Skocz do zawartości

Zdjęcie

Owies jak uprawiać?

2488 odpowiedzi na ten temat

#421 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 26 luty 2013 - 21:53

Owies jak uprawiać? wapna wiecej syp i bedziesz miec efekty:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Owies jak uprawiać? Dzisiaj, 15:33
  •  

#422 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 26 luty 2013 - 22:12

Owies jak uprawiać? Jaki by niebyl plon to i tak bedzie zysk:) NIe ma co rozpaczac:)

#423 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 26 luty 2013 - 22:45

Owies jak uprawiać?

wapna wiecej syp i bedziesz miec efekty:)

Akurat wapnowanie nie daje efektów w owsie, no chyba ze mamy gleby poniżej 5,0 to już spadki w plonie są. Kolego o uprawie owsa nie musisz mi tłumaczyć bo go uprawiam od kiedy pamiętam. Wiele lat nie mam ale trochę tych doświadczeń już się zebrało.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Dla kogo owies? zobacz »

•  

#424 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 27 luty 2013 - 07:30

Owies jak uprawiać? Jeśli chodzi o azot to ja daje 100 saletrzaku pod korzeń i potem 100-130 mocznika czyli też niewiele i nie zawsze ustoi (+100-150 polifoski 6). Ale z plonem to 3 - 3,5 czyli nie tak kolorowo jak u was :( Powiem szczerze że bez nawozu (tylko azot) można mieć plon, u sąsiada na usłudze było pszenżyto (150mocznika) potem posiał owies z centrali (115mocznika) i jak mu to kosiłem byłem w szoku ponad 4t miał :blink: (ładniejszy od mojego gdzie więcej dostał). W tamtym roku znowu pszenżyto (150mocznika) było licho ok2,8t. W tym roku będzie owies, mówił że kupi w końcu trochę polifoski ale to się okaże. Areał nie był mały 5,2ha w dwóch kawałkach.

#425 Share benio1967

benio1967

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 818 postów

Napisany 27 luty 2013 - 07:57

Owies jak uprawiać? Ciekaw jestem jakie byście mieli plony na 6 klasie,bo ja już próbowałem wszelkich sposobów i jak mam 3t owsa to się cieszę,

#426 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 27 luty 2013 - 11:04

Owies jak uprawiać? Nie no z tym się zgodzę, nie napisałem klasy (jest podobna do mojej czyli III bardziej IV) Też mam kawałek (ok 1ha) gdzie mam V to bez nawozów nie ma co siać. Jak nie wypali lub nie uschnie to 3 tony ciężko wyciągnąć a daje tam dużo więcej nawozu.

#427 Share mawit06

mawit06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 27 luty 2013 - 12:35

Owies jak uprawiać?

Akurat wapnowanie nie daje efektów w owsie, no chyba ze mamy gleby poniżej 5,0 to już spadki w plonie są. Kolego o uprawie owsa nie musisz mi tłumaczyć bo go uprawiam od kiedy pamiętam. Wiele lat nie mam ale trochę tych doświadczeń już się zebrało.

Nie tyle wapno pomaga co magnez na którego braki owies jest wrazliwy

#428 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 27 luty 2013 - 12:45

Owies jak uprawiać? Owies ma po prostu bardzo wysoką zdolność pobierania składników mineralnych, nawet sporo większą niż żyto i dlatego sobie radzi. A że w glebie już za wiele nie ma, to wydoi to co jest do cna.

#429 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 27 luty 2013 - 12:52

Owies jak uprawiać? Co on pobiera i ile mnie nie interesuje wazne ze plony sa dobre:)

#430 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 27 luty 2013 - 14:01

Owies jak uprawiać? Ja na owies podaję siarczan magnezu dolistnie - razem z opryskiem. Co do nawożenia daję 100kg saletrzaku lub saletry pod korzeń i 100kg saletry pogłownie. Polifoski tak z 180kg. Zawsze skracam CCC i to w dużej dawce - 2,5 - 3l/ha - bez skracania nie ma szans żeby ustał do żniw a tak jest tanio (CCC) i rośliny stoją w 99% :)
Wczoraj kupiłem z centrali odmianę Bingo - b. zachwalana odmiana - zobaczymy...
Aha - sieję jak najwcześniej się da - koniec marca - pierwsze dni kwietnia w zależności od pogody. Plon jest zawsze na lepszych kawałkach - na piachu trochę zawsze wypali ale średnia jest :)
Co do ceny to w zeszłym roku sprzedałem na jesień po 600/t - w tym roku widzę że dają trochę więcej...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#431 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 27 luty 2013 - 18:59

Owies jak uprawiać? racja ważna jest również odmiana - również kupiłem w tym roku Bingo - zobaczymy co wyjdzie, wcześniej siałem sławko.
sieję bardzo wcześnie w zależności od roku nawet 15 marca (aby się dało wejść na pole) głębokość siewu ok 4cm. sąsiedzi patrzą jak na głupka ale ja zbieram minimum 4t/ha, a oni czekają "aż się ziemnia nagrzeje" (czyli kwiecień) i zbierają po 2t/ha. gleba IVb-VI

#432 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 27 luty 2013 - 19:29

Owies jak uprawiać?

Owies ma po prostu bardzo wysoką zdolność pobierania składników mineralnych, nawet sporo większą niż żyto i dlatego sobie radzi. A że w glebie już za wiele nie ma, to wydoi to co jest do cna.

Azot gleby sie nie trzyma, więc sobie go nie wyczaruje. Co do lepszego pobierania składników niż żyto to bym polemizował, korzenie żyta sięgają do 2,5m a owsa 1,5-1,8m wiec różnica jest. A na pewno nie potrafi pobrać tego co motylkowate.

Co do terminu siewu koniec marca to wg już za późno. Pamiętam kiedyś siałem około 15 marca, 2 dni po siewie spadło kilkanaście cm śniegu. I wtedy plony były wręcz rewelacyjne. Wg mnie największa zaleta owsa jest brak chorób, i największe zapotrzebowanie na wodę w czerwcu i lipcu. Mimo zawsze suchych wiosen sobie nieźle radzi.
Zapraszam na swój profil

#433 Share przemo92

przemo92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 27 luty 2013 - 19:48

Owies jak uprawiać? Zainwestujcie w dobry materiał siewny to podstawa od razu zobaczycie różnice, i jeśli w okresie dojrzewania nie zabraknie wody będzie przyzwoity plon.

#434 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 27 luty 2013 - 19:58

Owies jak uprawiać? milanreal1 masz rację też tak kiedyś miałem że na posiany owies spadł śnie i leżał ze 4 dni - plon rewelka,
ale również uważać na larwy skrzypionki potrafią zniszczyć liście i z plonu d...pa

#435 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 27 luty 2013 - 20:15

Owies jak uprawiać? Na larwy skrzypionki stosuje środki już chyba od 4 lat bo z roku na rok tego cholerstwa coraz więcej. A owies wyjątkowo lubi.
Zapraszam na swój profil

#436 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 27 luty 2013 - 21:08

Owies jak uprawiać? A co jesli bedzie przymrozek, nic mu nie zrobi jak pokiełkuje?

:) :)

#437 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 27 luty 2013 - 21:26

Owies jak uprawiać? Jeżeli będzie osłonięte gleba to nic nie szkodzi. A nawet jak już będzie w fazie szpilkowania to ok -4 wytrzyma. W fazie krzewienia nawet do -13 potrafi wytrzymać. Ale to na podstawie badan angielskich więc powątpiewam czy w naszych warunkach by to wytrzymał.
Zapraszam na swój profil

#438 Share stefek1991

stefek1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 208 postów

Napisany 27 luty 2013 - 21:42

Owies jak uprawiać? sluchajcie koledzy mam okazję kupić ładny owies odmiana Bingo i mam pytanie sporo ziaren jest bez łuski z tego co wlasciciel mówił że ten owies ma to do siebie lubi sie wyluszczac podczas kombajnowania i kwestia jest tego typu czy ten owies wlasnie bez łuski powschodzi ?

#439 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 27 luty 2013 - 21:52

Owies jak uprawiać? stefek w sobotę mogę powiedzieć jak wygląda kwalifikowany - w opisie odmiany piszą że ma cienką łuskę

najlepiej zrób probę wschodów - ziarniaki mogą mieć mikro uszkodzone jak kombajn miał wysokie obroty i podniesione na maxa klepisko

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#440 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2005 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 27 luty 2013 - 22:03

Owies jak uprawiać?

Co on pobiera i ile mnie nie interesuje wazne ze plony sa dobre:)

Grunt to ,,fachowcowe" podejście do tematu.