mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

ereksio    321

owies siejemy kiedy tylko da sie wjechac w pole. Im wcześniej tym lepiej. Owies potrzeba zahartować w niższych temperaturach wówczas wyda okazały plon ziarna przy niższej słomie. Zgodnie z powiedzeniem "siej owies w błoto, będziesz zbierał złoto" dobrze kiedy grunt jest obeschniety lecz nie przesuszony. Temperatury ujemne do -3 stopni przed wschodami są jak najbardziej korzystne.Owies ma zawsze duże zapotrzebowanie na wodę , a dobrze odżywiony wyda dorodne i ciężkie ziarno. Nasz Bingo z 2012 roku miał gęstość 56 kg/hl i wydał 5,59 t/ha na VI klasie. Faktem jest że siany był 10.03 a tegoroczny wczoraj tj 15.04.

Ciągniki i tak miały ciężko chociaż po spulchnieniu agregatem ziemia szybko obsychała. W pobliżu lasów grunt był jeszcze zmarźnięty. Uzyskana cena wiosną 2013 to 700 zł netto , na płatki do Niemiec . Odbiór z gospodarstwa. Słyszałem że za owies ekologiczny o dobrych parametrach płacili 1000 zł i leopiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka16    86

Aja sieję jutro 1,5 ha co będzie to będzie.


Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w d*pę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ja dziś posiałem 2,5ha odmiany bingo troche mokro było i 1224 miał co robić, zostało jeszcze 5ha do posiania ale jeszcze za mokro buty zostały w błocie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Medalik    2

Ja zasiałem dzisaj 1,5 ha w sobotę sadzę trochę pyrów i reszta idzie też pod siew owsa. Odmiana?? Kupiłem od sąsiada, nawet nie pytałem. Nawozu zero jak wzejdzie i będzie ładny mam zamiar dolistnie zasilić.

Co i kiedy na chwasty polecacie , czy dobrze kombinuję z tym dolistnym czy może powinienem sypnąć granulkę?

"Pierwszy raz sieję owies"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oloolosz    2

Witam

mamy siac owies na 5 kl ziemi,kilka dni temu było dane wapno,potem kultywator,planujem dac ok 250 kg saletry,pytanie czy lepiej dac przed siewem czesc,i 2 dawke w 1 kolanku czy lepiej dac posiewnie w fazie krzewienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

2 dawka najlepiej na początku strzelania w źdźbło. Ale jeżeli np wcześniej będą lepsze warunki (np przewidziane opady) to warto czasami przyspieszyć.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

nie wiem jak zasobną masz glebę, ale powinno się dać azot pogłównie, dolistnie mocznik + siarczan magnezu, na chwasty u mnie sprawdzasię lintur, jak bedzie liść flagowy należy monitorować skrzypionkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MafiaSD    0

Mam takie pytanko. W tamtym roku zakupiłem trochę wapna workowanego 25kg tlenkowego i chciałbym go posiać przed siewem owsa. I tu pytanie- czy te wapno można zmieszać z nawozem, a jeśli tak to jakim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

po pierwsze wapno tlenkowe jedynie na cięższe gleby. Stosował łącznie można jedynie z potasem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik32    2

Owies posiany już dawno jest,ale nie wschodzi,i tak szybko nie wzejdzie bo deszczu w prognozach nie widać :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MafiaSD    0

Przepraszam, pomyliłem się. To wapno jest węglanowe. Czy mógłbym je wymieszać z sola potasową i superfosfatem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boryss    7

Czy jest jeszcze sens siać owies bo pole dopiero obesło? Dylemat siać czy nie ? bo niby dopuszczalny termin był do 20-go kwietnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

właśnie - za takie tematy dostaniesz zaraz bana,ostrzeżenie I st. , ostrzeżenie II st i bedziesz musiał za karę wypełnić 5 stronicową ankietę za którą agrofoto szarpnie grubą kasę od sponsora - także uważaj !! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1212    14

Jak masz u siebie do 20 to siej, dziś jest 21, więc co to 2 dni przesunięcia? Gorzej mają ci, co mieli optymalny do końca marca, bo niedługo będzie prawie miesiąc a niektórzy nie posiali. U mnie w przyszłym tygodniu może się uda. Ale na jęczmień jeszcze trzeba obornik wywieźć a jeszcze jest mokro.


Nowy nabytek: Renault 75.14 RS- Zdjęcia w Galerii.
Sprzedam silnik elektryczny o mocy 10 kW. Więcej informacji na PW lub Kubalessini@gmail.com . :D

Zapraszam do mojego kanału na youtube: www.youtube.com/user/Kubalessini

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrjako    4

@KRISTOFORn dzięki ale chciałem zeby taki temat było łatwiej znaleść niż czytać całą uprawę owsa czy o antywylegaczu bo ktoś coś tam napisał

@Boniar jak dostanę bana to przestanę korzystać z tego portalu a chyba coraz więcej ludzi z niego odchodzi a zostają dzieciaki które wstawiają same zdjęcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrjako    4

czyli pryskać od 1. do 5. kolanka i najlepiej przed opadami?? kiedyś na próbę opryskałem CCC i przyszły upały to ledwo kosa go łapała tak go skróciłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

CCC, Antywylegacz, Stabilan to regulatory wzrosty oparte na chlorku chloromekwatu a różnią się nieznacznie ilością w litrze (720, 675, 750 gram w litrze). Skoro urósł za mały to albo skracanie nie było wskazane , może warunki pogodowe( susza) przyhamowały wzrost. Możliwe że użyłeś go za dużo jak na zaistniałe warunki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boryss    7

@kuba1212 to ty masz jeszcze lepiej niz ja

To tylko zalezy czy , ile i kiedy przyjdzie monsun pora deszczowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrjako    4

mozesz powiedzieć z doświadczenia w jakim stadium rozdoju roślin owsa jest najlepiej stosować regulatory wzrostu zakładając że pogoda jest sprzyjająca bo kiedyś na czacie z jakimś przedstawicielem usłyszałem że nie wszystkie substancje i nie w każdym stadium

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    531

Nareszcie dzisiaj udało się zacząc siew owsa, strasznie późno, ale gleba nadal mokra. Redlice w siewniku oblepione jak nigdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj