Skocz do zawartości

Zdjęcie

Owies jak uprawiać?

2488 odpowiedzi na ten temat

#441 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 27 luty 2013 - 22:14

Owies jak uprawiać? stefek, według mnie powinien powschodzić, nalej do miseczki wody i wrzuć kilka takich nasion to zobaczysz jak kiełkuje

:) :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Owies jak uprawiać? Dzisiaj, 13:15
  •  

#442 Share mawit06

mawit06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 27 luty 2013 - 23:38

Owies jak uprawiać? siej owies w błoto, będziesz zbierał w złoto. bingo ma mało łuski, dość duzo ziaren jest gołych a łuska ma intensywny zółty kolor wg. mnie dobra sztywna odmiana.

#443 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 28 luty 2013 - 09:17

Owies jak uprawiać? Jeśli chodzi o nawożenie owsa to bardzo dużo zależy od gleby. U nas jest glina klasa 3-4a, ziemia za "dobra" dla owsa ale czymś trzeba chociaż w niewielkim stopniu monokulturę przełamać, po nim pszenica przynajmniej rośnie jako tako. Piszę to dla niedowiarków co do plonowania owsa :)
W tym roku owies był siany na 2 działkach: 0,84ha i 0,65ha. Siew 200kg/ha, materiał własny, odmiana Bingo. Przedplonem była pszenica, wcześniej jęczmień.
Dawki nawozów były jednakowe i po przeliczeniu na hektar wyniosły: 150kg PK (potafoska), 40-50kg mocznika przedsiewnie oraz w 2 zabiegach dolistnych łącznie ok 50-60kg mocznika, do tego trochę siarczanu Mg, Mn, Cu, tytanitu. Zastosowane było 2L ccc między 1 a 2 kolankiem i jakieś 50% owsa wyłożyło ale na szczęście dało się do zebrać. Bez fungicydów bo nie było potrzeby, raz tylko cyperkill na skrzypionkę.
A teraz plon, nie ważony bo jeszcze nie sprzedany ale oceniając na zbiorniki bizona to ok. 5,5t, może nawet przekroczone. Z działki 0,84ha były 3 pełne zbiorniki zo56 a w czwartym niewiele brakowało. Działka 0,65 wypadła nieco słabiej a to różnica ok. 0,5t i tu jakieś 80% stało.
Taki plon wyszedł po zastosowaniu ok. 50kg N. Kilka lat temu jak jeszcze nie stosowaliśmy antywylegacza to owies siany był bez żadnych nawozów i plon raczej nie schodził poniżej 4 ton i też dosyć często wylegał

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Dla kogo owies? zobacz »

•  

#444 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 28 luty 2013 - 10:06

Owies jak uprawiać?

Azot gleby sie nie trzyma, więc sobie go nie wyczaruje. Co do lepszego pobierania składników niż żyto to bym polemizował, korzenie żyta sięgają do 2,5m a owsa 1,5-1,8m wiec różnica jest. A na pewno nie potrafi pobrać tego co motylkowate.

Co do terminu siewu koniec marca to wg już za późno. Pamiętam kiedyś siałem około 15 marca, 2 dni po siewie spadło kilkanaście cm śniegu. I wtedy plony były wręcz rewelacyjne. Wg mnie największa zaleta owsa jest brak chorób, i największe zapotrzebowanie na wodę w czerwcu i lipcu. Mimo zawsze suchych wiosen sobie nieźle radzi.

Tylko tak się składa, że głębokość sięgania systemu korzeniowego, a zdolność pobierania składników odżywczych (np. z form trudniej dostępnych) nie są sobie równoważne

Dwa lata temu miałem ciekawy przypadek. Pole 60a 45aIVa 15aVI. Mieszanka kilku odmian. 3,3t ważone,a a wszystko na przyczepie D47 bez nakładek, a słomy dwa snopki 120.

Edytowany przez matava, 28 luty 2013 - 10:15.

#445 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 28 luty 2013 - 23:53

Owies jak uprawiać? Co nie zmienia tego że żyto i łubin są w tym lepsze od owsa.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#446 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 12:13

Owies jak uprawiać?

Jeśli chodzi o nawożenie owsa to bardzo dużo zależy od gleby. U nas jest glina klasa 3-4a, ziemia za "dobra" dla owsa ale czymś trzeba chociaż w niewielkim stopniu monokulturę przełamać, po nim pszenica przynajmniej rośnie jako tako. Piszę to dla niedowiarków co do plonowania owsa :)
W tym roku owies był siany na 2 działkach: 0,84ha i 0,65ha. Siew 200kg/ha, materiał własny, odmiana Bingo. Przedplonem była pszenica, wcześniej jęczmień.
Dawki nawozów były jednakowe i po przeliczeniu na hektar wyniosły: 150kg PK (potafoska), 40-50kg mocznika przedsiewnie oraz w 2 zabiegach dolistnych łącznie ok 50-60kg mocznika, do tego trochę siarczanu Mg, Mn, Cu, tytanitu. Zastosowane było 2L ccc między 1 a 2 kolankiem i jakieś 50% owsa wyłożyło ale na szczęście dało się do zebrać. Bez fungicydów bo nie było potrzeby, raz tylko cyperkill na skrzypionkę.
A teraz plon, nie ważony bo jeszcze nie sprzedany ale oceniając na zbiorniki bizona to ok. 5,5t, może nawet przekroczone. Z działki 0,84ha były 3 pełne zbiorniki zo56 a w czwartym niewiele brakowało. Działka 0,65 wypadła nieco słabiej a to różnica ok. 0,5t i tu jakieś 80% stało.
Taki plon wyszedł po zastosowaniu ok. 50kg N. Kilka lat temu jak jeszcze nie stosowaliśmy antywylegacza to owies siany był bez żadnych nawozów i plon raczej nie schodził poniżej 4 ton i też dosyć często wylegał

Jeśli mogę Ci coś podpowiedzieć to spróbuj dać więcej CCC - ja daję w 2 dawkach 3l/ha i owies stoi jak drzewa w lesie :)

#447 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 19:36

Owies jak uprawiać?

Dzięki kolego za radę. Ja wzorowałem się na etykiecie czyli 1,5-2l/ha i nie wystarczyło do utrzymania roślin w pionie. W tym roku prawdopodobnie nie będę siał owsa. Sporo pszenicy mam już posiane bo była idealna pogoda na siewy, a z działek które mi pozostały do zasiewów to tylko jedna jest wolna od owsa głuchego, ale prawdopodobnie pójdzie tak łubin albo groch, również ze względu na niską cenę owsa w tym sezonie na tle pozostałych zbóż.

powiedz może banalne pytanie czy lubin i groch siejesz na sprzedaż - jeśli tak to kto kupuje?

Edytowany przez aro1975, 02 marzec 2013 - 19:37.

#448 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 20:41

Owies jak uprawiać? łubinu miałem tylko 0,5ha na próbę i poszło bez problemów na poplony na targu zaraz po żniwach, w tym roku planuje więcej zasiać. Grochu jeszcze nie siałem nigdy ale kusi mnie w tym roku spróbować kawałeczek zasiać, podobnie jak w zeszłym roku z łubinem. Hodowli żadnej nie prowadzę, jedynie trochę ptaków na własny użytek :), poza tym wszystko na sprzedaż u mnie idzie. Chyba w skupie gdzie pszenicę sprzedaję biorą też łubiny i grochy, ale szczegółów nie znam.

#449 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 20:41

Owies jak uprawiać? Umnie nikt niegy nie skrac owsa i nielezal niegdy nawet przy plonie 5 ton i wysokosci okolo 80-100cm.

#450 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 21:04

Owies jak uprawiać?

sluchajcie koledzy mam okazję kupić ładny owies odmiana Bingo i mam pytanie sporo ziaren jest bez łuski z tego co wlasciciel mówił że ten owies ma to do siebie lubi sie wyluszczac podczas kombajnowania i kwestia jest tego typu czy ten owies wlasnie bez łuski powschodzi ?

stefek materiał ktory przyszedł ze strzelc jest całkowicie oplewiony siła kiełkowania 94%, MTN 45,1g, kategoria/stopień: c/1

Edytowany przez aro1975, 02 marzec 2013 - 21:06.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#451 Share stefek1991

stefek1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 208 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 21:46

Owies jak uprawiać? aha czyli rozumiem ze nie ma obawy co do wschodów :)

#452 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 02 marzec 2013 - 21:57

Owies jak uprawiać? u mnie napewno bedzie ok - ale ten nieoplewiny co chcesz kupić to lepiej zrób próbę tak jak wcześniej pisałem :)

#453 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 03 marzec 2013 - 08:40

Owies jak uprawiać? co do bingo to potwierdzam dużo nasion lubi wyskoczyć z łuski (dlatego może w tabelkach jest taki niski udział łuski :) ) a co do kiełkowania to sam nad tym się zastanawiałem jak to będzie wychodzić

#454 Share lebek5

lebek5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 447 postów

Napisany 03 marzec 2013 - 12:40

Owies jak uprawiać? Panowie jaki polecicie owies łuskowy czy bez na kilku,lub kilkunasto letni ugór,siano (bez perzu) klasa 2,3 i ile się go sieje na ha? i czy owies jest wrażliwe na nadmiar wilgoci jak jęczmień? Nigdy nie siałem owsa,więc proszę o pomoc

#455 Share rafi86

rafi86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 03 marzec 2013 - 13:57

Owies jak uprawiać? Owies kocha wilgoć, jest nawet stare przysłowie "siej owies w błoto, a będzie jak złoto" :D

#456 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 03 marzec 2013 - 14:06

Owies jak uprawiać? W błoto tak, ale na ziemi lekkiej.

#457 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 03 marzec 2013 - 21:27

Owies jak uprawiać? Wybaczcie może źle się wyraziłem - daję 3l/ha CCC i to podzielone na 2 dawki 1,5l w odstępie 7-10dni. Sorry za zmyłkę.
Co do stosowanie to zgodnie z etykieta - na początku fazy strzelania w źbło. Szczerze mówiąc to pogoda dopisała i owies mimo iż gęsty i ładny wyległ w powiedzmy 3-4% a i to dało się spokojnie podnieść.Plon w granicach 5ton. W tym roku też mam trochę owsa i też będe mocno skracał za pomocą CCC bo wychodzi najtaniej i jest efekt. Zgodzę się że w przypadku suszy może to zaszkodzić ale wolę to niż rycie hederem w ziemi i zbieranie wylegniętego, przerośniętego owsa z glebą i kamieniami :)

Edytowany przez Boniar, 03 marzec 2013 - 21:29.

#458 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 05 marzec 2013 - 16:52

Owies jak uprawiać? Słuchajcie czy siejecie już może owies ? Mam pole w które już da się wjechać i dzisiaj zostało już zaorane, plan jest taki, żeby zasiać jeszcze przed zapowiadanymi przyszłotygodniowymi przymrozkami, i szybko ruszy jak tylko przejdą.
Czy próbował ktoś z tak wczesnym terminem owsa ?
Wszędzie zalecają jak najszybszy siew, nawet jeśli mają być jeszcze przymrozki.

#459 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 05 marzec 2013 - 20:14

Owies jak uprawiać? U mnie ziemia jezcze trzyma(piach) ale mysle piatek/ sobota gruberem uprawic poplon rzepaczany i poniedzialek brona wtorek/sroda siew a moze i predzej. Takie mrozy jakie beda to owies przetrzyma z pewnosicia. Przeciez musi tez przejsc jarowizacje a takia pogoda bedzie sprzyjac.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#460 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 05 marzec 2013 - 20:32

Owies jak uprawiać? dyczko, ja jak pogoda wytrzyma do soboty to jadę - miałem w planie zozsiać nawóz na żyto hybrydowe i rzepak, ale pewnie posieję owies - nic mu się nie stanie kiedyś posiałem i śnieg leżał na nim kilka dni - plon był za...ty - nie boi się takich mrozów co zapowiadają