mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ogar118    65

Ciekawostka. W owsie z siewu lutowego kiełkuje mi miotła zbożowa. A na początku tygodnia opryskałem mocarzem...  <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

witam owies siany 15 marca jest  fazie 2-3 liści planuję zasilic go 2 dawką N w postaci saletry w dawce 100kg/ha czy jest już na to odpowiednia pora?Ogólne nawożenie to 100kg/mocznika i 200kg polifoski 6 pszedsiewnie i teraz 100kg/ha saletry i jeszcze pod koniec fazy krzewienia nawozenie dolistne mocznik+odżywka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Ja też siałem jedno pole 10, dalsze 15 marca  ,saletrę rozsiałem w poniedziałek i koniec z rozsiewem ,zobaczę jaki dostanie kolor ewentualnie siarczan i coś dorzucę ,dawaj nawóz jak jest wilgoć u nas popaduje codziennie a w maju nie wiadomo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

saletra nie rozbuja mi za bardzo owsa? myślałem nad mocznikiem lub saletrzakiem. Boję się że po saletrze się mocno rozkrzewi i mi wyłoży rok temu tak miałem i ziarno było małe ;/ czy 100kg saletry nie zaszkodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

A jaka jest różnica między saletrzakiem a saletrą? Przecież to te same formy azotu tylko saletrzak ma grubszą granulację.To wysyp tą saletrę po fazie krzewienia czyli w fazie strzelania w źdźbło. A ile ogółem planujesz N na owies ?

Edytowano przez macio9554

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

hm o tym nie pomyślałem :D a kiedy mniej więcej owies przechodzi w te fazę ?? jeśli będzie kiepskawo wygladał dostanie saletre wcześniej ale wole uważać rok temu miałem małe ziarnka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

No ciężko powiedzieć kiedy twój owies będzie strzelał w źdźbło bo każdy siał w innym terminie, musisz po prostu obserwować plantacje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

A co ma termin siewu do osiągnięcia fazy strzelania w źdźbło?

Długość dnia będzie odp i zacznie strzelać i koniec.  U mnie co roku niezależnie od terminu siewu w okolicy 5 maja owies jest do skracania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19703

ja musiałem się pospieszyć bo to siane po ugorze z 2,5 m bylicą i chciałem jak najmłodszą bylicę psiknąć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

A czy to prawda że owies jak i inne zboża jare zaczynają krzewienie od momentu kiedy jest w pełni wykształcony trzeci liść ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Potrzebuję waszej pomocy i odpowiedzi na dwa pytania:

 

1. Jaka to będzie faza rozwojowa owsa?

http://static.pokazywarka.pl/bigImages/6537355/17834582.jpg?1461492791

 

2. Co to za dolegliwość? Jakaś choroba czy niedobór? Takie objawy pokazały się na polu placowo, w niektórych miejscach nie ma a w niektórych są na każdej roślinie.

http://static.pokazywarka.pl/bigImages/6537355/17834576.jpg?1461492791

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

1. Ja bym powiedział że to początek krzewienia. 

2. Według mnie to są nie dobory czegoś, a jak z pH na tym polu?? Bo na choroby to chyba jeszcze troszkę za wcześnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Czy po prostu zimno jest i to wina ,co z tego że w dzień jest te 10-15 stopni jak nocą +1  taka u nas średnia temperatura od dwóch tygodni ,wtedy mój ładnie wyskoczył zazielenił się mocniej jak niektóre pszenżyta ale nic po tym nie rośnie nawóz wtedy dostał resztę azotu i stoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
squah    0

Witam

 

mam zamiar dolistnie dokarmić owies mocznikiem+siarczan magnezu 7 wodny czy juz mozna (faza 3 liści taka jak u kolegi KlimekPL(1 zdjecie)

Ile czego mam dawac na 1 ha jak ktos by mogł poradzić bo bedzie to moj I raz :P a nie chce upalić tego owsa i czy juz moge pryskać bo widze ze ma niedobór magnezu albo od zimna niektórych miejscach zółte koncówki robia ja dopiero zaczynam z tymi opryskami dolistnymi i che na wszelki wypadek dopytac madrych głów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Siarczan w  roztworze  5 % , czyli  5 kg  w  100 litrach  cieczy  roboczej ,

mocznik  podobnie, lub nieco mniej, bo to młode  rośliny 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
squah    0

Dzieki wielkie

 

A  oprysk  mozna wykonywac w jakich temperaturach? bo cos ostatnio troche temp. w noca spada w okolice 3 stopni w dzien cos ponad 12 Czy rosliny musza  byc idelanie suche?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Siarczan w  roztworze  5 % , czyli  5 kg  w  100 litrach  cieczy  roboczej ,

mocznik  podobnie, lub nieco mniej, bo to młode  rośliny 

Młode rośliny znoszą wyższe stężenie mocznika niż rośliny starsze. Początek krzewienia do 20% (tabelka w linku )  https://nawozy.eu/nawozy/azotowe/mocznik-pl.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Przy  załozeniu że dajemy 200 litrów  wody  na  ha, to  wyjdzie  40 kilo mocznika  na  ha , bałbym  się  tym pryskac , ale  może  i mozna ... 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Czym młodsza roślina tym większe stężenie mocznika i siarczanu jest bezpieczne. W fazie krzewienia daję 30kg mocznika i 25kg siarczanu na 200L wody, czasami zdarza się dać większą dawkę i też bez przepaleń roślin. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Po kolejnej nocy przymrozkami poszedłem na pole  blisko domu siany 10 marca  ,dwa tygodnie temu był bardziej zielony jak dziś ,też tak macie że jak wyskoczył mocno zazielenił  się ,posiałem wtedy saletrę ale nic przez dwa tygodnie nie urósł lecz blady się zrobił ,jutro skoczę na mieszanki dużo miałem jęczmienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj