mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rolnik90_01    5

Co mi po odszkodowaniach jak będę musiał przesiewać np. kukurydzę. Wtedy jest później siana, gorszy da plon, a krowom zabraknie paszy. Pierwszy termin siewu to ten co uznaje za odpowiedni. Opóźnienie to straty, nawet jak będzie zrekompensowane. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

U siebie owies zasiałem w czwartek miało być 200 kg/ha bo na tyle wykręcony, a wyszło 215-220 kg  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

U siebie owies zasiałem w czwartek miało być 200 kg/ha bo na tyle wykręcony, a wyszło 215-220 kg  ;)

 

 

za dużo, chyba że kiełkowanie na poziomie 70 % owsa nie sieje się gęsto, nawet przy póznych siewach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

za dużo, chyba że kiełkowanie na poziomie 70 % owsa nie sieje się gęsto, nawet przy póznych siewach

Jak jest tak jest ziemia z przewagą VI klasy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

tym bardziej im słabsza ziemie tym rzadziej-słabsza gleba wykarmi Ci mniej roślin aby wykształciły zadawalający plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

To  idąc  tym  tokiem  myślenia  ... na  2  klasie  trzeba  by  siać  ze  400  kilo na  hektar... 

Nie  bądźmy  śmieszni  panowie  ... inna  sprawa   gdzie  sens  siać  owies , na  naprawdę dobrej  ziemi ... :P


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Nic źle nie napisałeś a kolega mariusz chyba przesadził. To prawda, że na słabszych ziemiach trzeba trochę obniżać normę wysiewu by zmniejszyć konkurencyjność roślin o wodę i składniki pokarmowe w które takie ziemie są zwyczajnie mniej zasobne. ;)

 

Ja zasiałem Bingo tydzień temu w sobotę. Dziś robiłem obchód i ziarna nawet kiełka nie puściły.

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Nawet wykraczając poza ramy owsa ziemia 4b wykarmi mniej kłosów niż ziemia 3b. Co z tego, że roślina zasiana będzie gęściej wyda więcej kłosów jak będą one przestrzelone i z pośladem? 

 

Na chłopski rozum usiądź z 4 kolegami do 0,5 nic nie poczujesz, usiądź z jednym nastrój będzie już lepszy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

I co da chłopski rozum, jak ja nie mogłem przez wiele lat ojca mego przekonać, że  na słabszej ziemi nie powinien zwiększać obsady, a co dopiero zmniejszać.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

tym bardziej im słabsza ziemie tym rzadziej-słabsza gleba wykarmi Ci mniej roślin aby wykształciły zadawalający plon

To czemu literatura podaje że im słabsza tym gęściej siać? Wszyscy się mylą? ;)

http://www.uprawyekologiczne.pl/430_Siew_owsa.html

http://www.tvr24.pl/wiadomosc-Czas_na_siew_owsa-191.html

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/zboza/zalecenia-dla-owsa,8432,1.html

 

 

 

 

 

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

W żadnym podanym przez ciebie przykładów nie ma uzasadnienia, dlaczego należy zwiększać normę wysiewu na słabszych glebach. Ja osobiście nadal trzymam się wersji, że im ziemia słabsza tym norma mniejsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

chłopaki wszystko dobrze ale każdy robi po sowiemu. Ja mam lekkie gleby od miejscami 4 do samych 6 większość, sieję rożne zboża, od pszenicy po owies i powiem te wasze kila do, do d*py można wsadzić. liczy się mtz i nic więcej. Ma być obsada a nie waga. Ja siałem pszenice na jesieni bamberkę 267kg/ha a zalecają ją obsiać do 180kg i co z tego jak średni mtz wyszedł u producenta 41g a u mnie 54g (może dlatego bo nie mam wialni tylko młynek)

i nigdy nie posieję mniej niż zalecają obsadę bo mam lekkie gleby, na jesieni brakuje wilgoci i się zboża nie rozkrzewiają a na wiosnę trzymam normy wysiewu danej odmiany.

2lata temu posłuchałem się handlowca/przedstawiciele/naciągacza aby rzadziej i mnie plon powalił. ledwo na zero wyszedłem z uprawką. Po prostu za rzadko nawet jak kosiłem to glebę widziałem. Co innego jak ktoś ma od 4 w z wyż to inaczej sprawa wygląda.

Dlatego mieszkasz lokalnie znasz swoją glebę zrób test, toć to nic cię nie kosztuje zrobić próbę kreconą na polu i 1 czy 2 przejazdy obsiać inną normą.

Ja owies sieję 500 do 550ziarniaków, czyli przy moim bingo wyszło ok 240 a komforcie 260kg

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

To weź sobie zobacz na przykład zalecenia firmy KWS w temacie żyta hybrydowego czym gleba słabsza tym norma mniejsza. Tylko warto zaznaczyć że tyczy się to gleb w dobrej kulturze.

 

No w uprawie ekologicznej (jeden z podanych linków) to z pewnością trzeba zwiększać. Jednak myślę, że 90% osób na forum uprawia to zboże bez eko.

 

 

Poszukaj sobie zaleceń niemieckich np firmy saaten union... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    69

Ja mam słabe gleby opady znikome. Jak zasieję gęściej niż zalecane, to nie ma nic (ewentualnie tracę kasę na materiał i zbieram tyle samo co w rzadkim siewie). Optymalnie, to średnia ziaren na metr w odpowiednim terminie (gdy sucho to jak najrzadziej). Najważniejsze opady... PH.

No chyba że ktoś ma IV klasę (w papierach) a czarnoziemu na metr- znam taki przypadek- i mówi że sieje na IV klasie..

 

Edytowano przez Nowy81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

To czemu literatura podaje że im słabsza tym gęściej siać? Wszyscy się mylą? ;)

http://www.uprawyekologiczne.pl/430_Siew_owsa.html

http://www.tvr24.pl/wiadomosc-Czas_na_siew_owsa-191.html

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/zboza/zalecenia-dla-owsa,8432,1.html

 

 

W żadnym podanym przez ciebie przykładów nie ma uzasadnienia, dlaczego należy zwiększać normę wysiewu na słabszych glebach. Ja osobiście nadal trzymam się wersji, że im ziemia słabsza tym norma mniejsza.

 

Masz rację mnie zawsze uczono,że słabsza gleba mniej wykarmi kłosów nie ważne czego, więc nie warto na słabej ziemi starać się utrzymywać zbyt dużej obsady kłosów bo po prostu ona ich nie wykarmi!!!!Słabsza gleba ma mniejsze możliwości asymilacji wody i przyjdzie sucho i co???Podlewać??

chłopaki wszystko dobrze ale każdy robi po sowiemu. Ja mam lekkie gleby od miejscami 4 do samych 6 większość, sieję rożne zboża, od pszenicy po owies i powiem te wasze kila do, do d*py można wsadzić. liczy się mtz i nic więcej. Ma być obsada a nie waga. Ja siałem pszenice na jesieni bamberkę 267kg/ha a zalecają ją obsiać do 180kg i co z tego jak średni mtz wyszedł u producenta 41g a u mnie 54g (może dlatego bo nie mam wialni tylko młynek)

i nigdy nie posieję mniej niż zalecają obsadę bo mam lekkie gleby, na jesieni brakuje wilgoci i się zboża nie rozkrzewiają a na wiosnę trzymam normy wysiewu danej odmiany.

2lata temu posłuchałem się handlowca/przedstawiciele/naciągacza aby rzadziej i mnie plon powalił. ledwo na zero wyszedłem z uprawką. Po prostu za rzadko nawet jak kosiłem to glebę widziałem. Co innego jak ktoś ma od 4 w z wyż to inaczej sprawa wygląda.

Dlatego mieszkasz lokalnie znasz swoją glebę zrób test, toć to nic cię nie kosztuje zrobić próbę kreconą na polu i 1 czy 2 przejazdy obsiać inną normą.

Ja owies sieję 500 do 550ziarniaków, czyli przy moim bingo wyszło ok 240 a komforcie 260kg

pozdrawiam

Widzisz a ja odwrotnie  owies Bingo sieję max 400 ziarniaków i to jak tyle posieję to bardzo ciężko mi utrzymać go w pionie,,,,

Jeśli piszesz,że siejesz do 550 ziarniaków to proszę napisz jaką osiągasz wydajność i jakie stosujesz nawożenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek101    144

siałem gorczyce tydzien temu i jeszcze nie wschodzi dopiero kiełek wypuszcza a jak u was ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

ja siałem 24.02 jeszcze czeka za wiosną 

 

Nie lepiej było w styczniu posiać? A tak poważnie słyszałeś o optymalnym terminie siewu danego zboża w danym rejonie Polski? Widzę, że wielu sieje wcześnie bo mokro itd. Ale co to da, jak są niskie temperatury to wegetacja i tak nie ruszy. W necie bez trudu znajdziecie mapki z optymalnymi terminami siewu danych zbóż w danym rejonie. Nie głupi to wymyślił, warto zerknąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj