mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
aro1975    324

nie wiem co Ci doradzić, sam dążę do pH lekko kwaśnego, to co ja robię:

słoma zostaje na polu, kreda, nawożenie w górnej granicy zapotrzebowania, azot podzielony na 2-3 dawki i nawożenie dolistne (wapnowit, siarczan magnezu, mocznik i odżywki) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Dobrze, to już dużo informacji dla mnie. Słomę też zostawiam na polu, bo nie mam dostępu do obornika (sąsiedzi nie chcą się wymienić obornikiem za słomę) i efekty są jakieś, bo zawartość węgla jest ok. 1,55%. Pozostaje odnieść pH i skorzystać z odżywek.

Jako ciekawostkę podam, że niektóre firmy nasienne zalecają uprawę owsa na tym samym polu co 5 lat. Przy częstszym siewie podobno mątwik atakuje korzenie.

Taką poradę daje firma Saaten-Union http://www.saaten-union.pl/serwis/porady/

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

o mątwiku w owsie nie słyszałem, owies na danej działce sieję co 3-4 lata, olej sąsiadów, jak masz pieczarkarnie w okolicy to zainteresuj się zużytym podłożem - kolega daje około 40-50t/ha i mówi że są efekty, ja w tym roku dałem na próbę przekompostowane pod żyto hybrydowe 20t/ha podobna dawka poszła na ściernie na wiadoma działkę - zobaczymy co z tego wyjdzie.

siew owsa zawsze bardzo wcześnie na głębokość 3cm, no i przy nawożeniu azotem powyżej 100kg stosuje cerone - nie wierzę w plony powyżej 5t/ha bez zastosowania wzmacniaczy słomy, owies się położy nie ma mądrych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Dzięki za informację o pieczarkarniach. Cerone w jakiej ilości podajesz (jeśli to nie jest tajemnica zawodowa)? Wapno kupujesz granulowane, czy sypkie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

0,5l/ha przed pojawieniem się liścia flagowego, ale można i później przed kłoszeniem, brałem kredę z kornicy nie przesiewaną ale duże grudy blokowały wylot w rozsiewaczu, w tym roku brałem przesiewaną i dużo lepiej się rozsiewała (foto w galerii) zawsze w luzie, bigbagi drogo wychodzą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Wystarcza dawka 0,5l/ha? W przyszłym roku będę siał bingo i muszę zastosować antywylegacz, bo w tym roku zasiałem na próbę pół ha i się wyłożył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

u mnie wystarczyło - owies ma mocniejszą słomę jak jęczmień

na stronie 39 macie polemikę o skracaniu owsa

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19680

panowie potrzebuje namiary gdzie mogę kupić kwalifikat owsa czarnego/brązowego najlepiej polską odmianę GNIADY-dzwoniłem/pisałem do Danko jesienią i nadal nic nie odpowiedzieli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Tej "firmie" też zadałem w ubiegłym roku pytanie i nie doczekałem się odpowiedzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tractor560    3

Dobrze, to już dużo informacji dla mnie. Słomę też zostawiam na polu, bo nie mam dostępu do obornika (sąsiedzi nie chcą się wymienić obornikiem za słomę) i efekty są jakieś, bo zawartość węgla jest ok. 1,55%. Pozostaje odnieść pH i skorzystać z odżywek.

Jako ciekawostkę podam, że niektóre firmy nasienne zalecają uprawę owsa na tym samym polu co 5 lat. Przy częstszym siewie podobno mątwik atakuje korzenie.

CO??? U nas w centrali zalecają aby tego samego nasienia owsa nie siać drugi raz :)


New Holland wszędzie

Najlepszy będzie !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Chyba coś pomyliłeś, nie ma hybrydowych odmian owsa więc siać można. Oczywiście przydało by się co ok 4 lata materiał wymieniać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Specjalistów z tzw. central nasiennych to trzeba słuchać z rozwagą. Plotą różne rzeczy. Przecież wiadomo, że sprzedawcy zarabiają na sprzedaży, chłop ciemny to się słucha. Nie biorą tylko pod uwagę tego, że chłopi kończą uczelnie wyższe i wiedzą jak traktować takie "porady". 

Do tego jeszcze dochodzi wszechobecny Internet. Wprawdzie zdarzają się opinie, że Internet jest dla głupich, ale wygłaszające je osoby prawdopodobnie nie korzystały z tego źródła informacji.

Mnie w centrali doradzano siać żyto w ilości 200 kg/ha przy czym zalecenia wytwórcy to 150 kg/ha. Siałem jak wytwórca kazał. :)

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Właśnie dla głupich internet nie jest. Żeby wybrać te właściwe informacje  też trzeba się wykazać inteligencją bo mnóstwo głupstw co niektórzy wypisują.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Ale jak tak sobie poczytasz, to tu, to tam, a szczególnie jakieś prace naukowe, to zdobędziesz na tyle wiedzy, żeby odcedzić wartościowe informacje. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

Koledzy jest ktoś z okolic Hajnówki posiadający owies Bingo, czysty taki jak do siewu... Jak co proszę o kontakt na Pw :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca16    3

Jest ktoś z okolic Konina ( Wielkopolska ) posiadający owies Bingo , do siewu ? Jeżeli tak proszę o kontakt :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Na jesieni został stalerzowany poplon z facelii i gryki. Nie wiem czy teraz to orać czy tylko nawozy agregat i siew owsa,ostatnia orka była wykonana w sierpniu przed siewem poplonu. Jak myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Jaką ochronę i skracanie polecacie na Bingo przy nawożeniu 77N? Czy 1L CCC + 0,2 Moddus + Wirtuoz 1L w BBCH31 wystarczy? (na którejś stronie pdobno toczyła się tutaj dyskusja o skracaniu ale nie mogę znaleźć)

Czy jeszcze w T2 stosuje się fungicydy i skracanie czy ten jeden zabieg wystarcza?

 

I jeszcze jedno pytanie. Mam stara łąkę z mnóstwem mięty, chce ja prysnac glifosatem odczekać i dopiero uprawic. Jak najwcześniej mogę pryskac, jak tylko ruszy wegetacja?

Edytowano przez majes

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Myślę że to skracanie spokojnie wystarczy tylko pytanie po co ten wirtuoz i planowane t2 w owsie szkoda kasy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj