Skocz do zawartości

Zdjęcie

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?


 • Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
15228 odpowiedzi na ten temat

#10921 Share jacek1296

jacek1296

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 576 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:kuj-pom
 • Zainteresowania:motoryzacja.sport

Napisany 19 listopad 2016 - 16:52

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

 

emerytury  wcześniejsze   PiS  nie Zlikwidował  nie pisz  Bzdur  PO-PSL  przewidziało  je  do  Końca  2017 roku

A  potem  Rolnik  Musiał by  pracować  do 67 lat  i nie piszcie tutaj żeby  przedłużyli  bo   nikt  w takie bajki nie uwierzy

Więc  PiS  obniżył  wiek  emerytalny  dla  rolników  z 67 do 65 lat

Dopłaty  to  wasz  ulubieniec  Sawicki  tak  ustalił  że  są  zależne  od  ilości  złożonych  wniosków 

Także  pretensje  należy  kierować  w stronę  PSL.

Co do  zwiększenia Dopłat  to  zobaczymy  przegląd  budżetu  jest  bodajże  w przyszłym roku  więc  jeszcze  nic  nie jest  stracone

Mamy  w  Końcu  wielkiego  Donlda  w UE  więc  chyba  pomoże  PiS  wywalczyć  większe  dopłaty ???????

 

 

Co ty  porównujesz  w ubiegłym toku  400zł  płacili  za  każdy  ha  nie ważne  czy  była na nim susza  czy  nie  ważne  by  mieć  powyżej 30%  strat ogółem w gospodarstwie

Teraz  jest  to  zrobione  uczciwie   i  Pomoc  należy  się  tylko na  te  uprawy w których  wystąpiły  faktycznie  szkody  powyżej  70% 

Nie  liczy  się ilość  a  Jakość  Pomocy   900PLN  to  jest  za mało  przy  suszy  tegorocznej  na  5-6 klasy  pomoc  powinna wynosić  1500zł  a nie 900zł

 

 

Ulman -  specialnie  wkleiłem link  do GW  bo  to dla was  jedyne  rzetelne  źródło  informacji  poco miałem wklejać  np z Gazety Polskiej czy z TVP  jak powiecie  że  to  Pro PiS-owskie  Media.

Prawda  jest  taka  że  Rekordowego  Deficytu  w 2016 roku  niema   Mimo  tego  że  PiS  dał   ludziom  500+  które  kosztuje nie mało

 

 

A ty jak zwykle pierdoły i zero konkretów. Zapytam inaczej: ile pieniędzy ogółem trafi do rolników z kwoty 900pln/ha, a ile trafiło z kwoty 400pln/ha?
staszek napisał:

Wtedy to nie była pomoc suszowa tylko kupowanie sobie głosów przed wyborami :P :P i to niezależnie czy susza byłaczy nie byle papiery się zgadzały potem nawet na tym forum jedni się chwalili ile to oni zebrali teraz otrzymają najbardziej poszkodowani i słusznie B)

A 500+ czym było, jak nie kupowaniem głosów? Kupowanie, tylko o wiele droższe.


Edytowany przez jacek1296, 19 listopad 2016 - 16:55.


Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)? Dzisiaj, 17:00
 •  

#10922 Share hubertuss

hubertuss

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 4192 postów

Napisany 19 listopad 2016 - 17:19

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

hubertus ale jaki bankowy i czym on konkretnie skutkuje?

 

Widzisz, nie pomyślałem o tym w ten sposób i się przestraszyłem że hubertus wypowiada się jako zwykły obywatel czyli ktoś taki jak ja. A zwykły obywatel na słowo podatek wiadomo że jeży włos na głowie. Ale jak hubcio jest bankierem to niech się petrusem teraz martwią, zamiast straszyć normalnych obywateli na forum.

 

Oczywiście pisząc, że PKB spada przejęzyczyłem się. Chodziło mi o to, że spada tempo wzrostu PKB. Co tak czy siak przekłada się na to, że pieniędzy w budżecie będzie mniej niż planowano.

Pisząc, że podatek bankowy nam wprowadzili. Nie chciałem napisać, że jestem pracownikiem banku. Tylko, że zapłacimy go my obywatele. Wzrosły rożne koszta korzystania z usług bankowych w zależności od banku. Banki odbiły sobie podatek na ewentualnych odsetkach od lokat. tak, że ludzie nawet nie zauważyli. Bardziej zauważyli za to podwyżkę cen ubezpieczeń komunikacyjnych. Gdzie ubezpieczalnie same przyznały, że podnoszą składki tak by osiągać zyski. A że w bilansie ubezpieczalni po stronie kosztów są również podatki. To słowo nam i w tym przypadku jest jak najbardziej na miejscu. Podatek bankowy objął też instytucje ubezpieczeniowe. Podatek od sklepów tez nam wprowadzą. Bo to my go zapłacimy jako konsumenci.

O banki i bankierów się nie martwcie. Bo to my im za ten podatek zwrócimy i oni mają się dobrze.

 

Ci ludzie zginęli zgodnie z wolą Prezydenta RP. A polecenie brzmiało musimy lądować.

 

Przecież nagrało się wyraźnie. Jak pracownik Kancelarii Prezydenta pytany przez pilota co dalej. Powiedział, że decyzji jeszcze nie ma i musimy próbować do skutku

 

 


Prawda  prędzej  czy  później  wyjdzie  na  jaw  ale kiedy   nikt tego niewie

O Śmierci  Generała Sikorskiego  też  dokumenty  są  utajnione po  dziś  dzień

Tu mamy  powtórkę  z  historii  ale   jest  nadzieje  że jak Tramp zapozna się  z tym co  się  stało  w Smoleńsku  to  Ujawni  to  Opini Publicznej

 

 

Za śmiercią Sikorskiego stoją prawdopodobnie Anglicy i nasi. On sam był przeszkodą w porozumieniu z Rosją. W celu wspólnej walki z Niemcami. Dwaj piloci się uratowali. Reszta była już prawdopodobnie martwa wrzucona do samolotu. Właśnie dlatego, że jest duże prawdopodobieństwo, że maczali w tym palce Anglicy. Dokumenty nigdy nie będą odtajnione.

Z czym się Trump zapozna? Z tym co ustalił Macierewicz? Prawda już jest znana. A USA nie będzie się w to mieszać. Przecież już kiedyś Macierewicz i Fotyga jeździli do USA i wszyscy ich olali. Teraz nawet oficjalnie o nic nie proszą.

 

https://www.wprost.p...hael-Flynn.html

 

Ten pan na pewno nam pomoże.

 

 

 

W ciągu zaledwie kilku dni potwierdzono 3 duże inwestycje zagraniczne dotyczące przemysłu samochodowego:

 

Mercedes: fabryka silników w Jaworze. Całkowicie nowa inwestycja niemieckiego koncernu Daimler AG (tzw. greenfield), warta 2 miliardy zł i tworząca bezpośrednio kilkaset miejsc pracy w gminie o 17% bezrobociu.

 

Toyota: produkcja przekładni do napędów hybrydowych w Wałbrzychu oraz nowe modele silników w Jelczu. Sumaryczna wartość to 650 milionów zł. 

 

Fiat: rozbudowa fabryki w Bielsku-Białej za ok 1 miliard zł aby uruchomić produkcję nowych modeli silników.

 

 

Wcześniej też fabryki otwierano. Fiat rozbudowuje swoje fabryki od lat. Vw otworzył pod Wrześnią fabrykę nie silników a całych samochodów. Takie duże biznesy będą powstawać bez względu czy rządzi Kaczyński czy kto inny. Ale fakt jest faktem, że za rządów pis. Wartość państwowych spółek na giełdzie poważnie spadła. Poziom inwestycji zagranicznych mimo tych fabryk też spadł. A teraz spada zakładane tempo wzrostu PKB.

 

 

Prawda  jest  taka  że  Rekordowego  Deficytu  w 2016 roku  niema   Mimo  tego  że  PiS  dał   ludziom  500+  które  kosztuje nie mało

 

 

Jeszcze możemy się zdziwić na koniec roku. Lub na początku następnego jak GUS wszystko podliczy. Tempo wzrostu PKB jest mniejsze niż zakładano konstruując budżet 2016. A to oznacza mniej pieniędzy np z podatków. Złotówka osłabła a to oznacza większe koszty obsługi zadłużenia zagranicznego. Poczekajmy więc cierpliwe. Rekordowy deficyt po 1989 roku będziemy mieli w roku 2017.


Edytowany przez hubertuss, 19 listopad 2016 - 17:40.


#10923 Share mirro

mirro

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 571 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 19 listopad 2016 - 17:51

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

http://polityczek.pl...slugi-dla-kolei

Wy tu wszyscy o PKB a ja dla rozluźnienia o PKP :blink:Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

 • agroFakt.pl
 • agroFakt.pl
Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)? Dzisiaj, 17:00
 •  

#10924 Share damianzbr

damianzbr

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 3974 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 19 listopad 2016 - 18:07

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

mirro nie ma się czemu dziwić, ojciec skupia wielkie rzesze podróżników zmierzających aby osobiście oddać mu hołd. Przecież rowerami nie jadą tylko w dużej mierze pociągami. No co należało mu się jak psu kość. :lol:

 

hubertus na siłę próbujesz wyszukać dziury w całym. Nie mam lokat pieniężnych na procencie to się nie wypowiadam, ale prowadzenie konta, karty, pożyczki i to wszystko gdzie znam sytuację, czyli u najbliższej rodziny jest w 3 bankach, łącznie na kilku kontach, w tym prywatnych, studenckich, firmowych PLN, firmowych w walutach obcych, rolniczych. Żadne koszty z powodu podatku bankowego dla nas się nie zmieniły.#10925 Share marekfarmer

marekfarmer

  Marekfarmer

 • Members
 • PipPipPip
 • 1238 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Kujawsko Pomorskie

Napisany 19 listopad 2016 - 18:24

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

 

 

 

 

 

 


Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje


#10926 Share Ulman

Ulman

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 678 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Lubelskie

Napisany 19 listopad 2016 - 18:48

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

 

hubertus na siłę próbujesz wyszukać dziury w całym. Nie mam lokat pieniężnych na procencie to się nie wypowiadam, ale prowadzenie konta, karty, pożyczki i to wszystko gdzie znam sytuację, czyli u najbliższej rodziny jest w 3 bankach, łącznie na kilku kontach, w tym prywatnych, studenckich, firmowych PLN, firmowych w walutach obcych, rolniczych. Żadne koszty z powodu podatku bankowego dla nas się nie zmieniły.

Zyski banków nie spadły ze wzgledu na nizsze koszty odsetkowe co oznacza ze kroja nas na odsetkach. Wiekszosc nie zdaje sobie z tego sprawy i sie cieszy ze opłaty nie wzrosły.

Mareczek- wstaw coś z Petru bo dzis jeszcze nie było. Zaniedbujesz nas. 

Kiedy dobra zmiana powsadza tych złych gangsterów z WSi?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu


#10927 Share marekfarmer

marekfarmer

  Marekfarmer

 • Members
 • PipPipPip
 • 1238 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Kujawsko Pomorskie

Napisany 19 listopad 2016 - 19:07

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

Powoli  wsadza także  nie bój  nic

 

Proszę  Bardzo

 


Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje


#10928 Share grzen

grzen

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 213 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:podlaskie
 • Zainteresowania:motoryzacja,budownictwo

Napisany 19 listopad 2016 - 21:30

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

to co teraz wyprawia opozycja tzn.POsrajduchy to tylko utwierdza mnie że dobrze zrobiłem oddając głos na pis.

może czasem i popełnią jakiś błąd ale to i tak jest nic w porównaniu do tych z po

pozdrawiam prezydenta RP Andrzeja Dude. siemka#10929 Share Ulman

Ulman

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 678 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Lubelskie

Napisany 19 listopad 2016 - 21:38

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

Co cie tak bulwersuje?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu


#10930 Share Bogdan675

Bogdan675

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 145 postów

Napisany 19 listopad 2016 - 21:45

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

Manipulacje GW 1f609.png;)

 
15078599_1759307174287016_43110377372840

 Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)? Dzisiaj, 17:00
 •  

#10931 Share Ulman

Ulman

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 678 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Lubelskie

Napisany 19 listopad 2016 - 22:20

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

Przecież nie ma obowiazku czytania GW. Możesz być manipulowany przez  telewizje Terlikowskiego lub Rydzyka jesli chcesz


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu


#10932 Share marekfarmer

marekfarmer

  Marekfarmer

 • Members
 • PipPipPip
 • 1238 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Kujawsko Pomorskie

Napisany 20 listopad 2016 - 07:28

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

 

 

 

 

 


Edytowany przez marekfarmer, 20 listopad 2016 - 07:32.

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje


#10933 Share grzen

grzen

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 213 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:podlaskie
 • Zainteresowania:motoryzacja,budownictwo

Napisany 20 listopad 2016 - 08:13

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

Co cie tak bulwersuje?

 

to że komoróch mówi publicznie że trzeba ''brać deske i lać pisowców po łbach''

dla mnie to jest akt łamania demokraci .zamiast bydło poczekać do następnych wyborów to on z dechą wyskakuje i kto ty dzieli społeczeństwo ,namawia ludzi do przemocy i agresji, brzydze się takimi ludzmi

 

 

 

 

hej widzieliście co się dzieje w pytaniach bez odpowiedzi to jakiś atak hakera


Edytowany przez grzen, 20 listopad 2016 - 08:16.


#10934 Share staszek131415

staszek131415

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 2237 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 20 listopad 2016 - 10:13

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

Przecież nie ma obowiazku czytania GW. Możesz być manipulowany przez  telewizje Terlikowskiego lub Rydzyka jesli chcesz

http://warszawa.eska...protestu/310734

 

 

Widać w głowach im się przewraca do roboty a nie z naszych pieniędzy sie dorabiać


Powinni protestować przeciwko likwidacji małych wiejskich szkólł a nie molochów które nie służa edukacji tylko zarabianiu kasy#10935 Share mirro

mirro

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 571 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 20 listopad 2016 - 10:53

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

Staszku to chyba protest nie w tej sprawie. #10936 Share Ulman

Ulman

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 678 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Lubelskie

Napisany 20 listopad 2016 - 11:18

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

to że komoróch mówi publicznie że trzeba ''brać deske i lać pisowców po łbach''

dla mnie to jest akt łamania demokraci .zamiast bydło poczekać do następnych wyborów to on z dechą wyskakuje i kto ty dzieli społeczeństwo ,namawia ludzi do przemocy i agresji, brzydze się takimi ludzmi

 

 

 

 

hej widzieliście co się dzieje w pytaniach bez odpowiedzi to jakiś atak hakera

To racja - słabe to było. Z drugiej strony PIS ma swoje za uszami -  "gorszy sort", "komunisci i złodzieje", tam gdzie stało ZOMO , "antypolskie siły" i wiele innych "kwietków". Dla mnie  PIS - PO - jedno zło. To jest jednakowa swołocz i tak jak ktoś kiedyś madrze powiedział Nie ma PISu bez PO i PO bez PISu. Gdyby nie było PO to co PIS miałby do powiedzenia?

 

http://warszawa.eska...protestu/310734

 

 

Widać w głowach im się przewraca do roboty a nie z naszych pieniędzy sie dorabiać


Powinni protestować przeciwko likwidacji małych wiejskich szkólł a nie molochów które nie służa edukacji tylko zarabianiu kasy

Zawsze powinno sie próbowac budowac na tym co już jest a nie rozpie....ić i od nowa.  Jakie to ma znaczenie czy bedzie podstawówka 8 lat czy 4+4 lata czy 6+2 lata? Jak chca zmienić program to niech gimnazjum realizuje program który byłby w 7 i 8 klasie podstawówki i pierwszej klasie liceum i załatwione. 

Na tej reformie pewnie zarobi jakis kolega PIS co bez przetargu bedzie drukował nowe podręczniki w których Lech Kaczyński będzie człowiekiem który uchronił europę przed inwazja Rosji, został zamordowany w Smoleńsku itd. 

 

 

Jaki ojciec taki syn. Komunizmu ciag dalszy http://biznes.onet.p...podatku/m14rkn 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu


#10937 Share dddddddddddddddddd

dddddddddddddddddd

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 220 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:POLSKA.
 • Zainteresowania:ROLNICTWO . MOTORYZACJA . SAMOCHODY . MOTOCYKLE. KŁADY . TUNING. MECHANIKA . STRZELECTWO. ŁUCZNICTWO. KOLEKCJONOWANIE BRONI . RUSZNIKARSTWO .NUMIZMATYKA . KULTURYSTYKA. BOKS. SZTUKI WALKI. SZERMIERKA . JEŹDZIECTWO . HISTORIA .GENEALOGIA .PATRIOTYZM . POLITYKA .POLSKA .

Napisany 20 listopad 2016 - 13:43

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

CxlUREBXAAEJa09.jpg


 BÓG HONOR OJCZYZNA . POLSKA WOLNA I NIEZAWISŁA


#10938 Share hubertuss

hubertuss

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 4192 postów

Napisany 20 listopad 2016 - 14:24

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

Ciekawe czy to uwzględnili?

 

W przyjętym we wrześniu 2015 przez Sejm VII kadencji sprawozdaniu podkomisji nadzwyczajnej do spraw realizacji ustaw o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych zarzuciła ona Grzegorzowi Biereckiemu wykorzystywanie kas do prywatnego bogacenia się oraz konflikt interesów. Miał on polegać m.in. na łączeniu funkcji prezesa Kasy Krajowej i prezesa zarządu Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, któremu Kasa Krajowa i nadzorowane przez nią SKOK-i zlecały płatne usługi, byciu współwłaścicielem spółki, która wynajmowała lokale podległym Kasie Krajowej SKOK-om oraz udział we władzach kilkunastu spółek zarabiających na usługach dla kas nadzorowanych przez Kasę Krajową, której Grzegorz Bierecki był prezesem, i która nakazem lub zaleceniami miała nakłaniać je do korzystania z usług tych spółek. Majątek fundacji po jej likwidacji przekazano prywatnemu podmiotowi, której głównymi udziałowcami byli bracia Grzegorz i Jarosław Biereccy. Grzegorz Bierecki objął także stanowisko prezesa spółki SKOK Holding S.à.r.l. założonej w 2007 w Luksemburgu, która przejmowała większość zysków należnych Kasie Krajowej. Wnioski podkomisji kwestionowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Kasa Krajowa, zarzucając m.in. „jednostronny przebieg prac.

 

https://pl.wikipedia...zegorz_Bierecki

 #10939 Share marekfarmer

marekfarmer

  Marekfarmer

 • Members
 • PipPipPip
 • 1238 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Kujawsko Pomorskie

Napisany 20 listopad 2016 - 14:40

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)? hubertuss----   skoro  Po-PSL  Biereckiemu  nie postawiło  żadnych zarzutów  to znaczy  że   robił  to  legalnie   więc  jak to  co napisałeś  ma się  do   308 mld złotych nielegalnie  wytransferowanych ?????

A to  że  Bierecki  mógł  robić  takie  rzeczy  to  wskazuje na  nieudolność  poprzedniej  władzy  że  pozwalały  na takie  działania

 


Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje


Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)? Dzisiaj, 17:00
 •  

#10940 Share marko-kolo

marko-kolo

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 835 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:podlaskie

Napisany 20 listopad 2016 - 14:55

Andrzej Duda - najlepszy prezydent (dla rolników)?

tak poprzednie rządy PIS (w 2007 roku) w imię obrony SKOKÓW nie pozwoliło na nadzór KNF co jest także matką afery Amber Gold  i innych piramid 

 

idąc twoim tokiem myślenia to dlaczego piszesz że nielegalnie wytransferowanych ? dostał ktoś zarzuty ? nie ..czyli było to legalne :D

zobacz ile kasy odpłynęło w rok z giełdy i jakie straty poniósł skarb państwa z tego tytułu  ?

o ile spadły na wartości spółki skarbu państwa ?

o ile spadły inwestycje ?

będzie grubo ponad 300 miliardów strat  w rok i to całkiem legalnie ;)   


Edytowany przez marko-kolo, 20 listopad 2016 - 15:01.

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 


Podobne tematy duda wybory prezydent

Tylko na agroFakt.pl: Bieżące problemy polskich rolników zobacz »