Skocz do zawartości

Zdjęcie

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

11498 odpowiedzi na ten temat

#4541 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 20 luty 2016 - 15:32

Ale dzięki komu nie weszła w życie ?

PO , PSL czy Nowoczesnej ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)? Dzisiaj, 05:26
  •  

#4542 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 20 luty 2016 - 15:38

szkoda że nie weszła , bo była do poprawienia 

no ale nawiedzeni z PIS szykują bata na chłopa żeby nie podskakiwał ;)  

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

#4543 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 20 luty 2016 - 15:49

Fajnie że poruszyłeś ten temat własności dajmy z innej beczki chcę wyciąć własne drzewo a muszę pisać wniosek o pozwolenie i jakoś nikomu to nie przeszkadza chcę pobudować dom na własnym gruncie znowu kupa pozwoleń czy to nie jest to samo ktoś rości sobie prawo do dysponowania moją własnością ba jeszcze może mnie ukarać to jest chore nie uważasz?

Z drzewami masz rację. W obrebie działki siedliskowej winna być większa dowolność w jej zagospodarowaniu. Co do reszty to nazwałbym to bardziej  ograniczeniem twoich praw do pełnego zarządzania twoją własnością. Ja mam raczej na mysli powstanie prawa które może spowodować że ową własność utracisz/sprzedasz niezgodnie z twoją wolą. Zakładając absurdalny scenariusz -Gospodarstwo 20 ha bydło mięsne, produkcja roslinna. Ojciec chce przepisać na syna ziemię ale siedlisko zostawia sobie bo syn mieszka osobno. Agencja ma prawo pierwokupu i je realizuje po średnich cenach z powiatu które oficjalnie są zanizone bo bazuja na aktach notarialnych z okolicy w których kwoty są niższe by zmniejszyć koszty notariatu,Finalnie ziemie kupuje agencja po niskich cenach a syn zostaje z maszynami i dobytkiem bez ziemi. Taki scenariusz nie miesci mi sie w głowie ale zgodnie z publikacjami taki pomysł zaistniał. W zamyśle ustawa ma chronić ziemie przed obcym kapitałem ale wyglada to tak że najwiekszym spekulantem bedzie skarb państwa i to zgodnie z prawem. 

Nastepny pomysł -  Rolnik indywidualny będzie musiał osiągać z prowadzenia gospodarstwa rolnego roczny dochód nie mniejszy niż 1/4 części wszystkich swoich rocznych dochodów określonych w PIT, chyba że powierzchnia gospodarstwa nie przekracza 20 ha.

.Co to wogóle jest? Czemu 1/4 a nie 2/5 albo 4/9?  Jak ma kilka interesów , pracowity, zaradny i dobrze mu sie powodzi to za dupęgo? Jesli ma 30 ha po rodzicach i z sentymentu uprawia ale zajmije sie czymś innym i z gospodarstwa ma 10% to co Państwo zrobi? Znacjonalizuje, dopłat nie da czy jak? Kto to wszystko bedzie liczył i kontrolował?

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#4544 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 20 luty 2016 - 16:23

Ty chyba jakiś niekumaty jesteś nie dotyczą te przepisy najbliższych w przypadku dziedziczenia i przestań siać te pierdoły bo niedobrze się robi , gdzieśTy się uchował filozofie w Pcimiu ?

Masz oryginalny tekst projektu? Bo linkowany artykuł można zrozumieć dwojako.

"W drodze wyjątku nowe przepisy wprowadzają możliwość nabywania nieruchomości przez inne podmioty niż rolnik indywidualny (art. 2a ust. 3 nowej u.k.u.r. przewiduje, że prawo takie będzie miała m.in. osoba bliska, spadkobierca, Skarb Państwa czy też Agencja Nieruchomości Rolnych). Niestety, wyłączone zostają wszystkie inne podmioty, w tym spółki prawa handlowego i spółdzielnie".

Nie wiem czy rozumiesz sens tego zapisu. Ale tam jest napisane jasno. "W drodze wyjątku". Kto zadecyduje o tym wyjątku, że osoba bliska przejmie gospodarstwo? No ale ok przyjmijmy, że w drodze wyjątku dodał autor tekstu.  I faktycznie art. 2a ust. 3 stanowi, że osba bliska może przejąć gospodarstwo. To zapis w dalszej części tekstu nasuwa kolejne wątpliwości.

"Jeszcze większe obawy rolników powinny potęgować przepisy, które uprawniają ANR do wywłaszczania rolników i nacjonalizacji ich gospodarstw rolnych według całkowicie dowolnych kryteriów. Artykuł 4 nowej u.k.u.r. przewiduje, że jeżeli nabycie nieruchomości rolnej następuje w wyniku umowy innej niż sprzedaż lub w wyniku jednostronnej czynności prawnej (np. darowizna), lub też orzeczenia sądu, organu administracji publicznej, orzeczenia sądu wydanego na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym lub innej czynności prawnej czy też zdarzenia prawnego, np. takiego jak zasiedzenie nieruchomości rolnej, dziedziczenia oraz zapisu windykacyjnego, to ANR będzie mogła złożyć jednostronne oświadczenie o nabyciu tej nieruchomości za zapłatą równowartości pieniężnej"

Aby ułatwić zróbmy tak..

Artykuł 4 nowej u.k.u.r. przewiduje, że jeżeli nabycie nieruchomości rolnej następuje w wyniku jednostronnej czynności prawnej (np. darowizna), to ANR będzie mogła złożyć jednostronne oświadczenie o nabyciu tej nieruchomości za zapłatą równowartości pieniężnej"

Sam więc widzisz, że jest tu masa wątpliwości. Co nie zmienia też faktu, że wielu małym rolnikom to życie i tak utrudni. Nawet jak się okaże, że będą mogli przekazywać bez konsekwencji ziemię dzieciom. To dwa pozostałe przykłady które podałem wcześniej bez problemu będą miały zastosowanie.

Czym zawinił w tej ustawie PIS , skoro to PO I PSL ją wprowadziło .

Jak czytam co niektóre posty , to przypominają komentarze z czerwca 2015 napisane po przyjęciu ustawy.

A wtedy to o ile pamiętam krajem rządzili wspólnie , kłamczucha i matołek

Tutaj mowa o innej ustawie. O projekcie PISu. Ja wiem, że ci wbili do głowy, że Po, że PSL, że Nowoczesna. Ale tu mowa o czym innym.

Dla Ciebie to każdy myślący inaczej od Ciebie jest nieudacznikiem jakie to prostackie myślenie kto mówi że ziemia ma być za bezcen bo ja nigdzie czegoś takiego nie wyczytałem co do wolności to oddaliśmy ja 12 lat temu wstępując do UE wtedy nasza wolność się skończyła dzisiaj żyjemy na skolonizowanym terytorium byłej RP a wolności masz tyle ile Bruksela się zgodzi

Tego nie trzeba mówić. Normalnie myślący człowiek bez uprzedzeń partyjnych, które są jego klapkami na oczach, wie, że gdy ograniczy się liczbę potencjalnych kupujących, dane dobro tanieje. Prawo popytu i podaży.

Ja tam czuję się wolny. Dopłaty z tej Brukseli bierzesz? Z PROWu korzystasz? Poczuj się wolny jesli korzystasz i zrzeknij się tego.

Ale dzięki komu nie weszła w życie ?

PO , PSL czy Nowoczesnej ?

Nowoczesnej wtedy w sejmie nie było. Daj już spokój. Piali, ci że nie o tej ustawie mowa. A ty dalej swoje klepiesz. Że PO, że PSL, że Nowoczesna. Potrafisz napisać coś sam? Czego politycy PiSu nie mówią.

Nastepny pomysł -  Rolnik indywidualny będzie musiał osiągać z prowadzenia gospodarstwa rolnego roczny dochód nie mniejszy niż 1/4 części wszystkich swoich rocznych dochodów określonych w PIT, chyba że powierzchnia gospodarstwa nie przekracza 20 ha.

.Co to wogóle jest? Czemu 1/4 a nie 2/5 albo 4/9?  Jak ma kilka interesów , pracowity, zaradny i dobrze mu sie powodzi to za dupęgo? Jesli ma 30 ha po rodzicach i z sentymentu uprawia ale zajmije sie czymś innym i z gospodarstwa ma 10% to co Państwo zrobi? Znacjonalizuje, dopłat nie da czy jak? Kto to wszystko bedzie liczył i kontrolował?

Przecież sprawiedliwość ludowa ma być. Pisałem, że jak za komuny. Albo praca albo gospodarka. Sentyment do PRLu w PiSie jest wielki. Oferują wiele rozwiązań rodem z PRL.

Władze PiSu naprawdę mają swoich wyborców za mało rozgarniętych. W czasie gdy rząd z braku kasy nie może spełnić wszystkich obietnic z wyborów parlamentarnych. Jarosław Kaczyński zawożąc do Łomży w teczce Anne Marę Anders obiecuje dalej. Mami wyborców podniesieniem progu dochodowego w przypadku posiadania jednego dziecka i pobierania zasiłku 500 zł.

Edytowany przez hubertuss, 20 luty 2016 - 17:15.

#4545 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 20 luty 2016 - 16:36

hubertuss , przeczytaj co napisałeś

"Tutaj mowa o innej ustawie. O projekcie PISu. "

Więc zrozum tym swoim ptasim mózgiem , że projekt ustawy to nie ustawa .

I tu dalej się mylisz

" Pisałem, że jak za komuny. Albo praca albo gospodarka"

Za tzw. komuny istniało trzecie pojęcie-chłoporobotnik , taki dzisiejszy hubertuss.

Edytowany przez scoffer, 20 luty 2016 - 16:41.

#4546 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 20 luty 2016 - 16:52

a ten projekt to co ma znaczyć ? 

tak dla jaj napisany ? czy jak ? 

to metody rodem z PRL-u ... i kto to proponuje ? 

ci co siedzieli w piwnicach i po kątach - ot zdobyli wiedzę i doświadczenie  ;)

#4547 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 20 luty 2016 - 16:54

@ scoffer , do sedna ! Nie czepiaj się pierdół tylko moze odnieś sie do proponowanych rozwiazań. 

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#4548 Share Ywa

Ywa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów
  • Zainteresowania:życie wśród łąk, pól, wzgórz morenowych, między lasem i rzeką

Napisany 20 luty 2016 - 16:59

A czy przypadkiem ustawodawca nie wychodzi na przeciw dotychczasowym żądaniom/narzekaniom rolników a propos  tzw. pseudorolników, ubezpieczonym w KRUSie, a nie mającym nic wspólnego z rolnictwem?

Projekt jest na pewno do podrasowania.

Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

#4549 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 20 luty 2016 - 17:07

@ scoffer , do sedna ! Nie czepiaj się pierdół tylko moze odnieś sie do proponowanych rozwiazań.

Gdyby nie nowelizacja , to durnowate przepisy już by obowiązywały  , na razie PIS ma czas na zmianę tej ustawy i dobrze ze tak się stało .
A wiekszość kwestionowanych  tu problemów jest rodem z ustawy gdy to PO z PSL-em miała wiekszość
"Uchwalona przez Sejm 5 sierpniu br. nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, regulująca obrót ziemią rolną, miała wejść w życie 1 stycznia 2016 r. Przygotowana przez posłów PiS nowela, uchwalona przez Sejm 16 grudnia br. przesuwa ten termin do 1 maja 2016 r. Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało, że w tym czasie zmieni zapisy tej ustawy, uszczelniając obrót ziemią i wprowadzi do niej rozwiązania, które wcześniej proponowało PiS, np. takie, że grunty będzie mógł nabyć tylko rolnik indywidualny."

#4550 Share marko-kolo

marko-kolo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 20 luty 2016 - 17:09

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)? Ywa

a co ma piernik do wiatraka ? 

ustawa jest potrzebna , ale taka która by ograniczała obrót ziemią ale państwową 

chociaż ta już prawie rozprzedana  ;)

ci co krzyczeli najgłośniej sami teraz maja czarną dziurę 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4551 Share scoffer

scoffer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 237 postów

Napisany 20 luty 2016 - 17:21

Mami wyborców podniesieniem progu dochodowego w przypadku posiadania jednego dziecka i pobierania zasiłku 500 zł.

Daj już spokój z tą ustawa 500+. 

Patologia dostanie , geje nie.

Musisz się z tym pogodzić i jakoś żyć dalej.

#4552 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 20 luty 2016 - 17:25

A czy przypadkiem ustawodawca nie wychodzi na przeciw dotychczasowym żądaniom/narzekaniom rolników a propos  tzw. pseudorolników, ubezpieczonym w KRUSie, a nie mającym nic wspólnego z rolnictwem?

Projekt jest na pewno do podrasowania.

Niestety o to nie chodzi. Chodzi o utrudnienie obrotu ziemią w tym dla zwykłych rzetelnych rolników. Nie ma mowy ani słowa o kontrolowaniu np kto bierze dopłaty, kto faktycznie uprawia, kto płaci krus i czy uprawia. Ci co już mają po 2 ha i płaca krus nie wiedząc gdzie ta ziemia jest. Będą spali spokojnie. Im włos z głowy nie spadnie. Namieszają za to przeciętnemu rolnikowi. W linku była tez mowa np o wartości ziemi jej spadku i hipotece. A wielu rolników ma kredyty i to na lata.

hubertuss , przeczytaj co napisałeś

"Tutaj mowa o innej ustawie. O projekcie PISu. "

Więc zrozum tym swoim ptasim mózgiem , że projekt ustawy to nie ustawa .

I tu dalej się mylisz

" Pisałem, że jak za komuny. Albo praca albo gospodarka"

Za tzw. komuny istniało trzecie pojęcie-chłoporobotnik , taki dzisiejszy hubertuss.

Zlituj się nad sobą i nie ośmieszaj się już. Przecież widzisz, że na pisałem, że mowa o projekcie PiSu. Czepiasz się pier**l bo tylko tyle potrafisz. Tak naprawdę nic do tej dyskusji nie wnosisz.

Nie wiem czy chłoporobotnikiem chciałeś mnie obrazić. Ale mi to nie przeszkadza. Chociaż dobrze zarabiam lubię prace na roli. A ty po prostu próbujesz pluć i kopać. Bo tak naprawdę przegrany i bezradny jesteś.

Z tym spokojem to do Jarka. Bo to on dzisiaj w Łomży obiecał podniesienie progu dochodu przy pobieraniu tego zasiłki. Sam w tv jego słowa słyszałem. Nie ma kasy na obecne obiecanki a on serwuje nowe. Myśli, że kupi Anders której zasługą jest posiadanie nazwiska stołek w senacie.

@henio2 zaraz ci się lepiej zrobi. Bo w linku znalazłem jeszcze jeden niepokojący zapis.

"Jeżeli wartość ziemi nie będzie wynikać wprost z treści czynności prawnej czy też orzeczenia sądu, zostanie ustalona przy zastosowaniu sposobów przewidzianych w ustawie o gospodarce nieruchomościami"

Chyba wszyscy wiemy w jakich aktach zmiany własności nie podaje się ceny. Ano w aktach darowizny gdy np ojciec przekazuje gospodarstwo rolne na syna. Skoro ograniczenia wg ciebie mają nie dotyczyć dziedziczenia. Po co taki zapis? Możemy się spierać, czy artykuł w linku oddaje wiernie zapisy projekt ustawy. Ale widać wyraźnie Heniu filozofie z Pcimia, że pierdoły siejesz bo czytać ze zrozumieniem nie umiesz.

Edytowany przez hubertuss, 20 luty 2016 - 18:15.

#4553 Share Ywa

Ywa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów
  • Zainteresowania:życie wśród łąk, pól, wzgórz morenowych, między lasem i rzeką

Napisany 20 luty 2016 - 18:07

Jak to? :huh:

Najprościej:

Nie rolnik nie będzie mógł kupić użytku rolnego....

jak dotąd

np. taki pseudo rolny warszawiak w pomorskim (sporo ich jest)

I już...

Z drugiej strony jak ANR znacjonalizuje sobie dość użytków, to może znów zmieni przepis i zacznie na nowo prywatyzować wedle uznania, dla wybrańców.

Edytowany przez Ywa, 20 luty 2016 - 18:11.

Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

#4554 Share hubertuss

hubertuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 20 luty 2016 - 18:18

Sęk w tym, że warszawiacy czy ludzie z zachodu już najlepszą ziemię wykupili. I to w czasach, gdy była znacznie tańsza niż dzisiaj. To tak jak z tym podatkiem od sklepów. Była radocha sklepikarzy, że go wprowadzą. Bo PiS im na kitował, że wielkie zachodnie sieci będą płacić. Jak przyszło co do czego to sieci tylko się śmieją. A sklepikarze protestują. Tak samo będzie z rolnikami. Ci wielcy w tym warszawiacy jak np Piskorski będą się śmiać. A biedny mały rolnik będzie się z biurokracją borykał. Taka to dobra zmiana.

#4555 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 20 luty 2016 - 18:40

@scoffer ile razy mamy Ci powtarzać, że od 3 miesięcy PO nie rządzi naszym krajem? My tu omawiamy obecny projekt partii rządzącej a ty wyciągasz stare ustawy PO. A ostatnio miesiące pokazały, że Sejm jest maszynką do głosowania a nie miejscem debat. Jeżeli góra uznała, że ta ustawa jest dobra( i mimo wielu wątpliwości zgłoszonych podczas konsultacji, projekt nie został zmieniony) to Sejm to przyklepie w ciągu paru godzin. Więc nie wyskakuj po raz dziesiąty z PO i argumentem że u was murzynów biją.

Różnica jest gdy państwo daje pierwszeństwo rolnikom indywidualnym w zakupie gruntów rolnych a różnica gdy pozwala tylko rolnikom kupować grunty a do tego urzędnik z ANR ma bardzo dużą władzę nad gospodarstwem rolnika. Do tego ograniczenia zakupu tylko do jednej gminy, obowiązki rolnika itd. Bo z właścicieli gruntów staniemy się użytkownikami gdzie będziemy mogli uprawiać glebę ale za ile i komu sprzedajemy czy oddajemy to już państwo zdecyduje.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

#4556 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 20 luty 2016 - 18:46

Sęk w tym, że warszawiacy czy ludzie z zachodu już najlepszą ziemię wykupili. I to w czasach, gdy była znacznie tańsza niż dzisiaj. To tak jak z tym podatkiem od sklepów. Była radocha sklepikarzy, że go wprowadzą. Bo PiS im na kitował, że wielkie zachodnie sieci będą płacić. Jak przyszło co do czego to sieci tylko się śmieją. A sklepikarze protestują. Tak samo będzie z rolnikami. Ci wielcy w tym warszawiacy jak np Piskorski będą się śmiać. A biedny mały rolnik będzie się z biurokracją borykał. Taka to dobra zmiana.

Widzisz Hubertus i tego nie mogę PO-PSL owcom wybaczyć że zaniedbali te sprawy a na koniec chcieli za tą ustawę kupić głosy wsi tyle że mało kto dał się nabrać tak samo jak zadbali aby rolników pozbawić przetwórstwa zadbali tylko o biznesy swoich partyjnych kolegów

#4557 Share mirro

mirro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 20 luty 2016 - 18:47

W zasadzie najbardziej utrudnią sprzedaż działek w gminach miejsko- wiejskich. Tu i tak duzo działek zostało podzielonych na mniejsze  15-30 arowe.

#4558 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 20 luty 2016 - 18:49

Z drzewami masz rację. W obrebie działki siedliskowej winna być większa dowolność w jej zagospodarowaniu. Co do reszty to nazwałbym to bardziej  ograniczeniem twoich praw do pełnego zarządzania twoją własnością. Ja mam raczej na mysli powstanie prawa które może spowodować że ową własność utracisz/sprzedasz niezgodnie z twoją wolą. Zakładając absurdalny scenariusz -Gospodarstwo 20 ha bydło mięsne, produkcja roslinna. Ojciec chce przepisać na syna ziemię ale siedlisko zostawia sobie bo syn mieszka osobno. Agencja ma prawo pierwokupu i je realizuje po średnich cenach z powiatu które oficjalnie są zanizone bo bazuja na aktach notarialnych z okolicy w których kwoty są niższe by zmniejszyć koszty notariatu,Finalnie ziemie kupuje agencja po niskich cenach a syn zostaje z maszynami i dobytkiem bez ziemi. Taki scenariusz nie miesci mi sie w głowie ale zgodnie z publikacjami taki pomysł zaistniał. W zamyśle ustawa ma chronić ziemie przed obcym kapitałem ale wyglada to tak że najwiekszym spekulantem bedzie skarb państwa i to zgodnie z prawem. 

Agencja nie ma prawa pierwokupu w przypadku dziedziczenia a gdzie syn mieszka to nie ma znaczenia chodzi tylko o zakup co do dochodu to się zgodzę ale to tylko projekt i na pewno tak nie będzie

#4559 Share Krassus

Krassus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 717 postów

Napisany 20 luty 2016 - 18:53

Teraz nie ma ale według nowego projektu będzie mogła złożyć oświadczenie i przejąc dziedziczone gospodarstwo. I to obojętnie kto dziedziczy.

Artykuł 4 nowej u.k.u.r. przewiduje, że jeżeli nabycie nieruchomości rolnej następuje w wyniku umowy innej niż sprzedaż lub w wyniku jednostronnej czynności prawnej (np. darowizna), lub też orzeczenia sądu, organu administracji publicznej, orzeczenia sądu wydanego na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym lub innej czynności prawnej czy też zdarzenia prawnego, np. takiego jak zasiedzenie nieruchomości rolnej, dziedziczenia oraz zapisu windykacyjnego, to ANR będzie mogła złożyć jednostronne oświadczenie o nabyciu tej nieruchomości za zapłatą równowartości pieniężnej.

http://www.rp.pl/Opi...lnego.html#ap-2

Edytowany przez Krassus, 20 luty 2016 - 18:54.

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4560 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 20 luty 2016 - 18:58

Odnośnie tego prawa pierwokupu  to Agencja miała je od dawna i z nich korzystała jeśli nabywca nie był rolnikiem to mogła kupić tę ziemię po cenie z aktu i odsprzedać na wolnym rynku sam taką ziemię kupiłem od agencji

Teraz nie ma ale według nowego projektu będzie mogła złożyć oświadczenie i przejąc dziedziczone gospodarstwo. I to obojętnie kto dziedziczy.

Artykuł 4 nowej u.k.u.r. przewiduje, że jeżeli nabycie nieruchomości rolnej następuje w wyniku umowy innej niż sprzedaż lub w wyniku jednostronnej czynności prawnej (np. darowizna), lub też orzeczenia sądu, organu administracji publicznej, orzeczenia sądu wydanego na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym lub innej czynności prawnej czy też zdarzenia prawnego, np. takiego jak zasiedzenie nieruchomości rolnej, dziedziczenia oraz zapisu windykacyjnego, to ANR będzie mogła złożyć jednostronne oświadczenie o nabyciu tej nieruchomości za zapłatą równowartości pieniężnej.

http://www.rp.pl/Opi...lnego.html#ap-2

Masz rację darowizna tyle że nie na żecz osoby najbliższej czyli dzieci ,małożonka , czy rodzeństwa mówię jeszcze raz zle interpretujecie ten projekt albo świadomie to robicie czego wam nie zarzucam