postu wynika iż ma możliwości prowadzenia gospodarstwa natomiast startować w kierunku pracy etatowej lub DG co wiąże się z opłacaniem szeregu dojnych krow (zus us etc) mija się z celem 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez samia
      Cześć! Ktoś zapisany na egzamin w czerwcu w Radomsku? Słyszeliście jak taki praktyczny wgląda? Ile pytań, poziom trudności? Da się zdać? Pozdrawiam! 
    • Przez PeppeRoni
      Witam, widzę często posty z pytaniami o praktyki i staże. Jeśli ktoś ma taki problem, to pamiętajcie, że takie oferty są dostępne też na stronie serwisu pracy gowork.pl. Warto zaglądać, bo naprawdę sporo ciekawych propozycji można znaleźć.
    • Przez sandrii
      jakie są roserzenia w technikum rolniczym w naklu śląskim?
    • Przez Kondrado18
      Kat-T mam pytanie jezeli chodzi o egzamin czy znacie przypadki wsrod osob przystepujacych do egzaminu bo mam stres przed egzaminem zalozmy ze jakis starszy pan ma jazdy na ciagniku ktory zapala sie inaczej a zdaje na takim ktory zapala sie inaczej i do tego dochodzi stres wiec stad moje pytanie myslicie ze na egzaminach zdarzaly sie przypadki ze ktos nie byl w stanie uruchomic ciagnika z gory przepraszam za bledy w pisowni ale na klawiaturze nie moge zrobic polskich znakow
    • Przez Koralina
      Czym trzeba rozpocząć uprawki przedsiewne?
      Orką siewną czy talerzowaniem?
      A może bronowaniem czy włókowaniem?
      Choć te 2 z dołu odrzucam. Potrzebuję wiedzieć tego na jutro do szkoły. Jestem nowa w rolnictwie a sprawy orek mi nie specjalnie wchodzą do głowy. Tata mi tłumaczył ale on by postawił na talerzowanie, a ja wyczytałam na już kilku forach, że to orka. Sama już nie wiem.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj