Skocz do zawartości

Zdjęcie

Owies jak uprawiać?

2488 odpowiedzi na ten temat

#401 Share wlascicielziemski1

wlascicielziemski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 24 luty 2013 - 23:03

Owies jak uprawiać? Witam. Wiem że to może nie najodpowiedniejsze miejsce na zadanie takiego pytania ale lepszego nie mogłem znaleźć.
Co sądzicie o zastosowaniu 450kg polifoski 8 na 1 ha? Na mieszankę owsa, pszenicy i jęczmienia. Na 5 klasie, czy obędzie się bez antywylegacza jeśli nie to napiszcie ile Waszym zdaniem można dać tego nawozu by nie trzeba było stosować antywylegacza.

pozdrawiam

Edytowany przez wlascicielziemski1, 24 luty 2013 - 23:07.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Owies jak uprawiać? Dzisiaj, 07:48
  •  

#402 Share lemysz1

lemysz1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • Zainteresowania:Zapraszam do galerii

Napisany 24 luty 2013 - 23:06

Owies jak uprawiać? Połowę tego sypię inaczej bym zbankrutował. Nie wiem po co tak walić tych nawozów. Kiedy był obornik?

#403 Share wlascicielziemski1

wlascicielziemski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 24 luty 2013 - 23:31

Owies jak uprawiać? Wiem że to sporo. Obornika nie było tam od X lat.

pozdrawiam

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Dla kogo owies? zobacz »

•  

#404 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 25 luty 2013 - 00:22

Owies jak uprawiać? Ciężko aby zboże od 36kg azotu wyległo na V klasie. Nie ma najmniejszego sensu walić tyle polifoski8. Zamierzasz coś więcej azotu dać ? Bez urazy , ale najlepiej oddaj to pole komuś w dzierżawę .

#405 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 25 luty 2013 - 08:40

Owies jak uprawiać? Widać że kolega początkujący więc doradźmy a nie od razu.....
Daj max 200 polifoski a potem jak sie zazieleni to mocznik ok100kg , możesz też razem z polifoską dać ze 100 saletrzaku. Dawanie większej ilości PK na tej klasie ziemi nie przyniesie adekwatnego wzrostu plonu. To jest moje zdanie a rozwiązań ile i jak to dać będzie tyle ile doradzców. Może jeszcze ktoś coś doradzi, posklejasz do kupy i zrobisz jak uważasz. Powodzenia

#406 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 25 luty 2013 - 10:14

Owies jak uprawiać? Raczej daj też ten mocznik pod korzeń bo jak przyjdzie susza to nic on później nie da ;) i max 200 kg polifoski tak jak napisał poprzednik ;) im lepsza klasa ziemi tym wysokie nawożenie PK jest bardziej uzasadnione finansowo ;) chociaż i tak coraz mniej rolników sieje PK

#407 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 25 luty 2013 - 13:10

Owies jak uprawiać? Fakt, jeśli masz suche miesiące, bez deszczu to mocznik zamiast saletrzaku daj pod kożeń. Ja sieje pogównie bo dosyć sporo opadów u mnie jest (czasem też bywa i susza ale żadko)

#408 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3233 postów

Napisany 25 luty 2013 - 14:49

Owies jak uprawiać? Pszenżyto zasiej, a nie bawić się owsem, położy go przy ~90kgN/ha bez usztywnienia, a potem go źle wybierać bo darń będzie łapał kombajn.

#409 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 26 luty 2013 - 10:41

Owies jak uprawiać?

Zasiać to by się wszystko dało ale zawsze jest ale....
Owies według mnie będzie najlepszym rozwiązaniem. Skoro było na przemian robione potem nie to przypuszczam że perz ma się tam dobrze :( Musisz go dobrze przyorać, wcześniej talerzówka, potem dobrze uprawić ale nie głęboko aby przyoranego dziadostwa nie wyciągnąć, nawóz ( min 200 polifoski 6 + 100-150 saletrzaku) i siew (nie musi być z centrali ale jakaś dobra odmiana) i gęsto (200 - 220) Nastepnie jak się zazieleni ja daje mocznik, oprysk na chwasty (granstar jest BD i tani - ten nowy nie ma rejestracji ale można śmiało pryskać).
Jeśli nie jest to V lub VI klasa to 3T powinno być + dopłata i powinno nawet coś zostać (chyba że do wszystkiego najmiesz ) to lepiej oddać w dzierżawę :ph34r:

Panowie!
Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się perzu jest oprysk jakimkolwiek glifosatem (Roundup i pochodne...) po żniwach jak się zazieleni ściernisko - nawet rok po roku dwa razy oprysk...
Wszystkie inne uprawki perzu to tylko kosmetyka :)

#410 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 26 luty 2013 - 12:08

Owies jak uprawiać? Ja w zeszlym roku zasialem owies po pszenicy bo wymarzla i zasialem go 160 kg na Ha jeden oprysk na chwasty i odzywka.Plon jaki mi dal to 5,5(ziemia 4a b i 5) tony sprawdzone wlasnie sprzedalem .Wiec to sa zadne koszty.same zyski.A jak chcecie aby sie wam nie oplacalo to ładujcie pełno nawozów .

Ja wszystkie pola przed koszeniem pryskam Randapem i równo dochodzi i nie ma Perzu .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#411 Share Wojtek987

Wojtek987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 967 postów

Napisany 26 luty 2013 - 12:13

Owies jak uprawiać?

Panowie!
Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się perzu jest oprysk jakimkolwiek glifosatem (Roundup i pochodne...) po żniwach jak się zazieleni ściernisko - nawet rok po roku dwa razy oprysk...
Wszystkie inne uprawki perzu to tylko kosmetyka :)

Dokładnie kolego GLIFOSTAT. Jak już wcześniej gdzieś pisałem tylko po żniwach a nie wczesną wiosną przed siewem ponieważ nie ma na to czasu. Aby roku nie stracić trzeba porządnie przyorać.
Sąsiadowi szkoda było na oprysk (0,5ha usługa) i postanowił po żniwach sam: podorywka, kultywator ze 2 razy, brony widziałem 2 razy i głęboka orka. Skutek tego taki że tuż przed zimą zaczynało się zielenić. Tak to można było z 15 lat temu, chodzić i wybierać co roku po trochę.

#412 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 26 luty 2013 - 13:24

Owies jak uprawiać? A po ile kupujecie Glifosat???

#413 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 26 luty 2013 - 17:47

Owies jak uprawiać?

Ja w zeszlym roku zasialem owies po pszenicy bo wymarzla i zasialem go 160 kg na Ha jeden oprysk na chwasty i odzywka.Plon jaki mi dal to 5,5(ziemia 4a b i 5) tony sprawdzone wlasnie sprzedalem .Wiec to sa zadne koszty.same zyski.A jak chcecie aby sie wam nie oplacalo to ładujcie pełno nawozów .

Ja wszystkie pola przed koszeniem pryskam Randapem i równo dochodzi i nie ma Perzu .

Na taki plon owies potrzebuje ponad 130kg N więc czytając niektóre wypowiedzi tutaj mogę dojść do wniosku ze chyba owies należy do roślin motylkowatych.

Z własnego doświadczenia po przekroczeniu 100kgN przyrost plonu jest już mierny, i nigdy owies mi nie dał plonu w granicach 5t. Chociaż tez nie wiem jakby się zachował optymalnie zaopatrzony w wodę.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#414 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 26 luty 2013 - 18:13

Owies jak uprawiać? w tym miesiacu sprzedalem owies wywiozlem 65 ton a mialem zasiane 12 ha pola wiec kolego jaki plon mi wyszedl?? z tego 2 ha to piach byl.Nie znaczy ze dasz nawozu to odrazu bedziesz miec plony bez nawozu tez sa plony uwiez w to.Kolejny przyklad przesialem Pszenice Ozima Jara Ojciec jechal talerzówka ja za nim agregatem 180kg Jarej na ha oprysk na chwasty i odzywka i nic wiecej plon 5 ton klasa ziemi 4ai b.Pole bylo daleko od domu i sie niechcialo jechac z RSM .

#415 Share jaco25

jaco25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:Sport,Rolnictwo,Muzyka

Napisany 26 luty 2013 - 19:24

Owies jak uprawiać? Ja już drugi sezon sieje owies celer, odmiana jedno łuskowa bardzo plenna, służy mi do skarmiania tuczników. Ja daję tylko 50kg azotu w czystym składniku pogłównie, plon ok 4,5-5t/ha :)

Sprzedam kombajn zbożowy EPPLE MOBIL 940 cena do negocjacji. POLECAM :)

#416 Share Boniar

Boniar

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 26 luty 2013 - 19:26

Owies jak uprawiać? Upierałbym się jednak przy GLIFOSAT :)
Tak, uważam że nie zniszczysz perzu stosując wyłącznie środki na jednoliścienne w opryskach na zboża. Talerzowanie i bronowanie perzu powoduje tylko jego rozrastanie.
Tylko i wyłącznie oprysk ścierniska i to gdy już się porządnie zazieleni - z własnej praktyki wiem że oprysk glifosatem co 3-4 lata ściernisk nisczy problem perzu w 100%.
U mnie owies także daje plon w granicach 4-5t/ha przy średnim nawożeniu (do 60 N /ha) - warunek jest jeden - sprzyjające warunki pogodowe (duzo opadów w czasie krzewienia i strzelania w źdźbło). Ziemie mam 3b-4a,b-5 klasa.
Co do sprzedaży - nigdy nie miałem problemu - jakby coś to moge polecić godnego zaufania odbiorcę.

#417 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 26 luty 2013 - 19:54

Owies jak uprawiać? a jednak sa jeszcze rolnicy co Maja równiez plony na moim poziomie:)Przy malutkim nawozeniu:)
A Po ile masz tam klijenta na Owies>>? Ja po 650 Netto sprzedalem

#418 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 26 luty 2013 - 20:42

Owies jak uprawiać? ja po tyle sprzedałem w lipcu 30ton - również zbieram 4-5ton z ha bez obornika słoma cięta od ponad 15 lat + 200kg polifoski 5 + 100kg mocznika

#419 Share Adrenalina

Adrenalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 663 postów

Napisany 26 luty 2013 - 21:03

Owies jak uprawiać? widzisz ja bez zadnego nakladu a ty 300kg nawozu dales .Zostaw sobie jedna ściezke i niedaj nic nawozu tylko oprysk i zobaczyssz sam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#420 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 26 luty 2013 - 21:28

Owies jak uprawiać? To ja naprawdę mam wielkiego pecha bo mi bez nawozu nic nie wyrośnie :P I zazdroszczę innym który bez nawozów osiągają takie wyniki. Piszcie tak dalej a rząd wprowadzi podatek od fotosyntezy :D
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)