mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Vasyl93    0

Ja posiałem 19.03 klasa ziemi IIIb IVa 180kg/ha  dzisiaj chodziłem i już puszcza kiełki, będzie cieplutko to może kolo soboty będzie u góry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Dokładnie ja jestem już wyeksploatowany pod tym względem.  Raz dałem się wciągnąć w taką dyskusję i starczy.  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

Masz rację mnie zawsze uczono,że słabsza gleba mniej wykarmi kłosów nie ważne czego, więc nie warto na słabej ziemi starać się utrzymywać zbyt dużej obsady kłosów bo po prostu ona ich nie wykarmi!!!!Słabsza gleba ma mniejsze możliwości asymilacji wody i przyjdzie sucho i co???Podlewać??

Widzisz a ja odwrotnie  owies Bingo sieję max 400 ziarniaków i to jak tyle posieję to bardzo ciężko mi utrzymać go w pionie,,,,

Jeśli piszesz,że siejesz do 550 ziarniaków to proszę napisz jaką osiągasz wydajność i jakie stosujesz nawożenie

 

nigdy nie ważyłem owsa w dużych ilościach ale w big begu 500kg po nawozie miałem niecałe 400kg wagi

więc  to zależy od roku, od 6 do 9m3 (2-3zbiorniki)liczę po class'ie 86 czyli licząc 1m3 po 500kg to 3 do 4,5tony

wiadomo że owies na zakrętach czasem wylegnie czy od namiaru wody...

azot około 60N stanowisko po kuku na zielonkę czy zbożu ozimym i 2roku po oborniku czasem w pierwszym (azot pod korzeń, potem na górę, raz od grzyba podstawa rdza i mączniak)

 

tak wiem zaraz ktoś napisze ze pisze bzdury...

ale zalecenia dla bingo na ha na kompleksie żytni słaby wynosi do 6,3milina ziarnek , co daje nam na metr 630 ziarenek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

widzisz a mi przy niższej obsadzie na IVa udało mi się wyciągnąć 7,5 t/ha również Binga ale rok był sprzyjający-owies w większości mam ważony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

Jeśli bijesz do mnie to się grubo mylisz!!!!Pola mam w 100% wymierzone od podstaw przez geodetę!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

sołtys, u mnie taka gleba zarezerwowana jest pod trawę albo kukurydze... ewentualnie pod pszenicę choć jak tak uśredniając pszenicę sieję na 5tce i osiągam plon np w niedogodnym roku 2015 5t/ha a to z tego względu że posiałem rzadko! to samo z pszenżytem się zawiodłem i już nigdy nie posieję na wagę a obsadę. Toć "tęgie" głowy z ośrodków przebadali i podają nam normy siewu.

 

Ok, zgodzę się że zagraniczne firmy zalecają mniejsze normy ale tam są haczyki, bo jak mniejsza norma to ziarnko cięższe a jak ktoś sieje na wagę to z automatu ma mniejsza obsadę.. zalecają dla roślin mocno krzewiący się

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Zapowiada się niska cena owsa w tym roku. Wszyscy się na niego tak rzucają, że w centralach nasion brak. Ojciec sieje po hektarze czy tam dwa dla koni od lat.  Były lata, że nie wiadomo było co robić z nadwyżką, której nie zjadły. Albo taniocha, albo nikt tego nie chciał. W tym roku postanowiliśmy posiać jedno pole nowa odmianą. Ludzie polecają Bingo. Ale gdzie tam w dwóch punktach o nasionach nawet nie było co marzyć. Kupiłem więc 150 kg Siwka bezuskowego dla koni. Po 400 góra z kawałkiem w tym roku będzie jak nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Podejrzewam, że wysoka cena materiału siewnego wynika raczej z jego małej podaży spowodowanej kiepskimi zeszłorocznymi zbiorami na plantacjach nasiennych a nie wysokim popytem.  Jak taki problem ze zbytem zasiej mniej a resztę pola obsiej czymś bardzie chodliwym.

Znajomy podpisał kontrakt po 580 (nie wiem czy netto czy brutto) na owies z nowych zbiorów.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Cena nasion chyba normalna za 150 kg zapłaciłem nie całe 300 zł. Nie chodziło mi w tym poście o cenę materiału siewnego. Ale chodzi mi o prawdopodobną wysoką podaż nasion po żniwach. A co za tym idzie niską ich cenę. Na wschodzie wielu ludziom wymarzły oziminy. Wielu decyduje się zastąpić je owsem ze względu między innymi na wysoką teraz cenę. Rano  zadzwoniłem i zarezerwowałem se te 150 kg. Po drodze wstąpiłem do kumpla po fakturę do przepisania. On chciał jeszcze 100 kg. Dzwonię a babka mówi, że już nie ma. Potem z nią gadam na miejscu a ona mi mówi istna szalenizna. Wszystko wymietli. Ja tam nikomu nie żałuje niech sobie sieje kto chce. Ale potem będzie jak z łubinem. Ludzie się na niego rzucali a potem nie mieli co z nim robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Mnie od kilku lat udaje się sprzedać ok 6 ha głównie koniarzom cena w tym roku wszystko po 600 tona ,trochę roboty ale mam tel sypię kilka worków albo niekiedy tony i sprzedane głównie stali kupcy od lat, WLKP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal25791    25

Kiedy najlepiej będzie sypnąć Polifoskę na owies Bingo. Siałem wczoraj, pod uprawę dałem 50kg saletrzaku na 40ar, wiem że bardzo mało. Co teraz najlepiej zrobić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

U mnie znajomy podpisywał kontrakt na owies po 550 netto 

 

można wiedzieć gdzie podpisał?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Kiedy najlepiej będzie sypnąć Polifoskę na owies Bingo. Siałem wczoraj, pod uprawę dałem 50kg saletrzaku na 40ar, wiem że bardzo mało. Co teraz najlepiej zrobić ?

P i K najlepiej przedsiewnie 

można wiedzieć gdzie podpisał?

 

 

A powiem Ci że nawet nie wiem, jak się dowiem to dam znać na pw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal25791    25

P i K najlepiej przedsiewnie 

 

Czyli nie sypać fosforu ani potasu ? Pozostaje tylko nawożenie azotem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Jeżeli już musisz dać P i K pogłównie to najlepiej w postaci nitrofosek (najlepsza rozpuszczalność) A zasiałeś już ten owies?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo0209    3

Dzisiaj zasiałem 2 ha mieszanki 10%jeczmien 30%owies 60% pszenica na jesien było sypane 900kg kredy granulowanej z Kornicy na ha na wiosne poszlo 33t obornika i na ha 220kg polifoski8  250kg saletrzaku i 85kg soli potasowej a na druga dawke 120kg saletry na ha zienia 4-5 klasa. pole nie widziało przez pare lat nawozu .Czy to będzie dobre nawożenie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj